Ejderhaların Doğumunu Anlamak-Büyük Oyun

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra yine bir video çevirdim. Şahsen videoyu pek beğenmedim ama daha önce bu seriyi çevireceğime söz vermiştim. Bu bir teori videosundan çok podcast gibi olmuş. Ben bile çevirirken ne çevirdiğimi anlayamadım :smiley: . Sürekli konudan konuya atlamış ve arada bir çok yer de konuyu iyice dağıtmış ve alakasız şeyler söylemiş o yüzden yazıyı yazarken sürekli bazı yerleri atlaya atlaya yazmam gerekti. Her neyse uzun zamandır üşeniyordum en azından aradan çıkarmış oldum. Başlayalım. Merak edenler için orjinal video:

Bu da ilk yazı:

Kralların Çarpışması’nda Daenerys Vaes Tolorro’da beklerken etrafı keşfetmesi için gönderdiği adamlarından birisi yanında üç elçi ile birlikte döndü.

Şehir kapısına varmadan dizginlerini çektiler ve duvarların üstünden onları izleyen Dany’ye
baktılar. “Kanımın kanı,” diye seslendi Jhogo. “Büyük şehir Qarth’a gittim ve size kendi gözleriyle
bakmaları için bu üçünü getirdim.”
Dany yabancıları süzdü. “İşte burada duruyorum, istediğiniz kadar bakın… ama önce adlarınızı
söyleyin.”
Mavi dudaklı, soluk benizli yabancı gırtlaktan konuştuğu Dothrak dilinde cevap verdi, “Ben Pyat
Pree. Büyük büyücüyüm.”
Burnuna hızına takmış kel adam, Özgür Şehirler’de konuşulan Valyria dilinde cevapladı, “Ben,
On Üçler’den Xaro Xhoan Daxos. Qarth’ın tacir prensiyim.”
Yüzünde ahşap maske olan kadın Yedi Krallık’ın Ortak Dil’ini kullanarak, “Ben Gölge
Topraklar’dan Quaithe. Ejderhaları arıyoruz,” dedi.
“Daha fazla aramanıza gerek yok,” dedi Dany. “Onları buldunuz.”

Quaithe_by_Amoka%C2%A9

Xaro Xhoan Daenerys’i evinde misafir olması için ikna etti ve Pyat Pree ise onu kendisi ile birlikte Ölümsüzler Sarayı’na davet etti. Quaithe ise ona sadece uyarılarda bulundu.

Son ayrılan gölge
bağcısı Quaithe oldu. Dany’nin ondan aldığı tek şey bir uyarıydı. “Dikkatli olun,” dedi kırmızı cilalı
maske takan kadın.
“Kime karşı?”
“Herkese. Gece ve gündüz yeniden hayat bulan harikaları görmeye gelecekler ve gördüklerinde
onları şehvetle arzulayacaklar. Ejderha, ateşin vücut bulmuş halidir ve ateş, güç demektir.”

Daha sonraki karşılaşmalarında Quaithe yine Daeneys’i şehirden ayrılması için uyarıyor.

“Şimdi güçleri arttı Khaleesi. Ve bunun sebebi sizsiniz.”
“Ben mi?” Dany güldü. “Bu nasıl olabilir?”
Kadın yaklaşıp iki parmağını Dany’nin bileğine koydu. “Siz Ejderhaların Anası’sınız, öyle değil
mi?”
“Öyle. Ve hiçbir gölge eniği ona dokunamaz.” Jhogo kadının parmaklarını kamçısının sapıyla itti.
Kadın bir adım geri çekildi. “Bu şehirden en kısa zamanda ayrılmalısınız Daenerys Targaryen,
aksi takdirde asla ayrılamayacaksınız.”
Quaithe’nin dokunduğu bileği karıncalanıyordu. “Nereye gitmemi istiyorsunuz?” diye sordu.
“Kuzeye gitmek için güneye yolculuk etmelisiniz. Batıya varmak için doğuya gitmelisiniz.
İlerleyebilmek için geriye dönmelisiniz. Işığa dokunmak için gölgelerden geçmelisiniz.”
Asshai, diye düşünü Dany. Asshai’ye gitmemi söylüyor. “Asshai bana bir ordu verecek mi?” diye
sordu. “Asshai’de ihtiyacım olan altınlar var mı? Gemiler var mı? Asshai’de burada bulamayacağım
ne var?”
“Gerçek,” dedi maskeli kadın. Ve reverans yaparak kalabalığa kırıştı.

Ve Quathie bunun dışında Daenerys’i bir kaç kez daha ziyaret edip her seferinde uyarıyor ve bilmeceler sunup ayrılıyorç Peki Quathie bunu neden yapıyor? Daenerys’e karşı bu kadar ilgili olmasının sebebi ona rehberlik etmek istemesi mi? Onu başına gelecek belalara karşı uyarmak mı istiyor? Eğer Daenerys’i öldürmek istiyor olsaydı bunu yapmak için bir çok kez fırsatı vardı ama buna rağmen o Daenerys’i olası tehlikelere karşı bir çok kez uyardı. Yoksa Quathie Daenerys’i sadece şimdilik mi koruyor? Sadece Daenerys’den ne istiyorsa alabilmek için doğru yeri ve doğru zamanı mı bekliyor? Bu yer Asshai olabilir mi? Quathie kendisinin Gölge Topraklar’dan geldiğini söylüyor ve Daenerys bundan onun Asshai’den geldiği sonucunu çıkarıyor ama bildiğimiz kadarıyla Gölge Topraklar daha farklı bir yeri ifade ediyor. Asshai Gölge Topraklar’da bulunuyor ama Gölge Toprakları kapsamıyor. Eğer Quathie Gölge Topraklar’dansa bu onun nasıl bir cam muma sahip olduğunu açıklar. Bildiğimiz kadarıyla Valyria’lılara ilk olarak ejderhaları eğitmeyi öğretenler Gölge’deki insanlardı. Onlara çeşitli büyüleri ve bunları kullanma sanatını da öğrettiler. Hikayemizde gördüğümüz tek cam mum Kıyamet’ten binlerce yıl önce Valyria’dan Eski Şehir’e gelmiş. Eğer Valyria’lılara cam mumlarını kullanmayı ve üretmeyi Gölge Topraklar’dakiler öğretti ise kendilerinin de cam mumlara sahip olması oldukça normal olur. Eğer ilk bölümü okuduysanız göreceksiniz iki farklı güç Daenerys’in rüyalarına müdahelede bulunuyor. Bu güçlerden birisi ejderhaların doğumunu engellemeye çalışırken bir diğeri bunun gerçekleşmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Şimdi bir kontrol edelim.

• Valyria’lılara ejderhaları eğitmeyi öğretenler Gölge Topraklar’ın insanlarıydı.
  • Quathie Gölge Topraklar’dan olduğunu iddia ediyor.
    -Quathie bir cam muma sahip.

tumblr_inline_nr1cweAsVU1qm2rdd_540

O halde Daenerys’in ejderhalarının doğması için uğraşan güç Quathie gibi görünüyor. Valyria’lılar Eski Ghis’in tamamını fethedip çok büyük bir imparatorluk kurdular. Daenerys ise Mereen, Astapor ve Yunkai’yi fethetti ve aylar içinde Essos’un en önemli politik figürlerinden birisi haline geldi. Daenerys de tıpkı Valyria’lılar gibi getihlerini ejderhalarının yardımıyla(ejderhaları savaşacak kadar büyük olmasa da yine de ona büyük avantaj sağladılar)yaptı. Quathie sadece bir gölge bağcısı gibi davranmasına rağmen aslında göründüğünden daha fazlası olabilir mi? Belki de daha büyük bir mevcudiyeti temsil ediyor. Gölge Topraklar’ın derinliklerinden bir gücü simgeliyor. Ejderhalara oldukça ilgi duyan bir güç. Ejderhalar ateşin ete kemiğe bürünmüş hali tıpkı Ötekiler gibi. Bu bize buz ve ateşin fikrinin bir oyun olduğunu gösteriyor. İlk önce Ötekilerin yükselişi ve düşüşü sonrasındaysa ejderhaların yükselişi ve düşüşü. Şimdiyse iki güç tekrardan yükseliyor. İpuçları Ötekiler’in Taht Oyunları’nın başlangıcından en azından yıllar on yıllar önce harekete geçtiklerini gösteriyor. Ejderhalar daha yeni doğmuşken Ötekiler şimdiye kadar oldukça büyük bir ordu oluşturmuş olmalı. Peki ateş tarafı neden bu kadar oyalandı ki? Ya da oyalandıklarından emin miyiz? Aegon V özellikle son yıllarında ejderha yumurtası çatlatma fikrine iyi takıntılı hale gelmişti. Bunu neden bu kadar obsesyon haline getirdi kimse bilmiyor. Bu da sonunda Summerhall Trajedisi’nin yaşanmasına neden oldu. Aegon’un bu kadar saplantılı hale gelmesinin nedeni DAeneys’i etkileyen şey ile aynı şey olabilir mi? Aegon veAerys’in de tıpkı Daenerys gibi rüyalar yoluyla manipüle ediliyor olması oldukça olası görünüyor. Deli kral diye tanınmaya başlamadan önce Aerys oldukça hırslı birisiydi. Taç giyme töreninde yedi krallık tarihindeki en büyük kral olacağını iddia etmişti. Hatta bazıları onun Bilge Aerys veya Büyük Aerys olarak hatırlanacağını dahi düşünüyordu. Ancak sonu öyle olmadı. Yıllar boyu paranoyası ve ateşe karşı olan gitttikçe arttı. En sonunda Kralın Şehri’ni yakmaya bile çalıştı. Daenerys’in sonu da bunlara benzer şekilde hüsranla sonuçlanabilirdi. İlk bölümü okuduysanız her şeyin mükemmel derecede oldukça şansa gerçekleştiğini görürsünüz. Bunların birilerinin rehberliği veya ayarlaması olmadan denk gelmesi neredeyse imkansız. Quathie veya Gölge Topraklar’dan başka ajanlar da Aerys ve Aegon zamanında bunun için uğraştılar mı? Quathie Gölge’deki başka bir gücün ajanı mı yoksa kendisi başlı başına bir güç mü bilemiyoruz. Buz tarafı için Kankuzgun’u her ne ise ateş tarafı için de Quathie öyle gibi görünüyor. Güün sonunda iki taraf da birbirine üstünlük kurmaya çalışacak. Herhangi birisinin iyi veya kötü olması önemli değil. Belki de asıl önemli olan aradaki çatışmanın kendisi.

Quaithe

Buradan sonra pek önemli bir şeyler demiyor o yüzden çeviriyi burada bırakıyorum oldukça yorgunum umarım kusuruma bakmazsınız. Video içerisinde konudan konuya atlamış ben bir şey anlayamadım şahsen. Bir de sürekli felsefe yapmış o yüzden ben sadece bir özet gibi hazırladım yazıyı.İsterseniz videonun tamamını izleyebilirsiniz. İyi günler.

Eline sağlık. Çevirin çok güzel olmuş. Aslında pekte karışık değil. Kısaca ateş ve buz savaşacak diyor. Geriye sadece kim iyi kim kötü bilmek kalıyor. Ki taht oyunlarında bu şimdilik imkansız çünkü en ufak hareket tüm dengeleri bozabiliyor. Ötekiler gerçekten kötü mü? Dany ya da Jon birer fatih mi olacak. Savaşacaklar mı? Aile mi olacaklar? Jon buzumu ateşimi temsil ediyor.? Ya da gerçekten ikisinin dengeleneceği insan mı? Her iki tarafta onu kendi şampiyonu olsun diye mi istiyor.?kankuzgunu hak yolunda mı?:smiley: Acı gerçek, hiçbiri hakkında bir fikrimiz yok. Hepsi sadece teori. Bence Martin de nereye bağlayacağından emin değil. O kadar ayrıntılı ve karışık ki…

sabah yorum atacaktım unuttum. Eline sağlık
aslında ben daha önce de dedim. Ejderhaların doğumunu büyünün geri dönmesi ile ilişkilendiriyorum. Büyü döndükçe büyüyü hisseden yumurtalar ejderha çıkaracak forma döndü diyorum. Şöyle anlatayım evdeki tavuk yumurtalarımız bile yüksek ısıda (kaynarken, hatta belgesellerde közleyen gördüm ) sertleşip katılaşıyor. İşte daha evvel ejderha yumurtaları içinde büyüsüz ortam böyle birşeydi.
Şimdi senin konuna bağlayacak olursam Quathie ve yandaşları diyeyim (bence tek kişi değil ) bu büyüyü geri döndermek için birşeyler yaptı, büyü dönünce de ejderhalar döndü.
Büyü için bence ilginç bir durum daha var ejderhalar yada ateş ejderhaları büyünün ateş tarafını temsil ediyor çünkü İyi kraliçe sur 'un öbür tarafına gitmek istediğinde ejderhası gitmek istemiyor. Tabiki bu benim fikir ve yorumum. duvarın öbür tarafında da buz, diyardaki büyüyü emdi kendi türüne çevirdi belkide, büyü bundan yoktu belkide diğer tarafta
Ben Jon’un iki tarafta denge unsuru olduğunu düşünüyorum. Çünkü
hem buz hem ateş
hem ölü hem diri
gittikçe anlaşmalı çözüme yaklaşıyorum ama bu seferde 8000 yıl öncede öyle bir çözüm olmuştur. 8000 bilemedin 10000 yıl sonra tekrar mı bu tip savaş olacak Jon yine mi geri gelecek diyorum

Teşekkür ederim. Uykulu ve dikkatim dağınık bir şekildeyken çevirdiğimden kötü olmuş olabilir diyordum.

Yani işte karışıklıktan kastım buydu. Bildiğimiz şeyleri tekrar ediyor ve herhangi bir sonuca pek varmıyor ilk video bir teori videosuydu ama bu daha çok tartışma konusu olmuş şimdi farkettim de taşımak lazım sanırsam konuyu.

Teşekkürler

Evet bence de tek kişi olamaz.

Pek bilemeyeceğim aslında benim final savaşı hakkında hala net bir düşüncem yok ama gidişat öyle görünüyor.

Tekrardan teşekkürler yorumlarınız için. Bu sıralar pek aktif olamıyorum ondan bu şekilde geç cevap verdim kb.