Ejderhaların Dansı - 2

Purpe’un açtığı Ejderhaların Dansı 2.0 başlığı DİZİ üzerine bir kuram olduğu için ben de “tartışma” olarak asoiaf için aynı konuyu açmak istedim.

Burcu’nun başlığından alıntılıyorum.

image
(kaynak: The Citadel: So Spake Martin - Concerning the Dance of the Dragons)

• ÇEVİRİ :
    Soru : Gelecek kitaplarda Ejderhaların Dansı’na ilişkin daha çok şey öğrenecek miyiz?
    GRRM : İlk Dans mı ikincisi mi? İkincisi bir kitabın konusu olacak. İlkinin ise zaman zaman bahsi geçecektir, eminim.

Kış Rüzgarları kitabında da bu (ikinci) Ejderhaların Dansı’na göndermeler yapan yayımlanmış bölümler var:

Dragons ?” said her mother. “Teora, don’t be mad." “I’m not. They’re coming.” “How could you possibly know that?” her sister asked, with a note of scorn in her voice. “One of your little dreams?” Teora gave a tiny nod, chin trembling. "They were dancing. In my dream. And everywhere the dragons danced the people died.” (TWoW, Arianne)

• Kısaca çeviri:
    Teora, rüyalarında ejderhaların dans ettiğini gördüğünü söylüyor. Ve ejderhaların dans ettiği her yerde insanlar ölüyordu diyor…

Yukarıdaki yazdığı gibi Ejderhaların Dansı 2’yi bir kitapta göreceğiz. Son kitap Ötekiler üzerinde duracağı için bir ihtimal 5. kitap olabilir mi acaba diyorum ama sonuç olarak Dany de gelmeden bir ejderha dansı görmek pek olası değil, eksik olur. Bundandır ki son kitap öteki-dans arası bir şey olabilir ki aslında kafamda bir şeyler canlanmıyor değil, neyse.

Burcu’nun başlığına yaptığım yorumu aynen buraya ekliyor ve konuyu tartışmaya açıyorum. Sizce bu dans, kimler arasında olur? Jon-Dany? Dany-Aegon veya Jon-Dany-Aegon?

Ben genel olarak “oyy halasının kuzusu.”," gardaşım gel sarılak" gibi konuşmalar eşliğinde bir kurgu görmektense serinin ismine layık şekilde ilerlemesini ve bahsi geçen konudaki gibi hareketlenmelere, karşı karşıya gelmeli kurguları tercih ederim. Ömer demişti sanırım, kan bağı meselesini çok tabu yapma, diye bana. Aslında ben genel olarak “onların” gözünde “tabu” olmasına dikkat çekmek istemişsem de asoiaf tarihinde hatta güncelinde kardeş-yakın akraba savaşları ile dolu olduğunu görebiliyoruz.

Son kitaplarda Cersei-Tyrion arasındaki düşmanlık hatta Tyrion’un babası ile olan düşmanlığı ve en son Tyrion-Jaime düşmanlığı ve Jaime’nin Cersei’ye karşı aldığı tavır her ne kadar “Lannister Hanesi” üzerinden gösterilmişse de GRRM’in akraba dahi olsan çeşitli sebeplerle karşı karşıya geldiğini bize hatırlatan bir hikaye olarak karşımıza seriliyor, diye düşünüyorum. Tywin’in kuzeni ile evlenme kararı (içinde aşk barındırsa da) ileride “miras” kavgasının önüne geçip, varisleri azaltmak adına alınmış politik bir karar olduğunu, yazarın bizzat kendisi söyledi. Ramsey’in kardeşlerine olan düşmanlığı ve varislik arzusu ortada. Stannis ve Renly arasındaki düşmanlık ortada ve hatta üç kardeşin de birbirini hiçbir zaman tam manası ile sevmediği ortada. Hatta “kuram” olarak yer alsa da -arada bir çıkar, miras meselesi olmasa bile- Ned ve Benjen’in arasının da hiç iyi olmadığı, birbiriyle hiç konuşmadığı; sırf bu yüzden Jon’un Sur meselesini Ned yerine Luwin’e söylediği; Sur’a da yıllar önce Ned ile arasının bozulduğu için(muhtemelen Lyanna meselesi) gittiği tahmin edilen şeyler arasında. Tamam birbirlerini seviyorlar ama araları iyi de değil. Hatta ben ileride Arya-Sansa arasında ciddi bir karşı karşıya kalma durumu bekliyorum, çocukken olan sürtüşmeleri çocuksu şeylerdi ama artık yetişkin olduklarında durum farklı boyutlara taşınacak ve dikkat ederseniz daha kapanmamış sorunları da var. Hal böyle olunca Jon ve Dany neden karşı karşıya gelmiyormuş ki? Teknik olarak birbirinin ismini dahi duymamış iki karakterin, tabii olarak, şu an için karşı karşıya gelmesine neden olacak şartlar bekleyemeyiz, bu şartlar ancak ve ancak Dany’nin Batı’ya geldiğinde göstereceği tavırlar, Jon’un içinde bulunacağı tavır ve diriliş sonrasındaki karakter değişimi ve daha ön görmediğimiz bir çok etken söz konusu olabilir. Ben evet, kesin olacak kafasında değilim, çok yüksek ihtimal olacak kafasında da değilim yahut hiç ihtimal vermem, çok düşük ihtimal kafasında da değilim; bu konuda ŞİMDİLİK çok net fikirlerimi yok, daha çok tüm olasılıklara açık ilerlemeye ve sorgulamaya özen göstereceğim.

Böyle bir şey olacaksa seride de bunun işaretlerini vermiştir. Ben de ilk başta buna işaret edebilecek birkaç şey eklemek istiyorum. Aslında GRRM’in açıklaması ve 6. kitapta verilen o alıntı dışında buna en büyük işaret Moqorro’nun Tyrion kehaneti. Moqorro’nun Tyrion Kehaneti

Tyrion ayrıca bir rüyada Blackfyre ve Targaryen savaşının bir farklı versiyonunu görmüştü, kendisi Canavar lakaplı Blackfyre gibi çift başlı idi ve Altın Mürettebat ve Acıçelik ile abisi, babasına karşı savaşıyordu. Oldukça dikkat çekici değil mi? Biz halihazırda zaten muhtemel bir Blackfyre soyunu tanıyoruz; Genç Griff lakaplı Aegon. Yanında kim var? Altın Mürettebat.

Tyrion bu oğlanla tanıştı? Evet. Sizce Dany’e bunu söyler mi? Hele ki Batı’ya gitmeye teşvik ettiğini? Hiç sanmam. Tyrion Dany ile tanışır mı? Kesinlikle. Peki, Tyrion’un tanıştığı ilk ejderha kim? Jon. Sonuç olarak bu adam üç ejderhayı da tanıyor. Kehanet sizce de daha manalı gelmedi mi? Ejderhaların arasında durup hırlayan büyük gölgeli Tyrion. Yani durum ne olursa olsun Tyrion, bu ejderhaların dansında merkez noktada yer alacak.

Ben geçenlerde Dany’nin gördüğü şu Üç Dişli Mızrak rüyasına tekrar denk gelmiştim. 3. kitapta. İlk aşamada -diğer herkes gibi- bunun WW saldırısı olduğunu düşünmüştüm. Sebep? Çünkü rüyaya bakarsak anlatımdan gelen İŞGALCİ ordusunun KUZEYDEN geldiği izlenimi edinmemiz dışında(nehri geçiyorlardı çünkü) BUZDAN ZIRHLARI vardı. Aleve verince eriyorlardı falan.

Lakin savaştığı kişilerin insan olmadığına dair bir ifade yoktu, yani baya baya “işgalci” dediği, Baratheon ve diğerlerini kast ederek bir savaş veriyordu rüyada. WW gördüğünü, beyaz tipler gördüğünü, soğuk olduğunu söylemiyordu ki Üç Dişli Mızrak’ın rüyada soğuk, buz gibi şeklinde bir tanımlaması yoktu. WW geldiği zaman kış gelmiş olur. Bunlar da bir rüya da olsa gayet dikkate değer noktalar olsa gerek.

Dany o gece rüyasında Rhaegar’dı, Üç Dişli Mızrak’a gidiyordu. Ama bir ejderhanın sırtındaydı bir atın değil, işgalci’ye ait isyancı ordunun nehri geçtiğini gördü, askerler buzdan zırhlar giymişti ama Dany onları ejderha aleviyle yıkadı, çiğ taneleri gibi eriyen adamlar Uç Dişli Mızraki taşkın bir akıntıya dönüştürdü. Dany’nin küçük bir yanı bunun bir rüya olduğunu biliyordu ama diğer yanı zafer sarhoşuydu. Bu iş böyle olmalı. Diğeri bir kâbustu ve ben daha yeni uyandım.

Benzer şekilde 5. kitapta Jon da buzlu zırhların olduğu bir rüya görüyor ve savaş veriyordu, aynı Dany gibi. Olay şu ki buz zırhı giyen Jon’un kendisiydi ve Öteki öldürüyormuş gibi hava verilmişse de ilk aşamada öldürdüklerinin alayı kendi geçmişinden kişilerdi. Yani aslında ötekilerle savaşmıyordu.

Diğer yandan Aegon’un kendisi var. Bu oğlan ister gerçek Targ isterse Blackfyre olsun, öyle yahut böyle o tahta oturacağı hayalleri ile büyüdü ve bunu yapmak için gerekeni yapacak, yanındakiler yapmasını sağlayacak. Dany’nin İsyancılara karşı ciddi bir önyargısı var ki zamanında Jorah da bunu besleyen ifadeler kullanmıştı; Aegon, tahtı hakkı olarak görüyor ve Dany’nin onunla evlenmeme seçeneği dahi olduğunu düşünmemişti; zorundaymış gibi düşünüyordu; Jon teknik olarak Stark hanesine bağlı bir Targ, kuzey kültürüne ve kardeşlerini tehdit olabilecek her şeye ve herkese karşı tavır alacaktır. İki ejderha gelip de “diz çök yoksa dracarys” derim derse hayhay diyecek biri değil. Diğer yandan Ülkü’nün değindiği konu da gayet aradaki olası bir husumet için yatak vaziyeti görebilir.

Cassiopeia:

Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.
Yarım ayın ışığı, Val’in bal rengi saçlarını gümüşe dönüştürdü ve yanaklarını kar gibi beyaz yaptı. Val derin bir nefes aldı. “Havanın tadı tatlı.” “Dilim bunu fark edemeyecek kadar uyuşuk. Ben sadece soğuk tadı alıyorum .”

tatlı kelimesinin seride ki anlamının kötü olmasının yanı sıra burada jon’un dany’nin aşkını reddedeceğine dair bir gönderme olduğu söyleniyor.

Bunu ben de söylüyorum. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği O Val alıntısı, Val’ın öleceğine işaret. Sanırım ay ışığının saça etkisi yüzünden böyle yorumlandı? Ay ve ay ışığı da ölüm demek. Ay “Buz ve Ölüm” Yani Dany bağlantısı yok orada; kız çifte kavrulmuş sadece. :slight_smile: Jon da havada tatlı koku aldı öldü. :stuck_out_tongue:

Uzun lafın kısası siz ne diye illa ya Jon-Dany yahut Dany-Aegon arasında bir dans bekliyorsunuz ki? Neden üçü arasında bir dans olmuyor bu? Ejderhanın Üç Başı var ve Tyrion hakkındaki kehanete bakarsak her çeşit ejderha bu dansın içinde yer alıyor arkdişiler. :slight_smile:

Bu arada dikkatimi çekti de bence bu üç genç ejderhayı da sürekli maniple eden yahut işte üzerinde öyle yahut böyle etki sahibi olan birileri var. Aegon’unkiler gayet açık tipler aslında; Varys ve saz arkadaşı. Lakin Dany’nin Gölge’lerden Quethie mi neydi kadının ismi, o. Kendisine çok güveniyor şu anda ve kadın resmen kızı maniple ediyor. Jon’u da maniple eden kim ise bunu ona gösterdiği rüyalarla yapıyor ki muhtemelen Kankuzgunu. Diğer yandan Bran’ı da maniple ediyor. Ayrıca Arya da FM tarafından maniple ediliyor. Tyrion şimdilik tek aklı başında görünüyor, belki elinde sonunda hepsinin aklının başına devşirmesini sağlayacak kişi odur. Sonuçta onun da oynayacağı kilit bir rol var, Diyar’ın kaderini etkileyecek, diğer beşli üyenin olduğu gibi.

Jon’un dirilme meselesine gelince; genel olarak pek değişim beklenmiyor sanırım? Jon’un ölümü onun Sur’dan kopmasını kolaylaştırmak için eklenmiş bir ayrıntı gibi görünse de tek etkisinin bu olmadığı görüşündeyim. Aemon’un sözlerine bakarsak çocuk olan Jon’un artık ölmesi ve yetişkin bir adam olarak yeniden doğması gerekiyor; elbet bizimki bunu fazla ciddiye aldı galiba gitti kendini bıçaklattı. Jon Snow Nasıl Dirilecek? ve Karakter Değişimi?

GRRM, Jon’un ölüm tecrübesinin Cat’e benzediğini söylemişti. Cat’in değişimi ortada iken Jon’un karakter olarak çok az değişim göstereceğini yahut dizide olduğu gibi sıfır etkenli bir şey olacağını iddia edemeyiz. Elbet Cat kadar karanlık bir karaktere dönüşme ihtimalini düşük buluyorum çünkü Cat’in Jon’dan farkı; gözleri önünde hayatta kaldığına inandığı yegane oğlunun öldürüşünü izlemenin ve hiçbir şey yapamamanın verdiği acı dolu an… Kadın, tüm çocuklarının(Sansa hariç) öldüğüne inanarak öldü ve o şekilde dirildi. Jon da benzer şekilde -Arya/Sansa hariç- tüm kardeşlerinin ve aile üyelerinin öldüğüne inanarak “ihanet” (onun gözünde) ile öldürüldü; güvendiği kardeşleri tarafından. Hatta ölürken küçük kız kardeşinin hayatının tehlikede olduğuna inanıyordu, onu koruyamamanın getirdiği o yakıcı etkisi Jon’da da var aslında. Yani aslında Jon ve Cat’in birbirine bu kadar hoşnutsuz olup da benzer bir duygu/tecrübe ile öldürülmeleri ironik bir olay, GRRM’in ironilerini seviyorum aslında. :slight_smile: Kısaca uyandığı zaman Jon’un (tamam Freddy Kruger da olmayacak ama ) o tatlı bebiş olmasını beklemeyin. Dikkatinizi çekerim Tormund, 5. kitap boyunca Jon’a sürekli olarak “Kara Kalpli Kara Piç” dedi. Kara kalp ifadesi Arya için de kullanıldı ve Arya’nın kalbi şu sıralar nasıl hepimizin malumudur. Daha ne desin GRRM? :slight_smile:

EKLEME:

Seride “Dans” eşitti “savaş” demek arkadaşlar. Dikkatinizi çekmiştir belki… :slight_smile:

2 Likes

Bana kalırsa Dany ve Aegon arasında gerçekleşecek Jon’da katılırsa bu ancak Dany’nin tarafında olur özellikle ötekilerle olan savaştan sonra olursa Jon Dany’e olan minnettarlığından dolayı Dany’i destekler ilk dansta da kuzey Rhaenyra’yı desteklemişti.Jon’un kimliği Bahar rüyasının sonlarında ortaya çıkacak bence bu yüzden Jon tahtta hak iddia edemez(tabi meşruysa).

Aemon’un söylediği içindeki çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver sözü foreshadowing olabilir kış rüzgarlarında göreceğiz bu konuda sana katılıyorum ben Jon’un yeni Tywin Lannister olmasını umuyorum daha doğrusu Tywin Lannister’ın olması gereken daha düzgün bir formu umarım böyle olur umutluyum çünkü MArtin Jon hiç hayal edemeyeceğiniz birine dönüşecek demiş.

Konu zaten kitap kaynaklı ve kitaptaki olaylara da dayanarak açmıştım aslında…
Neyse SIRF KİTAP üzerine Daenery vs Jon konum için:

2 Likes

Bu yorum daha çok “dizi” etkisinde kalarak yapılmış gibi bir hava verdi zira dizideki mevcut olan şeyleri göz önüne alarak yorum yapsam, ben de böyle yorumlardım.

Öncelikle bu dansın ne zaman olacağı muamma… 6. kitapta da olabilir 7. kitapta da. Jon ve Dany ve hatta Aegon karşılaştıklarında aralarında geçecek konuşmaları tam olarak bilemiyoruz ama tahminen o ki “diz çök” muhabbetleri olur; Jon asla diz çökmez. Hele dirildikten sonra GRRM’in ima ettiği karakter değişiminin ardından.

Jon’un yine yegane derdi -dizide olduğu gibi- Ötekiler mi olur? Bundan da şüpheliyim. Her şeyden önce dirilince ilk takıntısı Arya olacaktır, sonra Kışyarı ve Kuzey olacaktır. Daha sonrasında 4. ve 5. kitapta söylediği “Lannisterlara tahkir değil, yıkım getirmek istiyorum.” sözü, Jon’un Lannister hanesine kin duyduğuna dair güzel bir işaret. Yani “intikam” isteyecektir.

