Forumda Aktiflik ve Neden foruma üye oldunuz?

Forumda aktiflik çok düşük. Yeni sayılasam da eski gönderiler daha çok etkileşim aldığını görüyorum. Dizinin bitmesi popülerliği düşürdüğü bariz ama kitap okuyucularının ya da bu evrene ilgisi olanların sayısının az olması beni şaşırttı. Yeni kitap çıkınca aktiflik artar mı ne diyosunuz ya da yan dizilerden biri çekilirse? Aktifliğin düşmesinin başka nedeni var mı? Türkiye’deki kitap okuyucularının sayısını nasıl görüyorsunuz? Ateş ve Kan ülkemizde ne kadar satmış bunla ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Yakın çevremde diziyi izleyicisi çok olsa da kitap okuyucusu çok az ki bu yüzden foruma üye oldum. Bu konuda tartışacak kişiler lazımdı. Yeni fikirler, asioaf evreninde daha çok vakit geçirmek için foruma üye oldum. Bi nevi bu evrene karşı açlığımı gidermek için diyebilirdim:) Elimden geldiğince aktif olmaya çalışıyorum ama çok zaman aldığı bi gerçek ve bu sene benim için değerli. Karantina olayı olmasaydı daha az aktif olacaktım ki sadece okuyucu olarak sohbetlere katılmayı düşünüyodum. Peki siz niye foruma üye oldunuz?

Aslında karantina olayından sonra forumda üye etkin oluş süreleri ve sayıları biraz daha artış gösterdi, baya iyiyiz yani ama dizi sonrasında yavaştan düşmeye başladı ve in cin top oynar vaziyete gelmişti desem yeri.

Kitap çıkınca coşar, genel olan şey aslında.

Senle benzer sebeplerle üye oldum, hala buradayım işte :slight_smile:

1 Beğeni

Yan dizilerden biri çıksa eminim aktiflik daha çabuk artar. Kitap da artıracaktır ama epsilon çevirene kadar aktiflik yine azalır gibime geliyor.
Seri için şunu düşünüyorum fantastik roman serisinin klasiklerinden birini okuduğumuzu. Lotr gibi. Tabi bunu zaman göstericek ve son kitaplar dizi gibi kötü olmassa. Yani burada konuştuklarımız ileride değerlenebilir. Eğer dediğim gibi olursa ben yerimi alayım. ilerde torunlara okuturum.

Kitap da arttirir ama istediğimiz kadar değil, aktif olmayan üyeler geri döner en fazla. Yan dizi çıkana kadar büyük bir artış beklemiyorum ben.

Dizinin finalinin kimseyi tatmin etmemesi diziden soğumamıza sebep oldu. Benim şahsen dizi üzerinde konuşasım bile gelmiyor. Kitaplarla ilgili de artık yeni kitabın çıkması lazım. Diğer kitaplar hakkında o kadar çok konuşuldu o kadar çok teori ve tahmin üretildi ki yeni kitabın çıkıp az da olsa konuda bir ilerleme kaydedilmesi gerekiyor artık. Bu sebeplerle foruma uğrama sayısı düşmüş olabilir.

Yazılanları üye olmadan önceden de girer okurdum. Sonra bir şey yazmak için üye olmam gerektiğini öğrendim. Sadece bir arkadaşımla teorileri ve düşüncelerimi konuşabiliyordum, çevremdekilerin çoğu ne diziyi izlemişti ne de kitapları okumuştu. Buradakileri okuyordum ben de seri hakkında başkalarının düşüncelerini öğrenmek için.

Aktifliğin düşmesinin sebebi de konular bence. İlgi çekici konu sayısı azaldıkça insanlar buraya daha az uğramaya başlıyor, gitgide unutuyorlar girmeyi. Ben böyle düşünüyorum yani.

Bi yerden sonra aynı şeyleri tekrar edip duruyoruz katılıyorum. Ve merak edilen onlarca şey var son 2 kitap sorudan daha çok cevap getirmesi lazım.

Bu sebep galiba çoğumuzu burada topladı

1 Beğeni

Kesinlikle. Geçen bir konu açmıştım cevaplanması gereken sorular diye. Aklıma o kadar çok geliyor ki yazmaya üşendim tekrar bıraktım. Şöyle bir liste çıkarsak uzar gider heralde. Dediğin gibi sürekli dönüp dolaşıp aynı şeylerin konuşulması bıktırıyor. Karaktee gelişimi lazım biraz. Sürekli aynı konular olunca ilgi çekici olmuyor foruma da uğramıyoruz haliyle.

1 Beğeni

Ben forumda hergün aktifim ve öylesine üye oldum.

Forum 2012-2017 yılları arasında çok yoğundu.Site tasarımı sade kullanışlı çok daha iyiydi.Her konuya karaktere daha çabuk ulaşılıyordu.2017 sonbaharından itibaren bu tasarımla forumdan biraz soğudum.Seviyeli tartışma yapacak üye az olduğundan birkaç ayda bir ziyaret ediyorum.

Ben iş yoğunluğundan uzun zamandır takıldığım pek çok platforma giremez oldum valla. Ama bu forumun bende yeri ayrıdır. Uzun yıllar takıldım, bir sürü dost edindim hatta kısa bir süre moderatörlük bile yaptım (selam Bekir :raising_hand_woman:) Şimdi virüs yüzünden işler azalmışken bir uğrayayım dedim. Forumun eski tarzını baya özlüyorum ama artık çoğu site bu tarz forum kullanıyor yapacak bir şey yok :woman_shrugging:

2 Beğeni