Ejderhaların Dansı - 2

Purpe’un açtığı Ejderhaların Dansı 2.0 başlığı DİZİ üzerine bir kuram olduğu için ben de “tartışma” olarak asoiaf için aynı konuyu açmak istedim.

Burcu’nun başlığından alıntılıyorum.

image
(kaynak: The Citadel: So Spake Martin - Concerning the Dance of the Dragons)

• ÇEVİRİ :
    Soru : Gelecek kitaplarda Ejderhaların Dansı’na ilişkin daha çok şey öğrenecek miyiz?
    GRRM : İlk Dans mı ikincisi mi? İkincisi bir kitabın konusu olacak. İlkinin ise zaman zaman bahsi geçecektir, eminim.

Kış Rüzgarları kitabında da bu (ikinci) Ejderhaların Dansı’na göndermeler yapan yayımlanmış bölümler var:

Dragons ?” said her mother. “Teora, don’t be mad." “I’m not. They’re coming.” “How could you possibly know that?” her sister asked, with a note of scorn in her voice. “One of your little dreams?” Teora gave a tiny nod, chin trembling. "They were dancing. In my dream. And everywhere the dragons danced the people died.” (TWoW, Arianne)

• Kısaca çeviri:
    Teora, rüyalarında ejderhaların dans ettiğini gördüğünü söylüyor. Ve ejderhaların dans ettiği her yerde insanlar ölüyordu diyor…

Yukarıdaki yazdığı gibi Ejderhaların Dansı 2’yi bir kitapta göreceğiz. Son kitap Ötekiler üzerinde duracağı için bir ihtimal 5. kitap olabilir mi acaba diyorum ama sonuç olarak Dany de gelmeden bir ejderha dansı görmek pek olası değil, eksik olur. Bundandır ki son kitap öteki-dans arası bir şey olabilir ki aslında kafamda bir şeyler canlanmıyor değil, neyse.

Burcu’nun başlığına yaptığım yorumu aynen buraya ekliyor ve konuyu tartışmaya açıyorum. Sizce bu dans, kimler arasında olur? Jon-Dany? Dany-Aegon veya Jon-Dany-Aegon?

Ben genel olarak “oyy halasının kuzusu.”," gardaşım gel sarılak" gibi konuşmalar eşliğinde bir kurgu görmektense serinin ismine layık şekilde ilerlemesini ve bahsi geçen konudaki gibi hareketlenmelere, karşı karşıya gelmeli kurguları tercih ederim. Ömer demişti sanırım, kan bağı meselesini çok tabu yapma, diye bana. Aslında ben genel olarak “onların” gözünde “tabu” olmasına dikkat çekmek istemişsem de asoiaf tarihinde hatta güncelinde kardeş-yakın akraba savaşları ile dolu olduğunu görebiliyoruz.

Son kitaplarda Cersei-Tyrion arasındaki düşmanlık hatta Tyrion’un babası ile olan düşmanlığı ve en son Tyrion-Jaime düşmanlığı ve Jaime’nin Cersei’ye karşı aldığı tavır her ne kadar “Lannister Hanesi” üzerinden gösterilmişse de GRRM’in akraba dahi olsan çeşitli sebeplerle karşı karşıya geldiğini bize hatırlatan bir hikaye olarak karşımıza seriliyor, diye düşünüyorum. Tywin’in kuzeni ile evlenme kararı (içinde aşk barındırsa da) ileride “miras” kavgasının önüne geçip, varisleri azaltmak adına alınmış politik bir karar olduğunu, yazarın bizzat kendisi söyledi. Ramsey’in kardeşlerine olan düşmanlığı ve varislik arzusu ortada. Stannis ve Renly arasındaki düşmanlık ortada ve hatta üç kardeşin de birbirini hiçbir zaman tam manası ile sevmediği ortada. Hatta “kuram” olarak yer alsa da -arada bir çıkar, miras meselesi olmasa bile- Ned ve Benjen’in arasının da hiç iyi olmadığı, birbiriyle hiç konuşmadığı; sırf bu yüzden Jon’un Sur meselesini Ned yerine Luwin’e söylediği; Sur’a da yıllar önce Ned ile arasının bozulduğu için(muhtemelen Lyanna meselesi) gittiği tahmin edilen şeyler arasında. Tamam birbirlerini seviyorlar ama araları iyi de değil. Hatta ben ileride Arya-Sansa arasında ciddi bir karşı karşıya kalma durumu bekliyorum, çocukken olan sürtüşmeleri çocuksu şeylerdi ama artık yetişkin olduklarında durum farklı boyutlara taşınacak ve dikkat ederseniz daha kapanmamış sorunları da var. Hal böyle olunca Jon ve Dany neden karşı karşıya gelmiyormuş ki? Teknik olarak birbirinin ismini dahi duymamış iki karakterin, tabii olarak, şu an için karşı karşıya gelmesine neden olacak şartlar bekleyemeyiz, bu şartlar ancak ve ancak Dany’nin Batı’ya geldiğinde göstereceği tavırlar, Jon’un içinde bulunacağı tavır ve diriliş sonrasındaki karakter değişimi ve daha ön görmediğimiz bir çok etken söz konusu olabilir. Ben evet, kesin olacak kafasında değilim, çok yüksek ihtimal olacak kafasında da değilim yahut hiç ihtimal vermem, çok düşük ihtimal kafasında da değilim; bu konuda ŞİMDİLİK çok net fikirlerimi yok, daha çok tüm olasılıklara açık ilerlemeye ve sorgulamaya özen göstereceğim.

Böyle bir şey olacaksa seride de bunun işaretlerini vermiştir. Ben de ilk başta buna işaret edebilecek birkaç şey eklemek istiyorum. Aslında GRRM’in açıklaması ve 6. kitapta verilen o alıntı dışında buna en büyük işaret Moqorro’nun Tyrion kehaneti. Moqorro’nun Tyrion Kehaneti

Tyrion ayrıca bir rüyada Blackfyre ve Targaryen savaşının bir farklı versiyonunu görmüştü, kendisi Canavar lakaplı Blackfyre gibi çift başlı idi ve Altın Mürettebat ve Acıçelik ile abisi, babasına karşı savaşıyordu. Oldukça dikkat çekici değil mi? Biz halihazırda zaten muhtemel bir Blackfyre soyunu tanıyoruz; Genç Griff lakaplı Aegon. Yanında kim var? Altın Mürettebat.

Tyrion bu oğlanla tanıştı? Evet. Sizce Dany’e bunu söyler mi? Hele ki Batı’ya gitmeye teşvik ettiğini? Hiç sanmam. Tyrion Dany ile tanışır mı? Kesinlikle. Peki, Tyrion’un tanıştığı ilk ejderha kim? Jon. Sonuç olarak bu adam üç ejderhayı da tanıyor. Kehanet sizce de daha manalı gelmedi mi? Ejderhaların arasında durup hırlayan büyük gölgeli Tyrion. Yani durum ne olursa olsun Tyrion, bu ejderhaların dansında merkez noktada yer alacak.

Ben geçenlerde Dany’nin gördüğü şu Üç Dişli Mızrak rüyasına tekrar denk gelmiştim. 3. kitapta. İlk aşamada -diğer herkes gibi- bunun WW saldırısı olduğunu düşünmüştüm. Sebep? Çünkü rüyaya bakarsak anlatımdan gelen İŞGALCİ ordusunun KUZEYDEN geldiği izlenimi edinmemiz dışında(nehri geçiyorlardı çünkü) BUZDAN ZIRHLARI vardı. Aleve verince eriyorlardı falan.

Lakin savaştığı kişilerin insan olmadığına dair bir ifade yoktu, yani baya baya “işgalci” dediği, Baratheon ve diğerlerini kast ederek bir savaş veriyordu rüyada. WW gördüğünü, beyaz tipler gördüğünü, soğuk olduğunu söylemiyordu ki Üç Dişli Mızrak’ın rüyada soğuk, buz gibi şeklinde bir tanımlaması yoktu. WW geldiği zaman kış gelmiş olur. Bunlar da bir rüya da olsa gayet dikkate değer noktalar olsa gerek.

Dany o gece rüyasında Rhaegar’dı, Üç Dişli Mızrak’a gidiyordu. Ama bir ejderhanın sırtındaydı bir atın değil, işgalci’ye ait isyancı ordunun nehri geçtiğini gördü, askerler buzdan zırhlar giymişti ama Dany onları ejderha aleviyle yıkadı, çiğ taneleri gibi eriyen adamlar Uç Dişli Mızraki taşkın bir akıntıya dönüştürdü. Dany’nin küçük bir yanı bunun bir rüya olduğunu biliyordu ama diğer yanı zafer sarhoşuydu. Bu iş böyle olmalı. Diğeri bir kâbustu ve ben daha yeni uyandım.

Benzer şekilde 5. kitapta Jon da buzlu zırhların olduğu bir rüya görüyor ve savaş veriyordu, aynı Dany gibi. Olay şu ki buz zırhı giyen Jon’un kendisiydi ve Öteki öldürüyormuş gibi hava verilmişse de ilk aşamada öldürdüklerinin alayı kendi geçmişinden kişilerdi. Yani aslında ötekilerle savaşmıyordu.

Diğer yandan Aegon’un kendisi var. Bu oğlan ister gerçek Targ isterse Blackfyre olsun, öyle yahut böyle o tahta oturacağı hayalleri ile büyüdü ve bunu yapmak için gerekeni yapacak, yanındakiler yapmasını sağlayacak. Dany’nin İsyancılara karşı ciddi bir önyargısı var ki zamanında Jorah da bunu besleyen ifadeler kullanmıştı; Aegon, tahtı hakkı olarak görüyor ve Dany’nin onunla evlenmeme seçeneği dahi olduğunu düşünmemişti; zorundaymış gibi düşünüyordu; Jon teknik olarak Stark hanesine bağlı bir Targ, kuzey kültürüne ve kardeşlerini tehdit olabilecek her şeye ve herkese karşı tavır alacaktır. İki ejderha gelip de “diz çök yoksa dracarys” derim derse hayhay diyecek biri değil. Diğer yandan Ülkü’nün değindiği konu da gayet aradaki olası bir husumet için yatak vaziyeti görebilir.

Cassiopeia:

Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.
Yarım ayın ışığı, Val’in bal rengi saçlarını gümüşe dönüştürdü ve yanaklarını kar gibi beyaz yaptı. Val derin bir nefes aldı. “Havanın tadı tatlı.” “Dilim bunu fark edemeyecek kadar uyuşuk. Ben sadece soğuk tadı alıyorum .”

tatlı kelimesinin seride ki anlamının kötü olmasının yanı sıra burada jon’un dany’nin aşkını reddedeceğine dair bir gönderme olduğu söyleniyor.

Bunu ben de söylüyorum. ASOIAF’da ‘Tatlılık’ Kavramının Olumsuzluğu, Sur’da Açan Mavi Çiçek ve Dany’nin Geleceği O Val alıntısı, Val’ın öleceğine işaret. Sanırım ay ışığının saça etkisi yüzünden böyle yorumlandı? Ay ve ay ışığı da ölüm demek. Ay “Buz ve Ölüm” Yani Dany bağlantısı yok orada; kız çifte kavrulmuş sadece. :slight_smile: Jon da havada tatlı koku aldı öldü. :stuck_out_tongue:

Uzun lafın kısası siz ne diye illa ya Jon-Dany yahut Dany-Aegon arasında bir dans bekliyorsunuz ki? Neden üçü arasında bir dans olmuyor bu? Ejderhanın Üç Başı var ve Tyrion hakkındaki kehanete bakarsak her çeşit ejderha bu dansın içinde yer alıyor arkdişiler. :slight_smile:

Bu arada dikkatimi çekti de bence bu üç genç ejderhayı da sürekli maniple eden yahut işte üzerinde öyle yahut böyle etki sahibi olan birileri var. Aegon’unkiler gayet açık tipler aslında; Varys ve saz arkadaşı. Lakin Dany’nin Gölge’lerden Quethie mi neydi kadının ismi, o. Kendisine çok güveniyor şu anda ve kadın resmen kızı maniple ediyor. Jon’u da maniple eden kim ise bunu ona gösterdiği rüyalarla yapıyor ki muhtemelen Kankuzgunu. Diğer yandan Bran’ı da maniple ediyor. Ayrıca Arya da FM tarafından maniple ediliyor. Tyrion şimdilik tek aklı başında görünüyor, belki elinde sonunda hepsinin aklının başına devşirmesini sağlayacak kişi odur. Sonuçta onun da oynayacağı kilit bir rol var, Diyar’ın kaderini etkileyecek, diğer beşli üyenin olduğu gibi.

Jon’un dirilme meselesine gelince; genel olarak pek değişim beklenmiyor sanırım? Jon’un ölümü onun Sur’dan kopmasını kolaylaştırmak için eklenmiş bir ayrıntı gibi görünse de tek etkisinin bu olmadığı görüşündeyim. Aemon’un sözlerine bakarsak çocuk olan Jon’un artık ölmesi ve yetişkin bir adam olarak yeniden doğması gerekiyor; elbet bizimki bunu fazla ciddiye aldı galiba gitti kendini bıçaklattı. Jon Snow Nasıl Dirilecek? ve Karakter Değişimi?

GRRM, Jon’un ölüm tecrübesinin Cat’e benzediğini söylemişti. Cat’in değişimi ortada iken Jon’un karakter olarak çok az değişim göstereceğini yahut dizide olduğu gibi sıfır etkenli bir şey olacağını iddia edemeyiz. Elbet Cat kadar karanlık bir karaktere dönüşme ihtimalini düşük buluyorum çünkü Cat’in Jon’dan farkı; gözleri önünde hayatta kaldığına inandığı yegane oğlunun öldürüşünü izlemenin ve hiçbir şey yapamamanın verdiği acı dolu an… Kadın, tüm çocuklarının(Sansa hariç) öldüğüne inanarak öldü ve o şekilde dirildi. Jon da benzer şekilde -Arya/Sansa hariç- tüm kardeşlerinin ve aile üyelerinin öldüğüne inanarak “ihanet” (onun gözünde) ile öldürüldü; güvendiği kardeşleri tarafından. Hatta ölürken küçük kız kardeşinin hayatının tehlikede olduğuna inanıyordu, onu koruyamamanın getirdiği o yakıcı etkisi Jon’da da var aslında. Yani aslında Jon ve Cat’in birbirine bu kadar hoşnutsuz olup da benzer bir duygu/tecrübe ile öldürülmeleri ironik bir olay, GRRM’in ironilerini seviyorum aslında. :slight_smile: Kısaca uyandığı zaman Jon’un (tamam Freddy Kruger da olmayacak ama ) o tatlı bebiş olmasını beklemeyin. Dikkatinizi çekerim Tormund, 5. kitap boyunca Jon’a sürekli olarak “Kara Kalpli Kara Piç” dedi. Kara kalp ifadesi Arya için de kullanıldı ve Arya’nın kalbi şu sıralar nasıl hepimizin malumudur. Daha ne desin GRRM? :slight_smile:

EKLEME:

Seride “Dans” eşitti “savaş” demek arkadaşlar. Dikkatinizi çekmiştir belki… :slight_smile:

2 Likes

Bana kalırsa Dany ve Aegon arasında gerçekleşecek Jon’da katılırsa bu ancak Dany’nin tarafında olur özellikle ötekilerle olan savaştan sonra olursa Jon Dany’e olan minnettarlığından dolayı Dany’i destekler ilk dansta da kuzey Rhaenyra’yı desteklemişti.Jon’un kimliği Bahar rüyasının sonlarında ortaya çıkacak bence bu yüzden Jon tahtta hak iddia edemez(tabi meşruysa).

Aemon’un söylediği içindeki çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver sözü foreshadowing olabilir kış rüzgarlarında göreceğiz bu konuda sana katılıyorum ben Jon’un yeni Tywin Lannister olmasını umuyorum daha doğrusu Tywin Lannister’ın olması gereken daha düzgün bir formu umarım böyle olur umutluyum çünkü MArtin Jon hiç hayal edemeyeceğiniz birine dönüşecek demiş.

Konu zaten kitap kaynaklı ve kitaptaki olaylara da dayanarak açmıştım aslında…
Neyse SIRF KİTAP üzerine Daenery vs Jon konum için:

3 Likes

Bu yorum daha çok “dizi” etkisinde kalarak yapılmış gibi bir hava verdi zira dizideki mevcut olan şeyleri göz önüne alarak yorum yapsam, ben de böyle yorumlardım.

Öncelikle bu dansın ne zaman olacağı muamma… 6. kitapta da olabilir 7. kitapta da. Jon ve Dany ve hatta Aegon karşılaştıklarında aralarında geçecek konuşmaları tam olarak bilemiyoruz ama tahminen o ki “diz çök” muhabbetleri olur; Jon asla diz çökmez. Hele dirildikten sonra GRRM’in ima ettiği karakter değişiminin ardından.

Jon’un yine yegane derdi -dizide olduğu gibi- Ötekiler mi olur? Bundan da şüpheliyim. Her şeyden önce dirilince ilk takıntısı Arya olacaktır, sonra Kışyarı ve Kuzey olacaktır. Daha sonrasında 4. ve 5. kitapta söylediği “Lannisterlara tahkir değil, yıkım getirmek istiyorum.” sözü, Jon’un Lannister hanesine kin duyduğuna dair güzel bir işaret. Yani “intikam” isteyecektir.

Kuzey Kralı olursa gidip millete ejderha camı için mi yalvaracaktır ve sonra “sen ne güzel kraliçesin yav diz çöktüm sana, aşkımdan öldüm bittim” diyecek diye beklemeyin. Bunu bekleyen varsa toz pembe gözlük takıp, hayal kuruyor demektir. Gidip Tolkien okuyabilir, orada var öyle şeyler.

Jon eğer meşru Targ ise ki bence öyle; ister son kitap ister 6. kitapta olsun ebette ki taht hakkı var ve hakkını talep edebilir. Dizideki gibi silik, hırsları olmayan bir adam değil kitapta Jon. Sadece hırslarını törpülemeye, bastırmaya çalışan biri. Kaldı ki bu dans zaten illa “demir taht” için olacak diye bir şey yok; olay tamamen “diz çök” “hayır çökmem” üzerinden de gidebilir yahut benim daha önceki konularda bahsettiğim buz-ateş dansı meselesi üzerinden de gidebilir… Kesin hatlar çizemem, sadece sorguluyoruz şu an.

Cidden demiş mi bunu? Kaynak bulabilir misin? :open_mouth: Zira gerçekten kafamdaki gibi birine dönüşür ise tozu dumana katar Jon. :smiley:

Evet, orada da söylediğim gibi temel oraya atsan da konu dizi üzerine döndü; iki bölümü karıştırmadan konu açmak gerekiyor, kral’ın yasası :slight_smile:

1 Like

Ben de bu forumda okudum kaynak bilmiyorum ama muhabbet dönmüş burdan biri çevirmişti.

1 Like

Sızan senaryolar hakkında spoilerımsı şeyler olacak aşağıda okumadıysanız bakmayın.

Açıkçası daha önce Jon Dany savaşına ihtimal vermiyordum ama dizi şu an o yöne ilerlemeye başlayınca aklıma bir şüphe düştü. Dizi Martin’den Jon ve Dany arasında savaş (en azından sürtüşme) olacak diye bir bilgi almasa böyle bir yola girmezdi sanki. Jon ve Dany’nin elele tahta oturduğu bir son onların da işine gelirdi. Kitap olayları elbette bu şekilde işlemez ama sızan senaryo eğer doğruysa kitapta Jon Dany savaşı olasılığını artırıyor bence.

Dediklerine harfiyen katılıyorum. Aegon kim olursa olsun taht hayaliyle büyüdü. Tahtı vermek istemeyecektir. Daenerys zaten bu kadar uğraş vermişken başka birinin tahtta oturmasına izin vermez. Taht Jon’un umrunda olur mu bilmiyorum ama en azından tavrının bu sezonki gibi olmayacağına emin gibiyim. Kitapta Jon 0 hırslı biri değil çünkü. Makul derecede hırsları var ve hırsı kendisini ele geçirmiyor evet ama yönetme arzusu olan bir karakter olduğu yadsınamaz.

Jon’un nasıl dirilecegini bilmiyorum ama şu an dizideki Jon’un ölmeden önceki Jon’la bile (en azından 5. Kitaptaki Jon’la) çok alakası kalmadı. Kitaptaki Jon’un Dany’nin bu bölümdeki tavrına bu şekilde karşılık vermeyeceğinden eminim. Dirildikten sonra daha da karanlık olacaksa zaten dizideki gibi bir tavır mümkün değil.

3 güçlü karakter arasında böyle bir şey görecek olmak beni heyecanlandırır ve tam da Martinlik bir şey bu.

Şunu da eklemek istiyorum. Bence Jon kitaplarda da meşru. Yine bir piç olacaksa kimliğinin bir önemi olmazdı çünkü. Sand olmuş snow olmuş bir şey fark etmiyor. Bu adamın kimliği önemli bir şeyde kullanılmayacaksa bu kadar güzel bir gizem olmazdı.

Jon kimliğini kış rüzgarlarında öğrenmeyecek ve Dany ancak bu kitabın sonlarına doğru Westeros’a varır yada bence kitap o ejderha kayasına çıktığı vakit bitebilir yada bahar rüyası bu sırada başlayabilir o zaman hem Şafak Savaşı hemde Ejderhaların Dansı bu son kitapta olacak demektir.Jon hırslı bir karakter evet özellikle kısyarını arzuluyor ve bunu yaptığı için kendinden utanıyor.Dany ve Aegon tamam da Jon ne ara kimliğini öğrenecek bunu kanıtlayacak ve destek toplayacak? Kuzeydeki askeri güç bitti neredeyse bir de ötekilerle olan savaş var bu hangi ara yapılacak Ejderhaların Dansından sonra yapılır diye düşünüyorum ama dizide tam tersini yaptılar Dany Astapor’u yakıp lekesizleri almadan önce rüyasında ötekilerle savaşıyor kehanet olabilir bu ama bu savaş ejderhaların dansından önce mi sonra mı olacak mesele bu.

Geçen haftalarda şu yazıyı bulup, kenara kayıt etmiştim. https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/bnt0iw/spoilers_extended_the_second_dance_of_the_dragons/ Çevirir eklerim buraya diye düşündüm ama baya üşendim. :smiley:

Ben de şöyle bir özet geçeyim dedim, tamamını okumak isteyen bakabilir zaten. Yazıyı yazan arkadaş tarafların ilk Dans’ta olduğu gibi ikincisinde de Yeşiller ve Siyahlar olarak ikiye ayrılacağını düşünmüş. Hatta Tyrion’un bir yeşil bir siyah göze sahip olmasının iki taraf arasında kalmasına ve bir nevi ikili oynayacak. Göz renkleri dışında katıldığı savaşlara bakarsak onlar da gayet ilginç işaretler; Green Fork ve Blackwater. Yeşil Tyrellerin oyunu yüzünden de sonu Siyah hücrelerde bitti. Blackwater Savaşında yeşil rengi işe ünlü çılgın ateş kullandı. Zaten Moqorro kehanetine bakarsak tüm ejderhaların ortasında kalıp, hırlayan uzun gölgeli Tyrion var. Bu da bence iki tarafta da yer alacağına işaret.

Peki, bu Yeşiller ve Siyahlar tarafı kim olabilir?

Şimdi Siyahlar tarafı olarak başta Dany görülüyor. Ejderhasından kaynaklı olarak. Yani burada tarafı belirleyen “başat” şey ejderhanın rengi. Sonuçta Ejderhaların Dansı, değil mi? Ejderhasız Dans olmaz, sadece iki ayaklı değil ayrıca kanatlısına da ihtiyacımız var. Ayrıca Dany’nin yeşiller ile ilgili cidden hoş etkileşimleri yok. Düşmanları yahut ona ister/istemez zarar verenler “yeşil” işaretler taşıyor.

Xaro’nun özel dairesi yeşil zeminden. Mormont yeşil renkler giyiyor. Rhaegal yeşil. Quhuru Mo yeşil pelerin giyiyor(Dany’e Batı’da olanları anlatan ve Sam’i Eskişehir’e götüren Yaz Adalı siyah kaptan. Gerçi adamdan kötü bir etki almadı ama okurken fark edince eklemiştim bunu. İleride belki.) Galazza Galare denen Yeşil Fazilet’in gözleri “yeşil” Rahibe asıl Harpiya olabilir mi? Bu konudan şüpheleniyorum.

Suikast silahı; yeşil… Dany kutuyu neredeyse gayriihtiyari aldı. Kutu; ahşap oymaydı, sedefli kapağına yeşim ve alaca akik kakılmıştı. “Çok cömertsiniz.” Kutuyu açtı. İçinde, zümrüt ve akikten kesilmiş bir hapböceği vardı. Güzel, diye düşündü. Yolculuk için ödeme yapmamıza yardımcı olur bu. Dany elini kutunun içine uzatırken, “Çok üzgünüm,” dedi adam ama Dany hayal meyal duymuştu.

Kraznys: Adam, altın kenar süsleri olan deniz yeşili bir tokar giymişti; bedenine sardığı ve bir ucunu omzuna attığı ince ipeğin altından göğüsleri görünüyordu.

Kasap Cleon; yeşil terlikler gönderdi.
Drogo’yu öldüren yeşil macun. Büyük Yeşil Çim denizi…

Yazıyı yazan arkadaşlar bu iç savaşın Aegon-Dany arasında olacağını düşünmüyor, hemen akla bunun geldiğinin ve alternatif sorgulama yapılmamasını anlamadığını söylüyor. Ona göre Aegon zaten Batıda ve Dany’nin gelmesi yakın zamanda mümkün değil(en erken kitabın yarısında yola çıkacağını düşünmüş ama bu forumda biri demişti, GRRM onu kitap sonunda varmasını sağlayacak diye, bilmiyorum ne kadar doğru). Arkadaşın yazdığından çıkardığıma göre Aegon 7. kitabı görmeyecek ama görse bile Aegon’un yaşayacağı şeyler yüzünden (sonuçta bu oğlan savaşacak birileriyle değil mi? Bir de Jon Conn.'un gri hastalığının salgına dönüşebileceğini düşünüyor.) zayıf durumda olacağı için Dany açısından tehdit oluşturabilecek bir konum olmaktan uzak olacak, haliyle ikisi arasında böyle bir iç savaş çıkması öngörülemez(mantıklı aslında).

Bir de oğlanın gerçekte olmadığı kişi olması gerçeği var. Blackfyre olma olasılığı (zaten onu Yeşiller değil Siyahlar tarafında yaptığı gibi) hak iddiası olmayacağını gösteriyor tahtta(ben iddia meselesine katılmıyorum, sonuçta kimin elinde kalırsa onun taht). Diğer olay yine renkler meselesi… Dany’nin tarafını temsil eden Siyah işaretler vs. var ise Aegon Yeşil ise onun da bir yeşil etkileşimleri olması gerek. En azından Dany’nin düşmanlarının yeşille bağlantısı düşünüldüğünde ama onun bölümlerinde böyle bir şey yok.

Bir diğer itiraz da kurgu açısından Dany ve Aegon savaşsa ne olur savaşmasa ne olura getirmiş. Yani Dany en çok sevilen karakterlerden biri, GRRM’in büyük 5’lisinden biri. Aegon kim? POV’u bile olmayan, 5. kitapta ortaya çıkmış ve pek tanımadığımı, çok da kaile almayacağımız biri. Yaşasa ne olur ölse ne olur? Kaç kişi 7. kitabı görmesini bekliyor? Kaç kişi umursar ki? İkisi kapışsa zaten çoğu kişi Dany tarafında olur ama ilk dansta öyle miydi? İki tarafın da seveni sevmeyeni; destekçisi vardı. Kurgu açısından heyecan üst seviyelerde olmayacak ise iki karakteri kapıştırmanın heyecanı, manası nerede? Yani ikisinin savaşı bir yüksek bahis durumuna dönüşmüyor. Dany’nin kazanması halinde(ki kazanır) zaten beklenen bir şey olacak, yankısı olan bir zafer olmayacak, sıkıcı bir kapışma olacak… (sonunu bildiğin bir filmi izlemek gibi)

O zaman Aegon ve Dany değil ise Dany ve kim?

Diğer “Ejderhanın Başı” önemli… Savaşın tarafını çeken liderler meşru Targlar olmalı, aynı ilkinde olduğu gibi(çakma yahut benzer şey olmamalı imiş. Yani baya baya hak iddiası sağlam olması gerekiyor). Dany Batıya geldiğinde büyük bir krallığı ve gücü olması gereken biri olmalı bu kişi. Elbette bu kişi Jon Snow.

Şimdi ilk kitaptan beri “siyah” ile anılan en başat karakter Jon Snow, bu yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca Dany için “yeşil” rengin kötü olması gibi “siyah” Jon için kötü bir renk değil. Jon, Siyahları “değerli” olduğunu kanıtlamak, onur sahibi olduğunu göstermek gibi nedenlerle giydi. Lakin bu siyah, Jon’un hapishanesi olmaktan öteye gidemedi ve elbette gerçek kimliğini örten bir çeşit koruma vazifesi de gördü. Jon, gerçek kimliği deşifre olup ne olduğunu ve kim olduğunu öğrenene kadar siyahların altına gizlenmek zorunda kalan biri.

Jon’un gerçek kimliği ne? Veliaht Prens Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark’ın (meşru olduğuna inandığımız) oğlu, 7 Krallığın hakiki kralı. Demir Tahtın gerçek sahibi.

Jon oldukça sevilen ve büyük beşliden biri. Zaten halihazırda ölü ve kimliği muammalarda(idi) ve doğal olarak kimse ilk kafadan Dany ile savaşacak kişinin o olduğunu düşünmez. (Arkadaş, GRRM’in olan biteni çok açık seçik belli etmeyiz, twist yapma tutkusuna değinmişti yazısında, ona binaen bunu diyor. Yani herkes aynı yeri işaret ederken aslında GRRM, başka yeri işaret ediyor ve insanlar bariz olanı göremiyor ve bunu seviyor. Bunu anlatmak için de Syrio’nun Braavos’un 1 numaralı kılıcı oluşunun hikayesini örnek verdi.)

Yazı bitiyor ama “yeşil” meselesi için Jon’a bir yama yapıştırabilirim. Yukarıda Dany’nin siyah taraf olmasına neden olan şeyin ejderhası “Dragon” olduğunu söylemiştim. Başka türlü Dany de öyle siyahlar içinde gezinen biri değil. Doğal olarak Jon için de yeşiller içinde gezmesini beklemek gerekmiyor. Bunun için onun ejderhası kim olacak? sorusunu sormak gerekiyor. Hepimiz Rhaegal’ın Jon tarafından sürüleceğini düşünüyoruz,kendisi yeşil bir ejderha ve zaten halihazırda Dany’nin Dorne ile olan ittifakını Quentyn’ni öldürerek mahvetti. Selmy bu ejderhanın tehlikeli olduğunu da ifade etmişti.

Bence güzel ve dikkat çekici bir yazı ve elbette tartışmaya açık. Doğrusunu söylemek gerekirse olayı yine Tyrion ile de bağlayabiliriz. Tyrion’un Jon’un arkadaşı olduğunu biliyoruz ve Kaya ve benzeri bir çok amacı için de Dany’ye ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Kehanete göre iki arada bir derede kalması gerekiyor; çift başlı olduğunu gördüğü rüya ve gözlerinin rengi gibi etkenler… bizi Tyrion’un Jon ve Dany arasında kalıp, iki taraf arasında gidip geleceğini gösteriyor gibime geliyor ki Aegon-Dany yerine Jon-Dany savaşı zaten daha heyecanlı, yazıyı yazan arkadaşın da ifade ettiği gibi. İki sevilen karakter… Hatta bazı okuyucular için iki karakter de aynı anda favoriler arasında yer alıyor.

Ben başka bir işaret olabilecek şey olarak Dany’nin Ölümsüzler Evinde gördüğü “Buz üzerinde büyüyen ve havayı tatlı bir koku ile dolduran mavi çiçek” görüsünü örnek verebilirim.

“tatlı” kokunun neyi temsil ettiğine yeniden girmeye gerek yok, ezberlemişsinizdir artık. Buzda büyüyen mavi çiçek; Kuzey/Sur’da büyüyen Jon’u simgeliyor. Ayrıca “çocuğu öldür ve bırak adam doğsun” sözünü de bir yandan ifade eden bir gönderme olarak da kabul edilebilir. Jon’un karakter değişimi olacağını GRRM zaten ima etmişti. Havaya yayılan tatlı koku ise “ölüm” getireceğini/felaketi olacağını gösteriyor ama o kokuyu alana… Bu durumda bu kişi Dany oluyor. Zaten dikkat ederseniz Ölümsüzler Evinde ona gösterilen ve anlatılan kehanetler vs. onu uyarmak ve dikkatli olmasını söylemek içindi. “dikkat et yoksa ölürsün, dikkat et ihanet göreceksin, dikkat et şu bu olacak…” gibi gibi gibi. Yani zaten bu görünün güzel bir şey olamayacağı aşikar. Daha önce başka bir yorumda da yazmıştım, dizi referansını hiç sevmem çünkü kitaplarda olup olmayacağı muamma olan DD’nin kendi kafasına göre yaptığı kurgular olabilir ama kitapta beklenen ve işaretleri olan bir şeyi birebir dizide görürsem, ifade etmekten çekinmem. Kitaplarda beklediğim Dany’nin ölümü doğrudan ya da dolaylı yoldan Jon’un elinden olacak dediğim olayı birebir dizide görmek beni çok şaşırtmadı, zaten beklediğim bir şeydi, lakin kitaplarda.

Bu yüzden bu Dans olayının en güçlü tarafları Jon-Dany bana kalırsa da… Elbet Aegon da işin içinde olabilir; Dany yanında ya da bakarsınız 3. bir taraf olarak Beyazlar olur. :smiley:

Bu arada…

Çevirir eklerim buraya diye düşündüm ama baya üşendim. :smiley:

dedim ama baya baya yine çevirmişim sayılır :smiley:

Tolkien’i çok severim. Ayrıca LOTR da en sevdiğim serilerdendir. Masalsı bir seri bunu kabul ediyorum fakat bu cümlede bir aşağılama sezdim. :pensive:

Yanlış sezmişsin. LOTR hayranı olarak kendime ve sevdiğim seriye aşağılama yapmam düşünülemez. :slight_smile:

Bu konuyu seviyorum, hortlatalım. :slight_smile:

Tyrion un bir gozu yesil bir gozu siyah
Siyahlar ile yesiller arasinda kalabilir
Sonucta tum ejderhalarla tanisti dany haric onunlada 6.kitapta tanışır herhalde

Ben Jon’un ejderha olarak dansa katılacağını düşünmüyorum. Bunun birkac sebebi var.

İlki güç dengeleri:

Daenerys üç ejderha, 8000 Lekesiz’e sahip ve Ateş Savaşı sonrasında muhtemelen daha fazlasına sahip olacak.
Aegon ise savasta hiç yara almamış Dorne ordusunun, savaşa girse bile hala 60.000 askeri olan Menzil’in ve Fırtına Toprakları’nin desteğini alacak.

Jon ise Kuzey’in (Beş Kralın Savaşında yara almış ve Roose vs Stannis zamanı daha da fazla yara alacak olan Kuzey) desteğine sahip olacak. Vadi’nin başında Baelish olduğu sürece oradan yardım gelmez. Nehir Toprakları’nin kendine hayrı yok. Onlarin önce Tullyleri başa geçirmeleri lazim. Ve savaşta en çok yarayı Nehir Toprakları aldı.
Bu tabloya bakarsak Dany ve Aegon Jon’un dümdüz ederler. Ama Jon Uzun Gece’yi görmesi gereken bir karakter. Yani tekrar ölmek için dirilmeyecek.

İkincisi dansın gerekçeleri:

Harrenhall Turnuvasi’ndan sonra Lyanna’ya çiçek verilmesi kral ve yandaşları tarafından “Aerys’i devirmek amacıyla kuzeyin desteğini almak için yapılmış bir hamle” olarak yorumlandı. Bu yorum Aerys’in varisi Rheagar yerine Viserys olarak belirlemesiyle sonuçlandı. Yani kral emri dolayısıyla taht Daenerys’in, Westeros kanunlarına göre ise Aegon’un. (Tıpkı ilk dans gibi yasaların çakışması durumu)

Jon her iki durumda da tahtın ilk varisi değil. Ayrıca Jon’da ikinci evliliğin meşru sayılıp sayılmaması durumu da var (Maegor o konuda çok sorun yaşadı Alys Harroway ile evlendiğinde). Haliyle Jon’un hak iddiası diğerlerinin yanında oldukça az. Yani destek alması zor.

Ben Jon’un danstaki konumu için farklı iki şey düşünüyorum

İlki Aegon 3’ün durumu:

Dans Rhaenyra ve Aegon 2 arasında gerçekleşse de sonradan tahta oturan Aegon 3 olmuştu. Aegon 3 savaşta çok küçüktü. Haliyle annesinin ölümünü izlemek ve Dar Deniz’in ötesine giderken uğradığı saldırı dışında savaşa pek dahil olmayan bir karakter. Ama her iki dansciyla olan kan bağı onu tahta geçirdi.

İkincisi Cregan Stark etkisi:

Cregan Kral’in Sehri’ne dans sonrası gelmişti. Ama geldiği ve Kral Eli olduğu bir gün içinde savaşın artıklarını temizlemiş, ortalığı toparlamis ve Kuzey’in geri dönmüştü. Jon’un arabulucu yeteneklerini biliyoruz. Roose vs Stannis arkası savaşın artıklarını muhtemelen Jon temizleyecek. Aynı şey dans icin de mümkün.

Hatta bu ikisi birlikte de yaşanabilir. Jon dans sonrası güneye iner, yol üstünde Howland Reed’den kimliğini öğrenir, savas artıklarıni temizler, guneylileri akgezenlere ikna eder, onlara liderlerlik ederek Kuzey’in götürür ve Şafak Savaşı’na hazırlar.

Üstelik tarihte buna uygun bir karakter de var: Corlys Velaryon. Tyrion, hayatımın aşkı Corlys’in tırnağı bile olamaz ama aynı kaderi paylaşabilirler. Corlys’in sonu Aegon’un eli ve naibi olarak bitmişti. Tyrion da Jon’un eli olabilir.

Bu kısım nerede yazıyor demiştin? Buz ve Ateşin Dünyası mıydı? Aerys bu varislik meselesini nasıl yaptı? Konseyin kararıyla resmi bir şey miydi? Yoksa sözlü bir duyuru mu? Yazılı yasal bir şey değil ise bir geçerliliği olmaz ama yazılı ise gerçekten de Dans 2 için güzel bir altyapı oluşur.

Şahsen bu argümanda sana katılıyorum, oldukça güçlü bir gerekçe ve işaret olarak ele alınacak bir şey.

Yine de sorgulamama müsaade et. Bahsi geçen olay 5 kitapta da hiç bahsedilmedi, Viserys yahut Dany’nin ağzından da duymadık. Sürekli olarak bütün çocuklar ve torunlar öldüğü için Viserys ve sonrasında Dany varis olarak öne çıktı, dendi.

Dikkatini çeker ise bu olayı sarayda duymuş olabilecek herkes de (Varys - Jaime hariç ki bak, onun anılarından da duymadık, sonradan eklenmesi biraz boşluk yaratmış maalesef) ölmüş. Lord Valeryon, Aliüstat vb. Symond diye bir tip var, bir tek o ne oldu muamma ama büyük ihtimal o da ölü.

Özetle olayı hatırlayan yok, bilen yok; Varys dışında… Viserys’in olayın farkında olmadığı da aşikar yoksa Dany’e der, Dany de illa 5 kitapta bir şekilde ifade etmiş olurdu… Dany’e bunu kim söyleyecek? Kim çıkıp ona “Baban böyle yaptı, bu yasal varis sensin, Aegon değil.” diyebilir?

Bunu da geçtim, Dany’nin Viserys’in çocuğu olmadığı da aşikar. Vis. öldü diye otomatikman Dany’nin atanması mı yapılıyor ki? Aslında Targaryen varislerinin belirlenmesi falan cidden bir çok yönden karmaşıklık içeriyor… Genelde baskın görüş büyük evlat başa geçer, sonra onun çocukları. O yoksa kardeş ve çocuklarına… Bunların hiçbiri olmadığında da varsa amca ve çocukları… Dorne dışındaki bölgelerde de erkek en önce gelen varis ama kız evlat her koşulda amcadan önce geliyor.

Ben zaten Dany’nin Aegon ile güllük güneşlik anlaşacağını da düşünmedim, yani güçlerini birleştirip herkese gömmezler. Bu varislik meselesi olsun ya da olmasın fark etmiyor; Dany, o tahta kendi oturmak isteyecek(sahip olduğu güç ve ejderhaların ona bu hakkı verdiğine inanacak) ama Aegon da çıkıp ben babamın varisiyim ve erkeğim, senden önce geliyorum diyecek ve o tahta oturmak isteyecek…

Varys ve Illyrio bunu bildiği için evlilik ile iç savaşı önleme derdine düştü. İlk aşamada bu iş görebilir, tahtı ele geçirene kadar… ama o tahta kim oturacak? sorusu sorulduğu anda evli olsalar bile sorun çıkacak çünkü ikisi birden oturamaz, biri illa yancı olacak. İkisi de bunu kabul etmez. Dany ve Aegon’un çatışması kaçınılmaz ama bu olay, karşı karşıya gelir gelmez de olmaz herhalde? Dany yaşıyor olsa Aegon ile evleneceğini ifade etmişti zaten. Ben bunlar karşı karşıya gelir ama bir noktadan sonra, diye düşünüyorum. Ne zaman ve ne şekilde tam kestiremiyorum.

Bunun dışında şöyle bir olay var, sen Doran gibi bir adamın ne kadar teminatçı biri olduğunu iyi biliyorsun; kaybedeceğini düşündüğü hiçbir savaşa girmeyecektir ve Dany’nin 3 ejderhası var iken yeğeni olduğuna inandığı Aegon’un halası Dany ile savaşmasını ister ve destekler mi? Önüne geçmek için her şeyi yapacaktır. Varys ve diğerleri de engel olmak isteyecektir. Yine de ne yaparsa yapsın engel olamaz ise yeğenini desteklemek isteyecektir, Dorne gururlu bir halk ve ejderhalar ile daha önce de yüzleşmişti, bu yüzden iş o raddeye gelirse gereken desteği Aegon’a verir, şüphesiz. Ta ki Aegon’un yeğeni olmadığını anlayana kadar. (Bir bakıyoruz en baştan beri hiçbir destek vermiyor, yeğeni olduğuna inanmıyormuş. :smiley: )

Aegon’un 10 bin Altın; 15 bin de Dorne askeri olacak sanırım? (GRRM daha önce Dorne askerlerinin Vadi ve Kuzey’e kabaca eşit olduğunu söylemiş. Bu yüzden daha fazlasını çıkartabilir.) 25 bin harika bir rakam. Robb zaten aşağı yukarı bu sayıyla kapıştı idi. Fırtına Topraklarından asker bekleme, Stannis-Renly sağ olsun 5 Kral’ın Savaşından neredeyse hepsini tüketti. Stannis bu topraklara sahip (unutma, o kaleyi ondan aldılar); askerleri aldı götürdü ama buna rağmen çok yetersiz askeri var, şövalyesini asker kiralaması için gönderdi. Asker olsa bununla uğraşmaz.

Menzil’in askeri desteğini niye hemen Aegon’a verdin? Ben o kısmı anlamadım. Marg şu an 7K’nin kraliçesi, Tommen yaşamayı sürdürdüğü sürece böyle olacak. Oğlan ne zaman ölecek muamma olduğu gibi bu olayın karşısında Dany’e mi yoksa Aegon’a mı yahut bir bakıyorsun şaşırtıcı ve düşük ihtimal Jon’a mı katılacaklarını tamamen ön göremeyiz. Cat bile Robb’un Marg ile niye evlenmediği üzerine hayıflanmıştı. Tyrell’lerin 3 oğlanı var; 2 tanesi bekar, 1 tane KM ve öldü ölecek deniyor.

Tyreller güvenli savaş seven, bodoslama hiçbir savaşa katılmaktan yana olmayan özünde ödlek bir hane. İsyan sırasında bile işi gücü kuşatma idi… bunların her tarafı asker olsa ne olur, yıllardır kuşatmadan başka bir şey yapmıyorlar cidden ya. Nesil kötü nesil. :smiley: Neyse Dany’i Willas ile evlendirmek isteyebilirler; 3 ejderhalı bir kraliçe mi yoksa 7 kocalı Hürmüz’e dönmüş Marg’ı Aegon’a yamamak mı? Kimin güç kuvvetleri göze daha fazla görünür ve kimin yanında daha güvende hisseder Tyreller? Dany’nin. Neden? 3 ejderha etkisi. Euron da şu sıralar Menzil’e kök söktürüyor, niye GRRM, demir doğumluları orada gezdiriyor? Onların askeri gücünü zayıflatacak bence. Dikkat edersen ilk Kuzey için kullandı ve şimdi de Menzil için kullanıyor.

Yine de bunlar ön görebildiğimiz şeyler, bir de ön göremediğimiz dış etkenler, kaos etkisi olacak, onları bilemiyoruz. Malum dost düşman; düşman dosta dönebiliyor garip yaşanmışlıklarla. En ummadığın tipler yan yana gelebilirken hiç olmaz dediğin kişiler karşı karşıya gelebilirler. Misal hala hayatta olsalardı Ned ve Robert’ın karşı karşıya gelip savaşması Jon’un kimliğinin deşifre olmasına bağlıydı.

Özetle Aegon’un adam akıllı sahip olduğu askeri güç Altın Ordu ve Dorne Ordusu. Dany gelene kadar birkaç savaş verir herhalde? Cersei- Tyrell tarafı durur mu? Aegon, ejderha kayasını istemez m? Altından kaybedeceği olacaktır. Zaten Fırtınayı alırken illa asker öldü. Yoksa yani binlerce sayfalık kitapta Aegon’un oturup kalkmasını okumayacağız inşallah. Bir ihtimal (muhtemelen) Viserion’u kendine bağlayabilir, yeteri kadar ejderha kanı akıyorsa damarında.

Dany’e gelince… Bu kızın ordu gücü haddinden fazla abartılıyor, gerçekten ama… Öncelikle kafamızda çizdiğimiz ordu gücü ile Dany, Batı’ya gelse zaten değil Aegon, kimse karşısında duramaz. Hikaye bitti, tebrik ederiz 7K’nin kraliçesini… DD, dizide bu kısmı iyi bildiği için Cersei’ye akıl yedirdi, Tyrion’un beynini kesti; Dany’ye “küllerin kraliçesi olmak istemiyor” lafları söylettirildi. He bir de Euron etkeni var… Onu da Cersei’ye yamadılar ve Altın Orduyu 20 bin yapıp, ona hediye ettiler.

GRRM, buna izin vermez. Dany’nin sonu zaten belli artık. Şimdi… yuvarlak hesaplarla konuşuyoruz. 8 bin Lekesiz, 500’erden oluşan 2 kiralık asker birliği ile 1000 kişi daha ekliyoruz. Bu kız yanına 50 bin de Dothraklı olsa… yuvarlayarak 60 bin askeri gücü olur. 3 tane de ejderhası var. Ah Vic’in 100 kişilik deniz filosunu unutmayalım, onlar ancak denizde iş göreceğinden herhalde Euron’a karşı kullanacak olabilirler??? Ve ejderha kayası? ya da başka bir deniz savaşı. Elbet adam ölmez de dönerse Batıya.

Üç şehrin ele geçirilmesi, Meeren savaşı derken Lekesizler zaten ölüyor. 8 bin ile çıktık Astapor’dan ama elimizde hala 8 bin yok. Kalan orduyu toplayıp deniz yoluyla gelecektir, bir yerde durup savaşmayı düşünmüyor ise fırtına mevsimi açıldı. Dothraklar denize alışık değil, Vic gibi bir adam bile gelirken gemilerin en az yarısını kaybetti. Önüne geçeni yağmalayarak kaybettiklerini geri kazanmaya çalıştı. Dany’nin dönüş yolculuğunda hasar atlatmadan onca yolu gelmesi çok gerçek dışı bir şey olur. Braavoslu bile gelirken dünyanın önlemini alıp geldi burnunun ucundan Sur’a. Yani orduya hasar yine olacak.

Dany’nin Meeren savaşı sonra ordusuna daha fazla asker katması güç, zaten çoğunu yok edecektir ki ne bileyim 1 milyon adam toplayabilecek durumda olman senin o 1 milyon adamı besleyip, savaş meydanına kadar götürebilip savaştıracak güce sahip olduğun manasına gelmez; atı, silahı, kıyafeti, yemesi içmesi; Dany durumunda Batı’ya ulaştıracak gemi vs. olayı var.

Batı’ya geldiği zaman ise yine bir iki kapışma görürüz diye tahmin ediyorum, yine bir ordu gücünde zayıflama olacak. Euron’u herkes unutuyor, onu unutmayın; kızın ejderhasının peşinde bu herif. Nasıl bir etki yapacak kestiremiyorum bu adamın ama…

Yani Aegon-Dany bir noktadan sonra zıtlaşır ve karşı karşıya gelir, katılıyorum ama ne zaman? ne şekilde? %100 şu diyemiyoruz.

Dany ve Aegon, zaten öyle de böyle de Kuzey’in ve Starkların diz çökmesini isteyecekler. Dizi değil bu, Starklar eyvallah demeyecek.

Boğaz’ı Andallar bile geçemedi, kimse geçemedi tarihte… Ama Demir doğumluların söylediği gibi denizden olur; geriden olur. Ellerinde yeteri kadar gemi var ise deniz yoluyla geçmeye çalışabilirler; Manderly’nin donanma inşa etmeye başladığını biliyoruz. Bu yüzden denizden geçiş de o kadar kolay olmayacaktır, niye GRRM, Kuzey’e donanma inşa ettiriyor sence? Savaştırmak için değil mi? Peki, ne için kimle savaşacak? Lannisterlar yahut Vadi olamaz. Nehir hiç olamaz. Euron taaa öbür tarafta. Kim kaldı? Matematiği yap Manderly, aynı anda hem KL’ye hem Ejderha Kayasına çıkartma yapabilecek kadar büyük bir donanma sözü verdi.

"Bana gerekli altın sikkeleri verin ve bir yıl içinde Ejderha Kayası’yla Kral Toprakları’na aynı anda çıkarma yapabilecek bir donanma kurayım.”

Davos’un 5. kitapta gördüğüne göre arkadaş bu işi yapmaya çoktan başlamış. En son en az 50’ye yakın gemi inşa etmişti. Bu rakam artacaktır.

Kuzey-Vadi-Dorne’un ordu gücü birbirine yakınmış. Yuvarlak hesap 50 de gitsin her birine işte. Elbette Kuzey’den 20 bin asker gitti idi Güneye, bunun kaçta kaçı geri döndü bilmiyoruz. Jon’un 200 devi, sayısını hatırlayamadığım mamutları var… En az da 15-20 bin Yabanıl cepte. Muhtemelen çok daha fazlası çünkü ilk saldırdıklarında Satin(doğru saydığını farz edersek) 100 bin falan kişi olduklarını düşünüyordu. Abartılı bir sayı olabilir, azaltılabilir. Savaş sonrası bir kısmı öldü, bir kısmı esir düştü ve kalanı da sağa dola dağıldı. Tormund en az 3 bin kişi getirdi. En az 6 bin Çetinocak’ta var. Gölge Kule’sinin ötesindeki dağlarda da muazzam kamplar olduğu söyleniyor, sayısı muamma.

Diğer yandan farz edelim ki Dothrak ve Lekesizlerden Kuzey’e asker girmeyi başardı… Şu an Sonbahar ve bu halde bile Kuzey baştan sona kar ve kar fırtınaları ile festival veriyor resmen. Soğukluk unutulmasın. Bu herifler hiçbir zaman kar görmemiş muhtemelen… Lekesizler piyade sınıfı, mahvolurlar. Dothraklar hem disiplinsiz hem de atları da kendileri de kuzey soğuk ve karına alışık değil, mahvolurlar. Kuzeylilerin pek bir şey yapmasına gerek dahi yok, az sayıda adamla vur-kaç taktiği bile iş tutar yani(2. dünya savaşında Almanlar bu yüzden Rusya’ya kaybetti). Stannis’in askerleri Westeroslu ama onlar bile Kuzey şartlarına ayak uyduramıyor, ölüyor ya da isyanlarda, kuzeylinin 3 günde kat ettiği yolu bunlar en az 1 haftada gidebiliyor. Dorne ve Altının askerleri de çok farklı olmaz. Özetle kara ordusu ile Kuzey’e bir şey yapılamaz.

Geriye yine sadece hava gücü ejderhalar kalıyor. Bir ejderhanın (Rhaegal) Jon’a bağlanacağından çok eminiz, biliyorsun. Zaten Dany 3 ejderhanın hepsini denetleyemiyor diye biliyoruz, Drogon’u bile yeni sürmeye başladı. Birini Aegon, diğerini Jon alsa, onun elinde bir tane kalıyor. Bu üçü birbirine girecek ise zaten ejderha gücü açısından eşit hale gelecekler.

Kuzey zaten muhtemelen savunma yapacakları için saldıran zarar görmeye her daim daha açık olacak. Jon’un Arya’nın Bran’ın ve Rickon’un warg yeteneklerini de unutmayalım. Çocuklar vakti zamanında hayvan sürülerini Andallara karşı kullanmıştı.

(Vadi olayını da ben olsam hemen kapı dışarı etmem. Şu ana kadar zarar görmeden savaş dışında kaldı, hikayenin sonu geldi; artık tarafsız kalıp savaşmadan duramazlar. İlla ki taraf seçecekler ve savaşacaklar; LF’li ya da LF’siz… Lannister ya da Targ için savaşmasını bekleyemezsiniz.)

Yani Jon’un Dany karşısında şansı Aegon’un Dany karşısındaki şansından çok daha fazla. Ejderhalar güç bir warg tarafından warglanabiliyor ise o zaman tadından yenmez işte, alayını yitirir Targ tarafı ejderhanın. Arya güçlü, Jon güçlü ve Bran hepsinden güçlü. Rickon muamma. O ölebilir bile bunlar olmadan. Elbette Bran’ın ne zaman döneceğini de bilmiyoruz, bu yüzden ne kadar dahil olabilir emin değilim. (Asıl tadından ne yenmez biliyor musun? Buz ejderhası cidden meydana çıkar da Starklar tarafından kullanılır ise… ay inşallah görürüz bunu ya. :heart_eyes: )

Sen sanırım zaten Dany, illa Starklarla kapışır diyorsun… Zaten savaşı ejderha dansına çeviren, kapışan kişilerin Targaryen olması; savaş sebepleri önemli değil yahut hepsi aynı anda kapışmak zorunda da değil. Hepsi demir taht için de savaşmak zorunda değil.

Ne bileyim aynı anda Jon-Dany-Aegon birbirine karşı savaşabilir misal yahut ilk önce Aegon-Dany kapışır sonra Jon’a dalabilir Dany. Ejderha Dansının olayı iç savaş olması, tüm taht varislerinin kapışması; 3 tane varis var; Jon, Dany, Aegon. Jon, kuzeyi yedirmek istemez, oranın kralı…(kaldı ki Aegon çakmai Jon da Rhaegar’ın oğlu) Dany ve Aegon bütün krallığı ve demir tahtı ister kimseye yedirmek istemez… Gayet altyapı uygun hepsinde.

Son kitaptaki isim Ejderha ile bir dans idi aslında… Seride üç ejderha var ve her biri kendi dansını, savaşını yaptı bir şekilde. Sonra Ejderhaların Dansını göreceğiz…

Haklısın tamamını vermemeliydim. 30k gelir oradan. Mace kendi lordlari tarafından hor görülüyor. Üstelik Lannister-Tyrell arası bozulmaya ve ittifak çökmeye başladı. Aegon safına geçebilirler.

Ayrıca tarihle bağlantı da kurulabiliyor. Daemon Blackfyre Menzil’i arkasına aldı. Aegon Blackfyre da aynısını yapabilir. Tyrelller Menzil’in tahta sadık kalması için uğraşsa da lordlar onlari sallamayip DB’yi destekledi.

Onu unutmak zorunda kalıyoruz. Adamın hamleleri o kadar öngörülemez ki yorum yapmaktan itinayla kaçıyorum.

Jon dizideki gibi biri değil ama tarihte Starklarin direkt üç ejderhaya diz çöktüğü bir olay var. (Fetih) GRRM bize tarihi boşa vermiyor, dikkat etmek lazim. Dizide olduğu için değil, tarihte olduğu için bu olasılığı hemen elemeyelim. O kadar kolay değil tabi. Ama Torrhen Stark ne düşünüyordu bilmiyoruz. Belki Jon da aynı şeyi düşünür.

LF’li taraf secmezler. 5 Kral’in Savaşı’nda sadece Dorne ve Vadi savaşa girmedi. Dorne’u sokamazdi, Doran varken yapamazdı ama Vadi’yi çok rahat sokardi. LF Vadi’nin savaşla kanamasını tuhaf bir şekilde istemiyor. Vadi’nin savaşa girmesi için LF’nin ölmesi lazım.

Jon’un kral oluşunun zamanlamasını bilmiyoruz. Önce Roose, sonra Rickon ölmeli. Öbür türlü geçemez. Rickon’un hakkı daha fazla. Ayrıca Dany ve Aegon’un ilk hedefleri taht olacaktır. Taht alındıktan sonra Kuzey’in birleştirmeyi de deneyebilirler. Ayrıca dans iki kişilik. Önce Aegon ve Dany dans edecek. Jon geride kalan ile dans edebilir ya da Cregan gibi ortalığı toparlayabilir.

Jon ölüm yüzünden sinirli ve hırslı biri olsa da hafızasını da kaybetmeyecek, akgezenler geliyor. İlla savaşmasına gerek yok. Hayatta kalanı manipüle edebilir. Bu konuda yeteneği var. Savaştan kaçınabilir.

Özetlemek gerekirse ben Jon’un danstaki konumu için Aegon 3, Cregan ve Torrhen karışımı gibi bir sey bekliyorum.

Yaklaşık 5-10k arası.

Bunlar yetenek olarak Dothraklar gibi disiplinsiz. Ve ayrıca çok şey yaşadılar ve yorgunlar. Ayrıca kaçı savaşmayı biliyor? Bu sayı direkt cebe atilabilecek durumda değil.

Kuzeyliler savasirsa güneyde savaşır. Moat Cailin geçilmiyor, kuzeyde bir savaşı unut. Ama Moat Cailin’in arkasında saklanmak kuzeye güçsüz imajı verir. Yani kuzeyliler kuzey şartlarına dayanır diyerek onları çok üstün görme. Savaş kuzeyde olmaz.

Bu olsaydı daha önce örneğini görürdük diye düşünüyorum. Alysanne o kadar kuzeye geldi falan. Ama yine de kapıyı tam kapatmamak lazım.

Ben bunu dans için değil, Şafak Savaşı için öngörüyorum.

Aegon yahut Dany… Menzilin hangisini destekleyeceği şu an için muamma. Yarı yarıya da Menzil’in desteğini alabilirler.

Doğru ama işte unutmamak gerek, Menzil taraflarına çöktüğüne göre başta Tyrell ve Hightower’ın canına okumak için orada. Neler yapacak bilemiyoruz elbette etki açısından. Yani kelebek etkisi olayını unutma.

Bu doğru, Harrenhall olayını gördüğü zaman ejderhanın dehşetinden korkmuştu. Halkını yakar diye endişelendi ve diz çöktü. Piç kardeşi ve bazı Kuzeyliler çok öfkelenip terk eylemişti Diyar’ı. Onlar ejderhaların öldürülebileceğine inanıyordu. Dorne bunun doğru olduğunu kanıtladı, fazla erken davrandı… İlk defa ejderha ve etkisini gören bir insan için böyle bir tepki tabii karşılanmalı elbette. Teknik olarak Aegon’un bir şekilde 7 krallığa diz çöktürmesi gerekiyordu, kurgu vs. durumları yüzünden; savaşmadan diz çöktürdüler Kuzey’i ve dikkat edersen Kurtlar kendi ayağı ile Güney’e indi. Bir Stark-Targ savaşı olmadı, ta ki İsyan’a kadar.

Günümüze gelirsek Jon, Torrhen Stark değil ve kendisi dirilme sonrası daha sert olacak diye tahmin ediyorum ki GRRM bunun sinyalini verdi(Cat’e benzer diyerek). Yarı Targ olarak ejderhalar meselesi ortada… Diğer yazdıklarımı tekrara gerek yok. Nasıl Dany geri dönmeyi kaybetmek olarak kabul edip, ne olursa olsun sonuna kadar gitme arzusunda her konuda; Jon da o kadar şey yaşamış iken, Kuzey o kadar şey yaşamış tam yeniden bağımsız olmuş, Kral olarak hem halkı hem ailesi ona bel bağlamış iken lak diye diz çökmeyi gurur yapar ve istemez. Kuzey de siye çeker artık herhalde, şahsen ben olsam bu kadar yırtınmışım bağımsız diye gerekirse ölürüm yine diz çökmem falan der, savaşı yeğlerim. Bazen ölüm, hayatta kalmaktan yeğdir böyle konularda. Yaşamak her şey demek değildir. Bunu anlayan zaten sonuna kadar savaş verir, Dorne’u bu yönden çok severim. Ölmekten korkmuyor ve tüm halkıyla beraber direnip savaşıyor. Dorne’un yapabildiği şeyi Kuzey hayli hayli yapar. Yapmalı.

Vadi’yi savaşa sokmayan LF mi? Bunu kesin olarak bilemeyiz. Onun derdi kaos olsun, savaş olsun, bundan fayda göreyim.

Bence söylendiği gibi Lysa bu kararı verdi, çocuğunu tehlikeye atmak istemeyecek kadar takıntılı ve korkak bir kadın… LF tarafından bakar isek zaten Vadi’nin savaşa girmesi ya da girmemesi -bence- ona öyle çok da bir şey kazandırıp-kaybettirmez.

Şimdi mi? 3 kraliçenin savaşına hazırlanıyor… 3. kraliçe kim? Milletin kafasında hemen Dany geliyor ama cidden Cersei’nin kızı olabilir mi? Yahut bahsedilen 3. kraliçe mecaz mı? Dikenlerin Kraliçesi Olenna mı? Dany 7. kitapta oyuna dahil olacağına göre ama Cersei hali hazırda soğuk savaşta iken bence kast edilen Cersei - Marg ve Olenna olabilir.

Vadi’yi savaşa sokmak şu an yine gereksiz, kime saldıracak ki? Lakin Aegon’u öğrenince tepkisi ne olacak? LF’nin Sansa’yı gerçekten Harry ile evlendirme planı olduğundan şüphe duyuyorum (Tyrion hala hayatta ve ancak o ölünce demişti, öleceğinden nasıl emin? Suikastçı mı yolladı ardından?) ama yine de WF’yi Sansa üstünden almak istiyor gibi… Bu durumda Kuzey’e gerçekten girme planı yapmış olabilir ileride ki bu da Tahtı karşısına almaya her an hazır olduğunu gösteriyor. Tahminen ne planlıyor ise 1 sene içinde halletmek derdinde, anlaşması bu yöndeydi. Vadi ordusu LF için bir piyon ordusu şimdi, istediği zaman kullanacağı bir kas gücü, kullanacaktır da… Zaten gençler savaşa hazır ve nazır, istiyorlar. Belki Harry’yi kullanarak savaştırmak ister ama işte LF’nin kafasındaki planlara da çok hakim değiliz ve Jon-Aegon ve Dany geldiğinde de planları nasıl değişecek bilmiyoruz pek.

LF ölür ölmez, kimle olursa olsun Vadi savaşa girecek. Bu olduğu zaman Lannister ya da Targ tarafında olmaz. Savaşlarda tek başına da olmazsın… Starkları desteklerler. Güç birleştirmesi yaparlar, komşuları zaten.

Bunu daha önce de söylemiştin ama tartışmak istemedim, geçmişte çok tartışıldı bu konu ve iki taraf da çok inatçı.

Rickon’un hakkı çok fazla değil. Bir türlü anlaşılamayan şey şu sizin görüş tarafından; şimdi bir adam piç iken meşru yapılır ise ne oluyor? Meşru doğumlu her çocuk gibi ailesinin armasını, soy ismini ve mirasını almaya hak kazanıyor. Yani artık o kişinin daha önce piç olarak doğmasının bir kadir kıymeti yok, kral da olur lord da olur başka bir şey de olur… Ailenin ismine ve yasal haklarına sahip. MEŞRU DOĞUMLU o kişi artık. Bir kere meşruluk verdin mi de geri alamıyorsun. Cat bu yüzden fikre karşı çıktı. Bu saydıklarıma sahip olmaz isen zaten meşrulaştırmanın manası yok.

Şimdi Robb’un neden Jon’u meşrulaştırdığını hatırlayalım. Robb’a göre Sansa yaşasa da Lannister olduğu için evlilik ile WF’yi alır ise bütün kuzey ve aile mirası da Lannister’ların eline geçecek ve Sansa zaten bir kere çocuk doğurduğu zaman da öldürülecek. Arya dahil bütün kardeşleri ölü Robb’a göre ve geriye sadece JON kaldı. Bu yüzden onu meşru yapıp, ailenin ismini, armasını ve miras alma hakkını ona verdi. Artık Jon da diğer kardeşleri gibi meşru doğumlu bir Stark, miras hakkına sahip.

Robb’un Rickon ve Bran hatta Arya’nın öldüğünü düşünerek Jon’u meşrulaştırması ile bunların aslında hayatta olduğunun ortaya çıkması Jon’un Robb’un varisi ve yeni kral olduğunu değiştirmiyor.

Her şeyden önce Robb, yasal bir BELGE ve LORDLARIN ŞAHİTLİĞİ eşliğinde varis seçti. Bana Dany-Viserys-Aegon örneği verdin; Aerys varis yaptı Viserys’i falan… Oysa hak yaşayan torunu Aegon’a ait değil miydi? Nasıl oldu bu? Anladın mı? Kral yapınca oluyormuş demek. Yaşayan çocukların önemi yokmuş… Bu yüzden sordum sana belgeli mi belgesiz mi, diye… Belgesiz ise bir halta yaramaz o varis belletme işi, hak Aegon’un idi ve ondan da Jon’a geçiyor. Belgeli ise o zaman durum değişir işte…

Jon belgeli kayıtlı şahitli kral… Robb hayata dönmediği ya da bir çocuğu olduğu ortaya çıkmadığı sürece kimse bu hakkı onun elinden alamaz. Diğer yandan belge olmasa bile yine değişmez idi. Sebep? Westeros yasalarına göre lordluk/krallık büyük erkek evlada ve çocuklarına geçer ama büyük erkek evladın çocukları yoksa ondan sonraki büyük erkek kardeşe geçer, ancak o da çocuksuz ölürse diğer küçük erkek kardeşlere geçer.

Jon ay olarak Robb’dan bile büyüktü, yani aslında WF’nin çocukları arasında en yaşlısı Jon. Ned’in yaşayan en büyük erkek meşru evladı konumunda şu an… Rickon-Bran çıkıp gelse de bir şey değişmiyor bu yüzden. Yasalar Jon’dan yana. Rickon’un ölmesine gerek yok Jon’un kral olması için, Rickon’un kral olması için Jon’un ölmesi gerek aslında.

Dansın iki kişilik olduğunu nereden çıkartıyorsun ki? Dans dediğin en az 2 ve üstüdür. Yani normalde 2 kişi dans eder bu yüzden %100 dans 2 kişi arasında demek pek doğru bir çıkarım değil zira dans 2 kişilik değil.

Yine de söylediğin şekilde de olabilir, itiraz veya inat etmiyorum. Olasılıklar arasında bu da var ve yüksek bir ihtimali var benim dediğim ile.

Tamam işte Dany’nin disiplinsiz Dothrakları var ama sonuçta kas gücü ve kullanılıyor… Jon’un da disiplinsiz Yabanılları var ve kas gücü… Verdiğim sayıların hepsi (Jon-Dany-Aegon) yuvarlak hesap. Gerçek sayıları bir tek GRRM söyleyecek. Yabanıllar kadınlarını da savaştırıyor ama unutma, hepsi değil ama az sayıda da değil.

Sebep? Yani mantık dışı değil mi iki manyak gelmiş sana saldırıyor ama sen Moat’a dayanmayalım çok çirkin olur… diyeceklerine mi inanıyorsun? Çok affedersin de niye Moat var o zaman? Savunma hattı değil mi orası? Andallar saldırır iken Kuzeyliler bunu mu söyledi? Bu neye benzedi biliyor musun?

Forumda Dany niye ejderhalarını kullanıyor, çok etik dışı… diyenler oldu. Yani kızın elinde savaşta fark yaratıp kendisine zafer kazandıracak bir üstünlük var ama hayır, onu kullanmak etik dışı imiş, kullanmaması lazım imiş… Salak çünkü Dany. Moat da Kuzey için bir üstünlük etkeni savaşlarda. Kullanma demek çok uçuk bir talep olur, kullanacak elbette. Savaş olduğu zaman ilk amaç kazanmak ikinci amaç ise mümkün olduğunca en az kayıp ile kazanmak. Kaybın büyük ise kazanmanın manası kalmaz zira. Misal Dorne savaşı iki taraf için de gerçek manada bir zafer değil zira muazzam sayıda kelle kaybedildi.