Kuzey Kralı olursa gidip millete ejderha camı için mi yalvaracaktır ve sonra “sen ne güzel kraliçesin yav diz çöktüm sana, aşkımdan öldüm bittim” diyecek diye beklemeyin. Bunu bekleyen varsa toz pembe gözlük takıp, hayal kuruyor demektir. Gidip Tolkien okuyabilir, orada var öyle şeyler.

Jon eğer meşru Targ ise ki bence öyle; ister son kitap ister 6. kitapta olsun ebette ki taht hakkı var ve hakkını talep edebilir. Dizideki gibi silik, hırsları olmayan bir adam değil kitapta Jon. Sadece hırslarını törpülemeye, bastırmaya çalışan biri. Kaldı ki bu dans zaten illa “demir taht” için olacak diye bir şey yok; olay tamamen “diz çök” “hayır çökmem” üzerinden de gidebilir yahut benim daha önceki konularda bahsettiğim buz-ateş dansı meselesi üzerinden de gidebilir… Kesin hatlar çizemem, sadece sorguluyoruz şu an.

Cidden demiş mi bunu? Kaynak bulabilir misin? :open_mouth: Zira gerçekten kafamdaki gibi birine dönüşür ise tozu dumana katar Jon. :smiley:

Evet, orada da söylediğim gibi temel oraya atsan da konu dizi üzerine döndü; iki bölümü karıştırmadan konu açmak gerekiyor, kral’ın yasası :slight_smile:

Ben de bu forumda okudum kaynak bilmiyorum ama muhabbet dönmüş burdan biri çevirmişti.

1 Like

Sızan senaryolar hakkında spoilerımsı şeyler olacak aşağıda okumadıysanız bakmayın.

Açıkçası daha önce Jon Dany savaşına ihtimal vermiyordum ama dizi şu an o yöne ilerlemeye başlayınca aklıma bir şüphe düştü. Dizi Martin’den Jon ve Dany arasında savaş (en azından sürtüşme) olacak diye bir bilgi almasa böyle bir yola girmezdi sanki. Jon ve Dany’nin elele tahta oturduğu bir son onların da işine gelirdi. Kitap olayları elbette bu şekilde işlemez ama sızan senaryo eğer doğruysa kitapta Jon Dany savaşı olasılığını artırıyor bence.

Dediklerine harfiyen katılıyorum. Aegon kim olursa olsun taht hayaliyle büyüdü. Tahtı vermek istemeyecektir. Daenerys zaten bu kadar uğraş vermişken başka birinin tahtta oturmasına izin vermez. Taht Jon’un umrunda olur mu bilmiyorum ama en azından tavrının bu sezonki gibi olmayacağına emin gibiyim. Kitapta Jon 0 hırslı biri değil çünkü. Makul derecede hırsları var ve hırsı kendisini ele geçirmiyor evet ama yönetme arzusu olan bir karakter olduğu yadsınamaz.

Jon’un nasıl dirilecegini bilmiyorum ama şu an dizideki Jon’un ölmeden önceki Jon’la bile (en azından 5. Kitaptaki Jon’la) çok alakası kalmadı. Kitaptaki Jon’un Dany’nin bu bölümdeki tavrına bu şekilde karşılık vermeyeceğinden eminim. Dirildikten sonra daha da karanlık olacaksa zaten dizideki gibi bir tavır mümkün değil.

3 güçlü karakter arasında böyle bir şey görecek olmak beni heyecanlandırır ve tam da Martinlik bir şey bu.

Şunu da eklemek istiyorum. Bence Jon kitaplarda da meşru. Yine bir piç olacaksa kimliğinin bir önemi olmazdı çünkü. Sand olmuş snow olmuş bir şey fark etmiyor. Bu adamın kimliği önemli bir şeyde kullanılmayacaksa bu kadar güzel bir gizem olmazdı.

Jon kimliğini kış rüzgarlarında öğrenmeyecek ve Dany ancak bu kitabın sonlarına doğru Westeros’a varır yada bence kitap o ejderha kayasına çıktığı vakit bitebilir yada bahar rüyası bu sırada başlayabilir o zaman hem Şafak Savaşı hemde Ejderhaların Dansı bu son kitapta olacak demektir.Jon hırslı bir karakter evet özellikle kısyarını arzuluyor ve bunu yaptığı için kendinden utanıyor.Dany ve Aegon tamam da Jon ne ara kimliğini öğrenecek bunu kanıtlayacak ve destek toplayacak? Kuzeydeki askeri güç bitti neredeyse bir de ötekilerle olan savaş var bu hangi ara yapılacak Ejderhaların Dansından sonra yapılır diye düşünüyorum ama dizide tam tersini yaptılar Dany Astapor’u yakıp lekesizleri almadan önce rüyasında ötekilerle savaşıyor kehanet olabilir bu ama bu savaş ejderhaların dansından önce mi sonra mı olacak mesele bu.

