FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası 2014

Turnuva dün başladı ama konusu hala açılmamış. İlginç. Milli takımımız dün TSİ 17.00’de oynanan maçta Yeni Zelanda’yı 76-73 mağlup etti. Bugün 22.30’da ABD ile karşılaşacağız. ABD dün 22.30’da oynanan maçta Finlandiya’yı 114-55 mağlup ederek turnuvaya başladı. Bugün 30 sayının altında fark yersek başarı olur bizim için.

Edit: Milli takımımızın fikstürü.

30 Ağustos Cumartesi:
17.00 Yeni Zelanda-Türkiye(73-76)

31 Ağustos Pazar:
22.30 Türkiye-ABD(77-98)

2 Eylül Salı:
16.00 Ukrayna-Türkiye(64-58)

3 Eylül Çarşamba:
18.30 Türkiye-Finlandiya(77-73)

4 Eylül Perşembe:
22.30 Türkiye-Dominik Cumhuriyeti(77-64)

Milli takımımız grubu 2. tamamlayarak son 16’ya kaldı.

7 Eylül Pazar:
21.00 Türkiye-Avustralya(65-64)

Milli takımımız çeyrek finalde!

9 Eylül Salı:
18.00 Litvanya-Türkiye(73-61)

0 Likes

1 abd
2 ispanya
3 fransa
4 Türkiye
Gibi Bir son olacak gibi

0 Likes

Şu kurada yarı final bizim için başarı değil çünkü c ve d gruplarında bizden iyi olan tek ülke Amerika onlar da yarı finalde karşımıza çıkacaklar herşey olağan gelişirse tabi…

0 Likes

Yarı final görüp ilk dördün içinde olacağımızı düşünmek şu an için kolay değil. Götürdüğümüz kadro teknik açıdan zayıf bir kadro. Bugünkü maça da bakınca hücumda tamamen Emir’e bağımlı olduğumuz ortada. Sahadaki takım son dünya kupası finalisti takımdan oldukça farklı. Arkamızda büyük seyirci desteği de yok orada. Türk milleti olarak gazla çalıştığımız için seyirci faktörü bizim için oldukça önemli. Takımımızda ev sahipliği yaptığımız turnuvalarda finalist olarak bunu kanıtladı.

ABD en büyük favori şüphesiz. İspanya da ev sahibi olduğu bu turnuvada hem seyirci desteğiyle de hem de çağırdığı önemli oyuncularının bu çağrıya yanıt verip takıma katılmasıyla avantajlılar. Oldukça da formda gözüküyorlar. Fransa’da Tony Parker olmasa da yine de oturmuş bir kadro var. Yugoslav ekolünün kalıntıları olan ve genç yeteneklere sahip Sırbistan ve Hırvatistan var. Litvanlar basketbolla yatıp, basketbolla kalkarlar. Her turnuvada da madalya için savaşırlar. Yine onlardan iyi bir turnuva geçirmeleri bekleniyor. Sakatlarına rağmen Yunanları da ciddiye almak gerek.

Biz ise grubumuzdan çıkabiliriz gibi görünüyor. Gerek Koç Ergin Ataman, gerekse diğer yorumcular takımımızın son 8 için şansı olduğunu söylüyor. Fakat ondan sonrası son dörde giden yolda takımın o anki durumu ve formu etkili olacaktır. Umuyorum ki son finalist olarak iyi bir turnuva geçiririz.

0 Likes

Keşke oyuncu devşirseydik oyun kurucu da çok işimize yarardi ayrıca emir i hiç beğenmiyorum

0 Likes

Oyuncu devşirememizin tek sorumlusu federasyonumuz. Yoksa oyuncu devşirilecekti. Ama sonuç olarak beğen ya da beğenme bugün Emir olmasaydı Yeni Zelanda’yı yenemezdik. Hucümlarımızda top Emir’in eline değerse bir şeyler olabiliyor.

0 Likes

Ben maçı seyretmedim en iyisini sen bilirsin tabii. Emir
Banko sayı yapacak oyuncu değil kerem i çok seviyorum ama yaşlandı hala bu oyuncuların eline bakmak beni üzüyor onlarida ekstra yoruyor tabii. Olympiakos da bir oyun kurucu vardı o iyi keşke devşilirseydi.

0 Likes

Öncelikle oyuncu devşirme olayı bana çok yanlış geliyor, milli takım dediğinde o ülkenin insanı oynamalı, eksik bölgelere oyuncu devşirmek milli takım ruhunu bitirir. Yarınki maça gelecek olursak herkes fark yeriz diyor ama bizim sağımız solumuz belli olmaz, yenme ihtimalimiz bile var bence :frowning:

0 Likes

İstanbul’da falan olsa belki gaza gelip yenerdik ama ispanyada imkanı yok :smiley: devşirme seneye kesinlikle lazım çünkü oyun kurucu muz kalmiyacak ender in yanına skorer devsirilirse iyi olur

0 Likes

Şu an takıma ruh verebilen birkaç oyuncudan birisi Emir :frowning: bu şekilde bakmamak lazım olaya.
Bkz:Kendini Türk hisseden herkes Türk’tür.

Edit:Emir şu an oyuncu kurucu pozisyonunda Euroleague’deki en yaratıcı oyunculardan.İyi bir oyuncu olmadığı kesinlikle söylenemez.

0 Likes

Emir bugüne kadar gerek Milli Takım’da gerekse Fenerbahçe Ülker’de kaç tane hatırı sayılan koçun elinden geçti ve hepsi Emir’in yeteneğinin sonsuz olduğunu söylüyorlar. Emir şu an basketbolda her şeyi yapabiliyor. Uzun boyuna rağmen top sürüp, oyun kurabiliyor (ve bu uzun boyu ona saha görüşü sağladığı için diğer oyun kuruculardan daha yaratıcı oyun kuruyor), birebir oynayıp potaya gidebiliyor, şutu var. Konsantre olursa savunmada da fena değildir. Zor durumda kalırsan uzun boyuna güvenip potanın altına bile atabiliyorsun. Dediğim gibi Emir her şeyi yapabiliyor fakat bunları çok iyi düzeyde yapmıyor. Ayrıca bu kadar yeteneğe rağmen istikrarlı olmayan biri. Çok iyi başladığı bi sezonu vasat götürüp son maçlarda yine efsanevi oynayabilir. Eğer Emir’in iyi olduğu günlerindeysek takıma oldukça katkı verecektir.

Emir zaten Boşnak olması nedeniyle kültür olarak bize oldukça yakın. Uzun yıllardır burada bizimle yaşıyor, bu ülkenin bir parçası. Bence konuşmamız gereken nerede doğduğu, ne olduğu değil nasıl oynadığı olmalı. Umarım iyi oynar ve Milli Takım’a büyük katkı sağlar.

0 Likes

[quote=“Lizard_King, post:10, topic:7170”]

Şu an takıma ruh verebilen birkaç oyuncudan birisi Emir :frowning: bu şekilde bakmamak lazım olaya.
Bkz:Kendini Türk hisseden herkes Türk’tür.

Edit:Emir şu an oyuncu kurucu pozisyonunda Euroleague’deki en yaratıcı oyunculardan.İyi bir oyuncu olmadığı kesinlikle söylenemez.
[/quote]Emir en sevdiğim oyunculardan ve dediğin söze de kesinlikle katılıyorum. Ben Olympiakos’un oyun kurucusunu devşirseydik gibi yorumlar için demiştim. Gidip ülkeyle alakası olmayan birine Türk pasaportu verip oynatmak kimsenin içine sinmez bence.

0 Likes

[quote=“TurkJedi, post:12, topic:7170”]

Oyuncular profosyonel ya bence sorun olmaz .

0 Likes

Bugün maçta en iyi oynayan Oğuz ve Barış Ersek… Emir ve Ender ise oyun kurarken kesinlikle başrolde olmaları lazım yoksa büyük sıkıntı çekeriz… illa oyuncu devşirmemize gerek yok. Şuan için lider olmasa da kadro yeterli zaten 1-2 seneye alttan çok oyuncu gelecek gençlerimiz üst üste Kupaları aldılar avrupada ve dünyada…

Eşleşeceğimiz yan gruptaki hiçbir takım bizim yanımıza yaklaşamaz yarı finale kadar yolumuz açık eğer bu takım yarı final görmezse net başarısızlık olur…

0 Likes

Benim şahsi düşüncem avrupa şampiyonu olan genç jenerasyon un kupaya getirilmesi idi devşirmeyu bende onaylamiyorum.

0 Likes

Hocam yıllarca üst düzey oynamış takımların karşısına öyle bir takımla çıkmak basketbola ve milli takımımıza hakarettir.Oradakiler çocuk sayılır henüz, 18 yaşında bile değil çoğu.Milli oyuncularımız ne yaptı da bu şekilde bir cezalandırmayı uygun görüyorsunuz onlara?
Yüzleşmek lazım, devşirme yapmadan sporda ilerlememiz çok zor.Altyapı imkanlarımız o kadar gelişmedi daha.

0 Likes

O gençler yıllar sonra avrupa tahtına oturacak inşallah Yusuf bence kerem tunceri omer asik Oğuz savaş ve genç kadro getirilseydi madalya gelmezdi belki ama tecrübe olurdu ama madalyayı tercih etti federasyon onların tercihi tabii

0 Likes

Bu genç nesilden ben de umutluyum Oğuzcum, şampiyona şehrimde oynandığı için izleme fırsatı buldum, gerçekten iyi bir şeyler yapma kapasiteleri var.Ama henüz 5-6 seneleri var diye düşünüyorum.Geleceğimiz aydınlık görünüyor onlarla birlikte…

0 Likes

Hadi bakalım inşallah bu nesil değerlendirilmezse ayıp olur gerçekten ama ben yine kararimda tutucuyum fransa da bu kupaya gençleri götürdü ve ilk maçında Brezilya’ya kaybetti fakat tecrübe kazandı neyse iyi geceler. .

0 Likes

Avrupa şampiyonu olmuş gençlerden sadece Cedi Osman var. Tecrübe kazanmaları için hiç olmazsa 2-3 tane daha getirilmeliydi.

Bak Yeni Zelanda’ya. Takımın çoğu gençlerden oluşuyor. Bu turnuvada başarılı olamayacaklar ama 2018’de madalya için oynayacaklar. Bizim milli takım ise 2018’de ilk kez Dünya Kupası’na gidecek olan oyuncularla oynayacak. 2018’de eğer Yeni Zelanda da Türkiye de katılmayı başarırsa tecrübenin ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.

0 Likes