Ejderhaların Dansı - 2

Aynen Euron da fazlasıyla olabilir. Çılgınlıkları var zaten ikisinin de.

Kurt Saati olarak adlandırılan olayda Lord Stark, içlerinde Corlys Velaryon ve Larys Strongun da olduğu yirmi iki kişiyi Kral Aegon II’u öldürme suçundan tutuklattı. Bir gün boyunca Kral Aegon III’un Kral Eli olarak mahkemelerde ve infazlarda görev yaptı.

Sansa, adam tutuklayacak, yargılayacak ve infazda görev alacak? Leydi olarak yetiştirlmiş bi kız o. Bir Leydi’nin infazdı, yargıydı, mahkemeydi bu tarz şeylerde pek işi olmuyor.
Cat’in yaptığı en büyük hata Jamie’yi serbest bırakmasıydı. Jamie’yi serbest bırakmasının sebebi kızlarına kavuşma isteği ve ayrıca bu konularda bilgi sahibi olamayışı. Bir Leydinin bu tarz şeyler bilmesine pek önem vermiyorlar çünkü görevi değil. Kızı Sansa’yı da kendisi gibi bi Leydi olarak yetiştiriyor. Ki zaten böyle konulara ilgisi de yok.

“Yakut mu? Ne yakutu?” diye sordu Sansa.
Arya, bir aptala bakar gibi baktı ablasına. “Rhaegar’ın yakutları." dedi “Burası Kral
Robert’ın Rhaegar’ı öldürüp tacını kazandığı yer."Sansa kız kardeşini hayretle dinliyordu.

Arya bu kadarının doğru olduğunu biliyordu. Şövalyeler her zaman fidye için kaçırılırdı, bazen de kadınlar. Ama ya Robb fidyeyi ödemezse? Arya ünlü bir şövalye değildi ve diyar, bir kral için kız kardeşinden önce gelmeliydi. Ya Arya’nın leydi annesi, o ne söyleyecekti? Yaptığı onca şeyden sonra Arya’yı hâlâ isteyecek miydi? Arya dudağını ısırıp merak etti.

Dareon, aptal prensi öldü diye kendini aptal bir kuleden atan aptal bir leydi hakkında aptal bir şarkı söylerken, O gece nöbetinin adamı diye düşündü. Leydi, prensini öldürenleri öldürmeliydi şarkıcı da Sur’da olmalıydı.

Siyah ve Beyazın Evi körlere alışıktı fakat kör kız kadar küçüğü yoktu. Kız yine de üzgün değildi. Dareon, Gece Nöbeti’nden kaçmıştı. Ölmeyi hak ediyordu.

Köleyi mi öldürdü? Bu Arya’ya yanlış geliyordu. Efendileri öldürmeliydi!

“Sana neden Deniz Yılan’ı dediklerini anlıyorum.” diye devam etti Lord Stark. "Bu şekilde ve o şekilde kayarak ilerleyebilirsin ama dişlerin zehirli. Aegon bir yeminbozan, Kral Katili ve gaspçıydı ama yine de bir kraldı. Sizin korkak konseyinizi önemsemediğinde onu bir korkak gibi onursuzca aradan çıkardın ve şimdi bunun için hesap vereceksin. "

Kralkatili de yeminli kardeşlerdendi fakat eski kralı öldürdü.

Önce özellikleri tutmalı. Cragen ve Sansa arasında bi karakter benzerliği görmedim açıkçası. Sıralamaya gelince; Sansa’da sondan 2. Ayrıca illa kışyarı varisi olarak böyle bi şey yapmasına gerek yok ki zaten varis değilken Daeron’u öldürüyordu

3 Likes

Her büyük olayda entrikacilar, büyük komutanlar, hırslı kişiler vb. roller olur ama bunların daha öncesi ile paralel olacağını varsaymayi abes buluyorum.Baslangicta ki koşullar bile çok farklı.
Sonuçlar da farklı olur.Daha önce olan rollerde eksilme ve daha önce olmayan rollerde olur.

Aslinda oluyor. Kocası ölünce böyle konularda yetki alan o kadar çok kadın var ki…

Bu arada verdiğin örnekler ile Arya-Cregan bağlantısı kuramadım, aksine Arya-Corlys bağlantısı kurdum. Arya bir suikastçı olarak yetişiyor. Birini suikast yaptığı için onursuz ilan edecek konumda değil. Eğer bunu yaparsa serinin en ikiyüzlü karakterlerinden biri olur.

Aslında şimdi düşününce Sansa’nin da uygun olmadığına karar verdim. O da ufak ufak Tatlibulbul’u zehirliyor (İlacı onu oldurecegini bile bile sırf sakinlessin diye veriyor.)

Evet Sansa’nin olmayacagi konusunda haklısınız ama Arya asla olmaz. Dediğim gibi ikiyüzlülük olur.

Gerekçeler aynı olacak. Taht sırasında kimin önde olacağının yasal olarak oturtulamaması.

Taht sırasında Stannis var o ölmüş bile olabilir başlamadan bu bile farklı.

Ben Aegon ve Daenerys arasindaki veraset tartismasindan bahsediyorum.

Aerys Harrenhall Turnuvasi’ndan sonra varisini Rhaegar’dan Viserys’e çevirdi. Bu göz önüne alınırsa taht Daenerys’in, alınmazsa Aegon’un. Tıpkı ilk dansta Viserys’in kararı dikkate alınırsa Rhaenyra’nın, alınmazsa Aegon’un hakkı olması gibi.

Stannis danstan önce ölür muhtemelen.

Arya bir suikastçı değil. GRRM’e böyle diyorlardı da “O bir suikastçı değil, sadece eğitim görüyor. Siz olacağını farz ediyorsunuz.” diyordu.

Arya’nın şu ana kadar öldürdüğü kişilerin 10’da 8’i kendi “adalet” anlayışından kaynaklı. Kalan ikisi de “nefsi müdafaa”

Daeron meselesinde bile yemin bozan olduğu için öldürdü. Sınavı için öldürdüğü adamın da “kötü adam” olduğu kanaati edindi. Aslında şimdi fark ettim de FM’ye gelenlerin çoğu “intikam” için geliyor. Bu adam da “intikam” için öldürüldü. Acep bunu da Öteki- Buz bağlantısına referans mı şey etsem? :smiley: Gerçi bundan emin olmak için suikast yaptıklarını bildiklerimi incelemem gerek, biri bile entrika arzusu ile birini öldürme amacı güttü ise FM’nin kiralama kıstasları arasında “intikam” olduğunu dile getirmek mümkün olmaz.

He bu arada ben Arya karşılar eder falan diye böyle çok iddialı oalrak yazıp çizmedim listeyi, öyle salladım üzerinde çok düşünmeden; yakıştırdıklarımı o kadar. Bu yüzden şu son yorumun Cragen’e denk olup olmaması ile ilgili değil ama sonuçta kız, dibine kadar Stark ve o kafada yani… Adalet anlayışı doğal olarak uyuyor.

_

Dans’a geldim sonunda. İki KM’nin (ikiz kardeş) iki karşı tarafta olduğunu gördüm ve birbirlerini öldürmüşler. Aklıma Tyrion- Jaime geldi. :smiley:

Bir de Aegon şerefsizi bazı yönlerden Cersei’yi anımsattı. Bilhassa bol bol alkole vurması kendisini.

Corlys’inki de adaletti. Kraliçesini öldürdüğü ve yemin bozduğu için sucluydu ve adalet yerine getirildi. Corlys ve Arya’nin adalet anlayışı uyuşuyor.

Aslında Rhaenyra’yi ben pek sevmem ama Aegon o kadar itici ki Siyahları desteklememek elde değil.

Colys’in adalet idi bence de… Starklar kendiler has garip bir mantığı var bu konuda malum. Lakin Corlys’in aşırı hırsı ve kayıpları göz önüne alındığında daha çok intikam bazlı hareket ettiğini düşünmek daha uygun ve bu yönden daha çok benziyor Arya’ya.

Ben de öyle başarılı bulmuyorum zaten; ikisi de kötü bir yönetici olurdu. Lakin dediğin gibi Aegon o kadar itici ki. Kötünün arasında iyiyi seçiyor insan.

Buna katılmıyorum. Corlys’inki Stark anlayışına göre ihanetti. Kralını öldürmüştü. Cragen bu yüzden onu cezalandırdı. Bu durumda haklı ya da haksız olma gibi bi anlayış yok. Krala hizmet ediyorsa onu öldürmemeli. Tıpkı Ned’in Jamie’yi yargılamasına benziyor değil mi? Arya’nın yaptığında bi İHANET söz konusu bile değil. Zaten Jamie bakış açısı ortaya koymuyor mu gerçeği?

Kitabı bitirince tam anlamıyla olaya vakıf oldum, doğru. Kral’ın hizmetine girmiş ve yemin etmiş; yaptığı ihanete giriyor. Buna rağmen ben şahsen; gerekli bir yemin bozma olarak görüyorum elbette, aynı Jaime’nin yaptığı gibi ama doğruya doğru “ihanet” ve “yemin bozma” bunlar.

Evet. Ateş ve Kan kitabı bitti ve Dans’ı okurken bazı olan bitenlere çok daha net vakıf olduğum için kafamda Dans 2 için olası roller daha biraz netlik kazanır gibi oldu. Elbette daha önce söylediğim gibi olan bitenler ve karakterler doğrudan Dans 1’den kopyala yapıştır olmayacaktır ama yine de fikir vermesi açısından “olasılıklar” üzerinden ilerlemek güzel olur. (Bazı karakterleri birden fazla kişi ya da 1’den bazı karakterleri 2’de bir kişi taşıyor olabilir) Başlayalım.

• Şimdi elimizde babası(Viserys) tarafından -konseyin de onayıyla- varis seçilmiş bir prenses ve onun küçük erkek kardeşi var. Tüm dünya da bunu zaten biliyor, bir çok lord da prensese sadakat yemini etmiş o zamanlar.

Deli Kral, varisi öldüğü zaman Viserys’i varisi ilan etmiş. Sanırım konseyin de onayıyla. Seri başladığı zaman Viserys, “kral” olarak etrafta dolanıyordu ama elbette hükmeden bir kral değil. Buna rağmen babasının varisi… O ölünce de yaşayan yegane Targaryen olarak Dany, kendisini abisinin varisi olarak kraliçe ilan etti.

Elbette şöyle bir şey var ki varis Rhaegar’ın yaşayan en büyük oğlu (Aegon, o öldüğünde de Jon-meşruysa) olmalıydı. Zira oturtulan düzen böyle idi. Yani Aerys geçmiş teamülleri ve oturtulmuş yasal düzeni bozmuş yine. Yaşayan en büyük oğlun yaşayan oğul ve sonra kızlarına geçer veraset. Buraya makas atıp, bunu bozmuş. Haliyle veraset sistemi affedersiniz ama piç olmuş. Şöyle bir şey var ki Viserys kralım diye dolansa da ve bir oğlu da olsa Aegon yahut Jon’un çıkıp “Ben Rhaegar’ın oğluyum, varis o idi ve ondan bize geçti.” diye bir cümle kurması kaçınılmaz olurdu. Bu bile zaten başlı başına dans sebebi. Diğer yandan Viserys’in çocuğu olmadığı ve kendince sözlü dahi olsa Dany’yi varisi ilan etmediği (etse de yasal bir değeri olmazdı) için “varis kim?” sorusu aslında tam bir muamma durumda. Jae’nin varis seçme sorunsalına benzemiş durumda bu olay. Elbette biz hala uygulamada olan “yasal” düzene göre yine prensin oğulları diyoruz.

Bu gerçeklere rağmen Dany’nin çok takacağına inandığım bir sorun da değil. Üç ejderha ve güçlü bir ordu ile Batıdiyar’a gelmiş ve bu uğurda kendince kayıpları ve acıları yaşamış biri olarak ortaya çıkan yeğenine “tamam sen otur, ben de yancın olurum.” diyeceğini sanmıyorum. En başta olsaydı, olurdu ama geleceği son seviye ve psikoloji Dany’e bunu söyletmez ki ben olsam ben de demem. :smiley:

Yani her ne kadar Aegon ile evlendirilmek istense de “yancı kim olacak?” meselesi bile evlenilse dahi bir çatışma meselesi olacaktır. Aegon “tahtın kendisinin olduğunu” vurgulayacağı ve Dany’nin bundan hoşlanmayacağı için bir evliliğin olmama ihtimali bir hayli yüksek geliyor gözüme. Yani daha önceki başlıklarda Arienne’ye aşık olursa bozulur bu iş dedik ama şart değil. Bu yüzden Dany’nin Aegon ile savaşmaya başlaması kimse için şaşırtıcı bir şey olmayacaktır ki 1. Dans’ın karşı tarafının isminin Aegon olması da kişiler de Dans bu ikisi arasında olacak düşüncesi doğruyor, gayet mümkündür (Bu konuya hem katıldığımı hem de minik bir itirazım olduğumu ifade etmem gerek; isim ile olacak ise bu iş o zaman Dany’nin de isminin Rae falan olması gerekirdi ama değil).

Diğer bir Dans adayımız ise Rhaegar’ın bir diğer oğlu Jon. Aegon’un hem (olmasa bile) prensin oğlu olduğu sanıldığından hem de Jon’un uzak kuzeyde, kendi dertleriyle uğraşacağına inanıldığında en uzak aday olarak görülmekte. Bu da gayet yerinde bir gerekçe ilk aşama. Lakin şöyle bir gerçek de var ki Dany’nin Batı’ya ayak basıp Dans’a başlaması son kitapta mümkün görünüyor. Son kitap ayrıca Şafak savaşının verileceği savaş olmakla beraber Jon, Arya, Dany ve Tyrion gibi karakterlerin artık buluşması ve rollerinin sonuna gelmesi gerekiyor. Yani “düğümün çözüm” noktası. Buluşacaklarını da bildiğimizden (bilhassa Jon-Dany’nin) GRRM’in bunu olabildiğince erkenden yapması gerekmekte. Dany gelir gelmez de “Dans!” demeyeceğine göre Aegon ile bile kapışacak olsa… Bu kitabın yarısına doğru ya da yarısında gerçek manada başlayabilecek bir şeymiş gibi geliyor. Haliyle kuzeyin bir noktadan sonra dahil olmama gibi bir şansı olmayacak.

Kaldı ki Dans olurken ana karakterler ve hikayenin merkezinin tamamen Targaryenler oluşturuyordu ve Starklar kraliçe yanında olmasına rağmen hikaye sona erdiğinde geldiler ama asoiaf için durum çok başka. Bu hikayede merkezde duranlar en başta Starklar(hikayenin sonundaki konumlarını da iyi kötü diziden bildiğimizden) ve sonra Targaryenler ve arkadan Lannister hanesi geliyor. Yani Dans’a katılan ana eleman olma olasılığı -yanlarındaki targaryen jon ile- kaçınılmaz.

Yani bu Dans ya sadece Aegon-Dany ya da Jon-Dany yahut bu üçü arasında gerçekleşmesi muhtemel görünen seçenekler. Jon’un kimliği son kitabın başında ortaya çıkarsa (öyle ya da böyle ortaya çıkacak sonra kitapta en geç) Jon’un ağabeyi gördüğü Aegon’u Dany’den koruma arzusu peydah bile olabilir. Yani kuzeyin Dans’ın ana elemanlarından olması bir çok senaryo ile kaçınılmaz geliyor.

• Taraflar nasıl ayrılır? Bir isim, bir renk, bir arma…

Aslında ilk Dans öncesinde Rhaenyra partisi ve Alicent partisi şeklinde ikiye bölünmeler başlamıştı ama sonra bir turnuvada giydikleri kıyafetler yüzünden siyahlar ve yeşiller olarak ayrıldılar. (Yeşiller diye ayrılmalarına rağmen sancak olarak Aegon’un kişisel armasını; siyah zemin üstünde altın bir ejderha taşıdılar.)

Rhaenyra hanesinin rengi olduğu için “siyah” rengi seçmişti. Alicent niye bu rengi seçti pek emin değilim, görünürde yeşil tercihi için mantıklı bir şey yok ama belki GRRM, Dans 2 için gönderme yapmak, taraflara işaret çakmak için böyle bir tercihte bulunmuş olabilir. Yine de böyle zorlama yapar isek eğer seçim meselesinde; Yüksek Kule’de yanan ateşin “sancaktarları” çağırdıkları zaman uğursuz bir yeşile dönüştüğünü yazmıştı Ateş ve Kan kitabında, buna zorlama da olsa bağlayabiliriz bir ihtimal. (Hani destekçilerini çağırdı manasında.)

Dans 2 için de bir turnuvada kıyafetler giymesi beklenmeyeceği için Ejderhaların Dansı ismini veren ejderhaların renklerine ve onların sürücülerine bakmak ve üstüne Tyrion’un gözlerine bakmak fayda verebilir. Bildiğiniz gibi Tyrion’un gözleri siyah ve yeşil.

Dany’nin ejderhası siyah renk üstüne kırmızı şeritleri olan Drogon. Yani Dany için “siyahlar” demek gerekiyor, aynı kraliçe Rhaenyra gibi. Seri boyunca “yeşil” rengin bir uğursuzluk alameti gibi Dany’nin üstüne çöktüğünü; yeşil renk ile betimlenen kişi veya şeylerin ona zarar verdiğini de düşünür isek karşı tarafında da “yeşiller” olacağı açıktır. (Tacı bile yeşim taşından yapılma yani yeşil renk aslında ve o tacı satmayı reddedip annesinin tacını sattığında Viserys’a olanlar aklına gelmişti, bu taçla ilgili de bir şeyler yaşayacak olması muhtemel, yazın bir köşeye.)

Yeşil renkli ejderhamızın ismi Rhaegal. Yeşil ve bronz (demir-bronz, kış krallarının tacının yapıldığı madenlerdir, kışa-soğuğuna dayanıklı olduğu için.) karışımı. Hali hazırda kendisi Quentyn’i yakarak Dany’nin Dorne ittifakını muhtemelen kaybetmesine neden olarak zarar verdi bile. İki ejderhanın bir sürücüsü yok ama yeşil olanı ismi dolayısı ile Jon’un sürmesini bekliyoruz çünkü Aegon’un sahteliğinden çok emin bir şekilde hareket ederek Jon’un yaşayan tek oğlu olduğu için babasının ismine ait bir ejderha sürmesinin uygun olduğunu düşündük. Aksi halde bu isimler olmasa idi muhtemelen beyaz olanı (kurdu yüzünden) süreceğini düşünürdük. Bir de Viserion ismini aldığı ejderhayı sürmesi bana göre hakaret olur oğlana :smiley: Ah yeşil ejderhamızın gözleri “altın” renkli bu arada. Bazı yerlerde parlak bronz bazı yerlerde altın renk yazıyor kitabın, özetle Aegon’un kişisel arması gibi sarı renkli. Zaten alevleri de sarı renk. Aegon’un ejderhasının alevleri de altın rengiydi.

Bunun dışında da benim için bir iki sebep daha var. İlki “tatlı” kuramından yola çıkarak Dany’nin buz üstünde açan mavi çiçeğin havaya tatlı koku yaymasını görmesi ve kokuyu almasının Dany’nin ölümüne işaret etmesi. Bildiğiniz gibi mavi gül, Jon’u simgeliyor. Tatlı kokunun ölüm ile eş değer olduğunu da seride çok kere gördük. Bu yüzden doğrudan ya da dolaylı olarak ölümünün Jon’un elinden olacağını savunmuştum ki dizi sonunda olan ortada. Bu yüzden “yeşil” tarafta Jon’un olması ve Dansın sonunda tabiri caiz ise Jon’a yem olması, olası görünüyor.

Diğer yandan Buz ve Ateşin Şarkısı "Üç Başı Var" 🌍 başlığını hatırlar iseniz buz ve ateş dışında bir de Şarkıcıların tarafından bahsetmiştik ve onların renginin “yeşil” olduğunu vurgulamıştık. Eğer Jon hakkında konuşulan “denge” unsuru meselesinde okuyucular olarak haklı çıkar isek Jon “yeşil” tarafının şampiyonu olarak öne çıkıyor ve bu da yeşil ejderhayı sürmesini kaçınılmaz kılıyor. Elbette GRRM, twist yapacağım diye p*ç etmezse olayı.

Bitti mi? Bence bitmedi. “Ejderhanın Üç Başı Var” arkadaşlar. Üçüncü ejderhanın ismi Viserion ve beyaz renkli. İlk Dans iki taraf arasında oldu ve en az 12-13 tane ejderhanın savaştığını gördük ama bu sefer elimizde üç ejderha ve üç renk var. Aegon’a kalan ejderha bir bu olduğu için Viserion’u ona yamadım, beyaz ile simgelenecek bir şeyini bulduğumu ifade edemiyorum. Bir ihtimal geleneksel Targ görünüşü saçı yüzünden diye zorlayabilirim. :smiley:

Diğer yandan aslında daha olası bir gönderme bulabilirim; cyvasse oyunu. Tyrion ve Aegon bu oynadığı sırada Tyrion’un siyah olanları oynadığını gördük. Bu da tabii olarak Aegon’un beyazı oynadığını gösteriyor. Bu oyunun aslında taht oyunu için bir çeşit talim olarak kullanıldığını da hatırlar isek (Bkzn: Doran ve Arienne konuşması) gayet cuk oturuyor. Hatta bundan yola çıkarak çok ilginç noktalara işaret de edebilirim. Ejderhanın beyaz-altın karışımı olduğunu hatırlatmam gerek, yarası bile altın ve kırmızı karışımı bir şekilde akmıştı. Yani bu da Aegon gibi Dany’nin karşısında yer alacağına gönderme olabilir. Gerçi biz doğrudan ejderhanın ana renklerine odaklanıyoruz ama olsun, bunlar da minik ayrıntılar ve ihtimal göndermeler olarak kenarda dursun.

Bu oyunu oynar iken yani Tyrion, siyah taşları (Dany’nin yanında) oynarken Aegon’u (beyazı) Dany’nin yolundan alıkoymuş ve ona karşı azıcık dolduruşa getirmiş, şüphe tohumu ekmişti. 6. kitaptaki yayımlanan POV’unda gördüğümüz şeyi hatırlıyor musunuz? cyvasse tahtasındaki beyaz ejderha kanla kaplı bir şekilde Tyrion’ın ayaklarının dibine yuvarlandı. Bu, bir yerde Aegon’ın ölümüne ve bundan doğrudan ya da dolaylı Tyrion’un sorumlu olduğuna/olacağına işaret olabilir. Bence cuk oturdu. :smiley: Bakarsınız bazı okuyucuların tahminleri gerçek olur ve Aegon, Dany gelmeden 6. kitapta mevta olur.

Yahut Aegon kendi tarafı olmak yerine Dany ya da Jon tarafında yer alabilir, bir ihtimal.

• Peki Dans’ın ana elamanlarını Jon, Dany ve Aegon olarak kabul ederek ilerler isek Dans’ın diğer rolleri kimler arasında dağıtılır?

Varys’in fısıltı başı olarak Larys Strong olması kaçınılmaz gibi. Ayağı yamuk yumuk olarak fiziksel bir kusuru olduğu için “yumruayak” ismini almış. İsimlerdeki Varys-Larys benzerliği bence GRRM’in bir işareti. İkisi de aynı işi zaten yapıyor ve dahası ikisinin de fiziksel bir kusuru var; biri hadım, diğeri topal. Ayrıca ikisi de önceki krallara konseyde hizmet etmişti. Şüphesiz ki Varys diyerek Aegon’un yanında yer alan kişiden bahsediyoruz ki aslında Larys de aynı şekilde Aegon tarafında yer alıyordu. Bu da Aegon-Dany arasında gerçekleşeceğine (en azından taraflardan birinin kesinlikle bu ikisi olacağına) işaret gibi görünüyor.

Diğer yandan Larys Strong, Harrenhall Lordu idi ve zamanında burayı elinde tutmuş ve lanetini paylaşmış biri olarak “Strong” ismiyle etrafta gezinen Dağ’ı da aklıma getirmedi değil ama o, Cersei tarafında ve bir çeşit kukla gibi hareket ettiğinden daha çok bir zamanlar Strong hanesinin varlığına ve Larys’e falan gönderme yapılmış olabilir… belki. Önemli değil yani ama bahsetmek istedim.

İki tarafta da yer alan Kral/Kraliçe Muhafızı olan ikiz erkek kardeşler(isimlerini hatırlamıyorum) hikayede çok mühim bir yere sahip olmasa bile karşı tarafta yer almaları ve sonunda birbirlerini öldürme noktasına gelmeleri dolayısı ile aklıma Jaime ve Tyrion’u getirdi. Fakat bu iki kardeşin de hikayede çok önemli rolleri var ve Tyrion’un Dany tarafında olması gibi Jaime’nin görünürde birinin tarafında olmaması şüpheye mahal veriyor. Bir ihtimal Aegon’u duyunca (Cat’in elinden kurtulduktan sonra) yolu ona mı düşer? Aslına hiç sanmıyorum. Jaime’nin bile isteye kendi ayakları ile bir Targın yanına gitmez; ne Dany’e babanı öldürdüm ne olmuş? der, ne de Aegon’a benzer bir şey… sıkar biraz. O da salak değil, biliyor bunu. Kendisi de en son savaştan bunalmış bir şekilde “onuru” peşinde koştuğundan Sansa’yı bulma amacı ile sağa sola gidebilir ve öyle ya da böyle yolu yeniden Kışyarı’na düşebilir. Bu yüzden Jaime’nin “kuzey kralı” olmasını beklediğimiz (gizli Targ) Jon’un yanında yer alması muhtemel görünüyor. Bunun dışında Tyrion’un iki taraf arasında da gidip gelecek kişi olması(gözleri nedeniyle) bende biraz Deniz Yılan’ının konumunu anımsatsa da kesin olarak “şu” diyemiyorum.

Criston Cole ilk başta “siyahlar” tarafında yer alan prensesin muhafızı ve gözdesi idi. Söylentilere bakar isek aralarında romantik bir ilişki varmış ama bir sebeple kraliçeden ölesiye nefret edip, yeşiller yanında yer aldı. Cole bazı yönlerden bana iki kişiyi anımsatıyor. Önce onunla ilgili birkaç bilgi daha vermek istiyorum. Cole hanesinin arması; kırmızı zemin üstünde siyah noktalar. Kömür siyahı saçları ve yeşil gözleri var. Doğduğu yer bile Dondarrionların Siyah Sığınak kalesi. Baratheonların sancaklarından yani. Kraliçe’yi 7 yaşında turnuvayı kazanarak güzellik ve aşk kraliçesi ilan etmiş ve o zamandan beri de muhafızlığını yapmıştır. İyi bir savaşçı ve kraliçe ile aralarında yaş farkı var. Adam büyük olasılık kraliçesine aşık idi ve arka planda ne oldu ise (reddediliş?) ona karşı öfke duyarak abisinin yanına geçti ve sonuna kadar da ona karşı savaştı. Yani bir ihanet söz konusu. Ama o zaman dans daha başlamamıştı. Kendisi ayrıca kral muhafızı, onu yeniden belirtmem gerek. Böyle olduğu için baştan aşağı beyaz giydiğini ve KM’nin beyazla betimlendiğini söylemem gerekir.

Şimdi bu emminin hane arması, doğduğu yer ve saç rengi ilk aşama onun “siyahlar” tarafında olacağını göstermiş ama gözlerinin rengi “yeşil” idi ; yeşiller tarafına eninde sonunda geçeceğine vurgu olmuş. Bu yönden Tyrion’un gözlerini anımsattı, bundan dolayı aklıma bizim cüceyi getirdim ama kalan diğer şeyler hiç bir şekilde uymuyor.

Cole olmaya en uygun gördüğüm kişi Jorah Mormonttur. Kendisi dany’nin kraliçe muhafızı. Yeşil zemin üstünde siyah bir ayıdır arması ve en başından beri hep yeşil bir pelerin giyer. Kraliçesinin muhafızı olmasının yanı sıra ona aşık olduğu ve sürekli bir reddediliş yaşadığı ortada. Elbette şu an hala ona sadık ve ona dönme derdinde. Aşk devam etmekte. Eğer Cole meselesi gerçekten Jorah’da da devam edecek ise Jorah’ın siyahların (siyah ayı) yanında yer alır iken bir sebep ile Dany’e ters düşüp yeşillerin yanına geçme olasılığı var. Bu illa aşkına karşılık bulamama meselesi değil, bu adamın derin yarası her ne kadar aşk da olsa “ev” yarası da var. Kendi halkına ve ailesine karşı bu şekilde savaşmaya başlaması kalbinin sadakatini ikiye bölebilir ve Dany’nin yanlış şeyler yapmaya başlaması ile karşısında tavır almaya itebilir. Çünkü “ev” için en başta Dany’e karşı casusluk yaptığını biliyoruz, ondan etkilense de sonra aşık olsa da (elbet bir noktadan sonra bu aşk için bırakmıştı casusluk işini ama işler ortaya çıktığı zaman öğrendik ki çok da uzak olmayan bir zamanda Varys’e haber göndermeye devam etmiş yani; aşık da olsa ev için devam etmiş yani…). Sizi bilmem ama Jorah’ın dizideki gibi kraliçesinin yanından ayrılmayıp onun için öleceğini düşünür iken böyle bir Cole vakası gerçekleşmesinin olası olduğunu fark etmek benim için heyecanlı bir keşif oldu. Dany ile aralarında yaş farkı da var Cole gibi. Cole’un KM olmasından kaynaklı olarak “beyaz” tarafta da yer alma olasılığı belki vardır ama şahsen “yeşil” daha olası ve güçlü bir aday.

Addam ile Alyn Valeryon’u karşılayacak kişi Aurane Waters olabilir. Stannis tarafında savaşırken Blackwater savaşında abisini kaybetti, hanenin başında küçük yeğeni var. Savaş sonrası Joff’a diz çökmüştü. Kendisi isminden de anlaşılacağı gibi bir piç. Add ve Alyn de piç doğumluydu. Denizciliğe düşkün, Cersei de Rhaegar’ı anımsattığı için ilgi duyuyordu, onu donanmadan sorumlu yaparak konseye almıştı ama gemilerin yapımı bitince onları alıp kaçtı. O sırada Cersei de hapis idi. Dar Denizin güneyinde stepstone’da korsan kral olarak takılıyor. Bir dönem yanlış hatırlamıyor isem Daemon Targaryen de oraya gitmiş hatta orada krallığını ilan etmişti. Bir ihtimal ayrıca bu karakteri de karşılayacak biri olabilir mi? Yani birebir dengi olamaz şüphesiz ama Dans’ta etkisiz eleman olsun diye ortaya çıkmamıştır diye düşünüyorum.

Tarafı kim olur? İşte onu bilmiyorum. Valeryonların sancakları Stannis ile beraber Kuzey’de Sur’da Jon tarafından görülmüştü yani Valeryon adamları Kuzeyde. Gümüş-altın saçları var. Lakin gözleri de gri-yeşil.

Daemon’a denk gelebileceğini düşündüğüm Euron’dur. Zaten giyim tarzı da (siyah - kırmızı) onun Dany tarafında olabileceğine (ateşler) işaret. Bu konu için; Euron Greyjoy “Ateş mi Buz mu?” Karakter yapısı da azıcık uyuyor. Diğer yandan donanma gücü de hesaba katılır ise ve adalara hüküm sürdüğü düşünülür ise Deniz Yılanına da denk gelebilir ki zaten Euron da Deniz Canavarı olarak tabir edilen bir tip.

Çoban da büyük ihtimal ile Yüce Rahip olabilir. Radikal bir tip ve Çoban gibi çıplak ayakla geziyordu yanlış hatırlamıyor isem? Salaş yani adam.

Roller olarak aklıma gelenler şimdilik bunlar. Aklıma gelen olursa ekleme yaparım.

• Akıbetler nasıl olacak?

Aslında okur iken “akıbet” olarak kafamdaki gediklere tak tak oturan yegane karakter Dany- Rae oldu. Aegon’un öleceğini zaten yukarıda söylemiştim, Tyrion meselesinde ve ölüm şekli “kılıçtan” da olabilir, diye bir ekleme yapayım (tatlı kuramında dikkat ettiğim bir şey ama kesin diyemem). Jon meselesini zaten iyi kötü biliyoruz.

Rae’nin kılıç kullanma yeteneği olmasa da ejderha sürücüsü olduğu aşikar. Dany da öyle. Savaş süresince siyah bir zırh giyiyor ki Dany de daha önce rüyasında kendini siyah zırh giyerken görmüştü. Bu iki kadının “siyahlar” tarafında olmalarına işaret zaten.

Rae, ilk aşamada halkın-şehrin sevgilisi olarak muamele görüyordu. Savaş başladıktan sonra kayıplar yaşamaya ve en önemlisi onun açısından bakarsak iyice “ihanetler” yaşamaya başlıyor. Tüm bunlar, onu daha katı ve daha güvenmez hale getiriyor. Psikolojik olarak çok yıpratıyor ve üzüyor; ihanetler yüzünde de ölüyor gidiyor zaten ama KL’den kaçtığı zaman kaybetmişti zaten. Ölüme mahkumdu. Neyse.
Bir şekilde kısa da olsa (6 ay) kraliçe olarak tahtına oturuyor. Bundan sonra o tahtı tutmaya çalışıyor. KL’de iken halkı canından bezdirir hale geliyor ve tavırları halkı karşısına almasına sebebiyet veriyor. Şehir resmen kaosa dönüşüyor. Rae de bunlarla baş edemiyor hatta çok güvendiği muhafızlarının başı öldürülüyor ve oğlu ve ejderhalar da keza aynı şekilde… Her ne kadar milleti kazıklara oturtmak ya da kalbini sökmek gibi şeyler yapmasa da hal hareketleri şehir halkı tarafından Maegor kadar zalim söylemlerinin çıkmasına neden oluyor hatta Maegor’un Memeleri şeklinde bir söz peydah oluyor. Aslında bunda Helena’yı öldürdüğüne dair haberler de pay sahibi denebilir ama bu yalanlara bu kadar hızlı inanma sebepleri zaten halihazırda halkın sevgisini yitiren eylemlerde bulunması; sevilen Helena’nın ölüm şekli ve oğlunun… bardağı taşıran damla vazifesi gördü(Aegon’u da sevdiklerinden değil yani).

Bu bende ister istemez Tyrion’un Aegon’un memeli hali diye andığı Dany’yi getirdi. İlk kitap sonunda “Ben Fatih’in ve Maegor’un kanıyım” demişti ve sonra Dany’yi Fatih gibi fetihler yaparken görmeye başladık. Öfkelendiği zaman aşırıya kaçan tavırları da bize bu sözlerin FS olarak görülmesinde destek veriyor. Zaten temelde psikolojik olarak da sarsılmış bir kişi var, sadece su yüzeyine daha çıkmadı. İhanetler göreceğini söyleyen ve kimseye güvenmemesini söyleyen şeyler vardı ki Dany açısından da bir kaç ihaneti şimdiden gördük. Dahası geliyor. Tüm bunlar ve fazlasının Dany’nin daha sert ve güvenmez hale gelmesine neden olup sık sık öfke krizlerinden dolayı zalimliğe varan eylemlere imza atmasına neden olabilir. Olaylar da Rae’de olduğu gibi ilerler ise çevresindekilerin sevgisini de bir bir yitirmeye başlayabilir. Halk zaten tanımadığı için bir sevgi beslemiyor, KL’yi kısa süreliğine de ele geçirebilir ve tahta oturabilir. Fatih’in memeli halinin Maegor’un memeli haline dönüşmesi çok olası. Son ise merak konusu. Çok yüksek olasılık ölecek zaten.

Jon’dan dolayı öleceğini ön gördüğümü söylemiştim ama bu bıçağı tutan onun eli mi olur yoksa onun adına biri mi yapar? Şeftali ve Kadınlar konumu hatırlar iseniz ve “Şampiyonlar” meselesini onu öldürmesi muhtemel kişilerin başlarında Arya var. Hatta dikkatini çekmek istediğim nokta; Maegor’un ölüm şeklinin çok gizemli olması; kazayla kendini öldürdüğü ya da intihar ettiği gibi çeşitli şeylere gebe kalmış olması yüzünden FM tarafından öldürülmüş olabileceği söylenmekte. FM genelde kaza süsü verir, gizlidir ve arkada iz bırakmaz. Bir ihtimal intihar süsü de verebilir belki. Lakin genelde kaza süsü tercih ediyor veya doğal şekilde ölmüş gibi. Yani kaza, intihar, doğal ölüm… FM’nin parmağının olabileceği ölümler listesinde. Zaten Maegor meselesinde konuşulan bir olay. Özetle; şeftali konusundan yola çıkarak ve Arya’nın şampiyonlardan biri olması olasılığı ile devam edip kendisinin FM tarafından eğitildiği ve öldürme yöntemlerini öğrendiği ile sonlandırmak istiyorum. Sonuçta Dany’yi öldürmek isteyecek kişinin kolayca yanına yaklaşamayacağı ortada. Bir FM yaklaşabilir. Arya yapabilir.

Bir diğer olasılık Rae’de olduğu gibi bir yerde ele geçirilip, rakibi tarafından ejderhaya yem edilmesi. Rhaegal ya da Viserion tarafından yenir ise çok ironik olurdu ama ayrıca çok acımasız olurdu GRRM açısından, inşallah böyle yapmaz.

En düşük olasılık ise canına kıyması. Dany’nin Maegor gibi hiçbir zaman pes etmeme üzerine bir felsefesi olduğu için, kendi canına kıyacak biri olduğuna inanmıyorum ama olasılık olarak bunu da buraya koyalım.

(Dans’ın kış mevsiminde gerçekleşmesi olması da bir diğer dikkat çekici nokta ciciler. Şimdi de kış geliyor ve onunla beraber Uzun Gece de… Muhtemelen bu Dans 2 ve Şafak Savaşı meselesi aynı anda gerçekleşecek olaylar olabilir gerçekten. )

Evet, fikirlerinizi alırım. Sabah öğlene doğru başladım; yarımda bıraktım 16’da yeniden başladım, ancak bitti. Sanırsın bir iki saatte yazıldı. Peh. Zaman hızlı geçiyor, neyse.

Şöyle hususi fikirlerini merak ettiklerimi de etiketlemek istiyorum.

@ElissaFarman @sakura @Alya_Akbas @Jonstark @Muratkocak @Symmachus @Zeynep @Brandon_Stark @Ulu_Kurt

Aklıma ilk gelenler. Saygılar efem.

3 Likes

Dansın olacağı en başından belliydi ama bu çok ayrıntılı bir yandan Ateş ve Kan’ı yanımda tutup bir yandan da senin yazdıklarına baktım :smiley: Her kelimesine imza atabilirim. Ayrıca bazı söz edilmeyen karakteri de yorumlayabilirim naçizane :slight_smile:

Şimdi Dany’nin tarafı belli aslında Siyahlar. Bunda sorun yok.Jorah meselesi de tamam. Nasıl bir ihanet edeceğini tam bilemiyorum ama. Kelkafa’yı ve Daario’yu birine benzetmek istesem Beyaz Ulf ve Çekiç Hugh geliyor aklıma. Ama Targaryen piçi değiller. O yüzden sanırım onları birine benzetmemeliyim.

Daha önce Harpia’nın Liderinin Yeşil Fazilet olduğunu söyledik. Yeşil. Dany’i öldürmek isteyen ve bunun için güç toplayan ve bir liderlik yapan. Tıpkı Alicent Hightower gibi. Benzetmek gerekirse sanırım ondan başkası yok.

Daemon konusunda çok kararsızım ama Victarion-Euron karışımı olabilir. Daemon’un eski fahişesini Rhaenyra kendi fısıltılar efendisi yapmıştı ismini şuan hatırlayamadım. Quathie olabilir. Çünkü bu kara karışıklığı ile yanlış kararlar veriyordu.

Taçsız Kraliçe sanırım yok. :confused: üzücü bir durum severdim çünkü o karakteri. Ayrıca Corlys için en iyisi Aurane olur. Kraliçe Muhafızları ve Velaryon prenslerini tamamen es geçiyorum. Öyle bir durum söz konusu değil çünkü. Belki paralı askerleri içinden kendisini prens olarak geçiren Hırpani Prens vs gibileri olursa neyse. Kraliçe Muhafızları bizim kansüvarileri zaten. Ama tüm Kraliçe Muhafızları ölüyorsa Barristan’a yol gözüktü :confused:

Şimdi Tyrion burada joker karakter. Onu koyacak bir yerim yok. Mantar diyebiliriz belki, her şeyin sorumlusu ilan etti kendini, her şeyi bilen ve her şeyi gören. Üstelik cüce ve şehveti konusunda Tyrion’la aynı şeylere sahip. Üstelik oldukça zeki.

Yeşil Konsey’e gelmeden önce Cersei’nin öldüğünü varsayıyorum. Onu işin içine koyamayız artık. Aegon’un bizim tahmin ettiğimiz Aegon olmadığını söylüyoruz, o halde kim ? Yoksa Sör Perkin’in yaveri mi ? Sör Perkin kim ? Jon Connington mu? Paralı askerleri kim ? Altın Mürettebat mı ? O halde belli bir yere hükmetmeli ve sonra taraf değiştirmeli, tıpkı Fırtına Toprakları’na hükmettikleri gibi. Belki de Rhaegar’ın gerçek oğlunun Jon olduğunu öğrenir ve kendi eliyle Genç Griff’in ölmesini sağlar :wink:

Çoban Yüce Serçe dedik. Peki kimi öldürecekler ? Ejderhaları. Yani Dany gelmeden ölmeyecek diyoruz. Bu burada kalsın.

Şimdi en uzun bölümdeyiz. Vadi’nin Bakiresi kim ? Sansa Stark. Kuzeni yerine naip kalabilir mi ? Neden olmasın. Varis Harry’nin nişanlısı. Lord Royce’u bir şekilde ikna ederse o iş biter. Ama Baelish’e ne olacak derseniz, Harrenhal’ın Strong’larının başına gelen. Ölecek.

Nehir Toprakları’nda ki ordunun başında Leydi Catelyn yükselebilir. Sabitha Frey ve Alysanne Blackwood birleşimi. Ayrıca Jon’a karşı tutum sağlıyor diyebiliriz ama işler değişebilir tabi. Peki Sör Tyland Lannister kim olacak :frowning: Daven Lannister olabilir veya Jamie Lannister olabilir. Jamie daha olası. Çünkü sakat bırakıyorlar Tyland’ı da. Kuzey’de ki Cregan Stark’ın da Rickon olacağını düşünüyorum. Kendi Yabanıl ordusuyla Jon’a liderlik edebilir.

Geri kalanlar teferruat aslında. Mace Tyrell’ın Lord Ormund Hightower yapabiliriz, ordusu çok ama yönetmeyi bilmiyor. Dalton Greyjoy için Euron diyebiliriz. Hatta uyumlu bile olur. Jon tahta oturursa yanında kraliçesi kim olur işte bunun için Val diyorum :smiley: Val sanırım gümüş saçlıydı, tıpkı Daenaera gibi :wink: o da soluk saçlı. Kız kardeşleri tarafından önerilebilir, Arya ve Sansa tarafından.

Ne diyorsun :wink: @YeniAy_Ottoman

Bu konuyla ilgili bir içerik açacaktım gerek kalmadı.:grin:

“Mürettebattan iki adam, uzun sırıkları kullanarak ağacı bir şekilde yakaladığında, ağaç, pruvadan en fazla üç metre uzaktaydı. Sırıklardan biri kırıldı, havaya kıymıklar saçan uzun çaaaaatttırtıyı duyanlar, ayaklarının altındaki güvertenin parçalandığını zannedebilirdi. Ama ikinci adam ağacı sertçe itmeyi başardı, yönünü değiştirip tekneden bir parça uzaklaştırmaya yetecek kadar. Ağaç, teknenin sadece birkaç santim uzağından geçti, dalları pruvadaki at başını pençe misali tırmaladı.
Tam tehlike geçmiş gibi görünürken, canavarın ana dallarından biri tekneye bir yan darbe indirdi. Tekne titredi. Arya kaydı, acıyla tek dizinin üstüne düştü.”

