Fantastik Evrenlerde Sinir Eden Sorular

Sizi fantastik evrenlerle ilgili sinir eden sorular hangisi?
Mesela benimki klasik ama:Yüzüğü neden kartallara götürmediler?(LOTR)

1 Beğeni

Birçok evrende bu sorun var. HP için de geçerli. Okuduğumuz seride ise kurgu çok iyi bu yüzden diğerlerinden ayrılıyor kanımca. Serinin güzel yanı ayakları yere basması.
Marvel’ı çocukken severdim. Şu an ise evrenleri değiştirmeleri ve istedikleri gibi yıkıp yeniden kurmaları hoşuma gitmiyor. Sonunda savunma paralel evrenler oluyor. Bundan hoşlanmıyorum.

1 Beğeni

Bu kehanetleri kim ortaya atıyor?Her hayali evrende bir seçilmiş kişi olmak zorunda mıdır?

Buz ve Ateşin Şarkısı,Hary Potter,Dune ve Orta Dünya vb. evrenlerde hep mutlaka bir kehanet ortaya çıkar.Seçilmiş kişi aranır bulunur kişi güçlerinin farkına varır.Kötülerle savaşır ve onları yener.

Terminator,Yıldız Savaşları ve Matrix filmlerinde de yine kehanet yine seçilmiş kişi klişesini görürüz.İnsanı bıktırır artık yeter diye bağırırız.

2 Beğeni

Ben kendi yazdığım hikayelerde de bu kalıbın dışına çıkmaya çalışıyoru fakat çok çıkılmıyor.Ondan dolayı mesela ben aldığı gücün yanında zayıflık gibi konular ekliyorum(Evet bu da klişe ama en azından daha az rastlanır)Onun dışında Witcher gibi serilerde bu kehanetler dünyayı kurtarmaktan çok kişisel oluyor.

1 Beğeni

Bu kitaba mı o kadar para verdin?

1 Beğeni

Asoiafta ekonomi kısmı bana saçma geliyor. O kadar para nereden geliyor ? Seride cidden cevaplanması gereken sorulardan birisi bu. Çünkü havadan altın yağıyor Westerosa . Harcamalarla lüksün haddi hesabı yok . Başka serilerde de değiyor. Steelhartta çok bir sorun yoktu bence ama aklıma şu takıldı insanlar takır takır ölürken çok uluslu şirketler nasıl devam edebildi. ( seriyi okusanız siz de sorardınız bunu )
Ben genel olarak fantastik verenlerdeki ekonomiyi merak eden biriyim. Detaylı açıklama lazım değil ama bir mantık da lazım.

3 Beğeni

Merhaba, öncelikle pek önemsenmeyen bir konuya parmak bastığınız için teşekkür etmek istiyorum. Genel olarak fantastik evrenlerde pek önemsenmeyen bir konudur bu. Yemek nereden gelir ne ile alınır kimse önemsemez. Ama bana göre bunu en iyi şekilde yansıtan serilerden biri ASOIAF. Bunun sebebi de paranın sembolik gücünü en iyi şekilde yansıtması ve kış geliyor’un sadece sözde kalmayarak erzak depolanmasının önemine birçok kez değinmesi.
Paranın Sembolik Gücü
Şimdi ilk olarak ele alınması gereken hane ve kişi Lannister Hanesi ve Tywin Lannister. Seri boyunca her zaman Lannisterlar’ın ne kadar zengin olduklarından bahsedildi tabi ki para size asker gücü sağlamakta kolaylık sağlıyor fakt bid diğer konu ise uzun kış günlerinde karınların doyması. Lannisport zengin bir liman ve sürekli akın alıyor bunun sebebi de Lannisterlar’ın zenginliği. Peki bu zenginlik nereden geliyor tabi ki madenlerden. Bilmiyorum bunu mu sormak istiyordunuz fakat ben altının nereden geldiğine dair kısa bir açıklama yapacağım. Altın Batı Topraklarındaki dağlardan elde ediliyor ve bu dağların hepsi Lannisterlar’a ait. Yani koskoca bir dağdan çıkan tüm altınlar doğruca haneye gidiyor. Günümüz dünyasında bile altın rezervlerinin çoğu Amerika’da. Amerika neredeyse tüm dünyaya yetecek kadar altın üretiyor. Orta Çağ’da Afrika’da altın çıkarabilen ve Amerika’ya sahip olan bir insanın gücü ne kadar olabiliyorsa işte Lannisterlar’da o kadar zengin diye düşünebiliriz.

4 Beğeni

“Ulan ejderhanın olmasına bir şey demiyorsun da, buna mı bir şey diyorsun?”

Şunu söyleyini görünce ağzına kürekle vurasım geliyor.

8 Beğeni

Onu zaten hiç söyleme. Filmlerde daha fazla olan bir şey bu. Fizik kuralları vs. her şeyi boş veriyorlar sonra burası mantıklı gelmiyor diyince de
“Adam uçuyor sen neye takılıyorsun?” falan diyorlar.

Klişe olabilir fakat serinin sağlam durması için çok önemli. Mesela random bir adam kötülüğü durdurursa herkes çıkıp
“Şimdi herkes bu kötülüğü durdurabilecek güçteyse neden kimse bu zamana kadar durdurmamış?” gibisinden sorular sorabilir. Bu yüzden kehanetler her ne kadar klişe bile olsa bana göre gerekli bir şey.

1 Beğeni

Yok hocam benim dediğim Westerostaki sınırsız harcamadan kasıt Robertın harcamaları Lordların lüksleri vs gibi kısımlar çok havada kalıyor. Altın yüzünden Batı’nın zengin olması mantıklı çünkü ciddi bir ihraç maddesi var ellerinde yahut Arbor’un ve Dorne’un elinde şarap var ihraç ürünü olarak. Mesela seride Westeros için katma değerli üretim malzemesi görmedik . Tarımla da bu kadar para kazanması imkansız bir yerden sonra . Eskişehir niye zengin bunu soran kaç kişi var acaba . Menzil tarım ürünü üretiyor ama Batıdan sonra en zengini neden ? Dorne bir nebze anlaşılabilir gene kavşak noktası olduğu için ama Westerosun genelinde dönen paranın izahı pek yok.

1 Beğeni

Ağır konuşacağım.

Bu şikayetçi olduğun yorum gerçekten o kadar varoş, o kadar boş bir yorum ki. Bu mudur yani? Bu eseri farklı yapan tek şey mistik şeyler mi? Evren içi kurallar, evren içi mantık… İyi o zaman sadece ejderlerin oleuğu sağı solu yıktıkları eseri koyalım izleyin madem

Hatırladığım kadarıyla Demir Adalar POV’larında fakirliğin sebebinin çorak topraklar olduğu belirtiliyor. Zaten seferlerin en temel sebebi de bu aslında. Euron Şurada konuşurken de bundan bahsediyor diye hatılıyorum. Yani muhtemelen içerideki dönen ticaret sadece tarım tabanlıdır. Yine baharat ticareti falan da dönüyordur vesaire ama onlarda tarım tabanlı. Bana göre tarım sanıldığından daha masraflı aynı şekilde Robert’ın para savurması da bu yüzden fazla. Arya’nın Ned tutsak edildikten sonra sokaklarda dolaşması ve yiyeceklerin öneminin gösterilmesini de buna bağlıyorum. Aynı şekilde Orta Çağ avrupasında su içerisindeki mikroplar nedeniyle temiz su pek bulunmuyor bu yüzden herkes şarap, bira vs. içiyor. Robert’da keyfine pek düşkün biri olduğu için en iyi şarapları aldığından şüphem yok. E tabi bir de burada o kadar parayı yöneten adamın yani Serçeparmak’ın kendi üzerine aldığı paralar var. Bence hepsi birlikte o büyük açığı kapatmaya yeterli oluyor. Dorne konusu bana göre çok daha komplike bana göre şu an herkesten daha zenginler bunu ilerleyen kitaplarda göreceğimizi düşünüyorum. Eskişehir zengin çünkü bildiğim kadarıyla krallık desteği var. Lord lüksleri ise vergilerden ve kötü lord olmalarından kaynaklanıyor.

Robert ve lordlarin ödüllü kral eli turnuvası harici çok aşırı bir harcamasını hatırlamıyorum. Genelev ve giyim tarzı şeylerin dönüşü oluyor çünkü o hizmetleri verenler veremeye devam edebilmek için vergi ödüyorlar. Lüks yemekler ise emrinde bu kadar köylü ve toprak olan insanın bol ve kaliteli yemeğe sahip olması normal geliyor. Onun haricinde gördüğümüz fakir sayılacak lordlar aşırı bir lüks içersinde değiller leydi smallwood,glovlerlar, mormontlar hatta greyjoylar oldukça sınırlı yaşıyorlar. Greyjoylarin çoğu ateşi gerekmedikçe yakmadigini ve yemeklerinin süper lüks değil denizden ne çıkarsa şeklinde olduğunu biliyoruz.