Fısıldayan Orman Savaşı

*1. sezonu izlemeyenler için spoiler içerir.


Taraflar
Stark Hanesi—Lannister Hanesi
Komutanlar
Robb Stark—Jamie Lannister
Kuvvetler
5.000 kişi—Birkaç yüz kişi

Fısıldayan Orman Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasında yaşanan ana savaşlardan biridir. Savaştan sonra, Nehirova kuşatmadan kurtulmuş ve Nehir Toprakları rahat bir nefes almıştır.

Arkaplan
Jamie Lannister, Nehir Toprakları’ndaki kolay zaferlerinden sonra aşırı özgüvenli hale gelmiştir. Nehir lordlarının kuvvetlerini Altın Diş’te ve Nehirova’da mağlup etmiş ve Nehirova varisi Edmure Tully ile birçok şövalyesini ele geçirmiştir. Ardından Nehirova’yı kuşatmıştır. Lord Tywin ise ordusuyla birlikte Nehir Toprakları’nın doğusunu tutuyordu ve buda Jamie’nin zaferlerini güvende tutuyordu. Jamie bu fırsattan yararlanarak, Nehir lordlarının çoğunu kendi kalelerinde mağlup etmiştir.
Robb Stark ise Jamie’nin haberi olmadan Freyler ile anlaşmış ve Mavi Çatal’ın batı tarafına geçmiştir. Daha sonra Freyler ve Denizgözcüsü’nün Mallister’larıyle birleşen Robb Stark, kuzeyden Nehirova üzerine yürüyerek kuşatma birliklerini şaşırtmıştır ve yenilgiye uğratmıştır. Robb’un bu hareketlerinden Lannister’ların haberinin olmasının asıl sebebi, Sör Brynden Tully’nin tüm Lannister ileri kollarını esir alması veya etkisiz hale getirmesidir.

Savaş
Lord babasının Altın Diş’te ki yenilgisinden beri, yüzden az adamla Lannister ikmal kollarını yağmalayan Marq Piper, Lannister kuvvetlerinin zayıflamasında etkili olmuştur. Robb Stark, Jamie’yi ana kampın dışına çekebilmek için Tully renklerini taşıyan 100 kişilik bir birlik göndermiştir. Jamie de bu birliği birkaç yüz kişilk bir birlikle takibe başlamıştır. Ancak önden giden ileri kollar Brynden Tully tarafından öldürülmüştür. İlaeri kollarından bilgi alamyan Jamie, yine de takibe devam etmiştir ve ormana girmiştir ve Robb Stark’ın tuzağının ortasına düşmüştür. Jamie tuzağın tam olarak içine girdiğinde geri çekilen birlik durmuş ve diğer Stark birlikleriyle birlikte saldırıya geçmiştir.
Lady Maege Mormont’un birliklerinin savaş borularıyla verdiği işaret tuzağın işe yaradığını haber vermiştir ve İrijon Umber, Lord Rickard Karstark, SerStevron Frey ile Lord Jason Mallister eş zamanlı olarak saldırıya başlamışlardır. Savaş Stark Hanesi için kesin bir zafer olarak sonuçlanmıştır. Theon Greyjoy’a göre Lannister’lar her Stark adamına karşı beş adam kaybetmişlerdir. Jamie, savaşın kaybedildiğini anladığında Robb Stark’ı öldürmek için Stark kuvvetlerinin içine dalmıştır ancak Daryn Hornwood, Eddard ve Torrhen Karstark’ı öldürdükten sonra durdurulmuştur ve esir alınmıştır.
Jaime yanı sıra; Gawen Westerling, Quenten Banefort, Garth Greenfield, Regenard Estren, Tytos Brax, Willem Lannister, Cleos Frey ve Tion Frey esir alınmıştır

Sonrası
Sör Jamie’nin esir alınması, Nehirova’daki kuşatma güçlerini başsız bırakmıştır ve Kamplar Savaşı’nda düzensiz bir şekilde savaşmalarına sebep olmuştur. Ayrıca Stark’lar bu sayede önemli bir pazarlık kozuna sahip olmuşlar. Eddard ve Torrhen Karstark’ın ölümleri ise babaları Rickard Karstark’ın kalbinde intikam arzusunun uyanmasına sebep olmuştur.
Bu zaferle birlikte, Robb Stark başsız kuşatma birliklerine saldırı hazırlığına başlamıştır.

Blog: http://www.gameofthronestr.com/fisildayan-orman-savasi/

Sonunda çeviri gelmiş eline sağlık

Çok detaylı ve hoş olmuş hocam, ellerine sağlık.

baya ayrıntılı olmuş, teşekkürler :slight_smile:

Jamie Lannister’ın Edmure Tully’i esir aldığını bilmiyordum. Ve çok daha fazla şey öğrendim elinize sağlık

Eddard ve Torrhen’a çok üzüldüm ya . Adamlar kendilerini feda etmişler resmen :stuck_out_tongue: birde Daryn Hornwood . :confused: