Fire&Blood 20 Kasım'da raflardaki yerini alacak

Kitabın kapağı.

GRRM’nin Targaryen tarihini anlatacağı yeni kitabı Ateş ve Kan 20 Kasım’da kitapçılardaki yerini alacak.

Hayır, kış gelmiyor, 2018’de en azından. Kış Rüzgarları için beklemeye devam edeceksiniz.

GRRM

kış rüzgarları hariç herşeyi yazıyor

burada grrm’in yapımcılarla anlaştığını kitabın diziden hemen önce ya da hemen sonra çıkacağını yazıyordu sanırım gerçekten öyle olacak :tired_face:

sanırım kitap aegon ve kızkardeşlerini anlatacak 300 yıl önce diyor üstünde ama emin olamadım.
@henrymorgan92 teşekkürler bu arada :slightly_smiling_face:

Targaryen tarihi kimin umrunda.Kış Rüzgarlarını bitir be adam.6.kitabı okuyamadan ölüp giden fanatiklerin ahı öbür dünyada misliyle çıkacak yazardan.
Adama 21.yüzyılın Tolkieni dedik ancak edebiyat tarihinin en sadist yazarı çıktı.Okuyucularını yeni kitabı için bekletip sürüm süründüren acı çektiren bir vicdansız.

Arkadaş Zaten Targ Tarihini fazlasıyla Biliyoruz Kış Rüzgarlarını çıkarcaklarına neden böyle bir şey yapıyorlar. Bari Sadece Targ Değilde Diğer Valyria Hanelerinede değinsinler

kalbimi kırdın yine dedem. Ver kitabı ben yazayım dedem

Hani Karasu savaşında Tazı’nın askerlere seslenişi vardı:
“Kılıcı temiz ölenin cesedini s… “ diye.

Eğer bu şişko ihtiyar Buz ve Ateşin Şarkısını bitirmeden ölürse onu mezarından çıkarır her gün cesedinin üzerine sigara basarım. Kabir azabı yaşatırım ona.

Dunk ve Egg den devam etseydin bari allahsız Martin. Çok zevkliydi onları okuması. Küçük küçük kitaplar halinde yayınlardın işte.

Öyle deme. Fetih öncesi Targaryen tarihi hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Ne yaptılar o zaman? Essosda bulunan diğer Valyrialılarla nasıl iletişim kurdular?

The World of İce and Fire kitabında Targaryen tarihinin bazı kısımları çok yüzeysel anlatıldı. Fire and Blood kitabında onlara detaylı bir şekilde değinecektir Martin.

Kitap bitti zaten. Dizi diyalog çalmasın diye sona ermesini bekliyor, o zaman yayınlayacak. İnsanlar deli gibi The Winds of Winter beklerken gidip ara bir kitap yazacak kadar piç değil çünkü. The Winds of Winter is Coming… Gerçi arkadaşımın olaya farklı bir yorumu vardı;

Bunun çok gerçekçi bir düşünce olduğunu zannetmiyorum. Çünkü Aslında dizinin bu kadar saçmalamasının sebebi kitabın yetişmemesi. Çünkü kitaplarda olaylar çok dallandı budaklandı ama aslında konularda fazla ilerleme olmadı. Lady SH, Dornish Ambition, Vic Greyjoy ve pek çok şey var ama bunları bağlaması zor nasıl işlenecek nereye gelecek. Martin bile Altından zor kalkar. Dolayısıyla benim düşüncem el mahkum yan konuları boşverip ana olaylara odaklandıkları yönünde. Martin’in klasik kitap çıkartma süresi bu zaten. Kargaların ziyafeti çıktığı zaman aslında bu kitabın daha geniş olacağından ancak fazla geniş olduğu için ikiye böldüğünden ve diğer yarısının seneye çıkacağından bahsetmişti. Ancak kitap 2011’de çıktı 7 sene sonra ve Winds of Winter çok daha kalın bir kitap olacak sanırsam.

Peki millet kitap beklerken neden başka şeylerle uğraşıyor? Çünkü istemiyor bu kadar basit. Bazıları tek bir işe odaklanırken bazıları birden fazla işle uğraşır ve Aslında bu sayede verim de belli bir nebze artar. Martin zaten hep kitap yazarken başka şeylerle de uğraşmış bir insan. Varsın Alakasız şeyler yerine Evreni derinleştiren kitaplar yazsın.

Kis Rüzgarlari’ni tercih ederdim ben de tabi ama bu kitap da beni heyecanlandirdi.
Bence çok sey ögrenecegiz. Targaryen hanesinin 300 yillik hükümdarligi hakkinda bildiklerimiz oradan buradan toplanip bir araya getirilmis bilgi kirintilari + Buz ve Atesin Dünyasinda bu hükümdarligin bir özetinden ibaret. Martin bu kitapla o süreci daha derin, detayli bir sekilde anlatacaktir.
Valla buna da sükür. Dizi baslayana kadar ve Kis Rüzgarlari çikana kadar bizi az çok oyalayacak bir kitap geliyor bence.

20 Kasım’da çıkacak ama bize gelmesi yüksek ihtimalle 2019 Şubat’ı rahat bulur. Epsilon Yayınları umarım elini çabuk tutar da bizleri bu kitap ile çok bekletmeden buluşturur.

Kitap çıktığı gibi bizimkiler çevirisini yapıp PDF sini yayınlarlar.
Burada da parça parça Povlar yayınlanır.

POV tarzı değil ansiklopedi tarzı olur muhtemelen.

Kastettiğim fiziksel anlamda elimizde ne zaman bulunabileceğiydi.
Senin dediğin gibi interaktif bir ortamda, erken bir tarihte çevirisi yapılırsa bu harika olur.

Ansiklopedi gibi olunca sıkıcı oluyor.
Ben Buz ve Ateşin Dünyası’nı bitiremedim sıkıldım bir süre sonra.
Ama mesela “Düzenbaz Prens” veya “Prenses ve Kraliçe” gibi olursa güzel olur.
Bu kitaplarda bir üstadın tarih kitabı şeklinde yazılmıştı sürükleyiciydi. Soytarının rivayetleri ise çok eğlenceliydi. Konuyu dönüp dolaştırıp sapıkça birşeye bağlıyor :joy:

O kitaplar da ansiklopedi gibi bence ama zaten ansiklopedi gibi deyince o ikisini kast etmiştim xd.

Yalnız ejderhaların dansından çok güzel dizi serisi çıkar. Sürekli değişen dengeler, aşırı acımasız olaylar falan. En güzel tarafı da sonu. Starkların 3. günün şafağında yetişen ordular gibi gelmesi ve yönetimi ele geçirip bir sağdan bir soldan adam asıp gitmesi…

evet sıkıcı ama serinin geleceğine dair ima arayınca o sııcılık benim için gitmişti

güzel seri çıkar katılıyorum ama G o T un özelliği şaşırtması, ayrıntılar bilindiği için çokta şaşırtıcı olmaz bence

Dizi kitap serisinden sonra çıktı biliyorsun değil mi? :smiley: