Evrene nasıl başladınız?

Buz ve Ateşin şarkısı kitaplarına ve Game of thrones dizisine nasıl başladınız ?

Game of Thrones’un adını ilk defa bir arkadaştan duymuştum, ilk çıktığı zamanlarda izliyordu. Çok popüler olmasını istemiyorum falan diyordu(başka bir şey istemeyeymiş)

Bundan birkaç yıl sonra nedir bu bir bakalım tarzı başladım. Doğrusu biraz spoiler aldığım için de dizi beni pek sarmadı. Ama son sezonlarda olan ilginç olaylardan sonra biraz yorum okudum, araya kitapçılar da karışmıştı ve zamanla evrenin göründüğünden çok daha ilginç olduğunu fark ettim ve kitapları da okumaya karar verdim.

Vallahi nereden duydum hatırlamıyorum, bir şekilde diziye denk geldim ve izledim. Sonra kitabını aldım ama baktım birebir aynı, dedim gerek yok okumaya çünkü aynı ve zaten kitaplar da pahalı. Ardından seneler geçti 6 yılın sonunda kitapları okumam gerektiğini anladım ve okudum.

benim yabancı dizileri online izlediğim dönemdi. Tanıtımları gördüm, çok büyük beklenti vardı, birde Sean Beani ki ben onu oldum olası çok severim
neyse ilk bölümleri izledim beğendim ama gerçekten diziye LF Ned e “bana güvenmemek buraya geldiğinden beri yaptığın en doğru hareketti” dediğinde kapılmıştım, sonrası malum ve geldik 6 . sezondan sonra netten özellikle youtube dan falan videoları, yorumları gördüm. Alt yapısını biliyordum kitaptan haberim vardı ama bu derece olduğunu bilmiyordum. Kitaplar zaten aklımdaydı o sıra tabletim yada akıllı telim yoktu. Akıllı tel alınır alınmaz hemen ilk kitapları okudum sonra tablette geldi ve ben her türden kitaba düştüm :smiley:
not: game of thrones yalnızca dizi değil benim e booklar ilede kaynaştırdı o zamandan bu zamana çok kitap okudum öyleki çoğu kişinin bütçesi yetmezdi(başta benim ) benim okuduğum kitapları alıp okumaya

Abim (daha doğrusu kuzenim) başlatmıştı yaklaşık 3 yıl önce falan herhalde ama ben de adını duyuyordum hep sonra bir gün Ramazan da oruçta izliyim dedim baktım çok cinsel içerikli bıraktım bir ara başlayıp bırakma oldu sonra 1.5 yıl önce arkadaş başlattı spoiler verdi gene de izledim bir süre sonra gruplarda hep değişik karakterler görüyordum ama bunlar dizide yok diyordum Viki den bakmaya başladım (ilk Jaime ye bakmıştım) sonra videolar izleye izleye evreni anladım Viki den de okudum şuan 4. Kitabın başındayım babamı da başlattım bitirdik ona da kitapları okutacam :slight_smile:

Henüz 5. kitap çıkmadan önceki zamanlarda bir gün kitapçıya girdim kitap alacaktım ancak ne alacağıma karar vermemiştim. Serinin kitapları da her gittiğimde gözüme çarpıyordu ama o kadar çok kitap vardı ki ilk hangi kitabı almam gerektiğini bilmiyordum. O gün acelem vardı otobüse yetişmem lazımdı. Serinin kitaplarından birini elime aldım arkasında Buz ve Ateşin Şarkısı 1 yazıyordu. Hemen kitabı alıp durağa gittim ama otobüs kaçmıştı. Bende eve kadar kitabı okuyarak yürümüştüm. Sonra sırayla diğer kitapları okudum ve diziyi izledim. Keşke izlemeseydim yazık oldu böyle epik bir seriye. :frowning:

1. sezon bittikten sonra bir yerde diziyle ilgili bir şey gördüm neymiş bu dedim açtım ilk bölümünü izledim sonra bi baktım o gün ilk sezon bitmiş. 6. sezon sonunda da bu forumu buldum kitaplar hakkında yorumlar vardı hiçbir şey anlamadım dedim bu kitaplar herhalde daha ayrıntılı aldım ilk kitabı okudum sonra da 1. sezonu tekrar izledim ne kadar aynı gözükse de çok farklı şeylerde vardı sonra diğer kitapları da okuyunca kitaplar tamamen başka bir seriye dönüşmeye başladı ve artık dizi umurumda değil sadece dalga geçilmelik bir eğlence.

Valla evrene ben başlamadım, evrenin içinde bulunmak belki hür irade dir ama, bildiğim kadarı ile o bana başladı. Ne kadar ilginç bir başlık seçimi.

Geçen yaz yabancı dizilere merak salmıştım ve Game of Thrones 'un adına aşinalığım vardı , ben de neymiş bu Game of Thrones dedim ve izledim.İzledikten sonra çok beğendim ve kitaplarının olduğunu öğrendim ardından hemen okumaya başladım o günden beridir hayatımdan çıkmıyor Buz ve Ateş’in Şarkısı .

Sınıf arkadaşlarım dizi hakkında konuşurken ortama yabancı kalıyodum, çok iştahlandım internetten kitaplarını temin ettim… Kesmedi sonra şu Buz ve Ateşin Dünyası’nı alarak iyice hakim olmak istedim konuya, diziyi tekrar izlediğimde aradaki farkları kendim görebilme imkanım oldu. Kulaktan dolma övgülerle ASOIAF evrenine hayranlığım başladı benim. İnsan dostlarını iyi seçmeli gerçekten işe yaradıkları anlar oluyor :grin:

İnsanlar arasında popüler olduğu dönemlerdi 2013 yıllar filan, 3 veya 4.Sezon da başlamış olmam gerek. 3 günde filan bitirmiştim :slight_smile: sonrasında öğrendim sindire sindire izlenmesi gerektiğini :smiley:

Beni bu evrenle Harry Potter ve çok sevdiğim YouTube kanalı Nilüfer Baş (Nilü) tanıştırdı. Öncelikle Nilü, kanalında hep Harry Potter videoları yayınlayan bir kanal. Ben onu bu yüzden izliyordum açıkçası. Daha sonra, yaklaşık bir yıl önce kanaldan bildirim geldi. Game Of Thrones 7. Sezon’un yeni fragmanını konu alıyordu video, fragman incelemesiydi. Bende “Nilü’nün her videosunu beğendiğim gibi bunu da severim,” diyerekten başladım izlemeye.
Meğersem milyonlarca hayranı varmış dünya çapında. “Ben nasıl fark etmedim bu diziyi?” Diye az mı dizimi dövdüm :slight_smile::slight_smile:
Ve evet videoyu beğendim. Daha sonra Nilü’nün ilk videosunu açtım ve (R+L=J teorisi ile ilgili olması gereken videoyu yani) ve o ne, ilk videosu da GoT ile ilgili. Dedim hacı n’oluyo? Nedir ne değildir diye araştırdım ve ilk olarak bir internet sitesinde izledim ilk bölümünü. Çok beğenmiştim her şeyi ile ve son sahnesi bende şok etkisi yaratmıştı.
Daha sonra ise iki günde 4. Sezon’a gelince bir garip olduğumu hatırlıyorum. Ertesi gün 6. Sezonu da bitirip 7. Sezonu beklemeye başladım. Beklerken Nilü 1. Sezon ile ilgili bir video yayınlamıştı, haliyle açtım izledim. Videoda kitap ile dizinin farklarını anlatıyordu (1.Sezon ve 1.Kitap) Daha sonra Taht Oyunları’nı alıp okudum. 7. Sezon bittikten sonra ise diğer kitaplarını. Şu anda Ejderhalarla Dans kitabının kargodan gelmesini bekliyorum :slight_smile:

Benim en sevdiğim kitap o. :slight_smile:

Bence en kaliteli kitap kılıçların çarpışması.

Ejderhaların dansını daha çok seviyorsun çünkü diziyle iyice alakası olduğu yere denk geldi. Bilinen şeyleri okumak pek keyifli değil.

Dizi ile hiç alakası olmayan bir kitap o; sadece Jon’un ölümü; Sam’in gönderilmesi ve bir de neydi; Yabanılların içeri alınışı… Bu kadar. Kaldı ki ben diziyi sevmiyorum ki kitap ona denk geldi diye seveyim… Beni iyi tanıyan bu yorumu yapamaz. :smiley: Bir de niyet okuma yapmayalım Allah aşkına, ben daha iyi biliyorum neyi niye sevdiğimi. Değil mi? :slight_smile:

1. kitabı daha çok sevme sebebim Jon’un POV’larının daha fazla olması, Sur’u daha fazla görmemiz idi. Ayrıca yeni gizemli karakterler de katıldı, kısaca çok manyak değişik şeyler oldu 5. kitapta… :slight_smile:

Bütün hikayemi anlatacağım.
1.Sezon yayınlanmaya başlamıştı yada dizi sezon finali verdi tam hatırlamıyorum. Ben bir elimde tesbih walking death ne süper lan diye nargilemi fokurdatırken arkadaş GoT’u tavsiye etti.

Haneler var hepsi tahtı almaya çalışıyor, entrika, aşk, ihtiras ve cinsel sekis dahil herşey var diye ön bilgi verdi.
Tabi böyle pembe dizi gibi anlatınca sarmadı. Herhangi bir zombi istilasında yapılacaklar lisetemi anlatıp konuyu değiştirdim.

1 sene sonra 2. Sezon finali verdiği zamanlar dizisiz kaldım bir bakayım dedim. İlk sezon biraz tiksindirdi. Loras Renly’nin göğüs kıllarını tıraş ediyor falan iğrenç eşc*nsel fantaziler midemi bulandırdı.
2. Sezonu da izlediğimde artık dizinin müptelası olmuştum. 3. Sezonu iple çekiyordum.

Sonra ekşi sözlük teoriler, azor ahai diye birşey varmış, Jon aslında Targaryen falan derken oradan wiki game of thronestr ye bakmaya başladım.
Sonra foruma da bakayım dedim. Baktım kaypak işsiz adamlar geyik muhabbeti ve troll yapıyor kendi çaplarında. ( sonra bende öyle oldum).
Kitaplar sipariş edildi, foruma üye olundu. Seti 2 ayda bitirdim. Kitaplar acayip sardı.
En son yan kitapları bitirdim.

:frowning:

Yanlış söyledim

Sevme sebebin, o kitabın diziyle Alakası olmaması. Çünkü yeni bir şeyler okuyorsun sonuçta. Mesele Jonsa eğer povlar fazla olmasa da zirve 3. Kitaptır bence. 5. Kitap Jon’un düştüğü kitap.

He şimdi oldu. :smiley:

Jon’un düşüşü mü yoksa yükselişinin ilk adımı mı göreceğiz. Şu an bir kitap okuyorum; evren ve dünyanın yaratılışı/oluşumu üzerine. Sırf dünya şu anki yaşanabilir hale gelmek için kaç felaket yaşaması gerekmiş görseniz… İnsanın da küçük bir evren/dünya olduğu görüşünden yola çıkarsak eğer bizim yaşadığımız ve felaket gözüyle baktığımız olaylar aslında bizleri daha iyi hale getiren, yükselişimize vesile olan sebepler olarak bakmak daha akıllıca olabilir; elbette burada isyan/şükür arasındaki fark da var, hangisini seçeceğine göre kaderini de şekillendiriyorsun. Ben bu şekilde bakıyorum olaya. :slight_smile:

Kınama, kınadığın başına gelmeden ölmezsin demiş Hz. Muhammed, bu söze inanırım, hiç kınamamaya özen gösteririm insanları. :smiley: :smiley: :smiley:

Jon Snow tekrar yükselecek. Ama şuanki durum düşüş. Zaten Jon ve Dany açısından pek iyi bir kitap değildi 5. Her ikisi de ciddi anlamda s.çtı sıvadı. Öte yendan ben ismine de anlam veremiyorum ejderha ne alaka? En fazla at kadar olmuşlar işte bir de Dany ilk kez Ejder sürdü. Kitap ismini gören de millet ejderlere çıkmış meydana, evlere ateşler salmış zanneder. Bence garip bir isim seçimi. İlk 4 kitap tamamen uygun ama 5. Kitap kel alaka.

Ben ismi ilk duyduğumda İç Savaşı konu alan anlatımların olduğunu sanıp, bu yüzden bu ismi verdiklerini düşünmüştüm ama öyle olmadığını gördüm. Üzerinde de düşünmedim sonra.

Biri yorum yapmış güzel yapmış; Aegon’un ortaya çıkması, Dany’nin kendi savaşı ve diğer yandan Jon’un kendi savaşı gibi şeyler göz önüne alınırsa Ejderhaların Dansı oluyor. İki ayaklıların, kanatlıların değil. :smiley: