Ejderhaların Dansı

Westeros’un andal yasaları ile yürütüldüğünü hiç bir yerde görmedim durum böyle olunca veliaht direkt en büyük erkek evlat olmuyor bu yüzden Rhaenyra Targaryen savaş çıkardı -Daemon’un gazı ile-
Savaşın sonucunu iki tarafta kazandı sadece kral olan Rhaenyra’nın oğlu oldu peki hangi taraf yasalar gereği ile haklıdır?

Şimdi şöyle bir durum var, normalde ç yasalara göre veraset hakkı en büyük oğlandadır. En büyük oğlandan sonra ise oğlanın çocukları ve ondan sonra ise çocukların çocukları gelir. Ancak burada önemli olan nokta bu çocuklara( her ne kadar oğlan öncelikli olsa da) kızların da dahil olmasıdır. Yani bir lordun tek bir kız çocuğu ama bir sürü erkek kardeşi ve erkek kuzeni var diyelim, hak erkek kardeşine veya kuzenlerine değil kız çocuğuna geçer.

Jaeherys zamanında onun en büyük oğlu talihsiz biçimde ölüyor ve sadece bir Valeryonla evli olan bir kız evlat bırakıyor. Ancak kız Valeryon ile evli olduğu için bu tahtın sonrasında kızın çocuklarına yani Valeryonlara geçeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla Jaeheryns varis olarak ikinci oğlunu belirliyor. Gerçi Jaeheryns Targ milliyetçiliği mi yaptı bundan emin değilim. Ancak ikinci oğlan da ölünce çarşı karışıyor. Varis kız torunundan olma Valeryon’un mu olmalı yoksa ikinci oğlandan doğma Viserys mi olmalı? Büyük konsey toplanıyor Harrenhalda ve Viserys seçiliyor. Ayrıca karar ise asla erkek hane üyesi varken tahtın kıza geçmeyeceği Üzerine. Ancak Viserys kral olduğu zaman evliliği mutlu olsa da Doğum açısından pek verimli olmuyor sadece bir kız çocuğu olan Rheanyrea doğuyor. Ancak Kral Eli olan Gerold Hightower, Viserys’in kardeşi olan ve kurallara göre varis olan Daemon’u sevmiyor ve şimdilik Rheanyrea’yı varis yapın nasılsa erkek çocuğunuz olur diyor. Kralın ilk karışı öldükten sonra ise kral Gerold Hightower’ın kızı olan Alicent Hightowerla evleniyor. Ondan bir sürü erkek çocuğu oluyor. Ancak gene de kendisi Rheanyrea’nın varisliğinden vazgeçmiyor, iyi böyle diyor ve Hatta direten Gerold’u kovuyor.

Ancak Viserys’in kendisinin kral olmasını sağlayan yasaya karşı kızını veliaht etmesi yani kralın yan çizmesi milletin hafif asabını bozuyor. Kral da kızını kadın hakkı önde olsa kral olması gereken Valeryon ile evlendiriyor. Ancak o şahıs biraz Totoş ve Rheanyrea’da koruması olan Harwin Strong ile ilişki yaşıyor 3 tane Valeryon diye yedirdiği piç çoçuğa sahip oluyor. Tabi bu arada kocası ölüyoe ancak kendisi amcası olan Daemonla evleniyor. İki çocuk da ondan oluyor.

Viserys öldüğü zaman ise konsey tarafından Aegon kral ilan ediliyor gizlice. Dayanak noktası kanuna göre hakkın Aegon’da olması, zaten kralın verdiği bu kararın adalete aykırı olduğu gibi kralın sıvaması olan evliliğin amaçla ulaşmadığı ve ortaya piç çocukların çıktığı, tahta bir piçin geçmesinin yanlışlığı

Rheanyrea’nın dayanak noktası ise babam beni varis ilan etti meselesi.

