Euron Greyjoy


#1

Bağlılık
Greyjoy Hanesi

Tam Ad
Gri Kral’dan bu yana isminin üçüncüsü Euron Greyjoy

Lakap
Euron Karga Gözü (Euron Crow’s Eye)

Ünvanlar
Demir Kralı (Iron King)
Kuzey ve Demir Adaları Kralı
Tuz ve Kaya Kralı
Deniz Rüzgarının Oğlu
Orakçı Pyke Lordu
Sessizlik Kaptanı

Doğum Yeri
Pyke

Euron Greyjoy, Balon Greyjoy’un "Karga Gözü" olarak bilinen erkek kardeşidir. Sessizlik adı verilen geminin kaptanıdır. Geminin bütün mürettebatı Euron tarafından sökülmüş dilsiz adamlardan oluşur.

Kendisinin kişisel hanesinin arması iki karga tarafından desteklenen siyah bir demir tacın altındaki kırmızı gözdür.

Görünüm ve Kişiliği
Euron siyah saçlı, koyu sakallı, soluk ve yakışıklıdır. Sol gözünde bir korsan bandı vardır ve bu yüzden ismi Karga Gözü’dür. Yeğeni Theon Greyjoy’a göre, korsan bandı kötülük dolu parlayan siyah bir gözü gizlemektedir. Sağ gözü parlak mavidir ve o gözü “gülen göz” olarak kabul edilir. Ayrıca, gecenin gölgesini içmeyi denemesi sebebiyle dudakları soluk mavidir. (Gecenin gölgesi Qarth’daki Ölümsüzler Sarayının dışında bulunan ağaçların yapraklarından yapılan mavi bir sıvıdır. Ağaçların kabukları siyah, yaprakları mürekkeplidir. Qarth falcıları ve Ölümsüzler Sarayına girenler tarafından içilir. Bir yudumda dudaklar maviye dönüşmüyorsa birkaç yudum daha alınmalıdır. Çürümüş et gibi kokar ve üstünde bir yağ tabakası vardır.)

Çılgın sağı solu belli olmayan bir adamdır, haince oynamayı sevdiği akıl oyunlarıyla tanınır ve etrafındaki herkes üzerinde psikolojik bir savaş yürütür. Bu yüzden bütün kardeşleri ondan nefret eder. Yetenekli bir savaşçı ve idarecidir ayrıca kurnaz ve açıkgözdür.

Geçmişi
Greyjoy İsyanı başlangıcında, Euron, Lannisport’a yelken açmak ve Lannister donanmasını yakmak için bir plan ortaya koydu. Euron kardeşi Victarion Greyjoy komutasındaki Demir Donanması ile planı takip etti ve batı topraklarının deniz gücünü başarıyla yok etti. Savaştan bir süre sonra, Euron Victarion’un karısına tecavüz ettiği için Balon Greyjoy ceza olarak onu sürgün etti ve Balon Greyjoy’un yaşadığı zaman zarfı içinde Demir Adalara geri dönmesi yasaklandı. Victarion, Euron’u öldürmek istese de akraba öldürme büyük bir tabu olduğundan yapamaz.
Sürgün edildiğinden beridir gemisi Sessizlik ile yelken açtı ve bilinen bütün dünyayı talan edip tecavüz etti. Euron, Asshai’ye gittiğini, Tüten Deniz’e yelken aldığını ve hatta Valyria kalıntılarını gördüğünü iddia ediyor. Ayrıca bir zamanlar sahip olduğu bir ejderha yumurtasını sinirli bir ruh halindeyken denize attığını iddia ediyor.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Myraham kaptanı aracılığıyla Demir Adalardan Robb Stark’a gelen haberlere göre Euron Greyjoy kardeşinin ölümü üzerine Pyke’a geri döndü ve Deniztaş Sandalyesi’ne oturmayı iddia etmiştir. Lord Botley bu iddiaya karşı çıkmıştır ve Euron onu deniz suyuyla dolu bir fıçının içinde boğmuştur.
Euron’un geri dönüşü kardeşinin hemen ölümünden sonra olduğu için bazı kişiler Euron’un bir suikastçı tutup kardeşini öldürdüğünü düşünür.

Kargaların Şöleni

Euron, Balon’un ölümünden bir gün sonra adalara geri döndü. Sürgünü sırasında bütün dünyayı gezdiğini iddia etti ve hatta Valyria kalıntılarını bile gördüğünü iddia etti. Ayrıca Qarth büyücüleri tarafından yakalandığını ve rehin olarak tutulduğunu onlardan kara büyü öğrendiğini iddia etti.
Kardeşi Aeron Greyjo tarafından çağrılan Euron, Kingsmoot’da Westeros’u Ejderha Boynuzu ile ejderhaları kendi iradesine bağlayarak demiradamlar için fethedeceğini iddia etti. Yeğeni Asha, Victarion ve diğer adayları yenerek kral seçildi. Baelor Blacktyde Euron’un kral olmasını kabul etmedi ve Euron onu öldürdü.
Euron Menzil’e baskınlar yapmaya başladı. Bu baskınlar çılgınca bir şekilde başarılı oldular, Euron temel takipçilerine topraklar ve unvanlar vererek olası rakiplerini zayıflattı - daha önce Kalkan Adaları Savaşı sırasında Victarion’ın başarısı sonrasında yaptığı gibi. Her nasılsa demiradamlar önderliğinde baskınlar yapmada başarısız oldu, onlar ejderha arama gibi tehlikeli bir yolculuğa girişmek için isteksizlerdi. Bunun yerine, kardeşi Victarion’u ve Demir Donanmayı, Daenerys Targaryen’i bulması ve kendi adına Dany’i ve ejderhalarını Westeros’a getirmesi için gönderdi.

Ejderhalarla Dans

Euron, Victarion’a Ejderha Borusunu, Meereen’e götürmesi için verir. Kırmızı rahip Moqorro, boruyu üfleyenlerin öleceğini söylediğinde Victarion, “Euron’un hediyeleri zehirlidir.” diye tekrar hatırlar.
Moqorro’ya göre, alevler içinde Daenerys’e karşı birçok tehdit görüyor. Tehditlerin sadece gölgelerini görüyor ve en tehlikelisini şöyle tanımlıyor:
“ Kan denizinde yelken alan uzun boylu, bir gözü siyah ve eğri büğrü olan on uzun kollu bir şey."

Euron Hakkında Söylenenler

“Balon deliydi, Aerys ondan daha deliydi ve Euron hepsinden daha da deliydi.”
–Victarion Greyjoy, Euron’un kardeşi

“Euron’un hediyeleri zehirlidir.”
–Victarion


#2

“Balon deliydi, Aerys ondan daha deliydi ve Euron hepsinden daha da deliydi.”

Çok güzel söylemiş.Resim çok fena.Balon patlıyor mu? Demir Adalar kralı oluyor mu ?


#3

Evet öyle oluyor ve aşırı seksi olmasını bekliyorum bu resimden sonra.


#4

abisinin karısına ayarttığına göre aşırı seksidir yani


#5

aynen. akıl oyunlarıyla elde etmiştir ama baya baya zalim bir abiye benziyor.


#6

Bu greyjoyların hepsi mi böle çapkın ?


#7

demir adalara ozgu bisey sanirim. Demir adalari erkekler eger isterlerse istedigi kadar metres alabilir yagmaladiklari yerlerden. demir adali olmadikdan sonra istedigine istedigini yapmakta ozgurdur. Resmi esleri buna karsi da cikmaz. Adamlar tam parazit olarak yetistiriliyo. Bu insanlarin arasindan boyle bi psikopatin cikmasi da gayet normal


#8

Evet, Valyria kıyametini, Asshai’yi, Sothoryos’u falan gezip dönmüş Demir Adalara.


#9

kendisi öyle söylüyor. bence bazı kısımları yalan


#10

Piri Reis işte :smiley:


#11

Euron da göründüğünden fazlası var. Bu kadarını söyleyeyim. :slight_smile:


#12

Fazla ingilizcem yok ama burda http://allthingsrarmitage.blogspot.com/2012/04/richard-armitage-as-euron-greyjoy-in.html euron greyjoy uygun bir isim var sizce bu oynamalı mı euron greyjoy karakterini


#13

Bana fazla sert birisi gibi gelmedi. Greyjoy tipi yok malesef.


#14

Altlardaki resimlerde birazcık benziyor ama sert değil evet


#15

psikopat ve deli rolunu iyi yapar gibi duruyor adam:)


#16

Kanımın ısındığı tek greyjoy , en alttaki resimdede baya iyi uymuş olursa tutar.


#17

En alttaki resme gelene kadar hiç uygun değil diye düşünüyordum ama son resim tüm düşüncemi değiştirdi. bence de oynasa tutar :slight_smile:


#18

Gönlümün Euron’u François Arnaud’dur… Bundan iyi Euron bulsunlar elini öpeceğim bulan adamın.


#19

Robb tipi var o adamda O.o
Ayrıca Euron yaşlı olmalı azıcık.


#20

Makyajla kadın kılığına bile sokarlar o adamı. :smiley: