En iyi kumandan

Aslına bakılırsa ben Stannis ve Tywin arasında kaldım. Robb Stark hiç savaş kaybetmedi ama genç ve tecrübesiz olması ve de tecrübeli bir kumandana karşı çarpışmamış olması beni Stannis ve Tywin’e yöneltti. İkisi arasındaki farkı da Karasu savaşı belirledi diyebiliriz. Stannis’in plansız bir şekilde şehre saldırması Tywin’i önce çıkarttı benim için. Sizin görüşleriniz neler?

Ben oyumu Randyll Tarly’den yana kullandım. Kendisi sert bir mizaca sahip olmasına karşın çok iyi bir komutan. Hiç savaş kaybetmiyordu galiba. Lord Mace Tyrell’in öncü kuvvet komutanı ayrıca…

Hiç savaş kaybetmedi doğru. Oyumu ona vermeyi düşünmedim değil. Ama biraz duygusal davrandım galiba :slight_smile:

Ben oyumu Robb’tan yana kullandım.Adam anlıyor savaştan vesselam:)

Robb bencede çünki bu genç yaşına rağmen iyi idare etti ilerde çok iyi bir kumadan olabilirdi…

Jaime Lannister??
Jaime dövüşde iyi strateji iyi değil kendiside söylüyor hatta bunu,favorin olduğu için yazmışsın sanırım.Ve Tyrion’da olması lazımdı,karasu’da en önemli pay onundu tywin’in değil

Tywin Lannister favorim,

3.kitabı okuduğumda ve dany’nin savaşta ki stratejilerini düşündüğümde oda hiç fena değil aslında .)

Benim oyum da Randyll Tarly’den yana. Ancak Robb Stark hafife alınıcak birisi değil. Genç yaşına rağmen çok başarı elde etti ve Tywin’in gözünü korkuttuğu da kesin. Yoksa kimse Kırmızı Düğün gibi bir onursuzluğu öylece göze alıp planlamaz. Robb biraz daha yaşlı, olgun biri olsa en iyisi olabilirdi bence. Bir de Eddard Stark’ın da anket’te adı geçmeliydi diye düşünüyorum.

Jaime Lannister her ne kadar dövüşçü olsa da bir kumandan. Yönettiği birçok savaş var. Tyrion’ın rol aldığı tek savaş olduğu için yazma gereği duymadım.

Yazmalıydın bence o savasta Tyrion olmasa stannis alıcaktı şehri…

Randyll Tarly.

Şuan için bence en iyisi Robb genç yaşına ve tecrübesizliğine rağmen başarılı sonuçlar almayı başardı.

Stannis…

Müneccim olmaya gerek yok Stannis’in tecrübesinin yanında Jaime’de, Robb’da duramaz.
Robb ve Jaime’nin taktisyenliği ve orduyu ateşleme gücü yok bir kere.
Zaman geçtikçe Robb’un ordusunda çözülmeler başlıyor. Jaime desen ayrı bir alem…

Fakat Stannis Fırtınaburnu kuşatmasında halkı ile birlikte olup kuşatmaya dayanmış, yine birçok savaş görmüş
sayısı az olmasına rağmen küçük ordusunu arkasında getirmeyi başarmış, birde üstelik ordusu onu o kadar seviyor ki
King’s Landing surları önünde dövüştürebilmiştir.

Kumandan olmanın en büyük şartı iyi bir taktisyen olmak değil, orduyu yönetebilmektir. Ordu binlerce kişilerden oluşan bir topluluk,
her başına geçene “he” demezler. Bu kişi sağlam birisi olmalı. Mesela Randyll’ın ardından Samwell geçse başına ordunun Samwell’i kimse takmaz.
Kumandanlık böyle birşey. İyi taktisyen olan kazanıyor, kötü taktisyen olan kaybediyor.

Bu dediğimin örneğini zaten gördük. Tyrion’u orduda kimse takmadı, ama Tyrion orduyu yönetebileceğini, onları peşinden sürükleyebileceğini gösterdi.
Ve yine Stannis o kadar iyi bir taktisyendi ki Çılgınateş ve Tywin&Loras olmasa King’s Landing’i alması işten bile değildi. Ama bu durumlarda olmasalara yer yok…
Yenilen komutanda kötü komutan sayılmaz… Jül Sezar, Fatih Sultan Mehmet gibi yenilmiş kumandanlar var ama bu onların büyüklüklerini etkilemiyor.

Stannis’in Blackwater’da ki yenilgisi onun kötü kumandan olduğunu göstermez.

Haa bu arada Tywin benim çok sevdiğim bir isimdir. Tywin ile Stannis’in komutanlıklarını kıyaslamam bile. Tywin’de en az Stannis kadar usta bir isim. Ama daha fazlası değil bence. Aynı seviyedeler. Ben Stannis’i işaretledim.

Stannis’e zaten kimsenin Karasu yenilgisi yüzünden kötü diyiceğini sanmıyorum, zira şöyle birşey var önceki mesajimda belirtmediğim, yeni aklıma gelen. Kendisi Mance Ryder’ın kendi ordusunun 15-20 katı ve dev, mamut gibi yaratıklar barındıran ordusunu ufacık bi birlikle kolayca bir kısmını yok edip kalanını püskürtmüş birisi. Stannis’te asla küçümsenemez bana göre.

İlk olarak

Yabanıl ordusunu yenmesi büyütülücek birşey değil. Disiplinsizdiler.

Oyumu Tywin, Stannis ve Tarly arasında kalrak Tarly’e verdim. Öncü kuvvette Robert’i yenmiş biri.

Benecede Stannis adasimin yazdigi nedenlerden. Tyrion ve Barristan selmy eksik. Randyll tarlyi koyman iyi olmus. Doran martellinde iyi bir taktisyen oldugu belli.

Stannis Baratheon’ın zaferleri
1.1sene FırtınaBurnunu açlıga ve ölülerin etini yeme deliligine varıcak şekilde savundu.
2.Targarenların kadim kalesi Ejderha Kayasını fethetti.
3.Demirdonanmayı Victorain Euron ve Aeron Greyjoy kardeşleri denize döktü Demir Donanmayı yenen tek amiral oldu
4.2500Askeriyle Mance Ryder’ın 25000askerini yendi
5.Derinorman Kalesini fethetti Asha Greyjoyu esir aldı

Tarly’nin Zaferleri

[list=1]
[]Robert’i İsyan sırasında Ashford’ta sadece öncü kuvvetle yenmiştir.
[
]Karasu’da savaşının kazanılmasında etkili isimlerden biri
[]Duskandale’i Kuzey’in 3 tecrübeli kumandanına karşı savunmuş ve ikisini ele geçirip birini öldürmüştür.
[
]Maidenpool’u almıştır.
[*]Gölgeli Vadi’de Kuzey ordusunu yenmiştir
[/list]

tarly’de büyük komutandır

Robert Baratheon diyorum.

İsyan başlatıp başarılı olmuştur kendisi. 1 günde 3 savaşı kazanmıştır.
İsyanı yönetmesi insanları isyana sürüklemesi bile başlı başına bir başarı.

dizi yi baz alarak Tywin diyorum ,çünkü bana göre savaşta duygusallığa yer yok ve oda tam böyle biri,eğer onu demesem robb la stannis arasında kalırdım ama stannis’in kendi tecrübesi ile hareket etmemesi beni şaşırttı ve robb’un da eş seçiminin kendine pahalıya patlayacağını düşünüyorum hemde savaşın ortasında.İyi bir kumandan asla böyle hatalar yapmaz.