Elia Martell

Tüm bu olayların asıl suçlusu Aerys. Son kitabın son pov unda Kevan Lannister ın içinden geçirdikleri ibretlikti. Cersei ile evlenecekti Cersei ona aslan yeleli çocuklar verecekti, bütün westros huzur içinde yaşayacaktı. Deli kralın Tywin Lannister’a hasedi yüzünden saçma sapan bir evlilik yapmış Rhaegar. Zaten Elia güzellik bakımından biraz nasipsizmiş. Adamın haliyle gözü dışarda kalmış.

@JaqenHgar savaşma kısmına lafım yok. Belki gerçekten çok onurluca asilce savaştı ama karakteri herkesin anlattığı kadar mükemmel değildi. Dikkat ettiyseniz Rhaegar’ı hep ona yakın insanlardan dinledik. Kral Muhafızlarından ya da gizemli bir şekilde ablasının ölümünde bulunan insandan. Rhaegar’ı Robert dışında onu sevmeyen birinden dinlemedik ki. Elimizdeki bütün Rhaegar bilgileri yanlı bilgiler. Objektif bilgimiz yok. Yaptıklarını farklı bir bakış açısı olarak Elia’nın bakış açısından bakınca Aerys’ten sonraki kötü adamdır bu hikayede.

@“Zeki Lann” evli bir adamın nişanlı bir kadını beğenip kaçırması olabilecek bir şey mı sence? Kendisinin basit zevkleri yüzünden başka bir kadını kaçırıp karısının başına gelenlere sebep olması… Lyanna’yı kaçırmanın doğuracağı sonuçları önceden tahmin etmiştir salak değilse. Ve buna rağmen kaçırmak bencillikten başka bir şey değil. Belki karısının Kral Topraklarında kalmak zorunda bırakılacağını tahmin etmemiş olabilir ama yine de çocuklarına ve karısına sürgün hayatı mübah görmek kimse kusura bakmasın da onurlu bir davranış değil. Peki bütün bunların hepsinin nedeni ne? Elia’nın çirkin olması mı? Allah aşkına Elia güzel değildi de sonuçta yüzüne kezzap dökmemişlerdi. Yine de ne olursa olsun o kadınla evlendi. Bunun üstüne böyle bir şey yapması gözümde Robert Baratheon’dan farksız kılıyor kendisini. Madem çok “onurlu” “yiğit” ve “asildi” o zaman gider kendi karısıyla yetinirdi. İlk defa görücü usulü evlenen kendisi sanki.

Birde ejderhanın üç başlı olması durumu var.

Güzellik her zaman her yerde istenen bir özellik olduğundan Elia’da bu konuda eksik kalmış, ama masumiyeti ve iyi kalpliliği çok büyük. Tıpkı Brienne gibi. O da önce Renly’e sonra Jaime’ye aşık oldu ama güzellik desen sıfır. Ölümüne üzüldüğüm nadir kişilerdendir acaba kocasıyla vedasında ona ne söyledi

O da emin olmadığımız bir şey. Hadi diyelim gerçekten böyle bir şey var ve Rhaegar’ın bir çocuğu daha olması gerekiyor bence çocuğun annesinin Lyanna olması gerektiği gökten söylenmemiştir. O kısım Rhaegar beyimizin kişisel zevklerine kalmıştır. Rhaegar bu konuyu Elia’yla konuşup başka bir kadınla birlikte olabilirdi. Tabi bunu Elia doğumdan sonra güçsüzlüğünden iyileştikten sonra yapardı. Ama beyimizin asla böyle bir şey yapmıyor. Elia’yla konuşup onayını almış olsa bile ki ben Elia’nın buna izin verecek kadar pasif olduğuna inanmıyorum Rhaegar’ın onu daha yeni ölüm tehlikesi atlatmış bir şekilde bir başına bırakması ve savaş çıkarıp kendi ailesine zarar verebilecek bir savaşa neden olabilecek birini kaçırması oldukça bencilce bir hareket. Ejderhanın üç başı olayının cidden yapılması gereken bir şey olduğunu bile bilmiyoruz zaten. Kehanetler sık sık yanlış yorumlanabiliyor Rhaegar da basitçe bunu yapmış bile olabilir.

@Queen Arianne Rhaegar hakkında düşüncelerimi birebir yazıya dökmüş gibi.
Rhaegar Dorne Prensesiyle evli ve bu evlilikten 2 çocuk sahibiyken ve de özellikle saltanatları o dönem sallantıdayken ya saçma bir kehanet uğruna ya da bir aşk uğruna büyük bir hanedan mensubu ve başka bir büyük hanedanının Lorduyla nişanlı birini kaçırıyor. Bu olayın çok büyük bir isyana neden olacağını karısını, çocuklarını ve diğer bütün aile fertlerini belki de ölüme götürebileceğini tahmin edememek büyük bir aptallık herhalde. Kaçırmayı aklına koyduğu anda bu saydıklarımı kesinlikle zaten gözden çıkarmış. Ne bekliyordu acaba babası delirmiş haldeyken, Lordlardan homurtular yükselmeye başlamışken bu isyanı bastırıp daha sonra Lyanna’yı sarayına getirip mutlu mesut yaşayacaklarını filan mı? Üstelik hala evliyken. Rhaegar karakterine nereden bakarsam bakayım hiç bir haklılık göremiyorum.
Olan serinin belki de en mağdur insanı olan Elia ve onun 2 çocuğuna olmuştur

Targaryen’ler ekseriyetle mental olarak dengesiz kimselerdir. Her ne kadar diyarı yönetip düzen kurmuşlarsa da, istisnalar haricinde başarılı bir yönetim sergileyememişlerdir. Sonuçta Rhaegar’da bir Targaryen ve Bir Targaryen gibi hareket ederek, Diyarı kana bulamıştır.

Burda Elia güzel değildi yazılmış. Alakası yok bunun. Tamam Cercei, Ashara kadar güzel değil ama yine de Elia gözel bir kadın.

Bu kadar asil bir adam yakışmayan bir davranış, acaba bildiğimizden başka bir yönü var mıdır hikayenin ?

Rhaegarın 3 çocuk doğuracak bir karısı olsaydı Lyannaya bakmazdı.Elia ilk çocuktan sonra 6 ay yatakta kalıyor.İkinci çocuğu doğururken az daha ölüyormuş.Üstatlar eşine bir daha çocuk sahibi olmayacağını belirtince ejderhanın üç başı olmasını isteyen Rhaegar Lyanna aşkı sonucunda üçüncü çocuğa kavuşuyor.

Bu da Rhaegarın babası ve bir çok diğer Targaryen gibi saplantılı biri olduğunu gösterir. Ne vardı, 2 çocukla yetinemezmiydin? Hadi yetinemedin illa nişanlı birini kaçırıb savaş çıkarmak zorundamıydın? Diyarda o kadar bekar ve güzel kadın varken hem de. 3 çocuk yerinde saymak olur Rhaegar en az 5 çocuk.

Rhaegar bu serinin kötü adamıdır. Öyle naifti onurluydu falan demeyin. Bir kehanet yüzünden karısını bırakmaya hakkı yoktu. Hadi kehanet bu kadar önemli neden Lyanna? Sanki Batı Diyar’da başka kadın yok. Rhaegar efendi kendi kişisel zevklerine yenildi sonra da kılıf uydurdu. Olan da Elia ve çocuklarına oldu. Bunlara ne olduysa kanı Tywin’den daha çok Rhaegar’ın elindedir.

Yahu bu kadar zarif, nazik hanım hanımcık bir kadın lyanna gibi biriyle aldatılır mı, bu nasıl bir zevksizlik? İyi ki jona stark geni olarak sadece dış görünüş geçmiş, yoksa ondanda umudu keserdim.

Emri kim verdi???

Ölüm emrini Aerys Dornenin desteğinin sürmesi için bu kadın ve çocuklarını sarayda tutarak vermiştir.Yoksa hamile karısı ve oğlu gibi zamanında denizin karşısına gönderilebilirdi.

Rhaegarın suçuda çok.Sevgilisi veya ikinci karısı olan Lyannanın başında en iyisinden 3 Kral muhafızı dikip karısını ve çocuklarını Jaime Lannistera emanet etmesi delilik.

Targaryenlar kehanetlere aşırı bağlı ve hepsinde delirme potansiyeli var. Rhaeger da bu üç başlı ejderha kehanetine kafayı takıyor ve lyanna’yı kaçırıyor. Lyanna Rhaegar’a aşık ama ben Rhaegar lyanna’ya da aşık olduğunu düşünmüyorum. Neyse hiçbir şey bu ikisini masum çıkarmaz. Rheagar deliydi Lyanna’da evli bi adamla kaçıp sonuçlarını hiç düşünmeyen bi kadın

İyi ama Elia ile ne alaka?

Rhaegar’ın sadık kalmadığı eşi. Oberyn gibi yiğit bir delühanlının kız kardeşi. Oberyn’i sevdiğimden Elia’yı da seviyorum.

Elia’nin başına gelenler düşünüldüğünde insanlar nasıl R+L shipleyebiliyor hayretler ediyorum. Elia Rhaegar’i tüm kalbiyle sevdi ve ödülü oğlunun ölümünü izlemek ve tecavüz edilerek oldurulmek oldu. Rhaegar saçma bir kehaneti takinti yapmasaydı kraliçe olacaktı. Benim zavallı prensesim

4 Likes

İtiraf etmeliyim, korkunç bir katliamdı. Aslında Elia’nın zarar görmesine gerek yoktu, bu büsbütün saçmalıktı. Elia’nın kendi başına hiçbir kıymeti yoktu. (Tywin Lannister)

Robert efendiye yaranmak isteyen Tywin denen zalimin tahtın varisleri olan çocukları öldürttüğünde ikincil zarar olarak korkunç bir şekilde ortadan kaldırılan talihsiz zavallı bir kadın.

1 Like