Fatih Aegon Targaryen "Kan ve Ateş " (Spoiler)

aegon-targaryen

“spoiler” ibaresi biraz dikkat çekmek biraz da kitap içeriği hakkında bilgi içerdiği için.

GRRM, yayımlanacak yeni kitapta Aegon ile ilgili çok ilginç bir bilgi verdi. Muhtemelen üstüne bir sürü kuram oluşturmaya başlanır, bilhassa kitap yayımlandıktan sonra.

Video sonlarında GRRM şöyle diyor: “Bir çok söylenti var; Aegon’un 300 yıl sonra kuzeyden gelecek tehdidi gördüğü ve 7 krallığı bu yüzden birleştirip, gelecek olan tehdide karşı daha iyi hazırlanmak istediğine dair…”

Bu bilgi sanırım doğrudan kitabın içinde de yer alıyor, haliyle dikkatimi çeken şey şu: “söylenti var” diyerek yazılmış bir kitapta birileri “kuzeyden gelen tehdidi” biliyor ve haliyle bu söylentileri yayıyor. Kitabı yazan kişi bu savaşı görmüş, yaşamış birimi ki?Zira şu an Melisandre, Stannis, Sam ve Jon dışında kimse bir şey bilmiyor. Kan ve Ateş 2’yi yazmak istediğini biliyoruz. Belki kitapta savaş sonrası Targaryen hanesinin ne olduğunu da görebiliriz, öyle ise.

Aegon’un “tehdidi bilmesi” ihtimali de oldukça ilginç. Nispeten içine kapalı, gizemli ve sırları olan bir karakter olduğunu biliyoruz, aynı Rhaegar Targaryen gibi ki o da “vaat edilmiş prens” takıntısı olan biriydi. Belki de bu benzerlik, buna işarettir.

0 Likes

Açıkçası benim bu 7 krallığı birleştirmesinde hırs, ego, narsizm yok benim kardeşime piç dedi gibi şeylerden çok böyle bir tehdite karşı birleştirmiş olabileceği düşüncem vardı hep. Zaten iki seçenek mevcut, Doğudan gelen tehdit ve seriyle daha alakadar olarak Kuzeyden gelen tehdit.

Zaten Targaryenlerin sura karşı bir ilgileri var esasında. Suru yıllar sonra restore eden hane Targaryenlerdi. Daenerys Viserys’in surdan sanki kendi yapmış gibi büyük bir hayranlıkla bahsettiğini söylemişti.

0 Likes

Targayen ailesi, Daenys Targanyen’in Valyria kıyametine dair rüyası sonucu Valyria’dan göçmüştü. Belki daha ötesini de görmüştür.

1 Like

Kahin Daenys bu tehdidi görmüş olabilir cidden zira başka bir açıklama gelmiyor aklıma. Alysanne’nin Sur’da ve kuzeyde yaptığı yeniliklerin falan da zaten romantik bir karar değil Sur’da keşfettiği bazı şeyler ışığında atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum.

0 Likes

Ben hiç şüphe duymadım. Sonuç olarak “yönetme” arzusu insanların temel hırslarından biridir. Yıllarca birbiriyle savaşta olan 7 ayrı krallığı, üç ejderham var iken mideye indirmek çok fazla güç olmazdı. Fırsat bu fırsat yani. Haliyle hiç aklıma bu gelmemişti.

Çok da büyük bir ilgi değil aslında, sadece “İyi Kraliçe” ihtiyaç görmüş, bir tane kale yaptırılmasına finansal destek vermiş bu kadar. Viserys’in öyle tavır sergilemesini de olağan buluyorum, sonuçta kendini Diyar’ı kralı olarak görüyor ve oradaki her şey ona ait, tüm diyar onun evi.

İmkansız değil elbet ama pek sanmıyorum. Yani batıya geldikten en az 100 yıl sonra Aegon, birleştirme kararı alıp harekete geçti. O zamana kadar hiçbiri bir şey yapmadı. Onun gördükleri totoşlarını kurtarmak adına bir kehanetti o kadar.

Elbette kitap bir yayımlansın, orada yazar herhalde yeni bir şeyler. Ona göre yorum yapmak daha kolay olacaktır.

0 Likes

Aegon o zaman büyük bir hata yapmış 7 ayrı krallık bile Ötekilere karşı şu an ki 7 krallıktan daha iyi mücadele ederdi.

0 Likes

O zamanlar da sürekli birbirleriyle savaşıyorlarmış ama :slight_smile:

0 Likes

Aegon hiçbir şeyi görmedi bence , güç için fethetti.

0 Likes

Benim de ilk ve genel izlenimim hep böyle oldu ama biz yine de Martin’in verdiği bilgiyi tamamen gözardı etmeyelim. Kitap çıktığında daha fazla bilgi olabilir. Bu arada sanırım yarın yayımlanıyor.

0 Likes

Çok nadir savaşıyorlar Kara Harren mesela 40 yıllık döneminde hiç savaşmamış adam Fetihten sonra ise hayatı savaşsız geçen bir kral oldu mu merak ediyorum.

0 Likes

Tamam krallıklar farklı da her gün savaşacak değiller , sizce Aegon fethetmeden önce en güçlü krallık hangisiydi ?

0 Likes

Demir Adalar ve Fırtına güçlü birbirlerine denk güçleri var.

0 Likes

Kuzey de güçlüydü de Durrandon bi ara baya küçülmeye falan başlamıştı

0 Likes

Kuzey pek güçlü değil Vadi ile olan savaş 1000 yıl sürdü ve kaybettiler çok yıprandılar açıkçası o kadar güçlü değiller o yüzden. Durrandon çok toprak kaybetti evet ama Argilac gibi yenilgisiz bir manyak var başlarında onları güçlü yapan bu ayrıca Argilac Nehir Topraklarını tekrar ele geçirmeye çalışacaktı bence Aegon olmasaydı.

0 Likes

İyi de kuzeyde de acımasız adamlar vardı sonuçta onlar da Essos a kadar adam kovalayıp kellerini gemide sallandırdı

0 Likes

O andallar geldiği zaman hocam. Aegon ile aralarında 4000 yıl var

0 Likes

Ben çat da fetih öncesi demedim fetih öncesi olan dönemleri kastettim

0 Likes

Çok uzun zaman önce bu dediğin Andal istilaları sırasında daha Vadi ile bir savaş yok o dönemde ayrıca bir yağma seferi ve köyleri basıyorlar sadece fethetmiyorlar. Çok güçsüz demiyorum ama bir Demir Adalar ya da Fırtına kadar güçlü değil bence tarihte hiç o kadar güçlü olmadı kuzey çünkü nüfus yok dolayısıyla güçlü ordu yok kışları güneye inip yağma yapıyorlar o kadar, herhangi bir bölgeyi fethedecek güçleri yok. Demir Adalar tarihinin en güçlü ikinci dönemini yaşıyor Fırtına toprakları da en güçlü oldukları dönemden sonra güç kaybetmişler ama Argilac ile tekrar güçlenmişlerdi o yüzden güçlüler.

Genel olarak bütün Fetih öncesi dönemi diyorsan Andal istilası öncesi Demir Adalar çok güçlü bütün batı sahil şeridine hakimler büyük şehirler dahil.

0 Likes

Kitap bugün yayımlandı, darısı 6. kitaba inşallah.

Buradaki kitap içeriğini eklemişler ve garip bir bağlantı kurmuşlar.

Visenya ve Rhaenys’ın bir parça Arya ve Sansa dinamiğine sahip olduğunu düşünmüşler.

Misal Rhaenys eğlence, müzik vb. şeyleri severken Visenya savaşçı ve mizah anlayışının olmaması gibi. Sansa da müzik ve eğlence gibi şeyleri çok sever ve Arya da pek mizah anlayışı olan biri değildir, savaşmaktan hoşlanan biri.

Evet, benzeşen noktalar sadece bu kadar, dağılabiliriz. :smiley:

0 Likes

Yeni bir şey değil ki.

0 Likes