Fatih Aegon Abartılıyor mu ?

Şimdi Fatih Aegon’un abartıldığını düşünüyorum.

Sadece benim düşüncem ama onun söylendiği kadar iyi olduğunu sanmıyorum. Büyük bir savaşçı olduğu söyleniyor ama uzak mesafeden ateş saçan bir uçan cinayet canavarına binerken ne kadar dövüşebilirsiniz? Yok. Hiç yok.

Hani harika bir savaşçıydı?

Aynı zamanda boktan bir kraldı. O gerçekten hiçbir şey yapmadı. Visenya ve Rhaenys, Demir Taht’ın ilk kurumlarını oluşturanlardı. Visenya, Kral Muhafızlarını kuran ve Kralın Şehri surlarının inşasını başlatan kişi değil miydi?

Rhaenys, krallıkları evlilikle bağlayan kişiydi.
Aegon’un ordularına liderlik bile liderlik ettiği söylenemez, bu Orys’e bırakıldı.

Tam olarak Aegon ne yaptı? Tarihin en rahatsız edici görünümlü sandalyesini oluşturmanın dışın da? Hiçbir şey.
Adam işe yaramazdı.

Aslında Yedi Krallık dördüncü Targaryen kralına kadar tek bir hukuk sistemine bile bağlanmadı. Aynı kral aslında yolları da inşa etti.

Bir kez daha, adamın işe yaramaz olduğunu tekrar ediyorum.

savaşı askerler yapar, kazanan daima liderdir. Buradaki örnekte de Aegon o lider o demişse tarihte öyle yazılır.
Visenyan’ın diğer iki kardeşten daha çok emeği var krallıkta bir gerçek bir maceraperest, hayalperest hoppa bir kız, diğeri onun kuyruğunda bir kral, krallıkla ilgili çoğu şeyi yapan Visenya idi ama kral olarak ortada olan Aegondu.

Yoktan yedi krallığın 6 sını bir etti. Evet bunu ordu ile yapmadı ordu ile yapsa daha uzun sürerdi bu iş. Aegonun asıl abartısını hak ettiği yer orası. İLK birleşimi yapan oydu diğer krallıkların hepsine diz çöktüren ve onlardan olmayan biri olması ile
bu nedenle ben abartılıyor demezdim, sonrası için evet krallıkta birşey yapmadı Visenya yaptı herşeyi ama birleşimi yapan bunu ben yapacağım diyen Aegondu.

Hmm. Şimdi eleştirel noktanı anladım, bu biraz karışık bir durum aslında. Ben öyle görüyorum en azından.

Fakat sağa sola sapmadan Aegon’un özelliğine değineyim, gerisini sen kafanda çözümle.

Şimdi iyi bir lider, öngörüleri yüksek olan, geleceği inşa etmesini iyi bilen, cesur, girişken, özgüveni yüksek ve insanları etkisi altında bırakmayı iyi bilip; doğru insanları çevresinde toplayıp onlardan faydalanmasını bilen insandır. Kişiyi İYİ LİDER- İYİ HÜKÜMDAR yapan bunlardır, yoksa savaş çekiş sallaması değil. Robert çok iyi bir savaşçı idi; güzel çekiç sallardı ama beş para etmez bir kraldı. Gel gör ki insanlara kendisini de sevdirmesini bilen biriydi, eğer sefaletleri oynamayıp, adam gibi kral olmaya karar verseydi; en azından ortalamanın bir tık üstünde kral olmayı başarabilirdi, kapasite vardı ama kullanmayıp, heba etti kanımca.

Aegon ise bu söylediklerimi fazlasıyla kullanmayı becerdi. Bu yüzden adı Kral- Fatih Aegon. Senin bahsettiğin Orys vs. bunların biri iyi taktikçidir, diğeri iyi komutandır vs. ama iş kral gibi yönetmeye ve söylediğim şeyleri yapmaya, kendinde bulundurmaya gelince bir numaraları yoktur misal. Özetle, bir Diyar’da harika savaşçılar, komutanlar ve sanatçılar, mimarlar olması kimseye fayda vermez; tüm bunları bir araya getirip, gelecek inşa edebilecek özelliklere sahip bir lider/hükümdar olmaz ise… Aegon böyle biriydi, anlatabildim mi?

Fatihti, savaşçı değil. Westerosu fethetmek için de oldukça iyi bir strateji uygulamıştı. Zeki birisiydi ve siyaset konusunda oldukça iyiydi bence. Ama çok büyük bir taktisyen değildi bence. Ejderhaları olmasına rağmen Dorne’u fethedememesi beni bu kanıya itiyor sanırsam. Aegon ne yaptı sorusuna Robert ile aynı şeyi yaptı derim. Karizmatikti ve bunu kullanmasını bildi, insanları yanında topladı, kendisine boyun eğen düşmanlarına saygınlıklarını iade etti vs. Bu açıdan bakarsak Robert’ın da krallığı ele geçirirken aynı yöntemi benimsediğini görüyoruz.

İyi bir taktikçi değildi.En büyük örnek Aegon’un Kralın Şehri surları konusu açılınca kimsenin ejderhaları olan bir şehre saldrmıycağını düşünmesi.Ya arkadaş bu nasıl bir saçmalıktır tamam ejderhan var ama düşmanlar şehre girene kadar kaçını yakabilir. Şehre girdinmi ejderha bi boka yaramaz eğer kullanmaya kalkarsan kendi şehrini yakarsın.

3 5 kişi ile şehre girmeyecek, yakmayacak saldıran kişi yada kişiler büyük bir grupta fark edilir yani haklılık payı var
geleceğe dönük öngörülü değildi targ krallarının hiç biri öyle olsa soylarını westeros soyu ile bir ederlerdi ama ejderhayı kimseyle paylaşmamak için soylarını kuruttular nerdeyse,
Aegon taktik değil öngörüsüzdü eleştirisi daha doğru olur bence, ejderhasız ne yapardık diye düşünmedi, düşünmesi de gerekmiyordu o an için

İyi bir taktisyen demedim iyi bir stratejist dedim. İkisi farklı şeyler. Taktikler savaşta kullanılan, mücadelenin yapısını belirleyen şeyler iken strateji savaşın genelini belirler. Robb veya Daeron çok iyi bir taktisyendi ama yine de savaşını ve krallığını kaybetti. Taktisyen olmadığını zaten kaybettiği sonra ejderhalarla durumu lehine çevirdiği çarpışmalardan biliyoruz zaten.