He Dorne ejderhalarla savaşır, daha önce yaptı gene yapar Dany’e karşı gerekir ise Aegon için dediğim zaman niye itiraz yapmadın? Onu da çok üstün görmüş olmadık mı Dany karşısında? Oysa Dorne’un mantıken Kuzey’in sahip olduğu Moat ve kar-soğuk üstünlüklerine sahip bile değil. Sıcak memleket, Dothrak ve Lekesizlerin alışık olduğu bir coğrafyaya sahip. Dorne sadece ejderha ile değil bu askerlerle de uğraşması gerekir ama Kuzey’in adam akıllı sadece ejderha ile uğraşması gerekir. Başlarınd da ejderhaya hükmedebilecek warg-targ bir kral var.

Kuzey zaten durduk yere Güney’e inip savaşmaz, niye savaşsın? Güney umurunda mı ki saldırsın? Hayır, Kuzey’e saldırdıkları zaman savaşa girer ancak. Ben bu şekilde karşı karşıya geleceklerine inanıyorum işte. Durduk yere Jon “haydi gömelim şunlara” demez.

Niye görmek zorundayız anlamadım, hem de Alyssanne üstünden? O kadın geldi, gitti. Gördüğümüz tek şey ateş ejderhalarının Sur’un ötesine geçemediği idi.

Misafir olarak gelmiş, kadın teknik olarak onların kraliçesi kim niye warglasın? Dahası yeteri kadar güçlü olması lazım diye düşünüyorum şahsın zira bunlar çok zeki canlılar, x canlı ne kadar zeki ise warglaması o kadar zor diye izlenim edindim. Hem kuzeyde, warglar öldürülüyor, hayatta kalmıyor. Kuzey ötesinde korkulup saygı duyuluyor ama onlarla yaşanmıyor.

Çıksın da ne zaman çıkarsa çıksın. :smiley:

Dorne’un direnişi savaş bazinda değildi. Sen Jon Dans’a girecek yani savaşacak diyorsun. Aynı şey değil.

Savaşa girmemek konusunda Lysa’nin bunu durdurduğu söyleniyor. Bu kadın LF’nin kuklası.

Kuzeyliler Rickon varken Jon’a diz cokmezler ki o belge Rickon öldü bilinerek hazırlandı. Bu şartlarda Kuzey Jon’u kabul etmez. Rickon’un ölümü şart.

Hemen öyle olmuyor. İlk dansta olmadığını gördük. İkincide de olmayacak.

Dorne ondan daha iyisine sahip. Rplere yabancı olmayan biriyim ki biz bu detaya hep dikkat ederiz.

Kuzeyli bir köylüsün ve warg yeteneğin var. Sen olsan warglamaz mıydın? Ben warglardim

1 Like

Dorne’un direnişi gayet savaş tarzındaydı. Bilmiyorum savaş deyince kafanda net canlanan sahne nedir, belki nüans farkımız vardı bu konuda, ondan farklı geliyordur.

Savaş, iki taraf arasında meydana gelen bir olay. Bunun da çeşitleri vardır. Kimi zaman ortak bir meydanda buluşur orduları kapıştırırsın; kimi zaman da biri seni evinde ziyaret eder, savunma durumunda kalırsın.

İşgal söz konusu ise illa ki sana saldıran olacak ve sen de savunma tarafını temsil edeceksin. Savunma da yaşadığın coğrafyanın özelliklerine göre ayarlanır. Dorne, geneli çöl, taşlık ve kurak sayılacak bir bölge, en azından ortaları diyelim(tersi de var elbette ama demek istediğimi anladığını farz ediyorum). Aegon’un kardeşi gelirken Dorne halkı yer altına saklanmış, demek ki önceden beri böyle sığınakları varmış.

Ejderha yakıp yıkarken Dorne askerleri de bir çeşit milis yöntemiyle vur-kaç yapıyordu genelde; tuzaklar kuruyor, pusu atıyor vs. Bir şekilde ejderhayı indirmeyi başardılar, öldürdüler ve muhtemelen sürücüsü esir alıp işkence edip öldürdüler ya da o sırada öldü, neyse. Baratheon dahil esir edilenler olmuş yanlış bilgim yok ise. Aegon geliyor, tekrar yakıp yıkıyor ama sonuç olarak başarısız oluyor ama elbette bu süreçte illa ki Dorne tarafından da çok kişi öldü.

Benim Dans’a girip savaşmasından kastım; Demir Taht için mücadele etmesi değil, Jon’un tarzı değil bu. Yukarıda da bir iki kere tekrar ettim; savunma bazlı bir savaş ilk aşama…

Yani Dany-Aegon yahut sadece Dany gelir ve diz çökmesini ister Kuzey’den ve onlar da reddeder ki Dany zaten halihazırda İşgalci’nin Köpeklerinden intikam alma yeminleri ediyor 5 kitaptır. Yani Starklara karşı bir kini, nefreti de var, dizide bu hiç işlenmedi. Tyrion şu an çok büyük risk alarak gidiyor Dany’nin yanına… o da zaten Tywin ve Joffrey’i öldürmesi meselesine güveniyor ilk aşamada yoksa cidden geri zekalı derdim Tyrion’a…

Haliyle Dany’nin Kuzey’e saldırmak istememesi için bir sebep göremiyorum. Tabii olarak da Kuzey’in karlı-soğuk coğrafyası ve Güneyli-Doğulu askerlerin bu coğrafyaya yabancı olmasının yanı sıra iklime alışık olmaması da Kuzey için çok büyük bir artı. 5. kitaptaki Asha POVlarını okursan neler çektiklerini anlarsın Güneylilerin ki bunlar kar nedir bilen tipler, kar bilmeyen o Dothrak ve Lekesizler ne etsin? Lakin dediğim gibi askerleri deniz yoluyla sokmayı başarması halinde… Manderly sağ olsun, o da öyle kolay bir şey değil. Az buz değil yani 50’ye yakın gemi inşa etmiş, dahası yolda… Preveze deniz savaşını 122 gemiyle kazandık, düşün. :smiley:

Bu ilk saldırı sonrası da Jon ister istemez Dany karşısında savaşa devam eder. Nasıl gelişir, sonuçlanır falan onlar başka…

Lysa buna sebep oldu, ben de bunu diyorum. Oğlu için. O kadın LF’nin kuklası olabilir ama bu demek değildir ki A’dan Z’ye her konuda ondan emirle hareket ediyor. Tamam, kadın LF’ye aşık ama ondan daha aşık olduğu kişi de oğlu Robin. Onun varlığını riske atacak bir şey yapmaz. Tyrion’ı Vadi’ye getirdi diye bile Cat’e kızmıştı, Tywin’in dikkatini çekecek diye…

Geçen Sakura, GRRM’in söyleşilerini kurcalıyordu, Vadi’nin savaşa girmeme sebepleri arasında Vadi lordlarının genel olarak savaşa girmek istememesini göstermiş. Roycelar Starkları seviyormuş ama Vadi lordlarının çoğu savaş karşıtlığı yapmış. Yani girmek isteyen kadar girmemek isteyen çoğunlukta imiş.

Özür dilerim RP ne? Role Play demiyorsundur, ne demek istedin?

Ve büyük olasılıkla başarısız olurdun. Ejderhaların zeki olduğu dikkat çekilir… Kurtları warglamak bile diğer hayvanlardan zordur çünkü seninle mücadele eder. Belki de bu yüzden warg kelimesi özel olarak kullanılıyordur; “bak bu adam kurt bile warglıyor.” denmek için. İnsan warglanması da benzer mantıkla gerçekleşmiyor, mücadele eder… Lakin Bran kadar güçlü bir yeşil gören isen ve Hodor gibi yarım akıllı bir insan var ise karşında warglayabiliyorsun. Buna rağmen içinde Şarkıcı yaşayan bir kuş, Bran ile mücadele etti… Bran sonradan warglayabildi idi sanırım. Yani elbise giymek gibi kolay bir şey değil warglamak bir hayvanı, hele ki büyüye can veren ejderhaları.

Tekrar ediyorum sana… Kuzey halkı warg yakaladığı zaman öldürür, avlanıyorlar Kuzeyde, ölüm demektir… çünkü sen onların gözünde canavarsın, şeutansın, iblissin ve ölmek zorundasın. Sur ötesinde öldürmezler ama yanında da durmazlar, yaşamak istemezler seninle.

Onu diyordum. Biz coğrafya konusuna aşırı ozeniriz o konuda. Hatta en önemli şey coğrafyadır. Bu sana yetersiz gelebilir.
Ama sadece o değil. TWOİAF’i dikkatli okudum. Kuzey batı kıyısından savunmasız. (Manderly hazırladığı donanmayı Dorne’un güneyinden geçirmek zorunda kalır orayı savunmak için. Doğu kıyısını korur ama batıyı koruyamaz.) Dorne’un kıyılarına da çıkamıyor, kayalık ve hiç güvenli değil. Prens ve Kemik Geçitleri bir nevi Dorne’un Moat Cailin’in. Dorne izin vermediği sürece sadece ejderhayla girebilirsin.

Haklısın bunu unuttum.

Dans hatırladığım kadarıyla her iki taraf için de saldırı bazindaydi. Hatta KL’yi savunmayı unuttular da Rhaenyra tahta geçti. (Bunu hatirladikca gülerim) Ve dans taht icindi. Dany ve Jon savassa bile (ki Uzun Gece geliyor, Jon bu dönemde karşı koymak yerine Uzun Gece sonrası Dany’nin ayağını kaydırmayi planlayabilir) bunu tam dans olarak kabul edebileceğimizi düşünmüyorum. Bu ayrı bir direniş olur. Ben sadece “taht için” savaşan Targaryen soyundan gelme taht taliplerinin hamlelerini dansa dahil ediyorum. Jon Targaryen soyundan gelme ama taht talibi değil. (Bence Jon soyunu danstan sonra öğrenecek)

Çok kısa bi öngörü paylaşayım, önümüzdeki Ejderhaların Dansı’nda Aegon ve Dany kapışacak, Jon ise yeni Cregan rolü ile Kuzeyden gelecek. Bu arada Jaime’nin kalın kafasında tarih derslerinden çok az şey kalmıştır, üstüne vurgu yaptığı kişi Criston Cole’dür. Kendisi hem iyi hem de kötü olarak yorumluyor bu kişiyi, kendisini de aynı şekilde yorumluyor. Muhtemelen Jaime bir kraliçe yaratacak.