Ejderhaların Dansı (Dance of the Dragons)

#1

Ejderhaların Dansı Targaryen rejimi sırasında yaşanan bir veraset kavgasıdır. Taraflar Kral Viserys I in kızı Rhaenyra ve Rhaenyra nın üvey kardeşi Aegon II dur.

Rhaenyra Targaryen ve Aegon Targaryen
Arkaplan
Kral Viserys I in Aryyn Hanesinden olan karısından 3 çocuğu oldu ama sadece biri, Rhaenyra yetişkinliğe ulaşabildi. Erkek bir veliahttan yoksun olan Viserys, kızını kendi varisi olarak eğitmeye başladı. Kızını konsey toplantılarına götürdü ve onu varisi olarak tanıttı. Ancak kısa süre sonra karısı ölen kral tekrar evlendi. Bu sefer ki karısı bir Hightower dı. Ondan 4 çocuk sahibi olan Viserys öldükten sonra çocukların en büyüğü, Aegon II adıyla tahta geçti ama Rhaenyra hakkının çalındığını düşünüyordu ve bunu içinde saklamaya hiç niyeti yoktu.

Savaş
Viserys I in 129 AL yılında ölümünden sonra Kral Muhafızlarından Sör Cristan Cole kralın vasiyetini hiçe sayıp Prens Aegon u Aegon II adıyla tahta geçirdi. Bu yüzden daha sonra ‘‘Kralyapan’’ adıyla anıldı. Rhaenyra da hakkından vazgeçmeyince 1 yıl süren ve halkı ikiye bölen kanlı bir içi savaş başladı. Kral muhafızları bile taraf seçiyordu. Örneğin Sör Erryk ve Sör Arryk farklı taraflarda savaştılar ve birbirlerini öldürdüler. 1 yıl boyunca Targaryen Targaryenle, ejderha ejderhayla savaştı. 1 yıl sonunda hane üyelerinden birçok kişi ölmüştü. Ejderhalar o kadar azalmıştı ki 20 sene sonra Westeros ta hiç ejderha kalmadı. Bilinmeyen olaylardan sonra Rhaenyra yenildi ve kardeşi Aegon onu kendi ejderhasına yedirdi. Ancak Aegon tahtta pek kalmadı ve oğluda olmadığı için taht Rhaneyra nın oğlu Aegon III e geçti.

#2

Ulan ne güzel 500 tane Ejderhanız vardı[abarttım lafın gelişi sayılarını bilmiyorum] ne savaşıyonuz beaa

#3

sıf sopa verecen bunlara.ejderhalara yazık olmuş bunlara acımamda.

#4

Ne komplolu, ne entrikalı tarihi var bu hanedanın. Ayrı bir kitap yazılır, dizi çekilir bunlara.
Rhaenyra taraftarıyım, kadın gücü!

#5

gerçekten de aslında kızın hakkıymış.

#6

Yayınladık: http://www.gameofthronestr.com/ejderhalarin-dansi/

#7

targaryenlerin soyunu bu taht kavgaları bitirmiş, olmasaymış bu olaylar targaryenler westerosa hükmederlerdi yıllar boyu

#8

Haklısın.

#9

Aslında Osmanlıya benzettim tipik varis sorunları her türlü erkeğin tahta geçmesi falan sonunda büyük acılı bir yıkım.

#10

ama burada kadın başa geçmek istiyor az biraz benzesede çok bağlayamadım ben

#11

İlk önce ejdarhalarını kaybetmişler buna mütakib haneleri demir tahtı başkalarına kolay kaptırmış.

#12

Rhaenyra haklı ama Taht Oyunları bu belli olmaz sağı solu :slight_smile: