Fantezi bir ASOIAF Tarihi: Batıdiyar İmparatorluğu

BATIDİYAR İMPARATORLUĞU’NUN TARİHİ

Yazan: Üstat Loren

Batıdiyar İmparatorluğu, antik Yedi Krallık coğrafyasının temelleri üzerinde yükselmeye başladığında takvimler FS 4. yüzyılı gösteriyordu. Hiçbir devlet, hayatına imparatorluk olarak başlayamayacağı için her imparatorluğun bir mazisi vardır. Bizim imparatorluğumuzun mazisi de Robert’ın İsyanı’yla ile başlar.

Yaşlı Bilge yolumu aydınlatsın, Gökteki Baba eserimin değerini tayin etsin. Yedi Yüzlü Tek Tanrı’mızın şanı yüce olsun.

I. Robert

İlk Yıllar (FS 283 - 289)

Kralın Çocukları (FS 289 - 303)

I. Edric

Dağ Klanları ve Yabanıllar (FS 303 - 304)

Yaz Adalarının Fethi (FS 305 - 306)

İmparatorluğun Doğuşu (FS 307 - 314)

Yeni Bir Çağın Başlangıcı (FS 315 - 325)

Bir Batıda Bir Doğuda (FS 318 - 325)

Savaş Rüzgarları Esmeye Başladığında (FS 325 - 327)

Kaderlerin Yeniden Yazıldığı Savaş (FS 327 - 328)

İki İmparator (FS 328 - 332)

Yenilmez Edric (FS 332 - 337)

I. Steffon

Yaz Oyunları (FS 337 - 345)

Atılgan Bir İmparator (FS 345 - 351)

Yola Devam (FS 352 - 356)

Batıdiyar’daki Ekinlerin Son Hasadı (FS 357 - 363)

II. Edric

İlk Taşı Atanlar (FS 363 - 365)

Akraba Katili (FS 365 - 368)

III. Edric

Kızıl Saltanat (FS 368 - 371)

Bitmeyen Savaş, Dinmeyen Rüzgar (FS 371 - 380)

General Kurte’nin Oyunu (FS 380 - 382)

Kış Uykusu (FS 382 - 393)

Oyuncak (FS 393 - 394)

Bitmeyen Savaş, Dinmeyen Rüzgar Olmaz (FS 394 - 395)

I. Serwyn

Yeni Umutlar (FS 395 - …)

Kapanış

Ekler

I. Edric Dönemindeki İmparatorluk Sınırları

Steffon Baratheon ile Elaena Targaryen’ın Düğünü Sırasında İki Hanenin Durumu

6 Beğeni

Kralın Çocukları (FS 289 - 303)

FS 292 yılında Prens Tomard, FS 294 yılındaysa Prenses Jannyset doğdu. Prens Tomard sağlıklı bir bebek olarak doğdu. Fakat Prenses Jannyset erken doğmuştu ve çok zayıftı. Üstatlar prensesin yalnızca birkaç ay dayanabileceğini söylediler. Bunun üzerine Kral Robert Bilinen Dünya’nın yedi köşesine ulaklar yolladı. Kızını iyileştirecek hekime bir servet vaat etti. Sonunda Köle Körfezi’nden bir hekim prensesi kurtarmayı başardı. Bebek prenses ölümü atlattı ancak sağlığı hep diken üstündeydi.

Kraliyet ailesi prensesin üstüne titriyordu. Yine de kaçınılmaz sona mani olamadılar. FS 298 yılında Prenses Jannyset geçirdiği ateşli bir hastalık yüzünden henüz 4 yaşındayken yaşama veda etti. Kral Toprakları yasa büründü. İpek Caddesi’ndeki genelevler 4 gün boyunca kapalı kaldılar. Yüce Baelor Septi’nde günlerce prenses için dualar edildi. Kraliçe kederden hastalanıp yataklara düştü. Kral yitirdiği kızının hatrına yeni yasalarla vergileri düşürdü, hafif suçluları affetti. Kraliyet ailesi neredeyse bir yılın sonunda zar zor toparlanabildi.

FS 299 yılında Veliaht Prens Edric, Prenses Jannyset adlı gemiyle Dar Deniz’in Öteki Kısmına açıldı. Pentos’ta karaya çıkan Prens Edric iki yıl boyunca Essos’u arşınladı. Prensin bu iki yıl boyunca neler yaptığına dair bilgiler son derece kısıtlıdır. Bu yolculukla ilgili en kesit şey FS 301 yılında Kral Toprakları’na geri döndüğüdür. Döndükten kısa süre sonra ise Güney Muhafızı’nın kızı Margaery Tyrell ile evlendi. Aynı yıl Altıngeyik olarak bilinen Prens Joffrey ise Kralmuhafızları’na katıldı.

FS 303 yılı hem neşe hem de üzüntü getirdi. Veliaht Prens Edric ve Leydi Margaery çiftinin bir oğulları oldu. Ailenin bu yeni üyesine Steffon adı verildi. Prens Steffon aileye neşe getirmişti ki Kral Robert aniden hastalandı. Birkaç gün içinde de vefat etti. Kırk bir yaşında hayata gözlerini yuman Kral, hüküm sürdüğü yıllar boyunca diyara en huzurlu dönemlerini yaşattı. Yerine varisi Prens Edric, I. Edric adıyla on dokuz yaşında taç giydi.

5 Beğeni

Beğendim :slight_smile: hikaye yazmak zor bir iş. Kendi hikayemi yarım bıraktım ama geri dönmeye hevesliyim. Yine de bilemiyorum

1 Beğeni

Severek okuyordum. Umarım yakında devamı gelir :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Yaz Adalarının Fethi (FS 305 - 306)

FS 305 yılında kralın ikinci oğlu olan Prens Cleos doğdu. Zor bir doğum olmuştu. Kraliçe Margaery ölümün eşiğinden döndü. Kral Toprakları da günlerce kraliçenin sağlığı için dua etti. Kraliçe Margaery şehirde çok sevilen birisiydi. Fakirlere yardım ediyor, açları doyuruyordu. Kraliçe kısa zaman sonra sağlığına yeniden kavuştu. Kral, eşine moral olsun diye ailesiyle birlikte Yüksekbahçe’ye seyahate çıktı. Burada neşeli birkaç gün geçirdiler. Fakat Kral Edric, krallığın sorunları yüzünden acilen başkente çağrıldı.

Fırtına Donanması, Basamaktaşı’nın korsanlarıyla çarpışırken korsan lordlarından Celebder Cxoa Yaz Adaları’na sığınmıştı. Demir Taht’ın Cxoa’yu teslim edin çağrısı Yaz Adalılar tarafından reddedilmişti. Krala sıradaki hamlenin ne olacağı soruldu. Kral Edric, Batıdiyar limanlarının kuğu gemilere kapatılmasını ve Basamaktaşı’nın kuzeyine hiçbir kuğu geminin geçirilmemesini emretti. Bu ambargo Yaz Adalılar’ın en büyük geçim kaynağı olan Batıdiyar limanlarından mahrum kalması anlamına geliyordu. Ayrıca Dar Deniz’e salınmayan gemiler, çoğu Özgür Şehir’e de ulaşamadığından Demir Taht’ın arası birden hem Yaz Adalılar’la hem de Özgür Şehirliler’le gerilmişti.

Yaz Adaları büyük bir ekonomik buhran içine girdi. Çaresizce dev ablukayı yarmayı ümit ederek Fırtına Donanması’na saldırdılar. Bu haberin sonrasında Kral I. Edric Baratheon, Gazap adlı sancak gemisiyle Kral Toprakları’ndan ayrılarak savaşa gitti. İlk çarpışmalar Basamaktaşı civarında oldu. Batıdiyar armadasının ezici üstünlüğü nedeniyle kuğu gemiler Yaz Adaları’na çekildi.

FS 306 yılında I. Edric donanmasının başında Yaz Adaları’na ulaştı. Yerliler direnişe geçmişti. Fırtınadoğumlular çok fazla kayıp verdiler. Bu kayıpların en büyük nedeni adadaki yerel hastalıklar oldu. Ancak teknolojik üstünlük de Batıdiyarlılardan yanaydı. Batıdiyar zırhlıları karşısında direniş güçleri gün geçtikçe zayıfladı.

I. Edric ele geçirdiği bölgeleri yağmalamak yerine köprüleri, su kemerlerini tamir ettirdi. Fakir halkla ordusunun erzağını paylaştı. Böylelikle Batıdiyarlılar yerli halkın desteğini kazandılar. Bu destek sayesinde de ani bir taaruz ile üç büyük ada olan Walano, Omboru ve Jhala ele geçirildi. Son kalan direnişçilerin de yok edilmesiyle birlikte Yaz Adaları fethedilmiş oldu. I. Edric burayı krallığına bağlayarak yerel bir yönetici atadı. Birkaç ay Yaz Adaları’nda kaldı. Bu süre içinde savaşta tahrip olan yerleri tamir ettirdi. Kral Toprakları’na geri döndüğünde Yaz Adaları’nı sıkı bağlarla krallığına bağlamıştı.

@Ulu_Kurt @alpaltu Bir gün çoksatanlara girersem ilk okurlarım olarak sizi unutmayacağım :smile:

Aceleyle yazmış olduğumdan unuttum sanmayın. Siz de aklımdasınız :grinning: @Muratkocak @Fireball @Likyali @BasbugStannis

7 Beğeni

Yaz Adaları’nı yöneten kişinin Jalaphar Xho olmasıniyi bir ayrıntı olmaz mıydı :smiley:

1 Beğeni

İmparatorluğun Doğuşu (FS 307 - 314)

I. Edric kral olarak döndüğü başkentte FS 307 yılında Yüce Baelor Septi’nde Batıdiyar İmparatoru olarak taç giydi. Altın zemin üstüne taç giymiş siyah erkek geyik olan Baratheon sancağı, imparatorluk sancağı olarak kabul edildi. Çıkarılan kanun ile imparatorluk sınırları içerisindeki her kaleye ve şehre yerel sancağın yanında imparatorluk sancağının da dikilmesi emredildi.

İmparator olan I. Edric ülkesinin kurumlarını düzenlemeye koyuldu. Henüz 4 yıl önce kendi kurduğu Fırtınadoğumlular’ı, İmparatorluk ordusuna dönüştürdü. İmparatorluk ordusu çok daha büyük bir orduydu. Bu büyüklük yalnızca sayılardan ileri gelmiyordu. Son derece disiplinli ve eğitimliydiler. İmparatorluk ordusu için subay yetiştirmek amacıyla kurulan İmparatorluk Harp Akademisi bunun bir göstergesiydi. İmparatorluk Harp Akademisi’nden çıkmış bir subayın Üstatlar’dan bile çok şey bildiği söylenirdi. Eğitimleri süresince aldıkları tarih, coğrafya ve yabancı dil eğitimlerinin yanı sıra özel birliklere hekimlik, marangozluk, izcilik eğitimleri de veriliyordu.

İmparatorluk ordusu lejyon denilen daha küçük birliklerden oluşuyordu. Her lejyonun başında general adında bir komutan bulunurdu. İmparator Edric, ordusunun diyarın çeşitli yerlerinde karargahlar kurarak o bölgelerde asayişi sağlamalarını da istiyordu. Ancak danışmanları tarafından feodal Yedi Krallık’ın buna büyük tepki göstereceği ileri sürülerek bu fikirden caydırıldı. İmparator, Yedi Krallık’ı şimdilik dışarıda tutsa da Yaz Adaları’na birkaç imparatorluk lejyonu gönderdi.

Kara ordusunun yanında donanmasını da güçlendiren İmparator, tıpkı Fırtınadoğumlular’a yaptığı gibi Fırtına Donanması’nı da İmparatorluk donanması olarak düzenledi. Yine kara ordusunda yaptığı gibi deniz subayları yetiştirmek için de İmparatorluk Denizcilik Akademisi’ni kurdurdu.

Bu idari reformların yanında imparatorun ailesi de büyümüştü. FS 308 yılında İmparator ve İmparatoriçe çiftinin ikiz bebekleri dünyaya geldi. Birisi erkek birisi kız olan bebeklere Lyonel ve Lyanna adı konuldu. Bu yıl içinde imparatorun kardeşi Prens Tomard da mimarlık eğitimi için Essos’a gitti.

FS 309’da imparatorun kız kardeşi Prenses Myrcella, Trystane Martell ile evlendi. İki yıl sonra çiftin bir kızları oldu. Bebeğe imparator tarafından küçük yaşta ölen kardeşi Jannyset’in adı konuldu. Fakat ismin kötü talihinden midir bilinmez minik kız henüz bir yaşını doldurmadan yaz nezlesinden öldü.

FS 313 yılında İmparatoriçe Margaery Tyrell ve Prenses Myrcella’nın hamile olduğu duyuruldu. İkisi de sağlıklı bir erkek doğurdu. İmparator oğluna Robert, yeğenine ise Arlan adını koydu.

FS 314’te Prens Tomard eğitimini tamamlayarak Kral Toprakları’na döndü.

@Ulu_Kurt Seriden tanıdığımız karakterleri elimden geldiğince az kullanmaya çalışıyorum. Ama kim bilir belki de bu evrende Jalabhar Xho hiç Yaz Adaları’ndan sürülmemiştir. Belki de yerli direnişi örgütleyenlerden biridir. Kesin bir bilgimiz yok, spekülasyonlara açık bir konu :smile:

Hikaye yavaş yavaş oturmaya başlıyor zihnimde. Sizlerin de ufak ufak yorumlarını, eleştirilerini, tavsiyelerini bekliyorum.

3 Beğeni

Evet en önemlisi yorum :slight_smile: ben şahsen yorum olmadığında ya kimse takmadı mı diye düşünmüştüm

Açıkcası ben diğer karakterleri de görmek isterim, mesela Cersei, Jaime yada Joffrey. Tommard’a ne oldu falan. İmparatorluk biraz daha Essos tarzı ama neden olmasın tabii. Ama tüm yük Fırtına Toprakları’nda bu biraz zayıflatır o bölgeyi. Stannis ve Renly’i de görsek iyi olurdu tabii

1 Beğeni

Bence iyi gidiyorsun devamını bekliyorum. Kısa ve özet bir şekilde yazman güzel olmuş.

1 Beğeni

Sürpriz kaçırmak istemem fakat feodal yapı ve imparatorluk ideali arasındaki görüş ayrılıklarını da yakında göreceğiz. Eski karakterleri kullanmaya sıcak bakmasam da bu karakterler olmadan da öyküyü işleyince içi biraz boş oluyor haklısın. Tomard ve Joffrey’nin akıbetlerine ise değinmek aklımda var zaten. Öyküde rolleri olacak.

1 Beğeni

Yeni Bir Çağın Başlangıcı (FS 315 - 325)

FS 315 imparatorluk için çalkantılı yılların başlangıcı oldu. Ordu ve donanma giderleri nedeniyle artan harcamalar vergilerin yükselmesine neden oldu. Soylular arasındaysa başını Yüksekkule Lordu Baelor Hightower’ın çektiği muhalif bir grup meydana geldi. Ekonomik darboğazın giderek derinleşmesi sonucu muhaliflerin sayısı da katlanarak arttı. Bu gergin ortamda I. Edric Muhbir Başı görevine Karaliman Lordu Beric Dondarrion’u getirdi. Lord Beric Dondarrion muhalif lordların araştırılması için imparatorluğun casusluk örgütü olan Sancaksız Kardeşlik’i kurdu. I. Edric bu hamleyle kendine sadık olan birçok lordun muhaliflere katılacağını hesap edememişti.

Muhalif lordlara daha sonra İstidacı Lordlar adını kazandıracak olan olay beklenmedik bir sabah imparatora yazılan bir dilekçe mektubuyla gün yüzüne çıktı. Altında Yüksekkule Lordu Baelor Hightower, Casterly Kayası Lordu Kevan Lannister, Kışyarı Lordu Robb Stark, Nehirova Lordu Edmure Tully, Kartal Yuvası Lordu Robert Arryn başta olmak üzere irili ufaklı yüze yakın soylunun imzası olan dilekçede imparatorun yetkilerinin soylulardan oluşan bir meclis yoluyla kısıtlanması talep ediliyordu. İstidacı Lordlar bu talebin reddedilmesi halinde savaşmaya hazır olduklarını da belirtiyorlardı. İmparator I. Edric ülkenin yarısından fazlasına karşı bir iç savaşı göze alamayarak bu talebi onaylamak zorunda kaldı. Bu gelişmeleri takiben FS 318’de mimarlığını Prens Tomard Baratheon’un yaptığı İmparatorluk Senatosu açıldı.

Bu köklü değişim Targaryen krallarından kalma Küçük Konsey kurumunun da lağvedilmesine yol açtı. Yerine Vekiller Konseyi kuruldu. Tarihteki ilk Vekiller Konseyi’nin üyeleri şöyleydi:

Başvekil makamında Lord Willas Tyrell.
Yüksek Mareşal makamında Lord Stannis Baratheon.
Yüksek Amiral makamında Lord Paxter Redwyne.
Başveznedar makamında Tyrion Lannister.
Başyargıç makamında Prens Trystane Martell.
Başsefir makamında Lord Renly Baratheon.
Sancaksız Kardeşlik Lord Kumandanı olarak Lord Beric Dondarrion.
Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak Prens Joffrey Baratheon.
Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı olarak Sör Devan Seaworth.
Yüce Üstat olarak Üstat Krennic.

Soyluların senatör olarak başkente gelmeleri Kral Toprakları’nın çehresini da değiştirdi. Şehir, senatörlerin görkemli konaklarıyla bezendi. Eliaçık soylular sayesinde Essos’tan şairler, müzisyenler, tiyatro oyuncuları vb. şehre akın etti. Hatta Senato’da şehrin imarı için özel kanun bile çıkartıldı. Bu kanun neticesinde Prens Tomard’ın öncülük ettiği mimarlara şehrin yeniden tasarlanması için ödenek verildi. Prens Tomard şehrin tam göbeğine babası Kral Robert’ın heykelinin yer aldığı büyük bir meydan inşa etti. Bu meydana Kralmeydanı denildi. Şehirdeki varoş mahalleler çılgınateşle yakılarak yeni evler inşa edildi. Kral Toprakları yıllar içinde sadece imparatorluğun değil Bilinen Dünya’nın da göz bebeği olan bir şehir haline geldi.

İmparator hizmetleri sonucunda Prens Tomard’a Gazap Burnu’nun güneyinde bir arazi verdi. Prens Tomard bu arazi üstünde FS 325 yılında Ağlayan Şehir’i kurdu. Bu şehre Yaslınöbet adında bir anıt mezar inşa etti. Babası I. Robert’ın kemikleri Yaslınöbet’e taşındı.

6 Beğeni

Artık Tatlıbülbül’ü de senato konsülü seçersiniz :joy: Güzel devam ediyor.

1 Beğeni

Baya güzel ama Robert’ın hükmü boyunca diyara en huzurlu zamanını yaşattı Bilge Jaehaerys buna güldü. Ayrıca Targaryen Hanesi sanırım ölmüş :pensive::dragon:

1 Beğeni

Bir tanesi bari Stark olsa iyiydi :joy::joy:

1 Beğeni

Bir isyan yada iç savaş olacak mı acaba? Merak ediyorum.

1 Beğeni

Bir sıkıntı var ama, Casterly Kayası Lordu Kevan Lannister iken Tyrion konseyde. Ne olursa olsun Tyrion yaşarken Kevan lord olamaz :frowning:

1 Beğeni

Bir sıkıntı daha var Targaryen Hanesi 325 yılda unutulmuş gibi anlatım yapmışsınız buda kolay olmaz ki.

1 Beğeni

Yani sanırım Dany Meereen Kraliçesi olarak kaldı :slight_smile:

1 Beğeni

Şunu da unutmayalim ki Westeros zaten imparatorluk ayarında İmparatorluk , kendi topraklarında oturan çeşitli milletleri egemenliği altında toplayan [devlet] demektir Latince imperare kelimesinden gelir buda buyurmak emir vermek anlamında.

1 Beğeni

Yorumlarınız için teker teker teşekkür ederim her birinize. Hikayede bazı boşluklar olduğunun farkındayım. Serinin sıkı takipçileri olarak ‘‘Dany’e noldu?’’, ‘‘E şimdi bu Starklar nasıl Sur’da birlikte savaştığı I.Edric’in muhalifi oldular?’’ gibi sorularınızın olmasını kesinlikle anlıyorum. Mesela böyle bir hikayede ben de Lannisterlar’ın akıbetini çok merak ederdim. Fakat seriden tanıdığımız karakterleri olabildiğinde az kullanma isteğim buradan kaynaklanıyor. Bunu dördüncü söyleyişim oldu galiba. Bana artık rahatlıkla

Loren ‘‘Serideki Karakterleri Asgari Düzeyde Kullanmak İstiyorum’’ Lannister

diyebilirsiniz.

Seride herkesin sevdiği türden envai çeşit karakter var. Bunların akıbetlerini işlemeye kalkarsam kendi öykümün ana hikayesine zaman bulamayacağım. Kendi öykümde yarattığım karakterlerde bile değinmediğim noktalar var. Örneğin ilk çocuğunu FS 313 tarihinde doğuran Prenses Myrcella’nın bu doğumun üstünden on iki yıl geçtiği takdirde başka çocuğu olmadı mı ? Veya Ağlayan Şehir’i inşa ettiğinde 33 yaşında olan Mimar Tomard kimseyle evlenmedi mi acaba? Bu şekilde liste uzar gider aslında. Ama okkalı bir hikayeden çok yüzeysel bir tarih kitabı gibi anlatmayı tercih ediyorum. Diğer türlüsünü de denedim ancak bir de baktım ki bölümler sizin okumak benim de yazmak istemeyeceğim kadar uzun oldular.

@DaenaTargaryenn Hangi dönemin daha huzurlu olduğu tartışmaya açık. Bu kitabı yazan da Loren adında bir Üstat ve tarih de dünyanın en dürüst şeyi değil sonuçta.
Kesinlikle kolay olmaz. Sonuçta üç yüz yıla yakın yönettikleri kıtadan uzaktalar. Görünüşe göre bu tehlike unutulmuş durumda. Ümit ediyorum ki bu unutkanlık Baratheonlar’ın başına çorap örmez. Ama görünüşe göre bu pilav daha çok su kaldırır.

@alpaltu ‘‘Hangi hakla bir kurt geyiği yargılar?!’’ Şaka bir yana baksana konseydekilerin çoğu imparatorun akrabası. Meclis falan açtık ama adam burada çıkmış nepotizm yapıyor. Batıdiyarda bile olan torpil bizlerin gelecek umuduna ket vurmuş durumdadır.

@Sabah_kilici Ben de merak ediyorum doğrusu :sweat_smile:

@Ulu_Kurt Bu konuyu Üstat İlbeore sorduk ve şu cevabı aldık: ‘‘Lord Tywin vasiyetinde belirttiği üzere Casterly Kayası’nı oğlu Tyrion yerine kardeşine bırakmak istedi. Bu konuda son karar imparatora ait idi. İmparator Edric vasiyete ve annesinin telkinlerine karşı gelerek Casterly Kayası’nı kanunen sahibi olan Tyrion Lannister’a bıraktı. İmparatorun çok sevdiği dayısına yaptığı bu iyilik Lannister ailesinde pek sıcak karşılanmadı. Hükmünün ilk günlerinde bile Lord Tyrion, Casterly Kayası’nda hor görüldü. Ve arkasından türlü dolaplar çevrildi. Lord Tyrion ilk zamanlar bununla başa çıkabilse de bu olaylar onu çok yıprattı. En sonunda haklarından feragat ederek Casterly Kayası’nı terk etti. Özgür Şehirler’e gitmeyi aklına koyan Tyrion Lannister’a İmparator Edric tarafından Hazine Başı görevi teklif edildi. Tyrion Lannister da bu teklifi kabul ederek Kral Toprakları’na geldi.’’

Yeni bölümü yazana dek biraz tartışabiliriz eğer sormak istedikleriniz varsa. Ama ne olur ‘‘Şu karaktere ne oldu?’’ diye sormayın :slightly_smiling_face:

3 Beğeni