“Kanatlarım olsaydı Kışyarı’na uçar kendim görürdüm. Ve eğer doğruysa sadece uzağa uçardım, ayı ve parlak yıldızları geçer, Yaşlı Dadı’nın hikâyelerindeki şeyleri görürdüm; ejderhaları, deniz canavarlarını ve Braavos Titanı’nı. Ve belki, canım istemedikçe geri dönmezdim.”

Rüyaları kırmızı ve vahşiydi. Oyuncular rüyasındaydı, en az dördü; solgun tenli bir Lysli, Ib’den gelen zalim bir baltacı, Iggo denen Dothraklı bir at efendisi ve adını hiç öğrenemediği Dornelu bir adam. Paslanmış zırhların ve ıslak derilerin içinde, yağmurdan çıkarak peş peşe geldiler, eyerlerine asılmış kılıçlar ve baltalar tıngırdıyordu. Arya’yı avladıklarını düşünüyorlardı, Arya, rüyaların tuhaf ve keskin sarahatiyle biliyordu bunu, fakat yanılıyorlardı. Arya onları avlıyordu.

Bence Dans; Şafak Savaşından sonra olacak. Dany; gelir gelmez Taht için uğraşmayacak. Gerek Quaithe gerek Moqorro, Dany’e sen AA’sın, VP’sin sen sonsuz yazı getirecek olansın vs. diyecek ve onu Şafak Savaşı’na ikna edecekler. Kış Rüzgarları’nın sonunda anca gelecek zaten.
Arya'ya Kış Rüzgarları'nda Ne Olacak?, İçeriğinde Arya’nın kraliçe olabileceğine değinmiştim. Eğer tahmin ettiğim gibi Arya kraliçe olacaksa yeteneklerini sergileyecektir. Arya’nın ideal yönetici kavramına uyması; Jon’un hakiki kimliği ve Arya’ya olan aşkı ya da takıntısı; Dany’nin Arya’yı rakip olarak görmesine sebep olur. Bu durumda Dany’nin Arya’yı kaçırması bu savaşın başlama sebebi olacaktır. LAKİN, Arya; KL’yi Dany’dden iyi biliyor hatta gizli geçit bile bulmuştu hatırlarsanız. Bu gecidi kullanabilir. YANİ Arya’yı avladıklarını düşünüyorlardı, Arya, rüyaların tuhaf ve keskin sarahatiyle biliyordu bunu, fakat yanılıyorlardı. Arya onları avlıyordu.

Kısaca benim aklımdaki senaryo şu: Dany, Jon’un gerçek kimliğini ortaya çıkarmasını engellemek amacıyla, Arya’yı esir alır. Tabii bu ters etki yapıp savaşa sebep olur. Dany, Jongille savaşmaya giderken Arya saraya gizlice adamlarını sokar ve saraydaki Dany askerlerinin selası okunur. Taht ele geçirilir. Dany de “Kömürleşmiş kemiklerin ve kızarmış etlerin kralı olsun,” “Küllerin kralı olsun.” mantığıyla KL’yi yakar. "
Resmen fan kurgu yazdım. Martin duymasın.:grin:

“Roose Bolton, oğlunun düğününü kutlamak ve demir tahta sadakat yemini için tüm lordları çağrıyor…” Kalbi bir an duracak gibi oldu. Hayır, bu mümkün değildi. O, Kral’ın Şehrinde babasıyla beraber ölmüştü.
“Lord Snow? İyi misiniz? Biraz…
“Arya Stark ile evlenecek, kız kardeşimle.” Jon, neredeyse o an onu görebiliyordu; uzun ve utangaç yüzü, yumrulu dizleri ve keskin dirsekleri, kirli yüzü ve dağınık saçıyla. Arya’yı gelinlikle Ramsey Bolton’un yatağında hayal edemiyordu. Ne kadar korkarsa korsun, bunu göstermeyecektir. Eğer elini uzatıp ona dokunmaya çalışırsa onunla savaşır.
“Kız kardeşin…” dedi Demir Emmet," O kaç yaşında…" Şimdiye dek 11 olması lazım , diye düşündü Jon. Hala bir çocuk . “Kız kardeşim yok. Sadece erkek kardeşlerim var. Sadece siz varsınız.” Lady Cataleyn bunu duyduğuna memnun olurdu, biliyordu. Yine de söylemesi kolay değildi. Parmakları parşömenin çevresini kavradı. Ramsay Bolton’un boğazını da böyle kolayca ezmek mümkünmüydü. "

“Benim kız kardeşim yok.” Sözler bıçak gibiydi. Kalbim hakkında ne biliyorsun, rahibe? Kız kardeşim hakkında ne biliyorsun?

“Jon, kızın Arya olduğuna inanmak istiyordu. Onun yüzünü tekrar görmek, saçlarını karıştırmak, ona gülümsemek,güvende olduğunu söylemek istiyordu. Ama güvende olmayacak. Kışyarı yandı, çöktü ve artık güvenli bir yer yok.”
Jon, ne kadar isterse istesin onu burada tutamazdı. Sur, kadınlara uygun bir yer değildi; hele ki soylu küçük kızlara uygun bir yer hiç değildi. Jon kardeşini Stannis’e ya da Melisandre’ye de teslim etmeyecekti. Kral, onu kendi adamlarından biriyle evlendirmek isterdi; Horpe, Massey’le ya da Dev Katili’yle. Ve kırmızı kadının Arya’ya neler yapmak isteyebileceğini yalnızca tanrılar bilirdi.
Jon’un görebildiği en iyi çözüm, Arya’yı Doğugçzcüsü’ne göndermek ve Cotter Pyke’tan kızı bir gemiye bindirip denizin karşısına, bütün kavgacı kralların ulaşamayacağı bir yere göndermesini istemekti. Gemiler Çetinocak’tan dönene kadar beklemek gerekecekti elbette. Arya, Tycho Nestoris’le birlikte Braavos’a da gidebilirdi. Belki de Demir Bankası, Arya’yı himaye edecek soylu bir aile bulabilirdi. Braavos, Dokuz Özgür Şehir’in en yakın olanıydı ki bu durum şehri hem en iyi hem de en kötü seçenek yapıyordu. Lorath ya da Ibben Limanı daha güvenli olabilirdi ama Jon, nereye gönderirse göndersin Arya’nın yaşamak için gümüşe, başının üstünde bir çatıya ve onu koruyacak birine ihtiyacı olacaktı. O daha çocuktu."

Jon, kendini altmış yaşındaki bir adam kadar tutuk hissetti. Karanlık rüyalar, diye düşündü ve suçluluk duygusu. Düşünceleri Arya’ya gidip durdu. Ona yardım etmemin bir yolu yok. Yeminimin sözlerini söylediğimde bütün nesebimden vazgeçtim. Eğer adamlarımdan biri bana kız kardeşinin tehlikede olduğunu söyleseydi, ona, bu konunun onu ilgilendirmediğini söylerdim. Bir adam sözleri söylediğinde, kanı artık siyah olurdu. Bir piçin kalbi kadar siyah. Jon bir zamanlar, Mikken’e Arya için bir eşkıya kılıcı yaptırmıştı, kızın eline sığacak kadar küçük bir kılıçtı. İğne. Arya’nın hâlâ o kılıca sahip olup olmadığını merak etti. Düşmanına sivri ucu sapla, derdi kardeşine, ama kardeşi Piç’i delmeye kalkışırsa, bu onun hayatına mal olabilirdi.
Birdenbire, Jon bu acıya bir an daha katlanamayacağını hissetti.

“Onu en son görmesinin üzerinden uzun zaman geçmişti. Şimdi nasıl görünüyordu? Onu tanıyabilir miydi? Arya Ayakaltı. Yüzü her zaman kirliydi. Mikken’in onun için dövdüğü kılıç hala onda mıydı? Ona ‘düşmana sivri ucu sapla’ demişti. Ramsey Bolton hakkında söylenenler doğru ise ihtiyacı olacaktı. Onu eve getir, Mance. Oğlunu, Melisandre’den kurtardım ve Özür Halktan binlercesini kurtarmak üzereyim. Bana bu küçük kızı borçlusun.

“Ah, bir de Stark kızını yanına al. Doğu Gözcüsü’ne varmadan önce onu Lord Kumandan Kar’a teslim edeceksin.” Stannis önündeki parşömene hafifçe vurdu.“Gerçek bir kral borçlarını öder.”
Öde bakalım, hadi, diye düşündü Theon. Sahte parayla öde. Jon Kar dönen oyunu hemen anlayacaktı. Lord Stark’ın somurtkan piçi Jeyne Poole’u tanıyordu ve küçük üvey kız kardeşi Arya’ya her zaman düşkün olmuştu.

Jon dizlerinin üstüne düştü. Hançerin kabzasını buldu ve bıçağı saplandığı yerden çıkardı. Yara, soğuk gece havasında tütüyordu. “Hayalet, diye fısıldadı Jon. Acıyla sarsıldı. Düşmana sivri ucu sapla. Kürek kemiklerinin arasına üçüncü hançer saplandığında, Jon inledi ve yüzüstü karın içine düştü. Dördüncü hançeri hissetmedi. Sadece soğuk vardı.”

“Mektuba tekrar baktı. Yapabilirsem kız kardeşini kurtaracağım… Ona Ramsey Boltan’dan daha iyi bir eş bulacağım. Ya Arya kurtarılmak için orada değilse? Ya Lady Mel.'nin alevleri doğruyu söylediyse? Ya kardeşi tutsaklıktan bir şekilde kaçabildiyse? Bunu nasıl yapabilirdi ki? Arya her zaman hızlı ve zekiydi ama eninde sonunda o küçük bir kızdı ve Roose Bolton böyle bir ödüle karşı dikkatsiz davranacak biri değildi.”

"Jon kılıç elinin parmaklarını esnetti. Gece Nöbetçileri taraf tutmaz. Elini açıp kapadı. Önerdiğiniz şeyin adı ihanet. Saçlarında karlar eriyen Robb’u düşündü. Çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver. Bir maymun kadar çevik bir şekilde kule duvarlarına tırmanan Bran’ı düşündü. Rickon’un soluksuz kahkahalarını düşündü. Leydi’nin tüylerini tarayıp kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü. Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow. Saçları kuş yuvasına benzeyen Arya’yı düşündü. Mance için, onuna birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum…

Jon; en başta Arya’nın Ned ile birlikte öldüğünü düşünüyor. Sonra yaşadığını ve Ramsay denilen deriyüzen bir adamla evlendirildiğini öğreniyor. Yeminini bozuyo kız kardeşini 2. kez kaybetmemek için. Ölümden döndüğünde kardeşi diye önüne sürülen şey, Arya’ya kötü davranan hizmetçi kız… Kız kardeşini 2. kez kaybediyor. (Ölmeden önce, Arya’yı düşündüğünü de unutmayalım. bunun getirdiği takıntı ya da aşk ne derseniz deyin) 3. kez Arya’yı kaybedemez.

Zorlama değil bence, gayet mantıklı.

Ben de böyle dusunenlerden olsam da Aegon Westeros’a “Rhaegar’in oğlu” kimliği ile çıkıyor. Önemli olan sembolik konum olabilir. O durumda Aegon’un sürmesi aşırı tuhaf olmaz. Yani hemen köşeye atmayalım Aegon’un Rhaegar’i sürme ihtimalini.

Viserion beyaz olduğu için Jon’un sürmesi fena fikir değilmiş. Bence hala Rhaegal daha yüksek ihtimal, ama bu düşünce artık aklımın bir köşesinde olur.

Sen böyle deyince ben iyice Viserion’u Jon, Rhaegal’i Aegon sürecek düşüncesine yaklaştım. (Sen tam tersini savunurken senin yazinla nasıl bu sonuca vardım, inan ben de bilmiyorum.)

Corlys ve Aegon 2.

Aegon gibi doğuştan kral yetiştirilen biri asla Jon’un yanında durmaz. Üstelik Aerys’in kararı geçerli veya değil, her iki türlü Jon hak iddia edemez.

Ben bu yüzden Jon’un taraf olamayacağını düşünüyorum. Veraset sistemi Aegon’un, Aerys’in kararı Daenerys’in yaninda. Üstelik Jon’un meşrutiyetini ispatlamasi gerekir (ki o meşrutiyetin gerçekten var olduğundan bile emin değiliz) Bu evrende tahtta hak iddia eden herkes (biz bunun asıl sebep olmadığıni bilsek de) kağıt üzerinde bir iddialari vardı. Jon’un böyle bir iddiası yok. Jon belki Aegon veya Dany tarafından birinde yer alabilir. Ya da almayıp Kuzey’in bağımsız kralı da olabilir. Orası belli olmaz.

Jon’a ne diyecek? “Ben senin babanı KL’de sakatladim. Kardeşin Robb’a karşı ordular yonettim. Savaş da zaten benim yüzümden cikti. Baban ve kardeşin benim uckurumu tutamayıp yaptığım çocuklar yüzünden öldü. Hadi bunları unutalım.” mı diyecek? Jaime’nin politikayla işi bence Cersei’nin mektubunu alevlere attığında bitti. Jaime için vakit sicilini temize çıkarma vakti ve bunu savaş içinde herhangi bir taraf olarak yapamaz. Eğer savaşta bir rolü olacaksa bu, savaşta yara alan halka yardım etme olabilir. Tıpkı Brienne’in, kendisinin rol modelinin, yaptığı gibi…

Ben o kişinin Barristan olabilecegine dair teori görmüştüm. Ama Barristan’a muhtemelen Meeren’de elveda edecegiz ve ben Jorah ile ilgili fikrini beğendim. Güzel bir twist olur üstelik.

Ben buna neredeyse kesin gözüyle bakıyorum.

Buna katılıyorum işte. Zaten Dany ile evlenmeyi planlıyor. Aegon başkası ile evlenirse Dany de başkasıyla gayet evlenebilir.

Euron ile evlenirse iyice kombo yapar. Zaten zalimlesmeye müsait biri ve Quaithe ile ölümsüzler sağolsun kendisi de ihanet arıyor.

Himmmm. Olabilir aslında. Euron korkunç büyüler yapmayı planlayan bir adam ve çoğu kahine göre Dany buna uygun durumda. Bu ikisi korkunc ayinler yapmaya başlarsa (ki Maegor da yüksek ihtimalle yapıyordu, Tyanna ile birlikte) Maegor’a el attıkları gibi Daenerys’e el atma kararı alabilirler. Gayet olası.

İlginç nokta ama yorumsuz kaldım. Mantıklı gibi ama bazı noktalar oturmuyor.

Bu güzel nokta. Alicent Hightower rolünü ben Aegon gelecekteki eşine atfetmeyi tercih ederim. Ama güzel benzetme.

Aegon’a Larys, Daenerys’e Mysaria. Çok güzel fikir. Üstelik Asshaili gölge bagcisi olan Quaithe Euron ve Dany’e rituellerde yardım da edebilir.

Ben de.

Ama şöyle bir nokta var: Mantar’in zekası kimsenin umurunda değildi. Tyrion’inki öyle değil. Herkes farkında ve Blackwater Savaşı’ndan sonra buna dikkat etmemek salaklık olur.

Ben söylemiyorum. Tarafların birinin Aegon, birinin Daenerys olacağı konusunda ısrarcıyım. Jon için başka fikirlerim var.

Ama zaten üç ejderha var. Bu kadar az ejderhayı yanlarından ayırmazlar ki Ejderha Çukuru eskisi gibi kapalı mekan değil. Bence Yüce Serçe Çoban değil Rahip Ay olabilir. (Ya da ikisinin karışımı. Rhaenyra+Maegor rolü ustelecek Daenerys’in karşısında böyle bir karışım iyi olur.)

Euron Dalton+Daemon bence.

Cat için yorum yapmak istemiyorum. Onun hakkındaki fikirlerim Red Wedding 2 sonrası için tükeniyor.

Jaime’yi yukarıda söyledim. Savaşta rolü olmaması kefareti için önemli.

Tyrion’a ekleme yapayım. Tyland+Corlys. Tyland yeşiller tarafında olsa da savaş sonra siyah soyundan gelen Aegon 3’ün eli idi. Zaten adam oranın lordu.

Vadi hikayesinde Baelish olduğu için yorum yapmaktan kaçınmak istiyorum. Ama şöyle bir durum var: Baelish Üç Kraliçe’nin Savaşına hazırlanıyordu, Ejderhaların Dansı 2ye değil. Hazır olmadığı bir savaşta alacağı önlemleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Jon’u bağlayacağim nokta için güzel benzetme oldu. Buradan konuya gireyim. Ben Jon için savaş sonrasi Cregan+Aegon 3 rolü bekliyorum (Evet, Sansa’dan vazgeçtim.) Cregan savaş sonrası ortalığı toparlamisti. Jon’un ortalık toparlamaktan daha önemli sorunları var. Aegon ve Dany aradan çıktığında ve Jon’un gerçek kimliği ogrenildiginde tek varis olan Jon kral ilan edilip, halkı arkasına alıp Uzun Gece’ye karşı savaşmak için onları Kuzey’e götürebilir. (Cregan güneyde adam bırakmıştı, onun yaptığının tam tersi) Bence Jon’un danstaki rolü bu. Jon gerçek tehlikeyi bilirken tüm hırslarına rağmen savasa girip diyarı kanatma riskini almak istemeyecektir. Diz cokmeyebilir, ama savasmayacaktir. Jon arabulucu, bölücü değil.

Bu Şafak Savaşı’nı önemsiz hale getirmez mi? Bunca yıl akgezenler gerçek tehdit iken onu gölge bırakacak bir olay yaşatmak… Dizide en çok elestirdigim şeylerin başındaydı. Akgezenler kitabın ilk bölümünden beri varlar ve onlarla bitmesi en sağlıklısı olur.

Dany bir FM’yi, üstelik Arya’nin karakterinde bir FM’yi mi kaçıracak? Kendisine iyi şanslar diliyorum. (Gerçi Euron yapabilir belki, ama o zaman Arya %90 ölür. Herif psikopat)

Arya gereksiz insan öldürmeyi pek isteyeceğini sanmıyorum. Direkt Dany’i öldürmeyi tercih eder. Suikast yapabilecekken neden gereksiz ortalığı kana bulasın ki?

Ben bunun etkisinin Dans’a sıçrayacağını düşünmüyorum. Muhtemelen Kış Rüzgarlarınin başında direkt bunun etkilerini görmeye başlarız. Buz Savaşı’ni ve hemen sonrası olayları etkileyebilir. Ama bence Dans’a kadar Arya ve Jon çoktan kavuşmuş olur. Çünkü Arya’nin Güney ile tek işi Nymeria’yi almak. Sonra direkt Kuzey’e gider. Belki Jon Cregan gibi ordu ile aşağı inerken Dany’e suikast atabilir belki ama esir alma vs. gibi durum olacağını sanmam.

Jon’un kimliği mevzusunun Dans’in sonuna kalacağını düşünüyorum. Aegon 3 rolü oynayacağı zaman devreye girer bu konu. Jon Guney’e inerken yolda Bozsu Gozcusu’ne uğrar ve öğrenir.

Eyvallah :slight_smile:

Anladığım kadarıyla sen birebir aynısını aramışsın şimdikinden? Yani misal Kelkafa ve Daario meselesi “piç” değil diye uymaz ama ihanet meselesinde uyar demişsin. Her şeyi birebir arama bence. Sonuçta ejderha dölleri olmadığı için bu piçlere denk gelecek kişiler arayamayız. Vic ve Euron da valyria kanı değil misal ama Daemon’a denk gelen olabilir, diyoruz. Burada bence asıl önemli nokta “kilit ihanetler” olabilir.

Kaan bir şey yazmıştı; Kelkafa idi Dany’yi çekirge ile zehirlemek isteyen diye. Bana gayet mantıklı geldi. Dany’nin paranoyaklaşması ve daha da sertleşmesi ve Maegor gibi anılması için ihanetler yaşaması gerekiyor çünkü Rae o şekilde sertleşti etti. Kelkafa ilk ciddi ihanet. Ona bir bağlılığı yoktu hatta öyle matah biri olmadığını da biliyordu yanlışım yoksa ama Rae’nin de piçlere yoktu misal. Yani yanında danışman tuttuğu kişinin ona böyle ihanet etmesi çok can sıkıcı bir durum. En yakın danışmanlarından bile şüphe duymasına neden olacak şeylerden biri. Sonra Daario, ona en ağır darbelerden vuracak biri çünkü ona aşık. Kesin zarar verici bir şey yapar bu pislik. Ulf ve Çekiç’in karşı taraf için çalışıp Rae’ye zararlar verdiğini biliyoruz; bu ikisi de benzer etkiyi sağlar.

Bizim Dans için birini arıyor olmamız gerek, bu kadının Dans ile alakası yok daha başlamadığı gibi Dany gelmeden önce onu öldürür “ihanet” diye. Aslında bir Alicent olacağından şüpheli olsam da Arienne şimdilik bu boşluğu yeğenin tarafında durarak doldurabilir. Yine de işte çok da şey değilim bu konuda artık, ilk Alicent falan demişimdir ama… şimdi şüphe ile yaklaşıyorum. Yani tamam destek olur falan, ona lafım yok da belki Helena bile olabilir. :smiley:

Cole’da olduğu gibi bir reddediliş diye düşündük. Reddediliş dedim çünkü Rae 3 çocuğu da Strong’dan yaptı, Cole’a aşık olsa ondan yapardı en az bir tanesini. Demek aşkına karşılık vermediği ve Strong’u seçtiği için nefretini kazandı. Haliyle Jorah için de benzeri olabilir mi?

Mümkün aslında ama Jorah, bir reddediliş yaşadı ve açıkça “olmaz” lafını duydu, buna rağmen aşkı devam etti ve sürgün yediğinde bile ona dönmeye çalışıyor. Bu yüzden bu kısım birebir olmayabilir. Yani Jorah aşk konusunda biraz köpeğe benziyor, kovalasan da geliyor. Buna rağmen ilk karısını hem sevdiğini hem nefret ettiğini bildiğimiz için (sevdiği için çok nefret ediyor ki Dany’de de karısını görüyor zaten, aşkı biraz da buradan geliyor. Bu kısım bile biraz üstünde durulması gereken bir mesele aslında) hala bu olasılığı elimde tutuyorum.

Bir diğer mesele “ev” aşkı. Bu adam ailesine yaşattığı utanç için mutsuz ve af karşılığında evine dönmek adına Dany’e ihanet etmekten çekinmedi de. Bu yüzden Dany aşkı meselesinden ziyade ev aşkı için bunu yapabilir. Şöyle düşünelim; Dany git gide katılaşmaya başlıyor, sertleşiyor ve Kuzey’i yakıp yıkma kararı dahi alıyor… Ayı Adası ve ailesi buna dahil olacak elbette. Yani aile üyeleri de ölecek. Jorah da “yeter ama artık” diyerek, bir 2. ihaneti gerçekleştirebilir Dany’nin gözünde ve Jorah’ın nefretini kazanarak adamı “yeşiller” tarafına yani Kuzey tarafına gönderir, Jon’a. Olağan şartlarda Starkları sevmiyor Jorah şu malum mesele yüzünden ama olsun, köle olduktan sonra “adam haklıymış be” diyebilir de. :smiley:

Yani evet, Daemon-Vic olabilir ya da Vic daha çok Deniz Yılanı’nı karşılar iken Euron da Daemon olabilir.

Hmm. Evet, ihanetler meselesinde Rae’yi gazlayan ve dolduruşa getiren o kadın idi (bilhassa Neetles meselesinde) ve Quathie de o kadın gibi Westeros dışından biri. Dahası onu sürekli “ona buna güvenme” diyerek uyarıyor.

KL’yi ele geçirince Rae’nin muhafızı isyanda ölüyordu yanlışım yoksa. Bu yüzden Selmy de sonuna kadar sadık kalarak onun için ölen asıl kişi olabilir. Yalnız adam bir de Kraliçe El’i oldu. :smiley:

Mantar ile alakası yok. Tyrion hakkında söylenen Moqorro kehanetini hatırla. Dans’ın tam merkezinde yer alacak ve tabiri caiz ise bir sağa bir sola oynayacak. Ortalığı karıştırır bu cüce. Bu yüzden ana kilit rollerden biri ama Dans 1’den doğrudan şu kişi diyemeyiz. Zaten her olay ve kişi kendine münhasır olduğu için birebir rol karşılığı aramayalım dedim. Bu yüzden “etki” gücü olarak Otto ve Corlys karışımı bir yere oturtabiliriz onu.

Bu kısmı anlamadım. Cersei ve Aegon’un ölümü…vs. kim kim?

Ejderhaları öldürmek zorunda değiller ve zaten 3 tane var iken yanında tuttar Elissa’nın da dediği gibi. Yani her sürücü kendisininkini yanında tutar. Jon alacağına göre bir tanesini zaten kuzey ve kuzey etkisi olan bir yerde olacaktır, ona el süremezler. Ben ejderha öldürme bazında söylemek istemedim.

Aslında şimdiki Yüce Rahip, Çoban ve Aenys dönemindeki Yüce Rahip karışımı bir pozisyonda. Fiilen yöneten o ve kendisi radikal ve kılık kıyafet Çoban gibi. Cersei’ye halihazırda kök söktürüyor ve İnanç gücünü elinde tuttuğu gibi eskisi gibi silahlandı. Dany ve Aegon için de çok ciddi sorunlara yol açması mümkün; halkın onlara dönmesini sağlaması… Bunun dışında Yüce Rahip = Reed(ya da onun halkından biri) meselesi doğru çıkarsa da o zaman tadından yenmez, yanında yat durumu olur.

Öncelikle Naip “1” seneliğine LF. Lord ise Robin. Ölünce Harry Lord oluyor ve o ölmez de Dans’ı görürse Vadi’de bir erkek lord var. Ölür ise de Sansa’nın yerine geçme şansı yok. Nişanlısı değil daha ikna etmeye çalışıyor, ikna etme olasılığı yüksek; nişanlı dahi olsa ve Harry ölse, yasal hiçbir hakkı yok. Evlense bile “çocuk” olmadığı sürece yine yönetme hakkına sahip olmaz(Bunun görünürde tek istisnası Leydi Dustin görünüyor ama teknik olarak o kadın zaten bir Kuzeyli. Kuzeyli kuzeyliyi yönetiyor. Vadili olmayan birinin Vadiliyi yönetmesi beklenemez).

Hem Robin’in hem Harry’nin ölmesi ne Sansa’nın ne de LF’nin işine gelmez çünkü o zaman Vadi’den şutlanırlar. Vadi lordları bir araya gelip “kim azam lordu” olacak münakaşası içinde olurlar çünkü teknik olarak tüm Arryn soyu tükenmiş olacak. Bu yüzden Robin ya da Harry hala hayatta olacağından Vadi’nin bakiresi olmayacak. Zaten en başta dediğim gibi birebir şartları ve rolleri arama, bulamazsın. Bu şekilde bakar isek Varys’in Harrenhall Lordu olması gerekir ama değil. Lannisterların Aegon (ya da Jon) tarafında olması gerekir ama mümkün görünmüyor. Tyrell Hanesi sessiz kaldı Dans’ta ama şu an böyle şansı yok, zaten halihazırda savaşa girdi ve taht mücadelesinin içinde. Şartlar falan çok farklı yani.

Haliyle Nehirtopraklarında bir hareket görmek de zor çünkü çocukları Lannisterlara esir ama kurtulur ise dans öncesi olabilir ama mantıken Vadi bakiresi arıyor isen burada da lord tully araman gerekir ama o da esir idi. Eğer Sancaksızlar kurtaramayacak ise Kaya’da esir olacak. Lakin Kara Balık işin içine girer muhtemelen “vekil” olarak. Adam Tully sonuçta ve Dans başladığında da lord olan yaşlı biriydi ama savaşa hemen girmek istememiş beklemişti hatta hiç istememişti, o ölünce oğlu falan savaşa girme kararı alıp kraliçe yanında savaşmıştı. “Delikanlılar” Savaş sonunda gelmişlerdi onlar da Starklar gibi.

Bunu nasıl yazdın bazen şaşırtıyorsun beni. Yabanıl ordusu mu var Rickon’un? Hani nerede? Jon’un var .Rickon, Cragen gibi bir adam mı? Ortak dili konuşmayı hatırlıyor ise öp başına koy, o derece.

Dalton çok etkisiz eleman ya bana göre Dans’ta. Lannisterlara saldırmış durmuş sürekli kraliçe adına. Adam nerede ne yapıyor falan dediğim sırada ismini yeniden görmüştüm. Şimdiki Greyjyların hiçbiri bu kadar etkisiz eleman değil. Biri Dany’nin yanında, diğeri onunla evlenme derdinde ve Menzili yakıp yıkıyor. Diğer ikisi kuzeyde esir.

Val en geç seri sonunda ölür. Buna işaretleri var; çifte kavrulmuş diyorum ona çünkü. :smiley:

Seri sonunda tahta Bran oturuyor zaten.

Sonrasında olmaz herhalde ya. O zaman dizideki 1 günlük uzun gece olayına benzer mesele ve GRRM de okkalı bir küfür yer. Gerçi küfür yemeyi pek umursuyor gibi değil.

Ben iki meselesinin iç içe olmasını daha makul görüyorum. Yani çünkü gerçekten 2 konuyu 1 kitaba nasıl sığdıracaksın? Basit. İkisini iç içe yazıp çizerek; zaten taraflar düşündüğüm gibi olursa Yeşiller(Stark-Buz) - Siyahlar (Targ-Ateş) şeklinde bir savaş olmuş olacak karşımızda. Buz ve Ateş savaşacak yani. İlk Dans’ta buz ve ateşin anlaşması yapılmıştı; 2. Dans zamanı buz ve ateşin savaşı mantıklı olmaz mı? Bu ayrıca Şafak Savaşının bir parçasını oluşturur işte.

Gerçekçi olalım. Ötekiler ve o ölüleri asker olarak kullanan güçlere karşı 7K’nin hiçbir şansı yok. :smiley: Ejderhaların buz ve soğuk karşısında verdiği tepkiyi ve buzun onları güzelcene öldürdüğünü biliyoruz. Kış geldiğinde tüm Diyar kar ve buza gömülecek. Ejderhaların etkisi yarı yarıya azalacaktır. Sıradan insanlar bile ejderhaları fare gibi avladı Dans’ta yerde iken ya da havada isabetli atışlar yapabildiklerinde gözlerine… Ötekiler kar fırtınası yaratarak vs. zaten daha kolay avlar gibime geliyor.(nispeten) Bu yüzden bunlar gelir ise lak diye sel gibi süpürür önüne çıkan her şeyi. Anlaşma yapmadan kurtulamazsın bunlardan. Bir ihtimal işte dizideki gibi liderlerini bulup öldürür isen ölüleri warglamaz, o yönden yırtar ve Ötekileri avlamaya çalışabilirsin. Öyle olur ama lider kim? Lider nerede? Kendi topraklarında rahat rahat oturur bence o. Oturduğu yerden tüm diyara kolu uzanıyor gibi. Ejderhalar oraya da gidemez asla.

Elbette bunlar şimdilik düşüncem. Haklı ya da haksız çıkarım bilemiyorum. Sonuçta grrm’in kafasına giremeyiz.

Bu kısma katılıyorum işte. Yani tekrar tekrar kaldıramaz. Bu yüzden Arya kaynaklı bir savaş tamamen imkansız değil ya da Jon zaten var olan bir savaşa girmek istemeyerek ya da ilk başta Targlar ile ittifak yapma eğilimi gösterip sonra böyle bir şey olur ise doğruca düşman olayı seçebilir ama Dany’nin durduk yere Arya’yı kaçırması mantıklı değil. “Jon’un kimliği…” meselesi demişsin ama o bunu duymuş ise tüm Diyar duymuştur zaten.

Savaşı(DANS) başlatan Arya’yı kaçırması olmaz. Dany zaten gelir gelmez ele geçirme olaylarına girişir. Sonra Aegon meselesi de var. Kuzey ile iletişime geçip diz çök ayakları yapar. Savaş başlar özetle. Belki Arya bir şekilde esir düşer ya da düşmez. Bu Jon’u çıldırtır ve yemişim ötekilerini deyip doğrudan dany’e dalma olayını yapabilir ama bunlar olsa bile savaş önceden başlamış olur, sadece savaş sürerken gerçekleşir. Bu benim tahminim eğer olacak ise böyle bir şey.

Mantıklı ama zorlama çünkü kadının yeşil tercihinin bununla doğrudan ilgisi muhtemelen yok ve biz sadece yorum yaptık. Yakıştırdık. Zira bu hane yeşil ile ilgili hiçbir betimleme içine girmiyor, savaş sırasında dahil.

Bu bilgiyi kitap başlarında gördük ve bir daha görmedik, böyle bir sancak çağırma durumu gerçekleşmedi. Muhtemelen sadece tesadüfi bir renk seçimi oldu turnuva açılışında, o kadar. Turnuva, Dans öncesi nispeten önemli bir mesele sayılır halk için, bu yüzden taraflar tam manası ile burada kendini belli ettiğinden giydikleri halk ve üstatlar renklere göre betimlemeye girmişler. O kadar yani. Bu yüzden daha çok GRRM’in göndermesi için seçtiği renk, deme daha olası geliyor.

Yani biraz mantıklı yaklaşalım. Dany ve Aegon ise ana taraflar; o zaman Aegon’u simgeleyecek gerçekçi bir renk için gönderme yapılması gerekmez mi? Kadına “yeşil” yerine ne bileyim “beyaz” giyse, hanesine de biraz uygun renk olur, kulenin rengi “beyaz” Böylece Aegon’un Viserion’u alacağını ön görme işi daha kolay olurdu. Yahut işte saçlar yüzünden.

Daha uygunu ise bana göre Rae’nin “kırmızı” Alicent’in de “siyah” rengi seçmesi. İkisi de Targ rengi olduğu gibi Y. Griff gerçekten Blackfyre ise “siyah” ejderha göndermesi olarak “siyahlar” tarafında olurdu. Ejderhalardan birini de kırmızı yapardı GRRM. Drogon kırmızı renk olarak (ateş ve kan kırmızısı hem) Dany’e giderken siyah renkli Viserion vs. de doğruca Aegon’a giderdi. Yani yeşiller ve siyahlar yerine kırmızılar ve siyahlar daha mantıklı olurdu.

Lakin ana taraf Jon ve Dany ise o zaman yeşiller ve siyahlar gayet uygun durumda bir gönderme. Kitabı ben yazıyor olsam böyle simgeleme yapar, işaret veririm okuyucuya.

Aegon, prensin oğlu olarak olaya dahil oluyor ama bunun simgesel bir hiçbir önemi yok okuyucu için. Gerçekte değil çünkü ve kitapları okuyanların büyük çoğunluğu da zaten bunu tahmin ediyor. Her şeyden önce prensin oğlu olmayan biri onun oğlu olduğu iddiası ile ortaya çıkıp Rhaegal’ı kandırabilir mi? Hayır. Prensin oğlu olmadığı ortaya çıkınca ki çıkacak illa ki okuyucu için oldukça saçma bir şey olmaz mı onu sürmesi? Evet.

Elbette ki Rhaegal’ın “he sen ismini aldığım adamın oğlusun, dur sen bin bana” diye düşünmez herhalde, demek istediğim bu değil. Lakin yeşil ejderha Rhaegal, ismini aldığı adamı bir nevi simgeliyor. Ayrıca “yeşiller” tarafını simgeliyor. Prensin yaşayan yegane oğlu Jon. Bu ejderha olmadan Jon, nasıl kimliğini ispat edecek? Reed dedi diye Dany ve diğerleri inanır mı? Tipine bak Jon’un, kim inanır? 1000 şahit gelse kimse yine inanmaz, inanmakta zorluk çeker. Lakin “simgesel” olarak da Rhaegal gelir, Jon’u üstüne alır ise “aha derler. Tamamdır. Hem de prensin ismini alan ejderha bu, kesin o bir Targ ve prensin oğlu” denir ama misal Aegon, prensin oğluyum diye gelip bu ejderhaya yönelmek ister mi? İster. Ejderha üstüne almaz ise “hoopp niye böyle yaptık ki?” denmez mi? Denir. Bu Dany’de ve diğerlerinde hatta oğlanda bir şüpheye düşmez mi? Sonuçta bu oğlanın kimliği bir şekilde açığa çıkmalı, önce şüphe edilmeli. Jon’un meselesinde de emin olunmalı. Rhaegal burada kilit noktada olan bir ejderha, çok önemli bir arkadaş kendisi. Hafife almayın. GRRM isim olarak boşuna bu renkleri ve bu isimleri vermedi. O zaman beyaza verirdi Rhaegal ismini, onun da saç rengi gümüş sonuçta. :wink:

Yanlış mıyım söylediklerimde? Yani yeşil olan Rhaegal’ı ancak Jon sürebilir. Beyaz da Aegon’a kaldı.

Bir de şunlar da var. Tyrion ve beyaz ejderha taşı meselesi… Aegon ile oynarken oğlan beyaz ejderha idi ve sonraki kitapta beyaz ejderha taşına kan bulanmıştı ki o povda meeren savaşı başlamıştı ve beyaz ejderha da baya faal görünüyordu, öne çıkan o idi, yeşil olan fazla takılmıyordu. Tyrion’un beyaz ejderha taşıyla oynayan oğlanı Dany’e karşı doldurması ve ondan uzaklaştırması meselesi bence çok dikkate değer bir ayrıntı ki kendisi de o konuşma sırasında siyah ejderhasını öne sürmüştü, yani siyah tarafındayken beyaza saldırı gibi düşün… simgesel elbette. Jon’un beyazı alacağını düşünüyor isen Tyrion’un Jon’un ölümüne mi sebep olacağını düşünüyorsun? Yani ölmeyeceğini biliyoruz gibi bir şey artık.

Tyrion’un ilk kitapta Jon ile yakın arkadaşlık kurması, teknik olarak seride daha hiçbir şeye yaramadı, bir manası olmadı ama biliyoruz ki sahnede görünen silah misali “kullanılmak” zorunda. GRRM bir altyapı hazırladı bu ikisi arasında. Mektupta bile Tyrion bir noktadan sonra Starkların yanına geçiyordu. Gözleri “yeşil” ve “siyah”… Dany yanından sevgili arkadaşı Jon’un yanına geçmesi (bilhassa asıl kralın o olduğunu öğrenirse de) gayet mantıklı ve olası.

Yancı olmaktan ziyade “ittifak yapalım kardeşim; kuzey sende kalsın kalanı bana ver. Halayı yenelim.” olayı. İkimiz de kardeşiz muhabbeti.

Aegon sahte ise Jon her şekilde hak iddia eder.

Sakatlama meselesi bir mesele değil. Savaş Jon’un da aynı şekilde düşündüğü üzere salak cat yüzünden çıktı. Bran meselesi dışında kimseye bir şey yapmadı bu oğlan Starklara doğduran. Cat bile bran olayını bilirken serbest bıraktı sırf kızlarını geri almak için. Muhtemelen intikam almak için Freylerde bir kere daha anlaşma yapacak. İki kere böyle anlaşma yap bırak sonra “gel öldürem seni oğluma bunu yaptın” ya bir siye git derler adama, aklın nerede idi en başta? diye sorarlar.

Sansa’yı bulur ve Kuzey’e getirir ise zaten bu bir çeşit kefaret yerine geçecektir. Bran’ın da hayatta olduğunu biliyorlar. Olaylar olur vs. Jaime bir süre daha orada takılır, illa kafadan “geleyim sizinle savaşayım” mantığı değil yani. Ne olduğunu anlayamadan bir anda kendini Starkların yanında bulur. Kaldı ki mektupta Tyrion da Starklara ağır şeyler yapmıştı, WF’yi yaktı etti. Arya’ya aşık olarak Jon ile arasında soğuk savaş rüzgarları esti ama Starkların yanında ailesine karşı savaştı. Jon, Arya ve diğerleri Tyrion’u öldürmek yerine yanında tuttu. Dany’nin yanında durması kolay çünkü doğrudan kendisi bir şey yapmadı ama Jaime, doğrudan kızın babasını ihanet ile öldürdü ve Aegon için de benzer bir durum söz konusu ki Jon Conn. gördüğü an karnını deşer zaten, biliyorsun. Kin ve öfke dolu, Tyrion’a eyvallah çekebilir ama Jaime’ye asla.

Özetle Bran meselesi dışında doğruda hareketi yok ve o konu da az biraz hazır altı edildi, Cat dışında ve Brienne dışında kimse bilmiyor. Jaime de söylemek istemez herhalde, Brienne söylemez; Cat ağzını pek açamasa da iş işten geçti söyleyip ne yapsın, hele ki frey ve sansa meselesi sonrası eyvallah yapabilir.Lakin yanlış anlama olmasın bu mesele ile yüzleşmek zorunda kalacak, bundan eminim.

Selmy ile Cole arasında yegane benzerlik “km” olması. Başka bir şey yok ama Jorah ile her şeyi benziyor.

Yanlış anlaşılama var. Arya asla bir FM olmayacak, suikastçı olmayacak. GRRM’e Arya suikastçı falan dendi de o da “O suikastçı değil, sadece eğitim görüyor, siz öyle olacağını farz ediyorsunuz.” gibi bir cümle kurmuştu. Arya FM olsa artık Arya olmaz ve seriden de çıkar. Onun Arya olarak kalması ve FM yetenekleri ile Batıya dönmesi gerek.

Morrow ve Sorrow kitabında da Arya’ya denk gelen karakter Storm King(AA’ya denk geliyor bir nevi)'i öldürüyordu. Dany ile yaşananlar ne olursa olsun bu, Arya’yı onu öldürmeye itebilir. Hem benim şampiyonlar kuramıma da uygun bir kapışma olur. Dany’e yaklaşması çok kolay bu kızın. Rae ve Maegor karışımı bir karakter için gayet olası bir ölüm şekli.

Dans 2’de yer alacaklar Dans 1’de kime denk geliyor diye tartışıyorduk ve burada Jaime ile Tyrion’ı iki karşı tarafta yer alan ikiz kardeşlere benzetmiştim. Bu hala geçerli olabilir ama seride Dans 1’deki ikiz şövalyelerin ismine sahip bir başka ikizler daha var.

Erryk Cargyll ve Arryk Cargyll idi Dans 1’dekiler… Ejderhakayasında birbiri ile çarpışıp öldüler. Taç topraklarına bağlı bir hane.

Olenna’ya muhafızlık eden ikiz kardeşlerin ismi de Erryk ve Arryk ama haneleri muamma, soy isme yer verilmemiş. Görünüşte çok önemli tipler değiller, bu yüzden Dans 2’de iki tarafta göreceğimizden ciddi şüphem var ama olsun, yine de eklemek istedim.

1 Like

Ben konunun başında bahsedilen ve Dany ile Jon arasında geçeceği tahmin edilen “İkinci Dansı” sekizinci sezonun devamı ve hatta dokuzuncu bir sezona uygun bulmuştum. Bence Jon gerçek kimliğini Night King’in mağlup edilmesinden önce değil sonra öğrenmeliydi. Dany’nin nasıl kötü biri olduğuna şahit olduktan sonra da Varys’in üstü kapalı taht teklifini kabul edip Rhegal’ı ondan çalmalı ve kuzeye uçmalıydı. Bu arada teslim olan Lannister askerlerini de Davos Seaworth’un ayarlayacağı bir filo ile yanında götürmeliydi. Kuzeyliler - Yabanıllar - Tullyler - Lannisterlar ve Demirdoğumlular ittifakı, Dothrakiler ve Lekesizler ittifakını yenmeli ve Jon Westeros’un “Son Targaryen Kralı” olmalıydı. (Rhegal ve Drogon’un gökyüzündeki mücadelesinde Rhegal galip gelmeliydi.) Onun ölümünden sonra da taht Starklara geçmeliydi.

Drogon daha büyük ve bu iki ejderha aynı yaşta. Ve Dany savaşa Drogon’u götürdüğü için genelde Drogon daha güçlü. Böyle bir kapışma olsaydı Rhaegal ölür, Drogon ağır yaralanırdı. (Ateş ve Kan kitabindaki ejderha kapışmalarının tamamı böyle sonuçlandı)

O zaman Jon Drogon’u alsın :smile:

Bu başlık “kitap” üstüne. Dizi üstünde konuşmak için Ejderhaların Dansı 2.0 uygundur. :slight_smile: