Ekskalibur--DAWN(ŞAFAK)

Arkadaşlar önemli bir detay yakaladım martin gerçek tarihden bir kopya yapmış gene , çok güzel ve can alıcı

kitabı okuyanlar arthur dayne nin kılıcı şafağı bilir , nedir peki bu kılıcın hikayesi ve özellikleri

-yeryüzüne düşen bir meteordaki özel bir madenden yapılmış olması

-parlak bir kılıç olup göz kamaştırması

-arthur öldükten sonra kılıcın varisine yollanması ancak kılıca ne olduğunun bilinmemesi

şimdi ekskaliburun hikayesine bakalım

Ekskalibur hakkında iki efsane bulunur. İlkinde Robert de Boron’un Merlin adlı şiirinde “Sword in the Stone” (Taştaki Kılıç) olarak geçer. Kral Arthur, kılıcı saplandığı taştan çekip çıkarır ve bu sayede gücünü ve hâkimiyetini ispatlar. Sir Thomas Malory’nin kaleme aldığı Kral Arthur efsanesine göre ise Kral Arthur Kral Pellinore’la dövüşürken kılıcı kırılır. Gölün Hanımı tarafından Kral Arthur’a başka bir kılıç, yani Ekskalibur verilir. Kral Arthur’un ölümüyle Sir Bedivere kılıcı göle atmış, gölden yükselen bir el de kılıcı kaparak kaybolmuştur.
Kral Arthur’un büyülü güçlere sahip kılıcı Ekskalibur Büyük Britanya’nın haklı egemenliğiyle de iliştirilir. Bu iki kılıç kimi yerde aynı kılıç olarak geçse de bazı kaynaklarda birbirlerinden farklı olduğu söylenir. Söylenenlere göre bu kılıç, yeryüzüne düşen bir meteorun madeninden yapılmıştır. Çekilir çekilmez otuz meşale yakılmış gibi beyaz parlaması ve düşmanların gözünü kamaştırması, güçlü kını sayesinde sahibinin ölümcül yaralar almasını önlemesi ve yaralanan yerin kanamaması gibi özellikleri vardır.

can alıcı benzerlikleri farkettinizmi ? şafağın sahibinin adıda arthur , ekskaliburun sahibinin adıda arthur , iki kılıçta bir meteordan yapılmış , 2 kılıçta beyaz parlıyor

ve ilk efsanede ki olay bana kral ormanında arthur daynenin dövüştüğü gülümseyen şövalyeyi anımsattı , yani bu efsanedeki olayları değiştirerek kendi kurgusal dünyasına aktarmış martin

benden bu kadar , yorumlarınızı bekliyorum :slight_smile:

Sıkıntı bende olabilir anlayamadım. Benzerlik nerde daha ayrıntılı açıklayabilir misin? İsimi mi kastediyorsun sadece?

iki kılıçta düşen bir meteordan yapılmış ,

2 side beyaz ve parlak

2 sinin sahibinin adıda arthur

alttakini bir daha oku istersen

Öyle efsanelerde geçen kılıçlar genelde parlıyor zaten.

o kadar şey içinde bunamı takıldın ya :smiley: adam alıntı yapmış işte

Peki Kral Şehri’ndeki surlar hakkında ne düşünüyorsun? Ordakiler de Zeytinburnu’ndaki surlara benziyor bence.

sen kaç yaşındasın ya , ergen ergen atarlanıyosun , git uyu hadi

12.5 yaşındayım :frowning: Gündüz uyudum o yüzden biraz daha ayaktayım :confused:

normaldir ya alıntı yapması her yazar yapar önemli olan yaptığı alıntıyı nası kullandığı.

elbette normal bir durum :slight_smile: sadece dikkatimi çekti paylaşayım dedim

Şafak sadece Ned’in rüyasında parlıyor diye biliyorum, rüya olduğu için. Yanılıyor olabilirim. Ama öyle hatırlıyorum.
Artur Dayne zaten başlı başına bir gönderme. Alıntı değil ama gönderme, evet.

bu kılıç büyük ihtimalle aegonın targaryen olduğunu ispatlaması ve azor ahai olarak ötekilerle savaşırken kullanacağı ışık getirendir