Geçen haftalarda şu yazıyı bulup, kenara kayıt etmiştim. https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/bnt0iw/spoilers_extended_the_second_dance_of_the_dragons/ Çevirir eklerim buraya diye düşündüm ama baya üşendim. :smiley:

Ben de şöyle bir özet geçeyim dedim, tamamını okumak isteyen bakabilir zaten. Yazıyı yazan arkadaş tarafların ilk Dans’ta olduğu gibi ikincisinde de Yeşiller ve Siyahlar olarak ikiye ayrılacağını düşünmüş. Hatta Tyrion’un bir yeşil bir siyah göze sahip olmasının iki taraf arasında kalmasına ve bir nevi ikili oynayacak. Göz renkleri dışında katıldığı savaşlara bakarsak onlar da gayet ilginç işaretler; Green Fork ve Blackwater. Yeşil Tyrellerin oyunu yüzünden de sonu Siyah hücrelerde bitti. Blackwater Savaşında yeşil rengi işe ünlü çılgın ateş kullandı. Zaten Moqorro kehanetine bakarsak tüm ejderhaların ortasında kalıp, hırlayan uzun gölgeli Tyrion var. Bu da bence iki tarafta da yer alacağına işaret.

Peki, bu Yeşiller ve Siyahlar tarafı kim olabilir?

Şimdi Siyahlar tarafı olarak başta Dany görülüyor. Ejderhasından kaynaklı olarak. Yani burada tarafı belirleyen “başat” şey ejderhanın rengi. Sonuçta Ejderhaların Dansı, değil mi? Ejderhasız Dans olmaz, sadece iki ayaklı değil ayrıca kanatlısına da ihtiyacımız var. Ayrıca Dany’nin yeşiller ile ilgili cidden hoş etkileşimleri yok. Düşmanları yahut ona ister/istemez zarar verenler “yeşil” işaretler taşıyor.

Xaro’nun özel dairesi yeşil zeminden. Mormont yeşil renkler giyiyor. Rhaegal yeşil. Quhuru Mo yeşil pelerin giyiyor(Dany’e Batı’da olanları anlatan ve Sam’i Eskişehir’e götüren Yaz Adalı siyah kaptan. Gerçi adamdan kötü bir etki almadı ama okurken fark edince eklemiştim bunu. İleride belki.) Galazza Galare denen Yeşil Fazilet’in gözleri “yeşil” Rahibe asıl Harpiya olabilir mi? Bu konudan şüpheleniyorum.

Suikast silahı; yeşil… Dany kutuyu neredeyse gayriihtiyari aldı. Kutu; ahşap oymaydı, sedefli kapağına yeşim ve alaca akik kakılmıştı. “Çok cömertsiniz.” Kutuyu açtı. İçinde, zümrüt ve akikten kesilmiş bir hapböceği vardı. Güzel, diye düşündü. Yolculuk için ödeme yapmamıza yardımcı olur bu. Dany elini kutunun içine uzatırken, “Çok üzgünüm,” dedi adam ama Dany hayal meyal duymuştu.

Kraznys: Adam, altın kenar süsleri olan deniz yeşili bir tokar giymişti; bedenine sardığı ve bir ucunu omzuna attığı ince ipeğin altından göğüsleri görünüyordu.

Kasap Cleon; yeşil terlikler gönderdi.
Drogo’yu öldüren yeşil macun. Büyük Yeşil Çim denizi…

Yazıyı yazan arkadaşlar bu iç savaşın Aegon-Dany arasında olacağını düşünmüyor, hemen akla bunun geldiğinin ve alternatif sorgulama yapılmamasını anlamadığını söylüyor. Ona göre Aegon zaten Batıda ve Dany’nin gelmesi yakın zamanda mümkün değil(en erken kitabın yarısında yola çıkacağını düşünmüş ama bu forumda biri demişti, GRRM onu kitap sonunda varmasını sağlayacak diye, bilmiyorum ne kadar doğru). Arkadaşın yazdığından çıkardığıma göre Aegon 7. kitabı görmeyecek ama görse bile Aegon’un yaşayacağı şeyler yüzünden (sonuçta bu oğlan savaşacak birileriyle değil mi? Bir de Jon Conn.'un gri hastalığının salgına dönüşebileceğini düşünüyor.) zayıf durumda olacağı için Dany açısından tehdit oluşturabilecek bir konum olmaktan uzak olacak, haliyle ikisi arasında böyle bir iç savaş çıkması öngörülemez(mantıklı aslında).

