Feodalizm

Büyük bir kısmı Ortaçağ Avrupası’ndaki yaşama benzer, Westeros’daki sosyal yapı biçimidir.
Feodalizm Andal gelenekleriyle birlikte geldi ve Yedi krallık içerisinde uygulandı. Toplum katı bir toplumsal yapıya dayalıdır ve Krallar, Lordlar ve köylülerden oluşur. Soylular sadakat yemini veren topraklarındaki halka hükmeder. Bu sistemde her adam, korunması karşılığı olarak lorduna askerlik, arazi ve çalışma sözü verir.

Sosyal hiyerarşi
Feodal sistem katı bir toplumsal sınıf yapısıdır. Halktan biri olarak doğan birisinin halktan biri olarak ölmesi beklenir. Düşük bir sınıftan yüksek bir sınıfa ilerleme çok zordur ama imkânsız değildir. Genellikle lorduna büyük hizmetler göstererek kendini kanıtlamış kimseler ve ya kendini şövalyelikte kanıtlayan kimseler şövalye ünvanı verilebilir.

Kral
Kral, sosyal yapının en üstünde “Demir Taht”ta oturur, onun altında çeşitli lordlar, şövalyeler ve en altta küçük halk olarak bilinen köylüler bulunur. Demir Taht’ta oturan kral ülke mülkiyetini açıklar, son politik otoritedir ve bütün konularda nihai kararı verir. Pratikte siyasi durumlardan dolayı kısıtlanır, eğer bazı emirleri yanlış insanları rahatsız ederse pozisyonunu kaybedebilir. Tabii ki kral emekli olamaz, ölünce krallıktan ayrılabilir.
Kralın tebaası büyük hanelerin lordlarıdır. Bu lordlar Yedi Krallık içerisindeki kendi bölgelerini kontrol ederler ve kendi bölgesindeki halkı çalıştırırlar. Bu büyük lordlar bile kendilerine yemin etmiş lordlara sahip olabilirler. Bu sistem en düşük şövalye ve küçük arazi sihiplerine kadar devam eder.

Soylular
GRRM’in dünyasında bazen büyük, bazen küçük, bezense diğerlerine yemin etmiş lordlar vardır; sadece Güneş Mızrağı’nın lordu prens ünvanına sahiptir. Soyluluk, Sahip olduğu kalelerin içerisinde yaşayan tebaalarıyla aralarındaki bağlarla ifade edilen miraz yoluyla geçen bir ünvandır. Her lordun derebeyleri, o derebeylerinin de derebeyleri, hatta belki o derebeylerinin de derebeyleri olabilir, bey hizmetliye sahip bir adama kadar bu düzen inebilir.
Yedi Krallığın dokuz bölgesinde hâkimiyet öncelikle büyük hanelerin lordlarında, ikinci olarak krala ve birkaç köyle görevlendirilmiş derebeylerindedir. Bu lordlar kendi topraklarına bakmak, yerel konularda kral adaleti ve barışını sağlamak ve Kral bağlı vergilerin zamanında toplanmasını sağlamakla sorumludur.
Kâhya: Lordu adına kalenin günlük işlerine bakan kişidir. Lordunun yokluğunda kaleyle ilgilenir.

Şövalyeler
Şövalyeler, en düşük ünvanda soylu sınıfıdır. Bu sınıf, korumak ve yönetmek için arazi hibe verilen toprak sahibi şövalyelerden oluşur. Köylülere ve çalıştırmak için güçlü erkekler sahiptirler, hatta yeminli kılıçlar bile alabilirler. Toprak sahibi şövalyeler topraklarının hâkimi olan lord için dövüşmeye yemin etmiştir. En zengin şövalyeler en fakir lordlardan daha fazla toprağı yönetirken, şövalyelerin topraklarında adaleti yerine getirme yetkisi yoktur. Aksine lorduna bildirmek zorundadırlar.

Halk
Halk ve ya “küçük halk” sosyal yapının en altındadır. Toprakları ve ya ünvanarı yoktur, lordlarının topraklarında çalışırlar ve yönetimde söz hakları hiç yoktur. Köleliğe benzer görünse de, fark; halk özgürdür ve taraflar arasındaki genel anlaşmazlıklarda ve ya yasa ihlalleri konusunda yerel lordlarına itirazda bulunabilirler, genel olarak toplum ve soylular tarafından eşit ve adil muamele hakkına sahip kabul edilirler. Hanelerin çoğu, yerel halkı istismar ve kötü davranışlardan koruyan, soylu aile üyelerin bile çiğneyemeyeceği yasalara sahiptir olmalarına rağmen bu yasalar genellikle yerel lordlarının isteğine bağlı derecelerde kullanılır. Esnaf ve sanatkarların çoğu loncalara (özellikle simyacılar) aittir.
Küçük halk hareketleri olabilir, eğer halktan doğmuş biriyseniz, asla halk statüsünün üstüne yükselemeyebilirsiniz. Ancak yükselmeyi başarabilmiş çok az örnek bulunmuktadır. Örneğin Varys halk doğumlu bir köleyken Yedi Krallığın Casus Başı olabilmiştir. Yine Petyr Baelish alt düzey bir soyluyken (hemen hemen halk tabakasından) kralin “Küçük Konsey”’ine yükselebilmiştir.

  1. kitabın sonunda Sanayi Devrimi kıvılcımları görür müyüz, meşruti monarşiye dönüşeceğinden…

Aynı şey Orta-Dünya’da olduğunda kahrolmuştum, ağlamıştım. Umarım Westeros’da öyle bir şey olmaz.

en basta papa vardir. imparatora, imparator yoksa krallara tac giydirir. digerleri unvanlarini kraldan alirlar, ancak direk kralla muhattap olma yetkisi duk ve yukarisina aittir. kendi aralarinda buyuk kucuk demeden evlenebilirler. buyukten kucuge soyledirler:
papa (fr. pape)
imparator (fr. empereur)
kral (fr. roi)
prens (fr. prince)
duk (fr. duc)
marki (fr. marquis)
kont (fr. comte)
vikont (fr. vicomte) ya da vidam (fr. vidame)
baron (fr. baron)
sovalye (fr. chevalier)

gallo-romanlar tarafindan gerceklestirilen bu siralama daha sonra diger bir cok devlet tarafindan benimsenmistir.
ortacag’da ozellikle savaslarda ustun hizmet karsiligi kazanilan bu unvanlar, zamanla toprak satin alinarak elde edilmeye baslanmistir. fransa’daki bu hiyerarsi 1789 devrimiyle beraber kaldirilmis, tum unvanlar geri alinmistir. daha sonra tekrar boyle bir hiyerarsiye ihtiyac duyuldugundan napoleon tarafindan legion d’honneur nisani yaratilmistir. kralin geri donmesiyle unvanlar geri verilmis, sonra tekrar kaldirilmis, tekrar verilmis vs. vs. boyle devam etmistir. bugun bu unvanlara eskiden sahip olan ailelerin kanun onunde normal vatandasa ustunlukleri yoktur, halk arasinda saygi gorurler.

Süreci o şekilde olabilir ama illaki LOTR gibi olmaz :open_mouth:

birkac imla ve yazim eksikligi disinda son derece bilgilendirici bir makale,ellerine saglik

deneme:@rickon

Eskiden işler ne kadar saçma ilerliyormuş değil mi? Doğu Roma imparatorluğu ve İngiltre gibi devletler doğuda hüküm süren devletlere barbar gözüyle bakıyordu bir de.