Elia Martell


ELİA MARTELL

Elia Martell(257AL-283AL) Dorne prensesiydi. Veliaht Prens Rhaegar Targaryen ile evlendi ve ona Rhaenys ve Aegon’u doğurdu. Elia, Kral’ın Şehri’nin yağmalanması sırasında Gregor Clegane tarafından öldürüldü.

KARAKTER VE GÖRÜNÜM
Elia Martell iyi ve zarif biriydi ancak hassas sağlığı sebebiyle çok zayıftı. Keskin bir zekası vardı.

HAYATI

İLK YILLARI

Elia, Dorne’nin azam prensesinin dördüncü çocuğu ve ilk kızıydı. Anne ve babasının adı kitaplarda geçmemektir. Çocukluğunda, küçük kardeşi Oberyn ile çok yakındı.
Evlenecek yaşa geldiğinde, annesi taliplerinin bir kısmının Dorne’ye gelmesini sağladı. Elia, çoğunlukla, kardeşi Oberyn’in davranışlarını yüzünden hepsini reddetti. Lady Joanna Lannister ile iyi arkadaş olan annesi, Oberyn ve Elia’dan biri veya her ikisinin de Lady Joanna’nın ikiz çocukları Jamie ve Cersei ile evlenmesi fikrini sundu. Ne yazıkki, Martell’ların Casterly Rock’a yolculukları sırasında Joanna, Tyrion Lannister’ı doğururken öldü ve Martell’lar vardığında Lord Tywin teklife anlayışsızdı. Cersei’nin, Rhaegar için olduğunu söyledi.


EVLİLİĞİ
Elia’nın annesi, Elia’nın veliaht Prens Rhaegar Targaryen ile evliliğini ayarlamayı başardı. Rhaegar ve Elia’nın iki çocuğu vardı; Rhaenys ve Aegon. Evlilik, Elia’nın daima problemli olan ve kırılgan oldu hatırlanan sağlığına rağmen mutlu görünüyordu. Barristan Selmy, Rhaegar’ın Elia’ya oldukça düşkün olduğunu belirtmiştir.
Jon Connigton, bir kere, Elia’nın Rhaenys’in doğumunda yarım yıl yatakta kaldığını ve Aegon’un doğumunda ise neredeyse öleceğini söylemiştir. Bunda sonra, üstatlar Rhaegar’a Elia’nın bir daha çocuk doğuramayacağını söylemişlerdir.


ÖLÜMÜ
Elia’nın kocası, Harrenhall turnuvasında Lyanna stark ile tanıştı ve ona delicesine aşık oldu. Rhaegar turnuvayı kazandı ve eşini geçerek, Lyanna Stark’ı aşk ve güzellik kraliçesi ilan etti. Elia’nın bu olaya tepkisi bilinmiyor. Bir yıl sonra, Rhaegar ya Lyanna’yı kaçırdı ya da birlikte kaçtı ve bu olay Robert’ın isyanına yol açtı.
Savaş sırasında, Rhaegar üç dişli mızrak’ta Robert Baratheon tarafından öldürüldü. Deli kral Aerys, paranoyası yüzünden, Prens Lewyn’in üç dişli mızrak’ta Rhaegar’a ihanet ettiğinde inandı ve Elia ile çocukların ikisini de olası Martell ihanetine karşılık rehin tuttu. Kral’ın Şehri’nin yağmalanması sırasında, oğlu Aegon’un Gregor Clegane tarafından öldürülmesinden sonra Elia, tecavüze uğrarken ve öldürülürken, kızı Rhaeneys, Amory Loch tarafından öldürüldü. Loch ve Clegane’nin her ikisi de Lord Tywin’in emirlerini takip ediyordu.
Tywin, daha sonra, demir tahttaki Robert Baratheon’un güvenliği için soylu(Elia’nın) çocuklarını, onun liderliğinde öldürülmesi talimatını verdi fakat Elia’nın kendisini unutmuştu ve onun ölmesini amaçlamamıştı. Ancak Oberyn Martell, Tywin Lannister’ın, Aerys varisi Rhaegar ve Tywin’ın kızı Cersei’nin evliliğini reddettiğinde, Elia ve çocuklarını, en ufak bir acı duymadan öldürttüğüne inanır.
Bedeni, çocuklarının sarıldığı kırmızı Lannister peleriniyle kaplıydı ve sadakat ifadesi olarak Robert Baratheon’a sunuldu. Eddard Stark dehşete kapılırken, Robert, iki küçük çocuğunun ve annelerinin bedeni karşısında duygusuz ve ilgisizdi.

CİNAYETİN SONUÇLARI
Martell’lar, Elia ve çocuklarının cinayetine çok kızgındı. Oberyn, savaşın sürmesi ve kurtulan tek Targaryen Prensi Viserys uğruna mücadele edilmesini istedi ama yönetmede annesi gibi başarılı olan Doran yeterince güçlü olmadıklarını ve kendi barışını yaratacağını biliyordu. Kargaların Ziyafeti’nde Doran, Targaryen’leri yeniden tahta geçirmeyi ve kendi kardeşinin taşıdığı yükün intikamını Tywin Lannister’dan intikam almayı gizlice planlar hale gelir.
Oberyn intikam için başka bir yol görür; Tyrion Lannister mahkemede Kral Joffrey Baratheon’un cinayetiyle suçlandığında ve düşmanı Gregor Clegane dövüşle yargılamada savaşacağında, Oberyn, Tyrion adına dövüşür. Ölümcül olarak yaralandıktan sonra dağ’dan bir itiraf alır ama Ser Gregor, Oberyn’in kalkanını yere indirmesine izin verdi ve onu öldürdü.

bu günlerde çevirilen konulara ilgi bir harika ne dersin @bbbb :frowning:

Rhaegar gerçekten sevdi mi acaba Elia’yı çok merak ediyorum…

hem de nasıl derim :frowning:

Gizemli bir karekter ve bir o kadar trajedik :frowning:
Umarım hakkında bilgi ediniriz.

Teşekkürler.

Hayır :frowning:
Barristan ‘‘hoşlanıyordu’’ dedi. Yani aşık değildi ama araları iyiydi herhal.
Yazık bu kadına. Robert’ın kıskançlığı, Lyanna & Rhaegar derken araya kaynadı :frowning:

Rhaegar’ın çevirisini yaparken görmüştüm. 5.kitapda Dany soruyor abim Elia’ya düşkün müydü diye o da çok düşkündü falan diyordu. Barristan önce bi duraksıyordu da söylüyordu. Yalan söylemiş olabilir.

barristan nerden bilecek adamın içinde kopan fırtınaları anca dışa vurduklarını söylemiştir…

serideki en üzüldüğüm karakterlerdn biri. oberyn’in tyrion’a anlattıklarından hatırladığım kadaryla anneleri elia’nın rhaegar’la evlenmesini tywin’e karşı bir zafer saymıştı… ama obery’nin dediği gibi keşke hiç evlenmeselerdi.

Ah ah. İnsanın karşısına Gregor diye bir hayvan çıkmamalı. :frowning:

Gerçekten Trajik bir olay. Yürek yakıyor.

Açık ara en çok üzüldüğüm karakterdir kendisi. Ne Robb ne Ned…

Hele o küçük kızın günahı ne de bıçakladınız onu?!

Baelor Hightower osurmasaydı veya Oberyn, Hightower ile dalga geçmeseydi, Tyrion’ın da dediği gibi şimdi Eski Şehir’de çocuklarını büyütüyor olabilirdi…

Sadece bu kadının başına gelenler yüzünden bile Lannisterlardan nefret edebilirim.

1 Like

biz yapmasak (biz yalniz :D) baratheonlar yapacakti

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

kötü bir olay ancak seriye yön verdiğini düşündüğüm bir durumdu bu kadının ölmesi,çeviri için teşekkürler emek büyük

Herhalde en trajik hikayesi olanlardan biridir. Lannister’lara neden ısınamadığım belli. Masumlara gücü yetenler en aciz insanlardır benim gözümde.

1 Like

Robert gibi bir adam bu vahşeti nasıl onaylıyor anlamıyorum.
Kızgın olduğun adamın karısının, karısını bırak çocuklarının ne suçu vardı?

Çok üzülüyorum ben bu kadına ya.
Keşke hakkında biraz daha şey öğrenebilsek.
Bir de bence Rhaegar aşık değildi ama çok seviyordu Elia’yı.

Katılıyorum. Aşk yoktu aralarında ama bağ vardı. Ned-Cat gibi.

Rhaegar ve Lyanna’nın bencilce duyguları yüzünden olan Elia’ya oldu :frowning:

Rhaegar’ın çocuklarının tahtın güvenliği için ölmesi gerekiyordu fakat Tywin’in söylediği gibi Elia’nın tek başına bir değeri yoktu.Gregoru o zamanlar tanıyor olsaydım onu göndermezdim diyordu.