Elm Sokağı Kâbusu

#1

Elm Sokağında Kabus (A Nightmare On Elm Street), Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984 yapımı Amerikan korku filmidir. John Saxon, Heather Langenkamp, Ronee Blakley, Amanda Wyss, Jsu Garcia, Robert Englund ve Johnny Depp adlı oyuncuları barındırır. Depp, oyunculuğa ilk adımını bu filmle atmıştır. Film, Ohio’da Springwood isimli kurgusal bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmesini konu alır. Craven filmi yaklaşık 1.8 milyon $ bütçeyle çekmişti. Gösterimde daha ilk haftada bu miktarı telafi etti. ABD’de 25.5 milyon $ gişe hasılatı elde etti. Film, korku türünde çok önemli bir yere kavuştu. Ayrıca filmin kötü adamı Freddy sinema tarihinde en çok bilinen kötü karakter oldu. Hem eleştirmenler hem de Craven filmin başarısında slasher türü (gençlerin psikopat bir seri katil tarafından katledildiği filmler) korku filmlerinin altın çağını başlatan Halloween (1978) filminin önemli rol oynadığını ifade ediyorlardı.
Gerçeklik ve rüya alemi arasında gidip gelen bir öyküsü vardı. Rüyalar aleminde var olan Freddy Krueger gerçek dünyadaki insanları öldürebiliyordu. Devam filmleri de gerçeklik ve rüya arasındaki farkları bulanıklaştırmaya devam etti.

#2

en sevdiğim kötülerdendir :slight_smile: freddy :slight_smile:

#3

İlk filmini çok küçükken izlemiştim ve 72 saat uyumamıştım neredeyse , beni de baya etkisi altına almıştı :slight_smile: Ya uyursam ha , ya uyursam! Tabi filmin kötü sonla bitmesi en çok hoşuma giden şeydir :smile:

#4

:smiley: sevimli değil mi ya Freddy şarkılar söyler rüyalarına girdiği çocuklara :smiley:

#5

1,2 bu gece senin için geldi fredy
3,4 kapını sıkıca ört
5,6 hemen yakala haçını
7,8 yatağa geç gireriz
9,10 artık uykuya son!

#6

Acıkcası ilginc olacak ama bu film kucuklugumde cok merak ettiğim bir filmdi ama hiç izlemedim :smiley: neden bilmiyorum ama denk gelmedi yada sonradan aklıma gelmedi belkide :slight_smile:

Edit.

#7

Kalp atışı durduktan sonra beyin 7 dakika daha çalışır, biliyor muydun? Yani, 6 dakika daha oynayabiliriz!

Bu sözü hatırlayamanımız var mı ? Hiç sanmıyorum :smile:

#8

Sansarın bi parçası vardı işte Aslında olaya bi açıdan bakınca adam kötü biri değil o bunu meslek edinmiş o bunun işi diyordu şarkıda Freddy içinde geçerli :smiley:

#9

Bir de son bölümde küçükken yaşadığı bir olayı , nasıl yandığını anlatıyordu. Hafif duygusala bağlamış ama yinede yaşasın kötülük diyorum Freddy ile birlikte :smiley:

#10

:smiley: hahah aynen yaşasın kötülük