Euron Greyjoy “Ateş mi Buz mu?”

Aslen şurada yayınlandı: Euron Greyjoy “Ateş mi Buz mu?”

Burada Euron’un tarafını tartışmak istiyorum. Aslında temel düşüncem Euron’un kendi tarafında olduğu, yani kişisel hırs ve çıkarları için güçlü olduğunu düşündüğü tarafla ittifak içine girdiği yönünde. Peki, bu hangi taraf? %100 şudur diye bir iddiam var diyemem ama benim görüşlerimde bir ağırlık değişimi oldu.

Şimdi bizim sosyopat karakterimiz Euron hakkında ciddi beklentilere sahibiz. Adamın çılgınlığı, gizemli oluşu ve nihai hedefini biliyor gibi görünsek de o hedefe ulaşmasını sağlayacak tertip ve niyetlerini bilmemek ister istemez bizde böyle etki yarattı.

Euron, kişiliğine baktığımızda kötü bir karakter olarak kabul ediliyor. Eh, acımasızlığı ve kardeş katili olması gibi şeylere bakınca hakkında iyi şeyler söyleyecek bir şeyler bulmak zor olduğu gerçek.

Kendisini bir çeşit ilah gibi görüp (veya dönüştürüp) Demir Taht’a oturarak hükmetmek istediğini söylediğini, biliyoruz. Muhtemelen de bu konuda gerçeği söyledi, zaten serinin ana teması “güç” ve “gücün yozlaştırıcı etkisi” idi, GRRM’in ifadesine göre.

Haliyle Euron’u iki taraf arasında doğruca “buz” tarafına gönderip, “Ötekiler” ile bir bağlantısı olduğuna inandık. Peki niye böyle yaptık? Cevabı çok basit; bunun temel sebebi hem bizim “algımız” hem de Melisandre karakterinin bu geleneksel algımızı kullanarak yaptığı “maniple” sonucu…

Geleneksel algımız nedir? Her hikayede bir iyi-kötü taraf vardır; karanlık lordlar ve ona karşı savaşan aydınlık lordlar var. Melisandre de sürekli olarak “ateş” tarafını ölüm ile savaşan, yaşamı temsil eden taraf olarak; “buz” tarafını da her şeyi öldürmeye niyetli olan, kötü-ölüm tarafı olarak lanse etti. Benerro ve Moqorro da az destek çıkmadı, denebilir. Sonuçta insanlar “ölümden” nefret eder ve ölüm de korkulacak bir şey olarak bizim için kötü bir şeydir.

Bu yüzden Euron’u ölüm saçan, kötü adamların yani “buz”’un tarafına salladık. Aksi de olamaz, diye düşünüp alternatif hiçbir düşünceyi aklımıza getirmedik. Ben dahil… Kaldı ki sizden daha farklı düşünüyor olmama rağmen bu, buz ve ateş meselesinde. Buz ve Ateşin Savaşı 1 bu başlığı hatırlar iseniz ASOIAF evreninde var olan bu buz-ateş savaşını iyi ve kötünün savaşı olarak görmek hata idi. Zira GRRM’in mantığına göre artık “karanlık lordlara” ihtiyaç yoktu; kötüler siyah ile iyiler beyaz ile temsil edilmesine gerek yoktu… Her karakter iyi-kötü şeyler yapabilir. Nasıl ki Stark-Lannister savaşında -okuyucu olarak- iki tarafın da yanında olanlar var ve kimse karşı tarafa gerçek anlamda kötü taraf diyemiyor ama günahsız da diyemiyor, aynı şey bunun için de geçerli.

Haliyle geçenlerde niye böyle yaptığımı sorguladım.

Şimdi Euron’un şurada söylediği sözlerin bazısına bakalım.

“…Yalnızca bir deniz canavarı Gölge’nin yanındaki Asshai’ye yelken açtı ve tasavvur bile edilemeyecek harikalar ile dehşetler gördü… Hepsini alalım derim! Batıdiyar’ ı alalım derim.”

Elbette bunu sorguluyorlar, nasıl olabilir ki bu? Daha Kuzey’i bile ellerinde tutamıyorlar iken.

“Aegon?” Victarion, kollarını zırhlı göğsünde birleştirdi. “Fatih’in bizimle ne ilgisi var?”

“Savaşlar hakkında senin bildiğin kadar şey biliyorum Kargagöz,” dedi Asha. “Aegon Targaryen, Batıdiyar’ı ejderhalarla kazandı.”

“Biz de öyle yapacağız,” diye söz verdi Euron Greyjoy. “Sesini duyduğunuz şu boruyu, bir zamanlar Valyria olan dumanlı yıkıntıların arasında buldum, benden başka hiçbir adam orada yürümeye cesaret edemedi. Borunun çağrısını duydunuz ve gücünü hissettiniz. Bu bir ejderha borusu, kasnakları kırmızı altından ve üstüne tılsımlar kazınmış Valyria çeliğinden yapıldı. Ejderha lordları, Kıyamet tarafından yok edilmeden önce bu çeşit borular üflerdi. Bu boruyla ejderhaları kendi irademe bağlayabilirim.”

Asha yüksek sesle güldü. “Keçileri senin iradene bağlayacak bir boru daha faydalı olur Kargagöz. Artık ejderhalar yok.”

“Yine yanılıyorsun kızım. Uç ejderha var ve ben onları nerede bulacağımı biliyorum. Bu malumatın değeri ahşap bir taçtır şüphesiz.”

Euron’un sözlerini doğru kabul eder isek Asshai’ye ve Valyria’ya gitmiş. Valyria kısmı bizi şüpheye düşürse de Asshai’ye gittiğine şüphe etmem zira ipini koparan gidebiliyor zaten. Ejderha Borusunu ve Valyria çeliği zırhı olduğunu biliyoruz.

Asshai ve Valyria’yı “ateş” tarafının şehirleri olarak görmek yanlış bir çıkarım değil hatta Asshai, R’hllor inancının ana merkezi olarak görüyorum, dinin çıktığı yer burası olsa gerek ki AA efsanesi de ilk buradan çıkıp Batı’ya doğru yayılmış. İlk ejderhaların Gölge Topraklardan ve Yeşim Denizin’den çıktığı efsanelerini de unutmaz ise bu bölgeler ateş, ejderha, aa, ejderha çeliği, ateş ve kan büyüsü gibi şeylerin ana merkezi olarak kabul edilebilir. Özetle Euron, ateş taraflarında geziniyor sürekli…

Euron, ateş gücünü elinde bulunduran Dany’nin ve onun ejderhalarının peşinde. O gücü ondan çalma niyeti olduğu aşikar. Asshai’ye gidip, Gölge Toprakları gezmiş ve burada AA meselesini, Ötekiler ve gelen savaş meselesini görüp, öğrendiğine şüphe yok gibi.

Sonra Dany ile olan evlenme isteği ve sebebine değiniyor.

“…Demir Taht şöyle dursun, o oğulların hiçbiri Deniztaşı Tahtı’nda oturmaya uygun değil. Hayır, tahta uygun bir vârisimin olması için başka bir kadına ihtiyacım var. Deniz canavarı, ejderhayla evlendiğinde bütün dünya korksun kardeşim.”

Burada taht olarak çevrilen şey ingilizce’de him olarak belirtilmiş. Muhtemelen öncesinde tahttan bahsettiği için doğrudan onu kast ettiği düşünüldü çeviri yapılırken ama it demesi gerekirdi him değil, yani bir şahsın kendinden bahsediyor. “Ona layık bir varis” Gerçi narsist olduğu için kendisini de kast ediyor, olabilir. Sonuçta kendinden başka şahıs gibi konuşan tipler de görmedik değil. (Bknz: Jaqen)

“So are the contents of my chamber pot. None is fit to sit the Seastone Chair, much less the Iron Throne. No, to make an heir that’s worthy of him , I need a different woman. When the kraken weds the dragon, brother, let all the world beware.”

Bu “him” konusunda bir hata yok ise ve doğruysa Euron’un kast ettiği, kendisinden büyük gördüğü bir şahıstan bahsediyor. Bu da akla kafadan R’hllor ve Kebir Öteki’yi getiriyor, değil mi?

Pekala, Kebir Öteki ise neden Dany? Dany ve ejderhaları ateş ve ateş, KÖ’nin düşmanıdır. Yani ona uygun bir varis için Dany yerine “buz” tarafından birini bulması icap eder. Lakin R’hllor’ın takipçisi ise bu durumda Dany uygun bir seçim olacaktır.

Elbette biz Euron’un Dany’yi istemesi konusunda doğru söylediğini farz ederek bu yorumu yapıyoruz. Ejderhasına talip ise Dany’ye sahip olmayı arzulaması olağan. Euron’un ayrıca Daario olduğu ile ilgili bir kuram da vardı, doğru ise olay biraz daha ilginçleşiyor.

Bana göre Euron’un oynaştığı tarafın ateş olmasındaki en önemli işaret 6. kitaptaki Aeron POV’u. Ünlü rüyadan alıntılara bakacağız.

Euron’un gülümseyen, saklı gözleriydi. Dünyaya şimdi kanlı gözünü gösteriyordu. Karanlık ve korkutucu. Baştan topuğa örtülüydü ve karanlık bir onikse benziyordu. Kararmış kafataslarından oluşan tepenin üstünde oturuyordu ve cüceler ayaklarının etrafında hoplayıp zıplarken arkasında bir orman yanıyordu.

“Kanayan yıldız kıyamete delalet idi.” dedi Aeron’a. “Bunlar son günler, dünya parçalanıp yeniden yapıldığında, yeni bir tanrı mezarlar ve ceset çukurlarından doğacak.”

Euron dudaklarına büyük bir boru yaklaştırıp üfledi ve ejderhalar, krakenler, sfenksler emrine girip önüne eğildi.

“Diz çök kardeşim.” diye emretti Kargagöz. “Kralın benim. Tanrın benim. Bana tap ve seni rahibim olarak ayağa kaldırayım.”

“Asla. Tanrısız bir adam Deniztaşı Tahtı’nda oturamaz.”

“Neden o sert, kara kayayı isteyeyim ki? Kardeşim, tekrar bak ve nereye oturduğumu gör.”

Buharsaçlı Aeron baktı. Kafatası tepesi gitmişti. Kargagöz’ün altındaki artık metaldi. Büyük, uzun bir tahttı. Kırılmış kılıçlar, ucu keskin demirler vardı ve hepsinin ucundan kan damlıyordu. Uzun mızrakların üstünde tanrıların cesetleri duruyordu. Bakire oradaydı ve Baba, Anne, Savaşçı, Yaşlı Bilge, Demirci, hatta Yabancı bile oradaydı. Pek çok tuhaf ve yabancı tanrıyla yan yana asılmışlardı, Büyük Çoban, Kara Keçi, Üç Başlı Trios ve Bakkalon’un Soluk Çocuğu, Işık Tanrısı, Naath’ın Kelebek Tanrısı ve daha niceleri. Ve ileride şişmiş ve yeşil yengeçler tarafından yiyip bitirilmiş Boğulmuş Tanrı, Kızıl Deniz Atı’yla beraber çürüyordu, hala saçlarından su damlıyordu.

Sonra Kargagöz tekrar güldü ve Rahip Sükunet’in içinde çığlık atarak uyandı.

Rüyalar bu kez daha kötüydü. Dargemileri kaynayan, kan kırmızısı bir denizde başıboş ve yanarken gördü. Kardeşini yine Demir Taht’ta görüyordu, ama Euron artık insan değildi. Daha çok bir kalamara benziyordu, babası derinlerdeki kraken olan bir canavar gibiydi. Yüzünde burulmuş dokunaçlar vardı. Arkasında bir kadın silüeti görünüyordu, uzun ve korkutucuydu, elleri soluk alevle yanıyordu. Cüceler eğlenceleri için hoplayıp zıplıyorlardı, dişi ve erkek, cinsel bir şölene hapsedilmiş, birbirlerini ısırıp parçalaıyorlardı ve Euron’la eşi gülüyor, gülüyor ve gülüyorlardı.

Karanlık bir oniks bana siyah taşları anımsattı. Zamanında kendi kardeşini öldürüp, hakkını gasp eden Kan Taşı İmparatoru’nun taptığı… Euron da Balon’u öldürüp, yerine geçmişti. Deniztaşı Tahtı, yağlı siyah taştan yapılma ve özünde Euron, kendine tapan bir narsist. Diğer bir olay da POV sonunda Aeron’un gördüğü duman kadar siyah dediği Valyria zırhı olabilir.

“Kanayan yıldız kıyamete işaretti…” sözü manidar sözlerden biri çünkü bu, ejderhayı temsil eden bir alamet. Dany ve ejderhaları büyüyor, güçleniyor ve R’hllor tarafı da aynı şekilde. Savaş geliyor, dünyanın sonu geliyor, her şeyin sonu geliyor; bunlar son günler… Euron’un baskın gelecek gücün “ateş” yanı olacağına inanıyormuş gibi bir hali yok mu?

Yeni bir tanrının ceset vb. çukurdan çıkması, yükselmesi meselesi… Aslında mezar ve ceset elbette ki bir ölüm durumunu ifade ediyor. Savaş geliyor ve savaş sonunda dünya yeniden yapılanacak Euron’un ifadesiyle… Benerro’ya göre AA’nın yanında savaşan ve ölenler, yeniden dirilecekler ve yaşayacaklar. Mel’e göre buz tarafı her şeyi öldürmeye, yok etmeye geliyor. Euron, ölüp gitmeye razı olur mu? Yok olmuş, ölmüş bir dünyada kime nasıl hükmedeceksin? Bu kısımlar ateş tarafının iddiası üzerine yorumlanmıştır. Ateş tarafı ise “ölümsüzlük” vaat ediyor. Ölmeyen biri bir çeşit ilah olmaz mı? En azından kendini öyle görmez mi? Bilhassa Euron gibi bir sosyopat narsist? Bence görür. Ölüm, bu tipin işine gelmez. Yaşamak gelir, sonsuza kadar yaşamak…

Kraken ve Ejderhalar hatta Sfenksler geliyor ve diz çöküyor; önünde eğiliyor boru ile çağırıyor bunları. Kraken, Euron’un olduğu şey iken ejderha “ateş” tarafına ait… Onun derdi kraken-ejderha evliliği ve bundan doğacak bir varis ile hükmetmek… sfenks bana Aemon’un sözünü anımsattı… Hala gizemini koruyor, nedir bu sfenks? Sfenksler Valyria sfenks’i olarak seride öne çıkmıştır aslında. Yarı insan yarı başka bir şeydir…

Cüceler deyince hemen akla Çocuklar geliyor ve arkadaki yanan orman(ilahları sanki) bunu destekler gibi hava yaratıyor ve arkasından bütün ilahların yere çalındığını gösteren bir sahne geliyor. Yani yine ilk uzun gece’ye sebep veren tipin yaptığı gibi tüm ilahları alaşağı ediyor ve kendi seçtiği yeni bir ilaha (bu durumda bu kişi Euron’un kendisi) tapıyor. Yalnız cüce kısmını Ölümsüzler evinde gördüğümüz şeklinde yorumlamak daha sağlıklı olabilir. Orada 4 cüce vardı ve bir kadına tecavüz edip, orasını burasını çiğneyip yiyorlardı. Buradaki cüceler de hoplayıp zıplıyor Euron’un karşısında ve birbirlerini yiyor. Muhtemelen Westeros lordları, insanları olabilir. Birbirlerini yemek, cinsel şölen birbirleri ile olan savaşı simgelese gerek. Bu şu an olan bir şey aslında ve devam edecek olan bir şey.

Gemilerin yanıyor olması ve denizin kana bulanmış olması kan-ateş sözlerini anımsatıyor. Muhtemelen Euron’un sonraki hamlesini gösteren bir FS ama kan-ateş birleşimi ilgimi çekti. Euron’un yanındaki kadının soluk da olsa alevli ellere sahip olması dikkate değer.

Aslında İngilizcesinde geçen ifade tam olarak şu; Beside him stood a shadow in woman’s form, long and tall and terrible, her hands alive with pale white fire.

Bir kadın gölge görüntüsü ve ellerinde canlı (gölge olduğu için herhalde) soluk soluk- beyaz alev var.

Alev yerine soğuk buz, kar vb. bir şey olsa kadının uzun olmasından dolayı Ötekiler vs. aklıma gelirdi ki ilk okuduğumda “alevi” sorgulamadan aklıma Gece’nin Kraliçesi türü bir şey gelmişti, dedim ya en başta ben de onu Ötekilerle işbirliği içinde sanıyordum. Fakat ortada “alev” var, buz ve kuzey güçleri ateşten nefret eder. Ateş de yanlış anlamadıysam eğer “canlı”… Nasıl ki Ötekiler, buzun yaşayan hali ise sanki bu kadın da ateşin canlı hali gibi… Yahut işte bu sadece simge olduğu için görülen şeyleri doğrudan bu şekilde algılamak da yanlış, sonuçta Euron da kalamar yüzlü olacak değil. Bu yüzden ateş tarafından bir kadın, Euron’u destekleyecek yahut halihazırda destekliyor, denebilir. Kantaşı’nın da bir karısı vardı, onu destekleyen, kaplan kadın; pek bilgi sahibi değiliz kendisi hakkında o yüzden bir yorumda bulunmak zor… Euron’un ensest, eşcinsellik, yamyamlık ve elbette ki büyülere ilgi duyması da bana yine aynı adamı hatırlatıyor, onda da vardı bunlar. Bu yüzden Euron’un Kantaşı İmp. gibi bir şey olduğunu düşünmek garip kaçmaz herhalde, özellikler vs. benziyor.

Aslında tam da kuram oldu bu ya, hem Euron’un ittifak ettiği taraf hem de Kantaşı İmp. bağlantısı…  Neyse bunlar birer fikir, yorum… Siz de fikir ve yorumlarınızı ihmal etmeyin efem. 

2 Beğeni

Daha önce Euron’un Kantaşı İmp.'na benzediğini düşündüğümü söylemiştim.:slightly_smiling_face: Belki buradaki bilgiler bir işe yarayabilir.


Baktım ama işe yarar bir şey var görünmüyor. Kaplan-kadın’dan kastın ne olduğunu bilmek gerekir. Bir de ben merak ediyorum niye Özgür Şehir’deki tipler kendilerine hayvan isimleriyle parti kurmuş, gerçi ona bakarsak Batıda da hayvan vb. şeylerden arma yapmışlar ama yine de ilginç geliyor.

Bu bilgiler arasında ilgimi çeken yegane bilgi; Volantis’in iktidar partisinin muhafızları olan Kaplan Pelerinlerin yeşil renkte dövmeleri olması ve yarısının R’hllor inancına sahip olması. Şimdiki Kaplan tiranı ise tabii olarak Dany karşıtı. Bu yüzden Benerro ve rahiplerini susturmak istese de mevcut muhafızlarıyla yapamıyor.

1 Beğeni

Önce şu cümleyi çevireyim. Orijinal metinin tamamını bilmediğim için gördüğüm bölümü çevireceğim. Hata payım illaki vardır.

"Layık bir varis yapmak için, başka bir kadına ihtiyacım var."
Him kelimesinin bahsettiği kişi varis. Tahtın varisi erkek /oğul olacağı için him kelimesini kullanmış.

Öncelikle şu long and tall kelimelerine takıldım. Karşıma Long tall Sally şarkısı çıktı. Alakasız gibi görünse de yorumları okurken zencilerin uzun ve sıska/zayıf kadınları long tall diye tarif ettiğini yazmış. Spot bilgi olarak dursun.

Bu cümleyi de şöyle çevireyim.

Yanında, uzun, zayıf ve korkunç, elleri soluk beyaz ateşle dolu kadın görünümünde bir gölge duruyordu.

Çok uykum geldi. Sabah yorumumu ekleyip edit büdüt yapayım.

Tam metin şöyle…

“They are of your body.”

“So are the contents of my chamber pot. None is fit to sit the Seastone Chair, much less the Iron Throne. No, to make an heir that’s worthy of him , I need a different woman. When the kraken weds the dragon, brother, let all the world beware.”

Ohh bak bu ilgi çekici. Zira seride şu ana kadar gördüğümüz yegane uzun kadın Melisandre… Onun da Euron yanında kötü şeyler yapacağını sanmam ya. :smiley:

Bir yandan da zayıf-sıska kadın arayalım madem. :slight_smile:

alive kısmı ne oluyor peki?

Bence de euron bir tarafa iman etmekten daha ziyade bir şeyleri bilen ve kendine bu karöaşada çılar sağlamak isteyen birisi. Ama grne de buz tarafında olacağını düşüniyorım çünkü o vizyonda kılıca geçmiş tanrılar arasında Rhollor da vardı

Cevaplamıştım bu kısımları.

Aslında temel düşüncem Euron’un kendi tarafında olduğu, yani kişisel hırs ve çıkarları için güçlü olduğunu düşündüğü tarafla ittifak içine girdiği yönünde… Yani Euron sadece kendine iman ediyor, ben ateş ya da buz tarafına iman ediyor, diye düşünmüyorum sen gibi.

… arkasından bütün ilahların yere çalındığını gösteren bir sahne geliyor. Yani yine ilk uzun gece’ye sebep veren tipin yaptığı gibi tüm ilahları alaşağı ediyor ve kendi seçtiği yeni bir ilaha (bu durumda bu kişi Euron’un kendisi) tapıyor… Bu yüzden orada alayının olması çok doğal ki Büyük Öteki’nin görüntüsü var mı ki mantıken onu orada görelim misal? R’hllor’un kendi simgesi vb. şeyi var, bu yüzden Aeron onu görüyor ama Ölüm’ü de görüyor; Kara Keçi, Bakkalon ve Yabancı gibi putlar, zaten Diğer Öteki’nin isimlerinden ve yüzlerinden birkaçı. Yani o da orada, R’hllor gibi.

Bu da Euron’un bir çeşit Kan İmparatoru gibi bir zihniyetle hareket ettiğinin göstergesi. O da taşa tapıyor deniyordu ama muhtemelen o taş, ona güç vb. bir şey veriyor olabilir… Euron, o kara taşlar gibi oniks gibi simsiyah görünüyor baştan aşağı rüyada… Bu adam sosyopat bir narsist, kendisini ilah gibi görüyor, tapınıyor kendine… Güç nerede ise Euron orada… Euron’un ateş-kan büyüleri dışında büyüleri kullanabilecek imkanı vs. yok zaten, buz tarafı tamamen izole ve bilinmezliklerle dolu. Muhtemelen Sur gerisindeki müritleri/rahipleri FM.

FM “herkes ölmeli ve ölecek” derken R’hllor tarafı “ölüme diz çöktürülecek” vaadinde bulunuyor, ölseniz de dirileceksiniz diyor…

Rüyada şunu söylüyor.

“Kanayan yıldızın ateşi büyüyor.” dedi Aeron’a. “Bunlar son günler, dünya parçalanıp yeniden yapıldığında, yeni bir tanrı mezarlar ve ceset çukurlarından doğacak.”

Tanrı diye kendinden bahsediyor, mezar/ceset çukurundan doğma meselesi ise ölüp-dirilmek olduğu aşikar bana göre. Bu adam Asshai’de dolandı, orada öğrendi ne öğrendi ise bu AA ve buz-ateş savaşı ve kehanetler hakkında. Yanındaki büyücüler zaten ateş ve kan büyüsü yapan tipler. Sonra bir geliyor “Dany’yi ve ejderhalarını istiyorum, alacağım…” diyor.

Kanayan yıldızın ateşi, ejderhalar, dany, rhllor vs. meselesi… Son günlerdeyiz, savaş geliyor ve dünya parçalanacak ve savaş sonrası dünya yeniden yapılanacak derken yeni hüküm başlayacak demeye getirdiği ortada; o zaman da kendisi peydah olacak diye inanıyor besbelli ki… Bak savaş olacak, ölüm olacak ve dünya yeniden inşa edilecek ve tüm o ceset-mezar çukurundan yeniden doğan bir ilah olacak.

R’hllor rahibi Benerro ne diyor biliyor musun?

Haldon başıyla onayladı. “Benerro, Volantis’ten haber gönderdi. Onun gelişi, kadim bir kehanetin gerçekleşmesi demek. O, dünyayı yeniden yaratmak için duman ve tuzdan doğdu. O, Azor Ahai’nin yeniden vücut bulmuş hâli. Onun karanlığa karşı kazanacağı zafer asla bitmeyen bir yaz getirecek… ölüm bizzat diz çökecek ve kraliçe için savaşanlar yeniden doğacak…”

Dünyayı yeniden yaratmak… ölüme/karanlığa diz çöktürmek… onun için savaşanlar yeniden doğacak…

Euron? “Kanayan yıldızın ateşi büyüyor, bunlar son günler, dünya yeniden yapılandırılacak, ceset-mezar çukurundan yeni bir ilah doğacak…”

Paralel sözler bunlar farkındaysan. Buz tarafı Euron’a sadece sonsuza bir ölüm vaat edebilir. Euron ise ölmek yerine, sonsuza kadar yaşamak isteyecek biri. Yani Euron’un buz yerine ateş tarafında savaşmayı yeğleyeceğine inanmak için çok nedenimiz var. Halihazırda Menzil’e saldırma sebebi ne olabilir sence? Yani onun derdinin mal mülk olmadığı aşikar. Kuzey ile ilgileniyor da görünmüyor. Dorne da hedefleri arasında değil… Menzil ve Eskişehir, güçlü, zengin ve evet, Targ-Dany karşıtı bir bölge. Halihazırda Dany’nin karşısında olacaklar… Dany’yi Lannisterlardan daha çok zorlayabilirler çünkü orduları sağlam, dinç ve yara görmemiş. Bu şekilde Menzile ciddi zararlar veriyor, onları zayıflatıp, zenginliğini de alıp; söylendiği gibi eskişehire kadar girip ele geçirebilirler ise Sam’e göre buraları ele geçirmek Diyar’ı hızla parçalar… Parçalanmış bir Diyar, Dany’nin işine gelir. Bence Euron, kraliçesine ortam hazırlıyor olabilir.

@ElissaFarman neredesin ya? Forsaken kısmını da ele almak istiyordun, burada ele alıyoruz işte. Euron’u çözmek istemiyor muydun? :smiley: POV beklersek çok bekleriz bence :smiley:

Sınav haftası :pensive: (Yildim 20 karakterden)

1 Beğeni

Anammm herkes sınav haftasında… Allah zihin açıklığı versin, ne deyim. :heartpulse:

Bir yerde bir teori görmüştüm. Gri Kral = Kantaşı imparator veya onun soyundan gelen birisi. Aynı zamanda AA da diyordu yani dünyayı kötülüğe sürükleyen kişi. Euron da Gri Kral soyundan geliyor :blush:

AA, dünyayı kötülüğe sürükleyen kişi değildi ki. Kantaşı İmp. idi o(hatta ondan önce sürüklenmişti de onunla nirvana yaptı diyelim). Gri Kral’ın Kantaşı İmp. olduğuna dair bir işaret, benzerlik de yok ama bir ihtimal soy kısmı mümkün olabilir çünkü bir wight var karşımızda ve Kantaşı İmp. ölü diriltme ayinleri yapan biriydi.

Alive canlı anlamına gelir ancak burada kadın biçimindeki gölgenin ellerini tarif ediyor ve alive with ile kullanıldığı için “elleri soluk beyaz ateşle/alevle dolu” şeklinde çevirdim.

Zenci hatunları düşününce uzun ve zayıf olacak bu kadın. Niyeyse aklıma Bravos’taki Siyah İnci geldi.

Bu İngilizce biraz absürt bir dil ya, alive kısmını dolu manasında kullanıyorlar. Pöfff

Beyaz olanlar için söylenmiyor mu?

Beyazlar için söylenmiyor diyemem. Long tall kullanımını açıklamak için verilecek en iyi örnek budur sanırım. Cidden zenci kadınların vücut yapısını en iyi anlatan tabir de böyle olurdu. Aynı vücut biçimine sahip tüm kadınlar için de kullanılabilir tabii. Kullanılmaz diye bir sınır yokki.

Dil kullanımına girince sadece İngilizcede değil bütün dillerde var bu değişiklik. Dili güzelleştiren, çeşitlendiren, eğlenceli hale getiren de bu tür absürtlükler. :smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni

Buna katılıyorum.

Melisandre okuyucu açısından en tehlikeli povlardan. En taraflı, gerçekleri carpitan iki karakterden biri (diğeri Cersei) Bu iki povda karakterin olayları sunuş şeklini sorgulamak gerekiyor.

Ve buna rağmen biz onun buz tarafında olduğunu varsaydik. Okuyucuların çoğu bunu düşünüyor. Buna bir işarette bulunan sadece bir nokta var, ona yazımın sonunda değineceğim.

Bu düşünceyi baltalayan iki şeyden biri Işık Tanrisi’nin orada olup, Diğer Büyük’ün orada olmaması.

Sanırım ateş tarafınin zararlarını Euron üzerinden göreceğiz. Buz tarafinin zararlarına şahit olduk, ama ateş tarafına (Mel’in ayinlerini saymazsak) şahit olmadık.

Böyle bir tip aynı gücün kendisi dışında birinde olmasını istemez (Belki eşi olarak Dany’e isteyebilir.) Ama onun dışındakiler için istemez. Ateş tarafı ise ölümsüzlüğü herkese getirmek istiyor gibi görünüyor.

Bu düşünce Işık Tanrisi’ni niye orada gördüğümuzu açıklar. Bunun dışında Euron Balon’u bir yüzsüz adam ile öldürttü. Bu pazarlıkta konuşulan tek şey Balon’un ölümü olmayabilir. Euron kendi ölümsüzlüğünün bir anlamı olması için buz tarafinin tamamen yok olmasını da istemez. Euron ateş tarafını kendi ölümsüzlüğü için kullandıktan sonra ates gücünün kendisine hizmet etmeyen kısmını yok edip (Işık Tanrisi’ni asıp) kendisi dışındakilere tehdit olması için buz tarafini birakabilir. Ama bu tehditin kendi kontrolünde olması için de ejderhaları istiyor olabilir.

Bu konuyla ilgili olmasa da ateş büyüsünün yıldız ile geri geldiği fikrime destek çıktı. Ama zaten bunu tartistigimiz için detaya girmeye gerek yok.

“It’s always summer, under the sea” (Bu konu nereye gidecek merak ediyorum)

Bu sebeple soluk elli eşin Dany olacağını düşünüyorum. Dany dışında bir tek Cersei bu tanıma yakın, ama dizi sağolsun bu fikirden tiksiniyorum. Ve Cersei Kış Rüzgarlarınin ortasında muhtemelen ölecek.

Şimdi Greyjoylarin en büyük özelliği nedir? iki taraf savaşırken onlar kendilerini düşünürler müdahale etmezler elde edebildikleri kadar ayrıcalık elde etmeye çalışırlar. Buz ve Ateş savaşırken Euron da böyle bisey mi yapacak acep?

İşte bunu varsayma sebepleri de genel olarak “buz” ve “ateş” tarafları ile ilgili algı, bu hikaye geleneksel kötü-iyi algısıyla yorumlanıyor.

Aslında yorumlarda bu kısma cevap verdim. Şimdi ilk başta ne yazdım ve sen de neye destek verdin? Euron sadece kendi tarafında, çıkarına gelen güçlü olduğuna inandığı tarafla ittifak içinde… Teknik olarak bu herifin bir ilah inancı da yok, kendisi ilah diğer her şey sahte, ölü… Bu yüzden Euron’un R’hllor’u da oraya astığı bir rüya görmek şaşırtıcı ve beklenmedik değil. Hayal edebiliyor musun bir ilah önünde eğilip dua ettiğini bunun?

Diğer yandan Büyük Öteki de orada ama çoğu zaman gözünüzden kaçıyor. :slight_smile: Büyük Öteki ismiyle birini görmeyi bekliyorsunuz ama bunun şekli şemali var mı? Yani bu isimde bir put gördün mü hiç? Kuzeyde ilahların yüzleri olmaz. Buna rağmen Büyük Öteki ismi dışında başka isimlere bakmalısın. Kim bu BÖ? Ölüm ilahı. FM’nin Ölüm ilahı aslında. Aynı bu ikisi işte. Nazik Adam ne söyledi Çok Yüzlü ve İsimli ilahı için? Batıda “Yabancı”, Yi Ti de “Gece’nin Aslanı” ve falanca yerde de “Kara Keçi”. Bu üçü de ölüm ilahının isimleri, bunları görmedin mi rüyada? Gördün. O da orada.

Temelde Dany üstünden ama onun yanında takılan herkesin -bilhassa Euron’un- bir şekilde zarar ziyanını görürüz elbette. Euron başlı başına kımıl zararlısı zaten. :smiley:

Aslında yıldız artık gökyüzünde görünmüyor. Burada bahsedilen yıldız, simgesel bir gönderme… ejderhalar/ateş gücü… Tartıştığımız başlıkta gördün zaten, yıldızın kendisi ejderhaların ve ateş gücünün kendisini ifade eden, gelişini gösteren alamet. Kitaplarda öyle yansıtılmış, Euron bunu söylüyor.

Bilemiyorum inan. Çözemediğim yegane şey şu seride, bu tipin sözleri. :smiley:

Gölge kısmını bir çözsem yakalacakmışım gibi ucundan ama…

Dany veya Cersei uzun ince sıska tipli değil ama… Burada görülen öyle biri. Cersei ayrıca ateş ile alakasız bir tip. Bu yüzden ateş taraflarında başka biri gibi geliyor ama bunun ayrıca simgesel bir görü/rüya olduğunu da unutmamak gerek elbette. Yani doğrudan göründüğü şekliyle almak çok hatalı olabilir gibi…

Yok, Euron bu sefer bir taraf tutacak görülüyor ve bana göre bu “ateş” tarafı olacak. Senin tip Kantaşı İmp’una bile benziyor; kardeşini öldürüp, hakkını alması (gerçi gasp sayılmaz ama anladın sen) ve tüm ilahlara karşı inançsız olup kendini seçtiği yarattığı (bu kişi yine kendisi oluyor) bir ilaha tapması; büyü, ensest, biseksüellik, yamyamlık vb. alayı şeyin bunda olması imparatorun dönemi ve yaptıklarına benziyor. Daha doğrusu o imparator hiçbir şekilde sınırları olan biri değildi, Euron da sınırları olan biri değil. O imparator idi bu, kral. O da ateş-kan büyüsü takılan biriydi muhtemelen ve Euron da bu şekilde takılıyor.

Mirri Maz Duur belki de Euron’un planlarına engel olmak için Dany’yi kısır bıraktı. Belki çok uçuk bir yorum yaptım ama sonuçta o bir büyücü ve geleceği görebilir.

1 Beğeni

Durum şu ki Euron Dany’yi karısı yapmaya Dany kısır olduktan çok sonra, Qarth’tan ayrilisindan sonra karar verdi muhtemelen. Geleceği de büyücüler imgeler halinde görüyor yani net bir şekilde Euron’un Dany’i arzuladigini bilebilmesi için olayın geçmişte veya şimdi yaşanması lazımdı. İmgeler de güvenilir değil, çoğu kez ya anlam yuklenemiyor ya da yanlış anlam yükleniyor. Aynı zamanda imgeler Melisandre’nin düşündüğünün aksine muhtemelen geleceği etkilemede yardım etmiyor, her türlü ne yaşanacaksa yaşanıyor.

Yani Mirri eğer senin dediğin gibi gerçekten bu sebeple Dany’i kısır bıraktıysa Euron yine de onu hamile bırakmayı başarır.

1 Beğeni

@ElissaFarman @Mad_Cersei

Arkadaşlar,

Her büyü yapan kişi “geleceği görme” yeteneğine sahip değil. Ayrıca Dany’nin kısır olmadığını anlamanız gerekiyor. Kısır olmak asla hamile kalamamktır, Dany’nin hamile kalma sorunu yok, onun rahminde canlı bir çocuğu büyütüp, yaşayacak şekilde doğuramama sorunu var.

Euron’un “plan” yapmaya ne zaman başladığını şu aşamada bilmek güç ama sürgün sonrası yaptığı korsanlık, gezdiği yerler (bilhassa Asshai) sayesinde buz ve ateş savaşının geleceğini öğrenmesiyle plan yapmaya başmış olması oldukça olası bir meseledir. Dany ile evlenme olayına da yüksekle ihtimal onun ejderha doğumundan sonra karar vermiştir, bu bilgiye de ne zaman vakıf olduysa artık.

Euron kızla birlikte çocuk yapmak istediğine göre onun canlı bir çocuk doğuramayacağı bilgisine de vakıf değil zaten.

1 Beğeni