Fenerbahçe SK FAN


#1

Fenerbahçe Spor Kulübü
Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 yılında Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kurulmuştur. Renkleri sarı-laciverttir. Kulübün şu anki başkanı Aziz Yıldırım’dır. Kulübün simgesi Sarı Kanarya’dır.
Kulübün kuruluş amacı kulüp tüzüğünün 2. ve 3. maddelerine göre şöyledir:
“Kulübün takip ettiği amaç: Memlekette bedeni ve fikri terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askeri seferberliklere hazırlamaktır.”
“Kulüp, özellikle askeri beden eğitimlerinin yapılması, milli oyunların yaygınlaştırılması ve disiplinli bir halde geliştirilmesiyle uğraşacak. Kaybolan tecrübelerin kazanılmasına uygun amatör şubeler kurulması ve açılmasına çalışacaktır.”
Gazi Mustafa Kemal Paşa, 3 Mayıs 1918 tarihinde kulübü ziyaret etti. Bu sebeple kulübün kuruluş günü 3 Mayıs kabul edilir.
Kulüp şu anda futbol, basketbol, voleybol, atletizm, boks, masa tenisi, yüzme, kürek, yelken branşlarında faaliyet göstermektedir.
Profesyonel futbol takımı maçlarını Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynamaktadır.
Profesyonel Erkek ve Kadın Basketbol takımları maçlarını Fenerbahçe Ülker Arena’da oynamaktadır.
Takımın amblemi 1910 yılında kulübün futbolcusu Topuz Hikmet tarafından tasarlanmıştır. Amblem günümüze kadar gelmiştir. Yapılan tek değişiklik, alfabe inkılabından sonra amblemdeki yazıların değiştirilmesi olmuştur.
Geçmişte ise Fenerbahçe; keza yaz olimpiyatları sporları arasında yeralan atıcılık, bisiklet, çim hokeyi, eskrim, güreş, halter, hentbol, jimnastik, judo, kano, kule ve tramplen atlama, okçuluk, sutopu, tenis, triatlon ve voleybolda, geçmişte olimpiyat programlarında yeralan beyzbol, kriket ve ragbide, olimpiyatlarda gösteri sporu olarak yer verilen motor sporları, patenli hokey ve su kayağında, olimpiyatlarda yer verilmese de Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından spor olarak tanınan bilardo, briç, dağcılık, patinaj ile wushu’da ve Türkiye’de federasyonlara bağlı olan avcılık, izcilik ve kampçılık, muay-thai, trekking ve tae-bo sporlarında faaliyet gösterdi.

Fenerbahçe’mizin Başarıları :
Fenerbahçe Türkiye tarihinde 92 Kez en çok resmi lig ve kupa şampiyonu olan takım olmuştur.
Fenerbahçe , Balkan Kupası’nda 1966-1967 sezonunda şampiyon olmuştur.Bu , Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin Avrupa’daki ilk kupası olma özelliğini de taşır.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu

Fenerbahçe Ülker Sports Arena :

Atatürk’ün Fenerbahçe için yazdığı yazı : ( Halen Müzemizde Saklanmaktadır. )

Forumumuzdaki Fenerbahçe’li Arkadaşlarımız :

1-@Sansa
2-@Eowyn
3-@rowena
4-@"Jon Kar(Sur Piçi)"
5-@nyx
6-@Aviendha
7-@Disturbed
8-@"Vamos Bien"
9-@Clarissa
10-@phoenix
11-@"Victarion Greyjoy"
12-@BaraTargaryen
13-@starksbucks
14-@Daenerys
15-@TheNorthRemembers
16-@AryaJaqen
17-@Hayalet
18-@DamonRobb
19-@QueenLann
20-@"Dr. Feelgood"
21-@"Mimar Brandon Stark"
22-@ali7171
23-@Ahenkdâr
24-@Sinister => Fair Play
25-@"a Wolf at the Door"
26-@"coldwater"
27-@Bloodraven
28-@3k1907
29-@göktürk77
30-@Lannistark
31-@"Turin Turambar"
32-@çapulcu
33-@ByNoFearSo
34-@"II.Visenya"
35-@"King at the Wall"
36-@CaNaTioN
37-@Brannn
38-@"Oberyn Red Viper"
Diğer arkadaşlar da bildirdiği takdirde eklenecektir :slight_smile:
Not : Yardımları için @Eowyn ve @rowena ’ ya teşekkürü bir borç bilirim :slight_smile:


#2
  1. takımım fener bu konunun yokluğu beni rahatsız etmiştir :slight_smile: ilk takımımı merak edenler olursa Tekirdağspor.
    Benide ekleyebilirsin.

#3

Ekle ekle beni de yaz :slight_smile:


#4

Beni de ekle lütfen. Forumu ele geçirelim Fenerbahçeliler olarak :smiley:


#5

ÇIKAR O LİSTEDEN BENİ HEMEN!


#6

Bende fenerbahçeliyim benide ekleyin listeye


#7

Beni de eklersen sevinirim.Herkes paylaşım yapsa iyi olur,geride kalmışız diğerlerinden.:smile:

Ben de General Harrington Kupası’nın hikayesini paylaşayım.

General Harrington Kupası

[i]Fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerine karşı en büyük zaferlerinden biri de “General Harington Kupası” maçıdır. Maç 29 Haziran 1923 günü, Taksim Stadı’nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde oynanmıştı.

Düşünsenize; bir sabah uyandığınızda hiç tanımadığınız, belki üniformasını daha önce hiç görmediğiniz, başka başka diller konuşan bir sürü silahlı adam köşe başlarını tutmuş, ordunuzun silahlarına el koymuş, kirli çizmeleriyle o kutsal topraklarınızı çiğniyor…

O sabah güneş daha bir donuk asılmış gökyüzüne. İşte İstanbul böyle uyandı bir kasım sabahı. Limni adasının Mondros limanında “Agamemnon” İngiliz zırhlısında Amiral Galthorp ile 30 Ekim 1918 Çarşamba günü imzalanan ünlü “Mondros Mütarekesini” takiben, düşman donanması; sisli ve yağmurlu bir 13 Kasım günü İstanbul’a giriyor ve tarihimizin o acı mütareke dönemi başlıyordu… Bu perişan dönemi, 16 ay sonra emniyet tedbiri bahanesiyle, daha da acı bir olay, İstanbul’un bizzat işgali etti. 18 Mart 1920 Pazartesi sabahı Şehzadebaşı’nda masum Türk erlerini uyurken süngü ile şehit edenler, bu işgalin gerçek amacını, daha ilk sabahında, bütün dünyaya ilan ediyordu…[/i]
[i]
Yaşanan bu korkunç kargaşanın başlangıcından itibaren Türk gençleri işgal kuvvetleri ile spor, özellikle de futbol sahalarında büyük bir rekabete girişmişti. İşte Fenerbahçe’de, bu her sınıftan düşman birlikleri içinde pek çok tanınmış futbolcusu bulunan, İngiltere ve Fransa liglerinin hemen hemen en ünlü takımlarında forma giymiş futbolculardan oluşan birbirinden güçlü takımlarla maçlar yapmış ve oynadığı 50 maçın 41’ini kazanıp, 4’ünde berabere kalarak işgal altında bezmiş, ezilmiş Türk halkının yüreğinde bir nebze olsun teselli ve umut tohumları yeşertmişti.

Fenerbahçe’nin işgal kuvvetlerine karşı en büyük zaferlerinden biri de “General Harington Kupası” maçıdır. İşgal Orduları Başkomutanlığı, Fenerbahçe kulübüne karşı özel bir kin duymaktaydı. Çünkü Fenerbahçe takımı yalnız işgal kuvvetlerine mensup takımları peş peşe yenerek halkın milli duygularını şahlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda düşman açısından “hayli zararlı” faaliyetlerde de bulunuyordu.

İstanbul işgal altındayken Fenerbahçeliler, Kurbağalıdere kenarında kulüp binasının önündeki iskeleye yanaşan motorlarla Anadolu’ya silah kaçırmaktaydılar. Fenerbahçe kulübünün kayıkhanesi bir silah ve cephane deposu haline getirilmişti. Geceleri gizlice bu kayıkhanenin önündeki ahşap iskeleye yanaşan motorlar buradan yüklenip, gizlice Moda koyuna açılıyor, oradan İzmit’e geçerek Anadolu’ya silah ve cephane götürüyorlardı. Fenerbahçe kulübünün bu “zararlı(!) faaliyeti” İşgal Orduları Başkomutanlığı tarafından haber alınmış, ancak bunun farkına varan Fenerbahçeliler kayıkhaneyi derhal boşaltarak cephaneyi çevredeki üye ve sporcu evlerine taşımışlardı. Kulübü basan işgal kuvvetleri birlikleri ortada delil bulamamışlardı. Ancak yine de Başkomutanlık tarafından Fenerbahçe kulübüne süngülü bir müfreze bırakılmış ve Fenerbahçe kulüp binası haftalarca işgal altında tutulmuştu.[/i]

[i]General Harrington Kupası maçında Fenerbahçe’yi zafere ulaştıran o inanılmaz golde Zeki Rıza’nın şutu İngiliz ağlarını havalandırmak üzere. (29 Haziran 1923)

Tüm çabalara rağmen bir şey elde edememiş olmak, işgal ordularının İngiliz Başkomutanı General Harrington’u oldukça öfkelendirmekteydi. Fenerbahçe’ye; hiç olmazsa futbol sahasında acı bir darbe indirebilmek için elinden geleni yapmaktan geri kalmamıştı. Başkomutan Harrington amacına ulaşabilmek için ortaya altın madalyalar konulmuş bir turnuva düzenlenmiş ve turnuva sonunda üç takım ön plana çıkmıştı: Irish Guards, Grenadiers Guards ve Goldstream Guards…

Bu üç takımın en seçkin elemanları sıkı bir çalışmaya tabi tutulmuştu. Bu arada Cebelitarık ve Mısır’daki İngiliz askeri kuvvetlerinden, hepsi de profesyonel birer futbolcu olan dört önemli oyuncu getirtmiş ve adeta bir “İngiltere Milli Takımı” oluşturmuştu. Hedef o kadar büyüktü ki, ortaya konan bir metreye yakın, gümüş işlemeli kupa Başkomutan “General Harrington” adını taşıyordu. “Goldstream Guards” adı altında oluşan bu takım özel şekilde kampa alınarak sıkı bir çalışmaya tabi tutulmuştu. Ve bundan sonra General Harrington tarafından İstanbul gazetelerine şöyle bir ilan verilmişti:

“Gardler Muhteliti Türk kulüplerine meydan okuyor. Galibine, Başkumandanın adını taşıyan büyük bir kupa verilecek bu maça Türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler.”

Fenerbahçeliler bu meydan okumanın direkt olarak kendilerini hedef aldığını hemen anlamışlardı. Ve yine gazeteler aracılığı ile hemen gereken cevabı vermişlerdi:

“Fenerbahçe Kulübü yalnız kendi kadrosuyla bu maçı şartsız olarak kabul eder.”

İstanbul’da büyük bir heyecan uyandıran bu maç 29 Haziran 1923 günü, Taksim Stadı’nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde oynanmıştı. Bu maçı izlemek üzere “Iron Duck Zırhlısı” ile özel olarak gelen Malta Valisi Lord Plummer’de İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’la birlikte şeref köşesindeki yerini almıştı. Şeref köşesinin önündeki masanın üzerinde de maçın galibine verilecek olan “General Harrington Kupası” duruyordu.

Fenerbahçe bu tarihi maça, hiç gol yemeden İstanbul şampiyonluğunu kazanan şu ünlü kadrosuyla çıktı:
Şekip Kulaksızoğlu- Hasan Kamil Sporel, Cafer Çağatay- Kadri, İsmet, Fahir- Sabih, Alaeddin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoy.
General Harrington Kupası maçında Fenerbahçe’yi zafere ulaştıran o inanılmaz golde Zeki Rıza’nın şutu İngiliz ağlarını havalandırmak üzere. (29 Haziran 1923) Büyük bir çekişme içinde başlayan ve hep aynı çekişmeyle geçen maçın ilk yarısını 1-0 yenik kapatan Fenerbahçe, ikinci yarıda coşmuş ve klasik futbolunu ortaya koymaya başlamıştı. 60. dakikada Zeki Rıza’nın golüyle beraberliği yakalayan Sarı-Lacivertli takım bundan sonra daha da açılmıştı. 74. dakikada yine Zeki Rıza (Sporel) çok sert bir şutla Fenerbahçe’yi galip duruma yükseltmiş ve bundan sonra oyunda Sarı-Lacivertli takımın baskısı daha da artmıştı ve Fenerbahçe, güçlü rakibini eze eze yenmişti bu tarihi maçta. Maçtan sonra işgal orduları Başkomutanı General Harrington, adını taşıyan bu büyük gümüş kupayı Fenerbahçe takımı kaptanı Hasan Kamil Sporel’e verirken Taksim Stadı’nda fesler havada uçuşuyor ve yer yerinden oynuyordu adeta.

Fenerbahçeli futbolcular, ellerinde General Harrington Kupası olduğu halde seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarılmışlar ve Beyoğlu caddelerinde, büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılmışlardı.

Bu galibiyet, milli bir zafer etkisi uyandırmıştı. Nitekim maç gecesi Lozan Konferansı’nda bulunan Türk Heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı İsmet Paşa tarafından Fenerbahçe kulübüne; “Heyetimiz namına hepinizi meserretle tebrik eder, gözlerinizden öperim.” diye bir kutlama telgrafı gönderilmişti.(Cem ERTUĞRUL -NTV-MSNBC)[/i]

Yazıyı Fenerbahçe’nin resmi sitesinden aldım.Eklemek istediğim bir şey de var.Fenerbahçe’nin şu an Türkiye’nin en sevilmeyen takımı olduğu gerçek.Ancak bu takım işgalcilere karşı yaptığı mücadeler nedeniyle,Anadolu’daki halkı ayaklandırdığı için “Halkın Takımı” denmiştir.Çoğu kişi Fenerbahçe’nin bu tarihini bilmez.


#8

Dün,bugün ve yarın HER ZAMAN FENERBAHÇE !


#9

Bu arada pek forumda aktif olamıyor ama @“A Wolf at the Door” da Fenerbahçelidir. Ekleyebiliriz bence.


#10

Bende nikimi 3 büyük takıma da yazayım, fair play ruhunu forumda yaşatayım :redface:


#11

Bunlar sahalarda görmek istediğimiz hareketler :slight_smile:


#12

hala misafirim :stuck_out_tongue:


#13

Unco ne biçim adamsın olum sen. :smiley:
Beni de ekleyin.


#14

kaşınan adamım.


#15

15:00 'te Aziz Başkan konuşacak bilginize…


#16

Bu sabah kulübe polis baskın yapmış Başkan’ın basın toplantısını engellemek için. Bakalım Başkan konuşacak mı?


#17

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=35243

Resmi site hariç diğer haberlere itibar etmeyin.


#18

Başkanı bekliyoruz o zaman.


#19

Aynen öyle,bombalar patlasın :slight_smile:


#20

Yaz beni de

Aziz Yıldırım şu anda basın toplantısı düzenliyor.