Aslında olaya bu açıdan bakılınca bence Rhenyrea haksız.

ben söylediğin bazı noktalara katılmıyorum
Öncelikle Jaeherys zamanında kız çocuk tahta çıkamaz diye yasa çıkması, bir kurul toplandı halkın yada lordların en çok desteklediği aday Jaeherys tarafından mirasçı seçildi ki bu günümüzde bilen olan birşey atanan mirasçı deniyor
bunu bahane olarak kullananlar oldu zaman zaman ama orada ben erkek varken kız olamaz diye birşey hatırlamıyorum
Viserys in yerinde bende olsam kızımı varis ilan edebilirdim anne babadan Targ ve oğlu henüz yetişkin değil kız bunun için yetiştirilmiş. önünde bir 10 sene daha olsa belki varisi değişebilirdi bence kızını varis ilan etmesi doğal ama evine düzen verememiş bir kralın sonrası böyle sorunlarda gayet doğal
ben olayları her koşulda güce bağlıyorum
Fatih Aegon gücünü önce korkudan, sonra aklından aldı
diğerleri de aynı şekilde ya korkudan ya rakibinin olmamasından yada destekçilerinin çokluğundan aldılar ve kız çocuk, erkek çocuk bahaneden öteye gidemedi her koşulda

Burada bencelik bir durum yok. (Neden size karşı bu cümleyi 50. Kuruşum gibi geliyor :frowning: )

Tekrar okuyun.

hayır bence derken fikrimi söyledim sana karşı bir şey yoktu sen söylediğin için sana cevap verdim o kadar
ve artık cidden bıktım ne zaman birşey yazsam forumda bir alınganlık, saygı göstermem mi suç size
çünkü kimle konuşursam konuşayım sen fikrine saygı duyuyorum ama bence durum bu demek istiyorum
sonra bir bakıyorum bir tarışmanın, bir yanlış anlamanın, bir alınganlığın ortasındayım be nedense alıngan da yanlış yapanda hep benim yeter

Hayır hocam meseleyi yanlış anladın :joy:

Bir alınganlık falan yok. Ama bazı şeyler fikirden öte kesin olarak belirtilen şeyler. Yani sen bence öyle değil diyerek benle değiş Martinle tartışmış oluyorsun. Bu çok ayrınrulu bir seri insan her ayrıntıyı hatırlamayabilir. En son geçen Brienne meselesinde de oldu. Yani tavsiyem tam hatırlamıyorsan bile az bak emin ol ona göre davran.

Ben sadece aenin ilk cümlene itiraz ettim. Hatta o konseye konsey 101 deniliyor ve bundan sonrasında o bahsettiğim kural geçerli oluyor. 50 kere belirtildi bu durum.

Ondan sonra söylediğin şeyler pek yanlış değil ama konuyla alakalı da değil. Her şey güçle ilgili ben Ejder alsam 7 krallğı fethetsem ben haklı olmuş olurum. Ama burada arkadaş onu değil güçten öte sizce kim haklı diye sormuş.

Bence burada konuyu açıklayan soru
Kral mı yasadan üstündür, yasa mı kraldan üstündür ?

Yasa kraldan üstündür. Ama kralın yasadan üstün olduğunu varsaysak bile kız piç peydahlayarak Çakma Baratheon peydahlayan Cersei gibi olmuş oldu. Gerçi başta kocası olmak üzere Valeryonların bu duruma pek itirazı Yoktu ama neyse.

Yasaları da koyan kral olduğu için yasa o kadar da kraldan üstün olmuyor; eğer kral yeteri kadar otorite sahibi güçlü biriyse yasa masa tanımaz. :smiley:

Hayır tam olarak öyle değil. Senin dediğin Tanrı krala giriyor ki bu taa antik zamanlardan kalma bir şey. Ortaçağ devletlerinde geleneklerle, ortak kararlarla ya da benzeri şeylerle oluşmuş olan bir kanun düzeni vardı ve krallar bunu kafalarına göre değiştiremezlerdi. Ha Kralı denetleyecek bir yapı ortaçağda yoktu tabi ama kafasına göre hareket etmesi meşruiyet sorunu doğurur ve ejderhaların dansı gibi olaylara sebep olur.

Ben seri için konuşuyorum yahu :smiley: Bizim evrene sokma şimdi meseleyi… :smiley:

Seri de aynı mantık. Kanun vurgusu var.

buna hiç katılmıyorum çünkü II. Viserys in annesi ve dedesi sana cevap olur bence
annesi önce amcası sonra 3 erkek kardeşi olmasına rağmen varis ilan edildi
dedesi ise 101 konseyinin kararı ile varis seçilen
bu adam bilmiyor mu bu kuralı da kızını varis ilan ediyor. Hemde oğlu yoksa bile kardeşi vardı o sırada
II. Viserys bu konsey kararını kullanarak annesi haksız ilan etti. İşte güç dediğim bu
Kral vardır gücü ile olmayan yasaları var eder— Fatih Aegon
kral vardır yasaları kendine göre yorumlar —pekçok Targeryan kralı

Brienne meselesini hatırlamadım neydi ? şimdi hatırladım öncelikle neye bakıcam neye bakmayacağımı gayet iyi bilyorum ve çoğu zaman bakıyorum emin ol
senin kast ettiğin şeye gelince kimse serideki her olayı, ayrıntıları ile hatırlayamaz herkesin unuttuğu, okurken başka şeye kafası daldığından okuduğunu anlamadığı yada bambaşka sebepler ile unuttuğu yada gözünden kaçan ayrıntılar olabilir. Seninde vardır bunu benim hatammış gibi göstermen nasıl birşey söyleyemiyorum . Daha doğrusu hatamı bana karşı argümanını güçlendirmek için kullanman alakası olmayan bir konuda hemde …

Ben daha önce yazmıştım sanırım.Viseyrs’in yaptığı aslında hukuksuzluk.Çünkü kendisini başa getiren konsey kararını hiçe sayıp kızını varis yapıyor oğlu olduğunda buna dair bir tedbir veya düzenleme yapmıyorda.Eğerki zoraki olsa dahi bir Aegon Rhenerya evliliği ve Alicent ve tayfasının saraydan uzaklaştırılması sağlansa idi bu savaş başlamayacaktı.

Aslında yasalara göre benim bildiğim erkek kızdan önce gelir, erkek yok ise kıza geçilir hatta kuz evlat bile amcadan önce geliyor. Dorne dışında her yerde böyle. Doğru ya Viserys yanlış yapmış :smiley: Lakşn adamın zaten tek kızı var iken konsey ile vs. ne diye varis belirledi ki? Öldüğünde erkek yoksa doğruca ona geçmeyecek miydi?

bak işte bende bunu diyorum kral güçlü ise kanunları yokta var da sayabiliyor
I. Viserys kendini tahta çıkaran kanunu yok saydı torunu II. viserys ise annesini hain dedesinin yaptığını hukuksuz gösterebiliyor
tamamiyle hukusuz
hukuksuzluk demişken dikkat ettimde ne zaman bir Targeryan hukuksuz şekilde başa geçsin ya kendinde yada kendinde sonraki oğlunun krallığı döneminde hep bir Targ krallarından kaynaklı kötü yönetim, zalimlik isyan gibi şeyler olmuş belkide bu konuyu abarttım

Benim şunu sorma hakkım var o zaman Büyük Konsey’de erkek evlat kararı çıkıyor eğer bu karar çıkmasa taht kız soyu nedeniyle Velaryon Hanesine kalacak.E Viseyrys kendisini başa getiren konsey kararını hiçe sayıp kızını varış yapıyor e Velaryonların Büyük Konseyde suçu neydi neden taht onlara kalmadı diye sorulması gerek o zaman.Viseyrys Damon Rhnerya nişanı yapıp varis ilan etse sorunlar çözülecekti ama beceriksiz davranmış.

Viseryis’in yaptığı Doemon ve Rhaenyra nisanından daha mantıklı ilerde hak iddea edebilecek velaeryonları ortadan kaldırmış oluyor bir nevi Velaeryonlara tahtı veriyor adam. Burada yasa çiğnenmiş olmuyor tahtı asıl sahiplerine devrediyor viseryis evlilik bağı kurarak. senin dediğin gibi olsa ileride tahtta hak iddea edebilecek 3 grup olacak. Daemon ve Rhaenyra, Alicent ve Çocukları ve valeryonlar Viseryis burada doğru olanı yapıyor ama işte bazı pürüzler var Daemon’ın hırsı, Laenor Valeryon’un Eşcinsel olması ve Rhaenyra’nın ilişkileri bunları hesaba katmadan bu işi yaptığı için kaos ortaya çıkıyor.
Ayrıca Viseryis Daemon ile Rhaenyra’ı nişanlayamaz çünkü Daemon zaten evli idi.

Daemon Rhnerya’yı örnek olarak kullanıyorum.Olması gereken Aegon Rhneryaydı.Bunu daha öncesinde yazmıştım hatta.Tahtı sahibine devretmek gibi bir olay yok benim bildiğim zorunda olduğundan evlendiriyor eğer tahtı sahibine devretmek istiyorsa baştan vermesi gerekirdi.Ayrıca 101 yılı 110lardan ve 120lerden önce geliyor bu dönemlerde hakkı yenen hane velaryonlar.İngilizce Vikide yazıyor en sona Leanorla Viseyrys kaldığında pas geçiyorlar Leanor’u.Neden şu Leanor’un annesi prenses Viseyrys’in babası prens diyorlar.
Burada şu sonuç çıkar Westerosta kadınsan erkekten sonrasın kadının oğlu olsanda fark etmiyor.Velaryonlara kadar bir dolu Targaryen var neden değil diye sorulması gerekir ayrıca.Rhenerya nasıl kanunsuz varis seçilip sonra düzenlenmediyse Velaryonlarınkide aynı hesaba geliyor.Ayrıca Viseyrys’ten 50 kez boşamasını istiyor ama abisi dinlemiyor abisi kendisini başa geçiren kararı haksız sayıyor bu daha ironik bence.

Büyük Konsey kararına göre Daemon, Rhaenyra’dan önce geliyor ancak Daemon kendi başına buyruk sorumsuz biri o sıralarda çocuğu yok hatta eşi Leydi Royce ile kavgalılar Daemon’un metresi falan var. Bu yüzden tahtın ona geçmesini Viserys ve Kral Eli Otto Hightower istemiyor ve ikisinin kararıyla konsey kararı yok sayılarak Rhaenyra varis ilan ediliyor. Buna kimsenin itirazı olmuyor Daemon boşanıp Rahenyra ile evlenmek istiyor ancak kabul edilmiyor ve şehirden ayrılıp Dar Denizde maceraya atılıyor kendi krallığını kuruyor, Corlys Valeryon’la birlikte hareket ediyor ancak abisine karşı gelmiyor hatta bir turnuvada ejderhasıyla alana gelip tacını abisine sunuyor abisi de tac senindir diyip kabul etmiyor sadece bağlılık yemini alıyor. Sonra Viserys Otto Hightower’ın kızı Alicent ile evleniyor ve oğlu Aegon doğuyor. Burada Viserys’in yapması gereken ya aralarında 10 yaş olan Rhaenyra ile Aegon’u nişanlamaktı ya da Aegon’u varis ilan etmekti ancak yapmadı ve Rhaenyra varis kaldı bu da ilerde savaşa neden oldu. Rhaenyra, Laenor Valeryon ile evlendi 3 çocukları oldu ancak söylentiye göre çocuklar Harwin Strong’un piçleriydi. Çocuklar piç olsa da olmasa da Rhaenyra tahta çıkarsa ilerde taht Valeryon’lara geçecekti. Büyük Konseyin asıl toplanma amacı zaten tahtın Valeryon’lara geçmesini engellemekti bu şekilde Büyük Konsey yine hiçe sayılıyor. Laenor Valeryon bir kavgada koruması ve sevgilisi tarafından öldürülünce Rhaenyra dul kalıyor. Daemon’da abisinin izni olmadan Rhaenyra ile evleniyor. 2 oğulları oluyor. Aegon II annesinin ve Criston Cole’un desteğiyle tahta çıkıyor. Rhaenyra isyan ediyor sonrası malum. Burada kanunları yok sayacak kadar gücü olmayan bir kralın kanunları yok sayması sonucu çıkan iç savaşı görüyoruz. Viserys, ejderha sürücüsü değil, kılıçta usta değil, yönetimde iyi değil, herşeyi eli yapıyor. Kardeşi kendisinden kat kat daha çok tanınan biri ve önce kardeşinin sonra da oğlunun hakkını yiyor. Burada mesele bizce kim haklı değil olaylar net ortada ve tek suçlu Viserys ne Rhaenyra suçlu ne Aegon ne de Daemon savaşın tek sebebi Viserys’in salaklığı.