En Sevdiğiniz Stark- Winterfell Çocuğu

Reddit’de geçtiğimiz haftalarda aynı isimde bir anket yapıldı; 5.7k kişinin oylamasına göre sonuçlar yukarıdaki gibi. Ben de bizim forumdaki üyelerin fikrini merak ettim.

• Jon Snow
  • Arya Stark
  • Robb Stark
  • Bran Stark
  • Rickon Stark
  • Sansa Stark

0 oylayanlar

Jon seride en sevdiğim 3 karakterden biri ama ben onu arada kalmış kimliğiyle seviyorum daha çok. Düz bir stark olsa o kadar sevmezdim sanırım. Bran diyeceğim o yüzden

Reddit sonucunda da bir şey dikkatimi çekti. Allah aşkına Rickon nasıl Bran’in önünde çıkar yahu?

1 Beğeni

Muhtemelen dizinin etkisinden kaynaklı; son birkaç senedir embesil bakışlı, hiçbir şey yapmadan herkesin ölümüne sebep olan biri gibi işlendi ve tepeden hiçbir şey yapmadan tahta da konunca çok itici ve rahatsız edici bir karakter haline geldi.

Safi kitap etkisiyle bakılarak oylansaydı, muhtemelen daha çok oy alırdı.

Robb çünkü Savaşta yaptığı seri taktikler mükemmeldi.
Örneğin geçit savaşında Eğer Edmure Tywin’in Geçişine izin verseydi Tywin’i iki ordu arasında sıkıştıracaktı. Bu basit bir şey değil arkadaşlar yani Tywin bu adam Kaç Savaş Görmüş Kral Elliği Yapmış Adam. Eğer istediği olsaydı 15 Yaşında Lannisterları Bitirecekti.

Robb bir savaşçı olabilirdi ama asla kral değildi. Öyle olsa strateji yapar.

Jon dedim çünkü kararlarını düşününce mantıklı geliyor. Janos Slynt’i öldürdü, Yabanılları içeri aldı falan

1 Beğeni

Ghost’un biricik sahibi Jon Snow. Dizi de leş edilen bir karakter edilse de son iki sezon. Ama yine de çoğu kişi Jon der sonra Arya.

1 Beğeni

Yaşının iki katı olgunlukta, pamuk şeker kalpli bran💛 Starkların derece yapıp yurt dışında üniversiteye giden çocuğu gibi olacak. İlim irfan yüklenip profesör olarak dönecek.
Aryamız da yetenekleriyle çeşitli kimselerin gözüne ilişmiş ve özel bir eğitim hakkı kazanmıştı. Bran e kıyasla kısıtlı bilgiyle donansa da kızımızı çok özel yeteneklerle göreceğiz.
Jon u ve Robb u genç yaşta politika ve savaşlar içinde gördük. Tarih kitaplarında güzel yerleri kaptılar. Kitabı Bran yazar muhtemelen o ayrı.
Sansa zengin koca hayalleriyle çıktığı yolda, güzelliği ve stark kimliği sayesinde kendine sinsi bir hoca buldu. Kendisi politika öğrenebilrse belki Bran ondan bahsetmeye tenezzül eder.
Benim aklımda her şey Bran e çıkıyor kısacası :smile:

1 Beğeni

Arya’yı çok severim , hiç ne olduğunu nerden geldiğini unutmadı , erkek olsaydı Westerosta çok başka şeyler yapabilecek biri olurdu , kız haliylede bela olmaya doğru gidiyor tabi

1 Beğeni

Jon zaten bütün okuduğum fantastik evrenlerde ve dizi ile film camiasındaki favori karakterim.Hayatımın bir parçası :revolving_hearts:

Hiç düşünmeden Sansa Stark diyorum. Nedenlerini açıklamaya gerek dahi görmüyorum, Sansa anlaşılabilseydi şayet en başından sevilirdi, size assasin’s creed’cilik oynayan Arya yaranır anca hadi bye

2 Beğeni

Her karakterin kendine has özellikleri var ve her okuyucu da bir karakterde kendi yansımasını görüyor, haliyle onu diğer karakterlerden daha iyi anlıyor diye düşünüyorum. Buna karşın bu, diğer karakterleri de anlamasına engel değil ve “anlamak” demek “onaylamak” ve “destek vermek” demek değildir. Bence insanlar, bu kısmı gözden kaçırıyor.

En sevdiğim Stark çocuğu Jon… piç damgası yediği için “kötü şeyler beklenen” bir imaja sahip; Diyar’da böyle bir algı var piçlere karşı. GRRM, Jon ve Theon’un Winterfell’deki konumunun aynı olduğunu söylemişti, “tinfoil” bu ikisi; biri piç olarak hep dışlanmışken diğeri esir olarak hep dış kapının dış tokmağı bile değildi. İkisinin de hırsları var, ikisi de kahraman olmak, yükselmek ve Starklar tarafından benimsenmek, parçası olmak istiyor. Jon ve Theon arasındaki fark ise birinin hırslarına ve arzularına gem vururken diğerinin bunu yapamamasında ortaya çıkıyor.

Jon’un kişiliği, becerisi ve zekasını seviyorum. Ne olursa olsun doğru olanı yapmak için uğraşmasını seviyorum. Gücünü seviyorum, çıkmaz sokak gibi görünen yollardan çıkış yolu bulmasını seviyorum. Say say bitmez şimdi…

Jon sonrası Arya’yı seviyorum, ikinci en sevdiğim. Aslında Jon ve Arya neredeyse eş değerdeler benim için ama Jon, bir tık daha üstünde. Arya, güçlü iç güdüsü, zekası ve dayanıklılığı ile tüm o acılı durumla başa çıkabilecek kadar güçlü biri… hayatta kalmak için gereken tüm donanıma sahip. Ne olursa olsun ayağa kalkıp, devam etmesini biliyor, o gücü içinde buluyor ve bunun için bir kişiye ya da ne bileyim ejderha gibi şeylere ihtiyaç duymuyor. Bu benim için önemli çünkü başka şeylere “bağımlı” bir şey olmaz, Allah hariç herkes ve her şey ölümlüdür; ölüp gittiğinde gücün ve umudun da yok olur, bu yüzden umut, başka fanilere dayandırılmamalı (yahut hayali şeylere).

Neyse… Robb da arkadan geliyor Stark çocukları içinde; akıllı, becerikli, babasının oğlu… Çocuk yaşta büyük sorumluluklar aldı ve bir süre gerçekten çok başarılı bir şekilde idare etti ama eninde sonunda gençlik ve tecrübesizliğin etkisini gördük, tek başına olmadı hiçbir şey ama Robb’un düşününde kendisi de ciddi pay sahibidir. Ah bebeğim, özleniyorsun Genç Kurdum. Jon ve Arya ile el ele verip, ortalığı kasıp kavururdun…

Bran ve Rickon; tatlış, şirin çocuklar. Bran, kayıplarına rağmen mevcut kişiliğini korumaya başarmış yegane Stark çocuğu aslında; diğerleri sertleşirken ya da masumiyetinin tamamen yitirirken Bran ne masumiyetini yitirdi ne kişiliği karanlığa kaydı. O hala yaz çocuğu… Rickon için ayrıca üzülüyorum zira herkesin onu terk ettiğine inanmış ve yalnızlık çektiği için vahşileşmiş bir bebek. Üç yaşında anne babasını yitirdi, diğerleri gene kısmetli, anıları var ama bu çocuk adam akıllı ana baba sevgisi görmeden yetim öksüz kaldı. Anne figürüne en yakın kişi Osha isminde Yabanıl bir kadın.

Sansa… fanatik hayranları olmasa daha güzel duygular besleyeceğim bir karakter aslında; en az sevdiğim Stark çocuğu, rahatsız edici buluyorum kişiliğini, davranış ve bakış açısını. Bir çok noktasını anlıyorum, anlayışla karşılıyorum ama duygu ve düşüncem ortada… günün sonunda, büyüdükçe ve öğrendikçe, adam olabileceğini düşünüyorum; o idrak anı gelene kadar ailesine bence gene yamuğu olacak ama olsun, işin sonunda doğru yola gelsin yeter. Gerçi tam tersi de olabilir; %50/50 diyelim şimdilik.

Kitapları tekrar okumaya fırsat bulamayan yahut sabrım yok, diyenler varsa (Robb ve Rickon hariç elbette) tüm Stark çocuklarının hikaye gelişimlerini özetlediğim başlıkları okuyabilir.

1 Beğeni

Jon’u Robb’dan daha fazla severim ama Robb çok az oy almış, o yüzden Robb’a dönüyorum. Genç Kurt asla bu kadar az sevilmeyi hak etmiyor.

2 Beğeni

Bu tür anketlerin sonucu bellidir.Jon başı çeker,Arya ondan sonra gelir.Robb her daim 3.dür.Brandon ile Sansa 4-5 paylaşır.Rickon, vardır ama aslında yoktur.Garibim her daim sonuncudur.

Orası öyle… Yalnız şu forumda sadece bir tane Rickon sever varmış. :smiley:

Evet.Gözümden kacmadi :thinking: Forumun boyle yigitlere ihtiyacı var.O arkadasi el ustunde tutup,zeval gormesin deyu fanusa koymak lazim.