Emek hırsızlığının adı “korsan”

Arkadaşlar şunu fark ettim ki çoğu kişi diziyi korsan olarak izliyor ve hatta bunu izliyenler digitürke telif attığı için laf yapıp kendileri haklıymış gibi konuşuyorlar insanların para ve emek harcadığı birşeyi sen bedelini ödemeden sahip oluyorsun bu hırsızlıktır nasıl bi markete yada mağazaya girdiğinde aldığın şeyi ödemeden kaçınca hırsızlıksa buda öyledir fakat yasal olarak buna hiçbirşey yapılmıyor keşke para cezaları hatta bunu dağıtan yaymada yardımcı olanlara hapis cezası verilse (eşekherif gibi youtube kanalını kapattırdıkları için digitürke laf yapıyorlar) ben sadece bilinçlendirmek için yazdım bu yazıyı haklı yada haksız olduğum biyer varsa belirtirseniz sevinirim herkese iyi forumlar

Lütfen başlıkları doğru bölümlere açalım. Teşekkürler.

İyi de diziyi Digitürk mü çekiyor ? Digitürk de amaç olarak insanların zevk alarak izlediği bir dizinin telif hakkını alıp parayla izletiyor. Buna bir şey demiyorsun da insanların internette bulup izlemesine mi laf ediyorsun ? Bu emek hırsızlığına girmiyor. Ben para verip izlemek istemiyorum çünkü gerek yok internette bulup izliyorum. Sen diğer dizileri nasıl izliyorsun ? Hiç internete girip dizi açmıyor musun yani şimdi ? Bence bu boş duyara giriyor. Bir dizi sitesini yaydı diye hapis diyorsun bir de. Onca olay yaşanıyor millet paçayı kurtarıyor da bu yüzden mi hapse girsin insanlar ?

Bence hapis cezası az
idam edilmeleri lazım.ya da hadım edilsinler.o da olmadı kolları kesilsin ki bir daha internete giremesinler.

3 Likes

hirsizlik cok guzel sen de denemelisin

1 Like

Adam digitürkten eski game of thrones konusunda bu onu haklı kılmaz tabi ama kanalında fragman paylaşması da bana son derece normal geliyor. Bölüm yayınlamadı herif sonuçta kanal kapatmak cidden manasız bir hareket bana kalırsa.
Hapis kısmını da ironi kabul edicem hbo yayınlamadan sızdırılma (?) işlemini gerçekleştirenler için mümkün olabilir sadece.

neyse siyasi yazmayalım…
hapis cezası… hatta meşhur silivride olabilir…

Ben bu internete para veriyom istediğim yere girerim istersem virüs kaptırırım istersem kullanmam bundan sanane.yani sadece interneti insta için mi kullanalım. Bu aynı kendine bir villa alıyorsun ama sadece oturma odasını kullanmak zorundasın gibi birşey. Zaten HBO emeğinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Napalım yani kazandığımız 500 600 lirayı sebepsiz yere diziye mi harcıyalım?

Şimdi ben de HBO ya da Digitürk’ten izlemiyorum, doğruya doğru. Gerçi Digitürk alacağım mecbur. :stuck_out_tongue:

Lakin HBO bir mal üretmiş ve para kazanmak için bunu satışa çıkarmış; doğal olarak bizlerin de para verip, alması bekleniyor. Başka yollardan temin ediliyorsa ki konumuz gereği bu korsan, o zaman emek hırsızlığı oluyor. Kitap basılıyor, korsanını alıyorsun; yazarın emeği hiç oluyor gibi.

Elbette hapis meselesi baya abartılı bir yorum, ironik yorum olarak kabul edelim.

3 Likes
  1. Sezon bölümleri sızdırıldığında hatırlarsan burada baya bir tartışma geçmişti HBO’nun İşçilere emeğinin karşılığını vermediğini (ışıkcısı, kameranı, figüranı, çaycısı,maycısı filan) hatta hackerler bu yüzden mi ne hacklemişler öyle bir açıklama yapmıştı bakmak lazım 2 yıl oldu karıştırmışta olabilirim
1 Like

Aslında diziyi popüler yapan şeylerden biri ilk etapta normal tv kanalinda izleyebildiğimiz dizi olmasıydı. Mesela şampiyonlar ligi ve lig maçları da bir ara normal tv kanalındaydi bunun ücretli platformlara taşınması bence saçmalık. İnsanların sevdiği şeyleri gözden uzak ve ücretli yapmak havayı oksiyeni parayla satmak gibi bir şey.

Abi çok saçma şeyler savunuyorsunuz kimse hayrına calışmıyor bunu biliyorsunuz dimi türkiyede yayın hakları digitürkde eğer başka bir yerde olsa yada hiçkimsede olmasa dediğiniz belki doğru olabilir adamlarda o diziyi müşterilerine sunmak için para veriyor ve evet eğer film izliceksem netflix yada itunes gibi yerleri kullanarak izliyorum eğer aradığım filmi oralarda bulamazsamda izlemiyorum

1 Like

Ben emek hırsızlığı olarak değil, çağı yakalayamamak olarak bakıyorum olaya
Mesela artık hiç bir yerde kaset albüm satışı yok ama şarkıcılar yine de bu albümleri yapıyor bundan para kazanabiliyorlar. Çünkü İnternete yayıyorlar, Youtube gibi sitelerden tıklama geliri yada yayınlanan siteden reklam parası alıyorlar.
Digitürk ya da şu bu işte bunu yapmıyor. (tivibu, blue tv falan gayet güzel iş yapıyor dizilerine de sahip çıkıyorlar. ) Bizi illa televizyondan izleyeceksiniz demek neyin nesidir? Ben haberler için bile televizyonun karşısına geçmiyorum.
DigiTürk yada emek hırsızlığı yaptığını söyleyen kurumlar çağı yakalayamıyorlar. Televizyon yayınları beş yıl önceki televizyon yayınları değiller, on yıl önceki hiç değiller. Her gün yayınlarını izleyen insanlar azalıyor. Ben bir elli yıl sonra televizyonu bilmeyeceğimizi unutacağımızı bile düşünüyorum.
20 yıl sonra belki Got’den 10 kat daha iyi bir dizi çekilecek ama interneti olaya dahil etmezsen o dizi yapım maliyetlerini karşılayamadığından rafa kalkacaktır.
Emek hırsızlığı değil insanlar kolayca, beleşçe, rahatça nasıl izleye biliyorsa ona yöneliyor. Bugün Avengers: Endgame’e gittim. Eğer evimin rahatlığında izleyebilme şansım olsaydı; tramvaymış, saatinden önce orada olmakmış, bir saat reklammış, arkamdaki insanların fısır fısır konuşması yada bir şeyler yemesiymiş, üstüne de para vermemmiş, yapmazdım. Oturur evde izlerdim.
Sinemalar içinde yukarıda yazdığım geçerli ev sinema teknolojisi gelişmekte. Sinema yapımcıları dağıtımcılar şikayet etmekte, İzleyiciler azalıyor diye. İşte sebep bu İnternet. Artık her şey rahat kolay stressiz.

3 Likes

Şu an açtığınız bu başlığın bile DMCA aracılığıyla telif bildirimi alması muhtemel.Daha önce “Game of Thrones nereden izlenir?” başlığı DMCA bildirimiyle arama sonuçlarından kaldırıldı. Dizi izleme sitesi değiliz, topluluk yönergelerinde de belirtildiği üzere telif ihlali içeren materyal paylaşıldığında kaldırıyoruz. O başlıkta da insanların Digiturk’ten izliyorum ya da torrentten indirip izliyorum şeklinde beyanda bulunması dışında bir şey yoktu. Bu verdiğim örnek en çok telif ihlali içeriyor denebilecek örnekti üstelik. Alakasız çok fazla içeriğe bu tür bildirim geldi. Mesela Game of Thrones dizisi adında bir kategori sayfamızın olması telif ihlali olarak değerlendirildi. Dizi izleme siteleri ayrı bir durum ancak eşekherif olsun bu topluluk olsun trendi yüksek tutmak için dünyanın her yerinde telif göndermek yerine desteklenir. Westeros.org ve watchersonthewall.com gibi sitelere HBO böyle telif gönderiyor mudur?

Açtığınız başlık birçok açıdan temelsiz argümanlar içeriyor, daha çok şöyle bir başlık açayım da dikkat çekeyim ya da zıt gideyim diye özellikle açılmış gibi. Eğer bunu samimi bir şekilde tartıştığınızı düşünseydim bunu size geçmiş uygulamalarla örneklendirerek neden Digiturk’ün telif politikasının garip karşılandığını açıklamaya çalışırdım.

6 Likes

Dağıtanları hapise atmayalım, recm edelim. Böylelikle bundan sonra hiç kimse bu işlere karışmasın!!!

Şaka bir yana ben de emek hırsızlığı olarak görüyorum. Kimisi görmez o onun fikridir beni ilgilendirmez. Sadece bir şartla kaçak izliyorum; Türkiye hakları kimsede yoksa izlemek zorunda kalıyorum çünkü başka seçeneğim yok.

İzlememeye devam et ozaman ne diyelim bize bulaşmada

Ciddi ciddi cevap yazdığınıza inanamıyorum :grin: Bir insan neden böyle bir başlık açar ki ?

1- Para almıştır !
2- “Ben para veriyorum, diğerleri beleş izliyor!” çekememezligi,kinayesi içindedir.

Başka da sebep yoktur.Savunduğu kurumda kurum olsa ! Bahsi geçen kurumun spor paketine üyeydim sonra fiyat güncellemesine gittiler, iptal etmek istedim.Bayi ye gittim.Faks gönderdi, seninle iletişime geçecekler dedi.Aradan 2 gün geçti,aradılar.alttan girip üstten çıktılar ama ben ısrar ettim.tamam deyip cihazı bayi ye teslim etmemi söylediler.ettim.borcum olmadığına dair belge istedim,yetkimiz yok dediler ama sistem de borcunuz gözükmüyor diye de eklediler ! ( üye olurken zorluk çıkarmıyorlar,iptal etmek isteyince 40 dereden su getirtiyorlar!) 8 ay sonra avukattan mesaj geldi icra ya vermişler 180 TL lik borç çıkarmışlar,haberim yok. o borç olmuş 760 TL ! Avukat 500 TL ye hallederiz dedi ! Ben tabii ki vermedim.bant kayıtları var dedim.Cihazı ne zaman teslim ettigime dair belge var dedim.mahkemelik olduk.o kısma girmeyeyim.

Simdi emek hırsızı ben miyim ? İster Hbo dan altyazısız izlerim ! İster Torrent den indiririm ! Dilediğim gibi izlerim kimi ne ilgilendirir ? Ben sana “Keriz” demiyorsam sende bana “Hırsız” diyemezsin ! Dünya daki tek yayın hakkı bahsi geçen kurumun elinde mi ? Got onların tekelin de mi ? efendim “Yayın hakkına para vermişler!” ee üyelerinden de para alıyor ! Beyimiz Got için ayrı ücret istemelerine takılmamış da, millete laf yetiştiriyor.muhabbete gel :grin:

İsin telif kısmına gelirsek,Youtube de bir sürü reaksiyon,teori vb. video var.Hbo hiç birine karışmamış ! Yabancı Forum siteleri var,elleşmemiş ! çünkü Game of Thrones efsanesinin oluşmasında büyük katkıları var ! Bugün dizi bu kadar popülerse,hakkında konuşuluyorsa bu sayededir.yoksa Hbo telif atmayı bilmiyor mu ? biliyor tabii ki.önemli olan niyettir :wink:

5 Likes