Eski Tanrıların Diğer Büyük’e Çalışması

Öncelikle bunu pek çok insanın düşündüğünü söyleyeyim. Ayrıca şunu da belirteyim; George kötü sanılan karakterlerin aslında iyi olduğunu bize çok güzel anlatıyor. Yani bir karakterin kötü mü yoksa iyi mi olduğunu anlayamıyoruz. Peki ya tanrıların? Bize iyi taraf olarak verilen Starkların tanrılarının iyi olduğunu düşünmüşüzdür şüphesiz, sizce de öyle mi?

1-) Brandon ve Ormanın Çocukları;
Hepimizdeki düşüncelerden biri budur zaten. Ormanın çocukları kötü mü? Öncelikle şunu söyliyeyim ben kesinlikle kötü olduklarına inanıyorum. Hatta Üç Gözlü Karga da bile zorla oturtulmuş imajı var. Onları oraya getiren Coldhans tam bir buz wight’ına benziyor ve ağacın hemen yakınında pek çok buz wight’ı bekçi gibi bekliyor. Ayrıca Bran’e bir şey yedirildiğini hepimiz okumuştuk. Buradaki yedirilen şeyin tanımı Dany’nin akşamgölgesi içerken ki tanımına benziyor. (Ayrıca bu ka başka bir konu ama Arya da yüzsüz adamların yanında böyle bir şeyler içiyor/yiyor. Yüzsüz adamların da kötü olduğunu düşünüyorum zaten). Yani Akşamgölgesi içen kişilere bakarsak; Euron, kendisinin diğer büyüğe taptığı kesin gibi. Yani bana sorarsanız Bran büyük tehlikede…

2-) Melisandre ve Ötekiler;
Zaten Melisandre gittiği her yerde tanrıkorularını yaktıran bir karakter. Ama sizce de Ateş’in tam zıttı olan buz’un tanrısının Eski Tanrılar olma ihtimali çok yüksekdeğil mi?

3-) Euron ve Ötekiler;
Aslında pek çok kanıt var fakat en büyük kanıt bence şudur, bu arada okumayanlar için spoiler uyarısı, 6. kitap Forsaken’ın çevirisinden alınmıştır;

Buharsaçlı Aeron baktı. Kafatası tepesi gitmişti. Kargagöz’ün altındaki artık metaldi. Büyük, uzun bir tahttı. Kırılmış kılıçlar, ucu keskin demirler vardı ve hepsinin ucundan kan damlıyordu. Uzun mızrakların üstünde tanrıların cesetleri duruyordu. Bakire oradaydı ve Baba, Anne, Savaşçı, Yaşlı Bilge, Demirci, hatta Yabancı bile oradaydı. Pek çok tuhaf ve yabancı tanrıyla yan yana asılmışlardı, Büyük Çoban, Kara Keçi, Üç Başlı Trios ve Bakkalon’un Soluk Çocuğu, Işık Tanrısı, Naath’ın Kelebek Tanrısı ve daha niceleri. Ve ileride şişmiş ve yeşil yengeçler tarafından yiyip bitirilmiş Boğulmuş Tanrı, Kızıl Deniz Atı’yla beraber çürüyordu, hala saçlarından su damlıyordu.

Şimdi burayı okuyunca aklıma ilk gelen Eski Tanrılar nerede? Belki betimlemesi güç fakat Eski Tanrılar, Yüzsüzlerin Tapınağında da yok. Euron’un diğer büyüğe itaat ettiğini ele alırsak bize neden Eski Tanrıların öldürülenler arasında olmadığını açıklanmış oluyor. Ayrıca Eski Tanrılarda ölümden sonrasının kesin olmaması da yeniden diriltilmeye bir örnek olabilir. Ben Yüzsüzler, Diğer Büyük ve Eski Tanrılar’ın bir bağlantısının olduğunu düşünüyorum.

Peki ya sizce Eski Tanrılar, Diğer Büyük tarafında olabilir mi?

2 Likes

Bence Ormanın çocukları insanlar tarafından büyük darbe aldığı için hala içlerinde intikam var ve ellerinde en mistik ve potansiyel olarak en güçlü olan kişi var. Bu fırsatı boş geçmezler bence. Kankuzgun’un zorla oturtulması fikrine nerden vardın?

Melisandre ateşlerde mi ne kurt yüzlü çocuk ve ahşap suratlı adam kötü diyordu. Bran ve Kankuzgun’u kastediyor.

Kankuzgunu neden isteyerek böyle bir şey yapsın ki? Yani tüm dünyayla ne derdi var adamın? Bu ormanın çocukları kaçırdı bence onu.

Usta şimdi ben bu konuda yorum yapamam tam olarak fikrim yok ama ben Ormanın Çocukları ve Kankuzgun’un amaçlarının sadece Bran ı eğitmek olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi ilk olarak Ormanın Çocukları hakkında yorum yapayım. Onların kötü olduğunu ve Kan Kuzgun’u esir ettiklerini hatta aslen onun öldüğünü, onun bedeniyle konuşanın ağaçta ruhu yaşayan eski yeşil görenler vs. olduğuna inananlar var. Misal TalkingThrones kanalı ağırlıkta böyle düşünüyordu, galiba. Ideas of Ice and Fire kanalı da olabilir, net hatırlayamadım şimdi. Neyse.

Şahsi fikrim ise böyle değil. Elbette diğer iddia sahiplerinin dediği de çıkabilir, iddia etmiyorum %100 bu diye ama benim şu ana kadar ki kanaatim, Ormanın Çocuklarının ve Kan Kuzgun’un daha çok “ortalarda” olduğu yönünde, biraz da beklentim böyle diyebilirim. Çünkü Buz ve Ateş tarafları savaş verdiği zaman ikisinin de yegane amacı birbirini yok etmek, sonsuza kadar. Biri bitmeyen kış diğeri bitmeyen yaz gelsin istiyor. Martin de bu mevsimlerdeki dengesizliğin büyüsel bir şey olduğunu söylemiş galiba, emin değilim. Buradan biri yazmıştı. Durum bu ise, ikisinden birinin kazanmasının “denge” açısından bir sorun olduğunu düşünmüyor musunuz? Hatta savaşmasının? Zaten savaşmaları bu dengesizliğe neden olmuş iken ikisinden birinin nihai zaferle sonuçlanması daha kötü dengesizlik oluşturmaz mı? Ya hiç yaz olmayacak ya da hiç kış olmayacak ama ikisi de lazım, ikisi de olmak zorunda. O zaman ortada da birileri olmak zorunda bence, bu da Ormanın Çocukları ve Kan Kuzgun’u diye düşündüm. Bu adamı kim nasıl zorla esir tutacak ki? Adam genç ve güçlü iken bu bebeler ağaçla nasıl esir alsın onu? Bile isteye gitmiştir, olacakları gördüğü için. Hayatını sur’da heba etmek ki gelecek şeyi görüp, önlem almak için bir şeyler yapmak mı? Ben 2. seçerim. Kaldı ki kendisi ateş/buz; güneyli/kuzeyli karışımı SAYILABİLECEK biri. Tam değil, ben sadece melezliğine vurgu yapmak için bu kelimeleri kullandım, yoksa ateş/buz olması için Jon’un durumunda olmak gerek.

Gelelim diğer meseleye. Yüzsüz Adamlar ve Ötekiler Şunu bir oku derim. FM ve Ötekiler arasındaki bağlantıyı anlamak için.

Şimdi Euron görüsünde neden eski ilahlar yok? Mantıken eski ilahların bir cismi ve ismi yok, sayısı da muamma… Bu yüzden eklemek pek kolay olmaz. Bunun dışında ağaç ekleseler? Ama ağaç ilahın kendisi değil. Simgelemek adına? Olabilir ama bu gerçekleşmesi OLASI olan kehanetvari rüyanın anlatmak istediği ne? Bunu iyi görmek gerek.Belki güney kısmının Euron’un eline geçeceği gibi bir şeydir? Haliyle kuzey güçlerini simgeleyen bir şey olmaması olağan. Bütün bunlar sembolizm unutma.

Diğer yandan verdiğim başlığı okuduysan KARA KEÇİ / YABANCI zaten başlı başına ÇOK YÜZLÜ İLAH/BÜYÜK ÖTEKİ ile aynı şey, en azından iddiam bu yönde. Çünkü alayı ÖLÜM İLAHI ve KARANLIK/SİYAH ile simgeleniyorlar. Ben Euron’un kendinden başka birine taptığına, hizmet ettiğine inanmıyorum(eskiden büyük öteki meselesini düşünürdüm ama bu, diğer şeyleri fark etmeden, aklıma gelmeden önceydi). O, seride olan biten şeylerden bağımsız olarak fırsattan istifade edip, kendi hükümdarlığını isteyen “kötü” bir karakter. Yani Taht Savaşları; Cersei ve Starklar… Şafak Savaşı; Buz ve Ateş… İlkini okuyoruz, sonra 2.yi okumaya başlayacağız derken bu Euron da araya kaynayıp kendi savaşını veren ve emelleri peşinde koşan bir adam. ŞİMDİLİK düşüncem böyle, ileride fikrim değişebilir. :slight_smile:

Diğer yandan seride ilah kavramı PUSULU bir kavram, MARTİN şimdikinden daha fazla görüneceklerini sanmıyorum diyerek varlar mı yoksa yoklar mı muamma, herkes okuyup kendi kararını verecek demeye getiriyor. Yani biz açık seçik bir ilah vs. görmeyeceğiz, sadece taraflar göreceğiz ve onları temsil eden, krallar kraliçeler; savaşçı komutanlar vs. göreceğiz. Atıyorum buz tarafından bir Gecenin Kraliçesi çıkabilir gibi… Bu yüzden eski ilahlar büyük öteki tarafında mı? sorusuna cevap verilemez. Belki de bizim eski ilahlar dediğimiz aslen Büyük Öteki’nin ta kendisidir?

Konuyu hortlatalım. :smiley:

Kuzeyin güçlerinin isimleri ve sayısı yok, fiziksel görünümleri yok. Yani onlar bir nevi “no one” gibiler. Haliyle betimleme yapmak mümkün değil. Lakin İlk İnsanlar için “simge” olan şey Büvet Ağacı. Ormanın Çocukları için ise ağaçların kendisi ilah. Yüzsüzlerin evinde de büvet ağacı var aslında, kapı abanoz ve bu ağaçtan yapılma ve bazı iddialara göre evin altında Büvet Ağacı var, kökleri var en azından.

Çünkü bu ağaçlar ellenmediği zaman sonsuza kadar yaşıyor ve kuzeyde yeraltında devasa bir ağ sistemi kurduklarını biliyoruz, bu Essos’a kadar yayılmış olamaz mı?

Kuzey güçlerinin “ateş” sevmediğini biliyoruz. Haliyle R’hllor ve tayfasına hoş baktıklarını sanmıyorum hatta onların güçlerini bastırıyorlar; Arya’nın Yüce Yürek Hayaleti ile olan POV’unu hatırlayın. Kadın, Thoros’a söylemişti. Kuzeyin güçlerinin etkin olduğu yerde R’hllor taraftarlarının güçleri işlemiyor.

Melisandre bunun dışında görünüyor ama neden? Onun kırmızı gözleri ve fiziksel betimlemesi Kankuzgun’unun kızı olduğu iddiasını güçlendiriyor. Haliyle temelde kullandığı büyü gücü aslında kuzey güçlerinden geliyor olsa gerek. Kadın yeşilgören gibi. Buna rağmen ateş büyüsü iş görüyor gibi? Öyle mi ama?

Şimdi Hayalet, ateşlerinin içinden bir şey göremezsin eskiler izin vermez diyor ama Melisandre görüyor. Aynı zamanda Sur’da güç olduğunu ve sihirlerinin daha kuvvetli olduğunu da söylüyor.

Kankuzgun’unu gördüğü zaman o da onu görmüştü, yani o da mı alevlerin içini görebiliyor? Sur’a geldiğinden beri de Stannis’i göremiyor ama onun yerine başka şeyler ve Jon’u görüyor. Büvet Ağaçlarında olduğu gibi Alevlerde de araya girip, müdahale eden biri/leri olabilir mi? Kuzey güçleri, Melisandre’yi maniple ediyor olabilir mi?

Özetle Kuzey güçleri ve Büyük Öteki temelde aynı kişi/ler olabilir ve ateşin karşısında olabilir yahut birlikte hareket etmiyor olsalar bile yine de ateşe karşı oldukları kesin.

1 Like

Aynı yazıyı niye iki defa yazdın? Yanlışlık olmuş heralde (pardon benim forumda sorun var yazıları ikişerli görüyom sjsjshsj)