Bir de oğlanın gerçekte olmadığı kişi olması gerçeği var. Blackfyre olma olasılığı (zaten onu Yeşiller değil Siyahlar tarafında yaptığı gibi) hak iddiası olmayacağını gösteriyor tahtta(ben iddia meselesine katılmıyorum, sonuçta kimin elinde kalırsa onun taht). Diğer olay yine renkler meselesi… Dany’nin tarafını temsil eden Siyah işaretler vs. var ise Aegon Yeşil ise onun da bir yeşil etkileşimleri olması gerek. En azından Dany’nin düşmanlarının yeşille bağlantısı düşünüldüğünde ama onun bölümlerinde böyle bir şey yok.

Bir diğer itiraz da kurgu açısından Dany ve Aegon savaşsa ne olur savaşmasa ne olura getirmiş. Yani Dany en çok sevilen karakterlerden biri, GRRM’in büyük 5’lisinden biri. Aegon kim? POV’u bile olmayan, 5. kitapta ortaya çıkmış ve pek tanımadığımı, çok da kaile almayacağımız biri. Yaşasa ne olur ölse ne olur? Kaç kişi 7. kitabı görmesini bekliyor? Kaç kişi umursar ki? İkisi kapışsa zaten çoğu kişi Dany tarafında olur ama ilk dansta öyle miydi? İki tarafın da seveni sevmeyeni; destekçisi vardı. Kurgu açısından heyecan üst seviyelerde olmayacak ise iki karakteri kapıştırmanın heyecanı, manası nerede? Yani ikisinin savaşı bir yüksek bahis durumuna dönüşmüyor. Dany’nin kazanması halinde(ki kazanır) zaten beklenen bir şey olacak, yankısı olan bir zafer olmayacak, sıkıcı bir kapışma olacak… (sonunu bildiğin bir filmi izlemek gibi)

O zaman Aegon ve Dany değil ise Dany ve kim?

Diğer “Ejderhanın Başı” önemli… Savaşın tarafını çeken liderler meşru Targlar olmalı, aynı ilkinde olduğu gibi(çakma yahut benzer şey olmamalı imiş. Yani baya baya hak iddiası sağlam olması gerekiyor). Dany Batıya geldiğinde büyük bir krallığı ve gücü olması gereken biri olmalı bu kişi. Elbette bu kişi Jon Snow.

Şimdi ilk kitaptan beri “siyah” ile anılan en başat karakter Jon Snow, bu yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca Dany için “yeşil” rengin kötü olması gibi “siyah” Jon için kötü bir renk değil. Jon, Siyahları “değerli” olduğunu kanıtlamak, onur sahibi olduğunu göstermek gibi nedenlerle giydi. Lakin bu siyah, Jon’un hapishanesi olmaktan öteye gidemedi ve elbette gerçek kimliğini örten bir çeşit koruma vazifesi de gördü. Jon, gerçek kimliği deşifre olup ne olduğunu ve kim olduğunu öğrenene kadar siyahların altına gizlenmek zorunda kalan biri.

Jon’un gerçek kimliği ne? Veliaht Prens Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark’ın (meşru olduğuna inandığımız) oğlu, 7 Krallığın hakiki kralı. Demir Tahtın gerçek sahibi.

Jon oldukça sevilen ve büyük beşliden biri. Zaten halihazırda ölü ve kimliği muammalarda(idi) ve doğal olarak kimse ilk kafadan Dany ile savaşacak kişinin o olduğunu düşünmez. (Arkadaş, GRRM’in olan biteni çok açık seçik belli etmeyiz, twist yapma tutkusuna değinmişti yazısında, ona binaen bunu diyor. Yani herkes aynı yeri işaret ederken aslında GRRM, başka yeri işaret ediyor ve insanlar bariz olanı göremiyor ve bunu seviyor. Bunu anlatmak için de Syrio’nun Braavos’un 1 numaralı kılıcı oluşunun hikayesini örnek verdi.)

