Ejderhaların Dansı

Westeros’un andal yasaları ile yürütüldüğünü hiç bir yerde görmedim durum böyle olunca veliaht direkt en büyük erkek evlat olmuyor bu yüzden Rhaenyra Targaryen savaş çıkardı -Daemon’un gazı ile-
Savaşın sonucunu iki tarafta kazandı sadece kral olan Rhaenyra’nın oğlu oldu peki hangi taraf yasalar gereği ile haklıdır?

Şimdi şöyle bir durum var, normalde ç yasalara göre veraset hakkı en büyük oğlandadır. En büyük oğlandan sonra ise oğlanın çocukları ve ondan sonra ise çocukların çocukları gelir. Ancak burada önemli olan nokta bu çocuklara( her ne kadar oğlan öncelikli olsa da) kızların da dahil olmasıdır. Yani bir lordun tek bir kız çocuğu ama bir sürü erkek kardeşi ve erkek kuzeni var diyelim, hak erkek kardeşine veya kuzenlerine değil kız çocuğuna geçer.

Jaeherys zamanında onun en büyük oğlu talihsiz biçimde ölüyor ve sadece bir Valeryonla evli olan bir kız evlat bırakıyor. Ancak kız Valeryon ile evli olduğu için bu tahtın sonrasında kızın çocuklarına yani Valeryonlara geçeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla Jaeheryns varis olarak ikinci oğlunu belirliyor. Gerçi Jaeheryns Targ milliyetçiliği mi yaptı bundan emin değilim. Ancak ikinci oğlan da ölünce çarşı karışıyor. Varis kız torunundan olma Valeryon’un mu olmalı yoksa ikinci oğlandan doğma Viserys mi olmalı? Büyük konsey toplanıyor Harrenhalda ve Viserys seçiliyor. Ayrıca karar ise asla erkek hane üyesi varken tahtın kıza geçmeyeceği Üzerine. Ancak Viserys kral olduğu zaman evliliği mutlu olsa da Doğum açısından pek verimli olmuyor sadece bir kız çocuğu olan Rheanyrea doğuyor. Ancak Kral Eli olan Gerold Hightower, Viserys’in kardeşi olan ve kurallara göre varis olan Daemon’u sevmiyor ve şimdilik Rheanyrea’yı varis yapın nasılsa erkek çocuğunuz olur diyor. Kralın ilk karışı öldükten sonra ise kral Gerold Hightower’ın kızı olan Alicent Hightowerla evleniyor. Ondan bir sürü erkek çocuğu oluyor. Ancak gene de kendisi Rheanyrea’nın varisliğinden vazgeçmiyor, iyi böyle diyor ve Hatta direten Gerold’u kovuyor.

Ancak Viserys’in kendisinin kral olmasını sağlayan yasaya karşı kızını veliaht etmesi yani kralın yan çizmesi milletin hafif asabını bozuyor. Kral da kızını kadın hakkı önde olsa kral olması gereken Valeryon ile evlendiriyor. Ancak o şahıs biraz Totoş ve Rheanyrea’da koruması olan Harwin Strong ile ilişki yaşıyor 3 tane Valeryon diye yedirdiği piç çoçuğa sahip oluyor. Tabi bu arada kocası ölüyoe ancak kendisi amcası olan Daemonla evleniyor. İki çocuk da ondan oluyor.

Viserys öldüğü zaman ise konsey tarafından Aegon kral ilan ediliyor gizlice. Dayanak noktası kanuna göre hakkın Aegon’da olması, zaten kralın verdiği bu kararın adalete aykırı olduğu gibi kralın sıvaması olan evliliğin amaçla ulaşmadığı ve ortaya piç çocukların çıktığı, tahta bir piçin geçmesinin yanlışlığı

Rheanyrea’nın dayanak noktası ise babam beni varis ilan etti meselesi.

Aslında olaya bu açıdan bakılınca bence Rhenyrea haksız.

ben söylediğin bazı noktalara katılmıyorum
Öncelikle Jaeherys zamanında kız çocuk tahta çıkamaz diye yasa çıkması, bir kurul toplandı halkın yada lordların en çok desteklediği aday Jaeherys tarafından mirasçı seçildi ki bu günümüzde bilen olan birşey atanan mirasçı deniyor
bunu bahane olarak kullananlar oldu zaman zaman ama orada ben erkek varken kız olamaz diye birşey hatırlamıyorum
Viserys in yerinde bende olsam kızımı varis ilan edebilirdim anne babadan Targ ve oğlu henüz yetişkin değil kız bunun için yetiştirilmiş. önünde bir 10 sene daha olsa belki varisi değişebilirdi bence kızını varis ilan etmesi doğal ama evine düzen verememiş bir kralın sonrası böyle sorunlarda gayet doğal
ben olayları her koşulda güce bağlıyorum
Fatih Aegon gücünü önce korkudan, sonra aklından aldı
diğerleri de aynı şekilde ya korkudan ya rakibinin olmamasından yada destekçilerinin çokluğundan aldılar ve kız çocuk, erkek çocuk bahaneden öteye gidemedi her koşulda

Burada bencelik bir durum yok. (Neden size karşı bu cümleyi 50. Kuruşum gibi geliyor :frowning: )

Tekrar okuyun.

hayır bence derken fikrimi söyledim sana karşı bir şey yoktu sen söylediğin için sana cevap verdim o kadar
ve artık cidden bıktım ne zaman birşey yazsam forumda bir alınganlık, saygı göstermem mi suç size
çünkü kimle konuşursam konuşayım sen fikrine saygı duyuyorum ama bence durum bu demek istiyorum
sonra bir bakıyorum bir tarışmanın, bir yanlış anlamanın, bir alınganlığın ortasındayım be nedense alıngan da yanlış yapanda hep benim yeter

Hayır hocam meseleyi yanlış anladın :joy:

Bir alınganlık falan yok. Ama bazı şeyler fikirden öte kesin olarak belirtilen şeyler. Yani sen bence öyle değil diyerek benle değiş Martinle tartışmış oluyorsun. Bu çok ayrınrulu bir seri insan her ayrıntıyı hatırlamayabilir. En son geçen Brienne meselesinde de oldu. Yani tavsiyem tam hatırlamıyorsan bile az bak emin ol ona göre davran.

Ben sadece aenin ilk cümlene itiraz ettim. Hatta o konseye konsey 101 deniliyor ve bundan sonrasında o bahsettiğim kural geçerli oluyor. 50 kere belirtildi bu durum.

Ondan sonra söylediğin şeyler pek yanlış değil ama konuyla alakalı da değil. Her şey güçle ilgili ben Ejder alsam 7 krallğı fethetsem ben haklı olmuş olurum. Ama burada arkadaş onu değil güçten öte sizce kim haklı diye sormuş.

Bence burada konuyu açıklayan soru
Kral mı yasadan üstündür, yasa mı kraldan üstündür ?

Yasa kraldan üstündür. Ama kralın yasadan üstün olduğunu varsaysak bile kız piç peydahlayarak Çakma Baratheon peydahlayan Cersei gibi olmuş oldu. Gerçi başta kocası olmak üzere Valeryonların bu duruma pek itirazı Yoktu ama neyse.

Yasaları da koyan kral olduğu için yasa o kadar da kraldan üstün olmuyor; eğer kral yeteri kadar otorite sahibi güçlü biriyse yasa masa tanımaz. :smiley:

Hayır tam olarak öyle değil. Senin dediğin Tanrı krala giriyor ki bu taa antik zamanlardan kalma bir şey. Ortaçağ devletlerinde geleneklerle, ortak kararlarla ya da benzeri şeylerle oluşmuş olan bir kanun düzeni vardı ve krallar bunu kafalarına göre değiştiremezlerdi. Ha Kralı denetleyecek bir yapı ortaçağda yoktu tabi ama kafasına göre hareket etmesi meşruiyet sorunu doğurur ve ejderhaların dansı gibi olaylara sebep olur.

Ben seri için konuşuyorum yahu :smiley: Bizim evrene sokma şimdi meseleyi… :smiley:

Seri de aynı mantık. Kanun vurgusu var.