Essos mu Westeros mu?

Hangisi sizce? Ben Westeros diyorum. Essos’a alışamadm.

Sothoryos xD

Essos’un gizemli bir havası var gibi :smiley: Ama ben Westeroscuyum :smiley:

İkisininde kendine has özellikleri var.

Ayrıca Essos’un tamamını görmedik daha.

Soyluysam; Westeros.
Soylu değilsem; Essos --> Braavos veya Essos —> Asshai

Essossss

Braavos’tan dolayı Essos tabii ki.

Ne varsa Westeros’ta var bence bi kere medeniyet açısından dahi Essos’tan çok daha ilerideler.

Westeros’ta mı ileri???

Essos’ta Lys var,hepimizin düşlerini süsleyen bağyanlarla dolu.
Braavos var yiğidin harman olduğu yer.

Daha ne olsun?

hem başı derde giren Essos’a kaçıyo.

Şol Essos’un ırmakları öter Red God deyu deyu

İtiraz edecek birilerinin çıkabileceğini biliyordum tartışmaktan keyif alırım.:slight_smile:

Şimdi First Men, Andal’lar ve en son Valyria enkazından kaçıp gelen Targaryen hanesi neden Westeros’u seçiyor bi düşünelim. Şimdiyi düşünürsen Essos’ta ne Ghis İmp.'ten ne de Valyria’dan eser kalmamış halde. Dothraki Sea ve Red Waste dediğimiz alanlar çer çöp sayılır. Bravos, Pentos ve Qarth gelişmiş epey evet fakat şu özgür şehirler belli bi tek hükümet anlayışının olmadığı şehir devletleri. Düzen ortamını sağlayacak Westeros’taki gibi “çatı” olabilecek bi krallık mevcut değil; aksine tamamen oligarşik tarzda (bilmeyenler için oligarşi: Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir) bi yönetim var. İşte bu da -gerçek hayat için tartışılsa da- Westeros’taki monarşiden daha kötü bi yönetim bana göre.

Ayrıca son olarak GRRM’nin Amerikalı olduğunu ve günümüz dünyasında da algının “batının her zaman doğudan üstün olduğu” şeklinde düşünürsen Westeros’un Essos’tan daha gelişmiş olduğunu düşünebiliriz.

Genelde başı derde girenler Westeros’ta olduğundan Essos’a kaçıyor olmasınlar. :slight_smile:

Sothoros’da adam gibi bi şey yok sanırım orası da var oraya neden kaçılmıyor deme.

Öyle diyorsun ama Braavos istese tüm özgür sehirleri dize getirir. Getirir mı? (Cevabın evet olmalı) teknoloji de Essos’ta daha gelişmiş. Mesela Tyrosh alet edevatin başkenti. En iyi işkence aletleri orda. Braavos zaten finansın başkenti. Qarth da öyle. Asshai büyünün başkenti.

Valla onu bunu bilmiyorum eğer öyleyse neden hala kendi aralarında savaşmakta bazı şehirler ve neden senin saydıklarından birisi çıkıp da yahu şu kıtayı bi adam edelim imparatorluk falan kuralım nizama sokalım her yeri demiyorlar. Çünkü tuzları kuru adamların ve tek baştan yönetilme adına bi arzuları yok özgürüz ayağına takılıyolar şehir devleti şeklinde ticaret ve özellikle köle ticareti gibi bi afedersiniz şerefsizlikle uğraşmaktalar. Westeros ise bunları çoktan aşmış hatta son söylediğim şerefsizlik olarak tescil edilmiş yani köle ticareti.

Braavos’un dünyanın en büyük deniz gücüne sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca Demir Banka olarak adlandırılan bir kuruma sahipler ve ticaret olarak çok aktifl bir şehir. Volantis’in 300 savaş gemisine sahip fakat Braavos’un bu sayıyı katlayacak bir gücü var. Gerisini hız düşünün artık adamların donanması denizi kapatır resmen.

Braavos ve köle ticareti??? Adamı afedersin s.k.rler köle satsan orda. Braavos zaten global bir finans imparatorluğu. Bunu herkes kabul ediyor.

Yahu konunun adı Westerors vs Essos. Sen benim Westeros daha uygar dememe karşı çıktın. Bırak şimdi Braavos’u tek ele almayı falan genele yönelik Essosa yönelik konuşuyorum ben onca şehir var başlarım Bravosa orası da şehir devleti mi şehir devleti bitmiştir benim için medeniyetten bahsediyoruz finans imparatoruyum diye geçinmesin kimse o zaman Dünya Bankası özerklik ilan etsin olur mu yani kim s.k.r yalova kaymakamını hesabı kim s.k.r Bravosu derim ben de.

Neyse ben de ilk itiraz ettiğinde bi argümanın var sanmıştım boşverelim Rhaegar.:wink:

Canım benim ticaret=çağdaşlık düzeyi
Bir kere bana Westeros’ta kaç tane sehir var söyler mısın?

Saysan en fazla 8-9 sehir vardır adamakilli. Teknoloji ticaret vs sehirlerde geliştiğine göre?? Benim buradaki Braavos ornegim en belirgini. Yoksa Volantis, Pentos vs de cok iyi.

Ayrıca bu özgür sehirler Yunan sehir devleti kopyası ve Yunan sehir devletleri de çağlarının en çağdaş toplulukları olmuşlardır. Demokrasiye ne kadar yakın, çağdaşlığa o kadar yakın.

[quote=“Rhaegar_Targaryen, post:17, topic:2090”]

Saysan en fazla 8-9 sehir vardır adamakilli. Teknoloji ticaret vs sehirlerde geliştiğine göre?? Benim buradaki Braavos ornegim en belirgini. Yoksa Volantis, Pentos vs de cok iyi.[/quote]

Çok güzel şimdi bak şurda ne demiştim ben:

[quote=“Ser_Robert_Strong, post:16, topic:2090”]
Bravos, Pentos ve Qarth gelişmiş epey evet fakat şu özgür şehirler belli bi tek hükümet anlayışının olmadığı şehir devletleri. Düzen ortamını sağlayacak Westeros’taki gibi “çatı” olabilecek bi krallık mevcut değil; aksine tamamen oligarşik tarzda (bilmeyenler için oligarşi: Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir) bi yönetim var.[/quote]

Yani sezarın hakkını sezara vermişim burada zaten fakat Westeros’ta senin dediğin gibi 10 kadar adam akıllı şehir varsa ondan kat be kat büyük koskoca Essos’ta bi elin parmağı kadar şehirden gerisi çerçöp.

Yahu el insaf günümüzden örneklere gitmeyim diyordum da madem sen gittin e o zaman şuna ne diyeceksin Westeros’un sistem olarak ortaçağa benzediği buram buram belli iken sen nasıl da kalkıp da bana MÖ 756 (Arkaik dönem) ile MÖ 146 (Roma işgâli) tarihleri arasında hüküm sürmüş Yunan şehir devletlerini bizim Free Cities’i benzeterek daha çağdaş dersin sorarım sana.

Ayrıca unutulmamalı ki bu şehir devletleri ne zaman sona ermiş Roma işgali’nden sonra: Yani kendisinden daha büyük ve güçlü devletlerin saldırılarına karşı kendilerini koruyabilmekten yoksunlardı. Bu da onların daha sonradan imparatorluklar veya krallıklar gibi daha büyük çapta örgütlenmelerine yol açmıştı hatırlanırsa.

Yani sonuç olarak sen çok güzel pas attın bana ben de bunu Krallıklar vs Şehir devletleri sonucunda her zaman daha güçlü ve daha modern olan krallıkların kazanacağı şeklinde golle tamamlayabilirim.

[quote=“Ser_Robert_Strong, post:18, topic:2090”]

[quote=“Rhaegar_Targaryen, post:17, topic:2090”]

Saysan en fazla 8-9 sehir vardır adamakilli. Teknoloji ticaret vs sehirlerde geliştiğine göre?? Benim buradaki Braavos ornegim en belirgini. Yoksa Volantis, Pentos vs de cok iyi.[/quote]

Çok güzel şimdi bak şurda ne demiştim ben:

Persler saldırdıklarında ne olmuş onu da söyle bir bana???
Birleşmiş mı bunlar, eveeet.
Ayrıca bana ortaçağ donemli bir seri deme bence. Özgür sehirler ve Yunan sehir devletlerinin aynı olmadıgını söyleyecek adam yok burda. Kiiii Westeros’tan Essos’a bir saldırı ihtimali bile aptalca. Hangi filo dar Deniz’i geçebilir???

Hala anlamıyorsun. Tek catı altında olmak bir çağdaşlık göstergesi değildir. Bir kere adi üstünde özgür sehirler. Özgürlükten daha çağdaş birşey düşünemiyorum ben. Tam olarak özgür olmasalar bile

[quote=“Rhaegar_Targaryen, post:19, topic:2090”]

[quote=“Ser_Robert_Strong, post:18, topic:2090”]

Rhaegar ,Yunan Şehir Devletleri ile nasıl bağlantı kurdun merak ettim. Bence Özgür Şehirlerin Yunan Şehir Devletleriyle hiçbir alakası yok. Braavos’u Venedik olarak düşünebiliriz, benzerlikler var. Amsterdam ilede bağlantı kurulabilir.
Ayrıca Demir Donanma Essos’daki belirli bölümlere rahatlıkla ulaşabilir, ulaşıyorlar.