Yazı bitiyor ama “yeşil” meselesi için Jon’a bir yama yapıştırabilirim. Yukarıda Dany’nin siyah taraf olmasına neden olan şeyin ejderhası “Dragon” olduğunu söylemiştim. Başka türlü Dany de öyle siyahlar içinde gezinen biri değil. Doğal olarak Jon için de yeşiller içinde gezmesini beklemek gerekmiyor. Bunun için onun ejderhası kim olacak? sorusunu sormak gerekiyor. Hepimiz Rhaegal’ın Jon tarafından sürüleceğini düşünüyoruz,kendisi yeşil bir ejderha ve zaten halihazırda Dany’nin Dorne ile olan ittifakını Quentyn’ni öldürerek mahvetti. Selmy bu ejderhanın tehlikeli olduğunu da ifade etmişti.

Bence güzel ve dikkat çekici bir yazı ve elbette tartışmaya açık. Doğrusunu söylemek gerekirse olayı yine Tyrion ile de bağlayabiliriz. Tyrion’un Jon’un arkadaşı olduğunu biliyoruz ve Kaya ve benzeri bir çok amacı için de Dany’ye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Kehanete göre iki arada bir derede kalması gerekiyor; çift başlı olduğunu gördüğü rüya ve gözlerinin rengi gibi etkenler… bizi Tyrion’un Jon ve Dany arasında kalıp, iki taraf arasında gidip geleceğini gösteriyor gibime geliyor ki Aegon-Dany yerine Jon-Dany savaşı zaten daha heyecanlı, yazıyı yazan arkadaşın da ifade ettiği gibi. İki sevilen karakter… Hatta bazı okuyucular için iki karakter de aynı anda favoriler arasında yer alıyor.

Ben başka bir işaret olabilecek şey olarak Dany’nin Ölümsüzler Evinde gördüğü “Buz üzerinde büyüyen ve havayı tatlı bir koku ile dolduran mavi çiçek” görüsünü örnek verebilirim.

“tatlı” kokunun neyi temsil ettiğine yeniden girmeye gerek yok, ezberlemişsinizdir artık. Buzda büyüyen mavi çiçek; Kuzey/Sur’da büyüyen Jon’u simgeliyor. Ayrıca “çocuğu öldür ve bırak adam doğsun” sözünü de bir yandan ifade eden bir gönderme olarak da kabul edilebilir. Jon’un karakter değişimi olacağını GRRM zaten ima etmişti. Havaya yayılan tatlı koku ise “ölüm” getireceğini/felaketi olacağını gösteriyor ama o kokuyu alana… Bu durumda bu kişi Dany oluyor. Zaten dikkat ederseniz Ölümsüzler Evinde ona gösterilen ve anlatılan kehanetler vs. onu uyarmak ve dikkatli olmasını söylemek içindi. “dikkat et yoksa ölürsün, dikkat et ihanet göreceksin, dikkat et şu bu olacak…” gibi gibi gibi. Yani zaten bu görünün güzel bir şey olamayacağı aşikar. Daha önce başka bir yorumda da yazmıştım, dizi referansını hiç sevmem çünkü kitaplarda olup olmayacağı muamma olan DD’nin kendi kafasına göre yaptığı kurgular olabilir ama kitapta beklenen ve işaretleri olan bir şeyi birebir dizide görürsem, ifade etmekten çekinmem. Kitaplarda beklediğim Dany’nin ölümü doğrudan ya da dolaylı yoldan Jon’un elinden olacak dediğim olayı birebir dizide görmek beni çok şaşırtmadı, zaten beklediğim bir şeydi, lakin kitaplarda.

Bu yüzden bu Dans olayının en güçlü tarafları Jon-Dany bana kalırsa da… Elbet Aegon da işin içinde olabilir; Dany yanında ya da bakarsınız 3. bir taraf olarak Beyazlar olur. :smiley:

Bu arada…

Çevirir eklerim buraya diye düşündüm ama baya üşendim. :smiley:

dedim ama baya baya yine çevirmişim sayılır :smiley:

Tolkien’i çok severim. Ayrıca LOTR da en sevdiğim serilerdendir. Masalsı bir seri bunu kabul ediyorum fakat bu cümlede bir aşağılama sezdim. :pensive:

Yanlış sezmişsin. LOTR hayranı olarak kendime ve sevdiğim seriye aşağılama yapmam düşünülemez. :slight_smile: