Final Öncesi Anket (Genel)

8-sezon

Sizce ana karekterlerden kim/kimler ôlür ? (2 hakkınız var)

• Dany
  • Jon
  • Cersei
  • Arya
  • Sansa
  • Jaime
  • Brandon
  • Tyrion

0 oylayanlar

Yan karekterlerden kim/kimler ölür ? ( 2 hakkınız var)

• Davos
  • Brienne
  • Gri solucan
  • Sandor
  • Podrick
  • Varys
  • Yara
  • Daario

0 oylayanlar

Tahta kim/kimler oturur ? ( 2 hakkınız var)

• Dany & Jon
  • Yalnız Dany
  • Yalnız Jon
  • Cersei oturmaya devam eder
  • Brandon
  • Sansa
  • Tyrion
  • Tyrion & Sansa
  • Taht diye bir şey kalmaz

0 oylayanlar

Cleganebowl nasıl sonuçlanır ?

• Sandor kazanır
  • Gregor ayısı kazanır
  • İkiside ölür

0 oylayanlar

Cersei yi kim öldürür ?

• Jaime
  • Arya
  • Tyrion
  • İntihar eder

0 oylayanlar

Tyrion,Dany’e ihanet edecek mi ?

• Evet
  • Hayır

0 oylayanlar

Varys,Dany’e ihanet edecek mi ?

• Evet
  • Hayır

0 oylayanlar

Cersei çılgın ateşe başvurur mu ?

• Evet
  • Hayır

0 oylayanlar

Euron’u kim öldürür ?

• Jaime
  • Yara
  • Dany
  • Gregor
  • Sandor
  • Arya

0 oylayanlar

BONUS

Sansa’nın Ned stark’ın 15 yıl boyunca gizlediği sırrı 3 saat içinde Tyrion’a anlatıp yeminini bozması hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bu durum başına iş açar mı ?

• Starklara yakışmayan bir tavır sergiledi.Evet iş açar.
  • Starklara yakışan bir tavır sergiledi.Hayır iş açmaz.
  • Starklara yakışmayan bir tavır sergiledi ama iş açmaz.
  • Starklara yakışan bir tavır sergiledi ama iş açar.

0 oylayanlar

Cersei’nin ölümü kesin. O tahtı Cersei’ye bırakmazlar ve sonrasında da ölür gider. Jaime hakkında da ben hep ikiziyle beraber ölür diye düşündüm. Bunun iması defalarca yapıldı kitapta. Gerçi bu sezon başlarında acaba Jaime hazır imana gelmişken farklı bir kaderi olabilir mi diye düşünmedim değil ama dizi Jaime için Cersei’yi uyuşturucu gibi işlemek konusunda karar kıldı. Yapacak bir şey yok. İkizlerin kaderi aynı olur bence artık.

Varys banko. Melisandre öleceksin diyerek spoilerı verdi zaten. Bunun haricinde Sandor ve Gri Solucan arasında git gel yaşadım, Sandor’un düşük bir ihtimal de olsa yaşama şansı var bence, senaristlerin herkes bunu bekliyordu o zaman tersini yapalım tarzı bakış açısı herkesin malumu. Gri Solucan ise… Kraliçesinin yaşayacağını pek düşünmüyorum. Her ne kadar önceki ankette Dany’e rey vermemiş olsam da bunun sebebi Jaime ve Varys’i daha banko görmemdi. Ama Gri Solucanın kraliçesi ölünce (Missandei de öldüğüne göre) yaşaması için sebebi kalmaz artık.

Brandon. Malum sızıntıların da dışında bence göndermesi yapıldı. Kral olması gereken kişi bunu hiç istemeyendir denerek. Tamam Jon da bu tanıma uyuyor ama Brandon tamamen nefsani duygulardan arınmış, en üst perdeye çıkmış birisi. Öte yandan velette sonsuz bilgelik var. Herkes odun oldu bu karakter diyor ama belki de tanrısal güce sahip titri pis bir insandansa böyle bir karakterin alması daha iyidir. Unutmayalım Bran Martin’in ilk düşündüğü karakter.

İkincil seçenek de seri ruhuna uygun biçimde tahtın yok edilmesi.

Cleganebowl her ikisinin de ölümüyle sonuçlanır bence

Normalde buna Jaime derdim ama dizi Volonqar’ı işlemediğine göre bu görevi Arya’ya verir gibime geliyor. O kadar intikam planları, liste falan NK hariç sırf Freyler için olmamalı. Eh düşmandan öldürecek doğrudüzgün isim de kalmadı. Euron var ama onunla da ne Arya’nın ne de Starkların bir geçmişi var. Geriye Cersei kalıyor. Zaten Ramin Lannister stark müziğini karıştıracaktı. Bu sahne için olabilir.

O yargı sahnesi boşuna değil bence. Zaten her ne kadar sesli düşünmese de Varys ile olan konuşmada Tyrion’un içten içe bazı şeyleri sorguladığı ortaya çıkıyor.

Dizi bu saatten sonra böyle şeylere yer verir mi bilmem. O kadar kesin olur dediğimiz olay kırpıldı, o kadar güzel malzeme hiç edildi ki… Ama gene de kullanır gibime geliyor. Cersei’nin fazla alternatifi yok çünkü. Bir de yükselişini bu merete borçlu. Bir şeyler çıkar buradan.

Euron konusuna Dany dedim ama bence Jaime öldürür(anket seçeneklerini değiştirebileydik). Sevdiceğinin erkek arkadaşını kesmesi hem şuanki Jaime’nin karakterine hem de serinin işleyişine daha uygun olur. Başlarda Fragmandan hareket ettim ama son darbeyi Jaime vurabilir.

Sansa’nın bunu Tyrion’a söylemesi mevzusunda bence Sansa’ya haksızlık yapılıyor. Sansa bunu dedikodu olsun diye söylemedi. Sadece kardeşi gibi bildiği kuzeninin aşktan gözü kör olmuşken kendi hakkını çöpe atmasına razı olamadı. Jon’u Jon’dan korudu. Evet belki Nedlik bir hareket değil ama aslında yeri geldiğinde gayet Zalim olabilen Starkları Ned’den ibaret saymamak lazım. Sansa kendi ailesini korumaya çalıştı sadece. Kendi ailesinden bireyin taht üzerindeki hakkının göz göre göre hiç olmasını istemedi. Yani Starklar için iş yaptı. Yaptığı hareket yakışırdı bence.

Başına iş açar mı? Nope. Sanmıyorum. Kim kızacak? Vadi şovalyelerini haber etmemesine olur öyle diyen Jon mu? Dany kızar evet ama zaten bunlar açığa çıkarsa artık seçenekler kısıtlı olur. En pembiş ihtimalde yaptığın hoş değildi ama iyi bitti gel sarılayım der

En kötü ihtimalde…

Well… Ona gelinceye kadar uğraşacağı Kuzeyliler ve Vadililer var. Yani Sansa gerekirse savaşı göze aldı bu yüzden bu durumu başa iş açmak olarak yorumlayamayız bence.

3 Likes

Aynen Sansa’yı yedirmeyiz Mad Dany’ye. Cersei ok manyağı yapsaydı keşke orada

4 Likes

Buraya kadar çok iyi gelmiştin,like basmak üzereydim.Görüş tabi ki senin görüşün ama Sansa’nın Jon’u düşündüğü için,Ailesinin çıkarlarını koruduğu için söylediğini hiç amaa hiç sanmıyorum hatta bundan eminim.Sansa hiç bir zaman Jon’u sevmedi.kuzeyin kralı olduğunda bile onu sürekli yerdi.Ayrıca Dany düşman değil ki ? Tam aksine müteffik.Dost.Kimi kimden koruyor ? Bence Sansa’nın içinde ki kraliçe alevi halen sönmedi ve Dany’i kıskanıyor.Zaten Tyrion ile yaptığı konuşma çelişki doluydu.İlk başta “neden o ?” diyor.Tyrion,ona nasihetler veriyor ve Jon’un Dany’i destekleyecegini söylüyor.Sansa “bu Jon’un sorunu” diyor.Tyrion biraz daha üstüne gidince “Ailemin erkekleri gúneyde yapamıyor!” diyor.Hemen ardından Jon’un kimligini söylüyor.çelişkiye gell ! Jon,kral olursa güneye gitmeyecek mi ? bu ne perhiz bu ne lahana tursusu ? Sansa bastan beri Dany’i sevmiyordu.Savasta bile onu cekistirdi.Fırsat arıyordu Jon sayesinde buldu.

Mesele Jon’un tahta oturmasi degil emmoglu.Otursun ! ama bana Sansa’nın iyi niyetli oldugunu soyleme.inanmam :grin:

2 Likes

Sansa’nın Ned Stark’ın 15 yıl boyunca gizlediği sırrı 3 saat içinde Tyrion’a anlatıp yeminini bozması konusunda genel olarak sinirliyim. 3 saatten daha önce söyleyebilirdi ya da şunu yapsaydı Sansa :smiling_face_with_three_hearts:
image

2 Likes

@YeniAy_Ottoman Cersei yi koymasam Dany 1. çıkacak.Algılar Dany’nin öleceği yönünde şekillenmiş.Görüyor musun :grin:

Cersei’yi koymasan elbette ki en güçlü ölecek aday Dany olacak. Ben sana ne dedim? Ağırlık Cersei der, zira kesin öleceği bilinen kişi o :slight_smile: Bu son sızıntılar ile birlikte de doğal olarak 2. sıra Dany’de :slight_smile:

Enterasanlık var bu işte Sansa ne yaparsa yapsın haklı çıkarma çabasında olanlar var…Ülkemiz de olduğu gibi Adam çalıyo ama iş yapıyo abi:)

Canın sağolsun :grin:

Geçen sezon için evet. Ama bu sezon imana gelmiş bir Sansa görüyoruz. Yani ortam hazır olmasına rağmen kendisi için bir alternatif ya da ona yakın bir şeyler öne sürmedi.

Ama buna karşın gene de şu konuda haklı olabilirsin: Jon’u düşünmek. Ama grne de emin olduğum şey ailesinin çıkarlarını düşündüğü meselesi.

Şimdi bak Sansa’nın amacını anlamak için sahneleri iyi okumak lazım. Ne diyor Sansa ara sahnelerin birisinde Dany’e? Biz bir daha kimseye diz çökmeyeceğimize yemin ettik.

Hadi Sansa’yı geçtik o fettan. Ama Arya? İlk versiyonda Martin’in Jonla seviştirmek istediği Arya? O bile we don’t need allies diyor.

Yani hacı olay Dany değil. Olay Güneyli birine diz çökmek. Elbette Jon bir Targaryen ama yarı yarıya Stark ve Starklar arasında Ned’in oğlu gibi büyüdü. Yani Jon’un 7 krallığın başına geçmesi Robb’ın savaşı kazanıp 7 krallıj kralı olmasından çok farklı değil. Yani Jon’un aslen bşr Targaryen olmadı “hele ki Stark soyu artık kesinkes kadınlardan devam edecekken” argüman olarak bile öne sürülemez.

Bence bu farklı şekillerde yorumlanabilir. İlk sözü, yani why her meselesi içten içe bir alternatiften haberi olduğu için. Ailemin erkekleri meselesi de Jon için endişe ettiğinden dolayo.

Yani şimdi tabi bu tartışma uzar gider ama şunu söyleyim bence böyle belietsiz şeylerde diğerlerine bakmakta fayda var.

Peki Arya?

Gerçekten merak ediyorum onun hakkında ne düşünüyorsun? O da Sansayla aynı doğrultuda. O da mı sansa gibi hırslı ve kıskanç?

Sansa için tanıdığım en akıllı kişi diyen Arya mı?

Vadiyle anlaştığını Jon’a söylemeyip Jon’u ölüme gönderen Sansa’nın şimdi Jon’u düşünüyor olarak görmek anlamsızlık olur. Benim Sansa’da gördüğüm tek şey kıskançlık. Sansa sahnelerini iyi okumak için savaş sırasında hala Dany’e laf ettiği bölüme bakmak yeterlidir.

2 Likes

@Starkgaryen senide bekliyorum kraliçem.az,çok deme.boş geçme.1 oy 1 oydur :grin:

Bir tarafta eğitimini en büyük taht oyuncularından alan, tam bir kraliçe Majesteleri Sansa…
Not:Sophie Turner’ı sevmem.

Diğer tarafta ise ne idüğü belirsiz Daniel Radcliffe mi dany mi Dænerys mi ne. Bundan kraliçe olur mu R’hllor aşkına. Ölsün de kurtulalım şu salaktan.
Not: Emilia Clarke’ı severim.
Daenerys-eats-heart

5 Likes

‘’ Abi ejderi öldürdüler misoyu idam ettiler yaksın yıksın bütün şehri kraliçemiz delirmesin de kim delirsin abii
Kraliçemiz Danerys iyi ama danışmanları onu yanlış yönlendiriyor :rage: ‘’

2 Likes

Gerçek hayatta danışmanların malum şahıs T…P üzerinde etkisi var mıdır? Bence yoktur, Dany’de kendi kararlarını uygulasaydı. Sansa gibi güzel yöneticilik yapsın

2 Likes

Arya’nın Sansa ya uyduğunu düşünüyorum.Bunu Jon’la olan konuşmalarından anladım.Arya,Jon’a hak verdiğinde (Buna saygım var!) Sansa “Daha evvel ne konuşmuştuk!” tepkisi veriyor.O sahneyi bir daha izle ne demek istediğimi anlarsın.Arya kıskanç degil Dany ile de sorunu yok.Onun tek önem verdiği şey aile.Sansa da onun aile üyesi.Kendi aralarında ne konuştuklarını bilemeyiz ama konuşmuşlar.bunu Arya’nın su cumlesinden rahatlıkla anlayabiliriz ; “Tanıdığım en zeki kişi Sansa!”

Yani önceki bölüm az daha Sansa’yı kesecek kızın Sansa tarafından manipule edildiğini düşünüyorsun yanlış mı anladım? Bence Sansa Arya’yı baskılayabilecek birisi değil.

Bak hocam siz şunu unutuyorsunuz, Sansa ve Arya’nın bu tavırlarının arkasında kıskançlık değil bağımsızlık isteği yatıyor!!

Yani onların başına ne geldiyse başka hanelerden, onlardan medet ummaktan geldi. Ailenin tüm erkekleri Güneyde eridi, Güneyliler tarafından ihanete uğradı. Bu yüzden onlar herhangibir Güneyliye yeniden güvenmek istemiyorlar.

Yani bu şunun gibi, Amerika bize İran’a karşı yardım etti. Peki bu Amerika’ya boyun eğmemiz gerektiğini mi gösterir?

Ya da Ortaçağvari bir örnek verelim, diyelim Eyyubiler haçlılara karşı yardım etti Anadolu Selçukluya. Ama bunlar Anadolu Selçuklunun Eyyubilere boyun eğmesini mi gerektirir?

Ama işte eğer Anadolu Selçuklu hükümdarı Kılıçbilmem ne Eyyubi sultanı olacaksa aynı zamanda neden olmasın?(Kuzeydeki kral unvanı klamıyor ama falan deme lütfen, önemi yok bunların)

Yani olay Dany antipatisi değil, olay bağımsızlık isteği. Bu kadar.

1 Like

Doğru. Sansacıyız zaten. Bu yazdıklarım targçı söylemleri.

1 Like

Birden fazla hesabım yok yanlış düşünüyorsun, Stannis’i de sevmem bu arada. :grinning: Dany’nin ölümünü gördüğümde tüm apartmana çikolata falan dağıtmam gerek. :joy:

Mod Uyarısı

Arkadaşlar,

Sizlerden ricamız olayları kişiselleştirmeden, küfür ve hakarete varacak öfke ortamı yaratmadan, güzelce konu tartışmanız.

Sık sık tekrar etmek zorunda kalıyorum artık; tartıştığınız karakterler ve yaşananlar gerçek değil, birer hayal ürünüdür. Sanki gerçekmiş gibi bir psikoloji ile yazıp çizmeyin, ortam geriliyor.

Mesajları silmekten; konuyu kapatmaya kadar hatta üyelere yaptırım yapmaya kadar gider bu şekilde. Bunların hiçbirini istemiyoruz, müdahale gerektirmeden tartışıp, sohbet edin.

Teşekkürler.

2 Likes

Son olaylarda Sansa’ya pek hak vermedim ama abi Sansa Dany’nin neresini kıskanacak? Bu da biraz abes kaçmıyor mu? Zaten Varys bile “bu olay ortaya çıkarsa Dany için çok daha kötüsü olacak, vadiyi, kuzeyi kaybedecek” dedi. Sansa şu an networkü en sağlam karakter. İstese bence herkese kafa tutardı. Ortalığı net olarak karıştırmasından ben de rahatsız oldum. Çünkü çok büyük bir risk aldı. Tıpkı 1. sezondaki Ned Stark gibi. Ya kazanacak ya kaybedecek şu anda ve Jon’u da yanında götürebilir. Buna kızıyorum. Sansa Dany’den korksaydı veya Dany’i kıskansaydı bence açık açık Dany’e “Kuzeye nolacak” diye soramazdı. Bu konuda da düşüncem bu. Cersei’nin yardım edeceğine en başından inanmayan Sansa belki de Dany’nin içindeki kötülüğü görmüş olabilir. Bu yüzden Dany’i sevmiyor olabilir.

Not: Dany haterı değilim.