Forumdaki Catelyn Nefreti

Arkadaşlar forumda hangi başlığa girsem Catelyn Tully ye nefretler yağdığını görüyorum. En gıcık karakter vb. Catelyn’e olan bu nefretiniz nerden geliyor, ben çok sevdim kadını…

Ateşyn diye birini bilmiyorum ben de merak ettim şimdi.

Jon snow’a analık yapmadigi ve kotu davrandigi icin olma ihtimali yüksek, bu arada klavyene bir goz at, aystayn sandim ilk basta :))

Aldığı Mal Gibi Kararlar Yüzünden nedi kral eli olmaya zorlaması, Tyrionu Kaçırması, sonra serbest bırakması, Jaimeyi Serbest Bırakması

Bir başka başlıkta yazdığım cevabı aynen aşağı ekliyorum.

Şöyle yaşanmış şeylere bakıyorum da bütün haltı yiyen bu kadın aslında. Yani bu karı olmasaydı Ned ve diğerleri yaşıyor olurdu, savaş da çıkmazdı.(Gerçi çıkardı da o savaş Stark-Lannister savaşı olmazdı) Hemen şöyle bir geçmişe dönüş…

1- Ned’in Kral Eli olması için verdi gazı, verdi gazı; sözleri laftan ve bahaneden başka bir şey değildi; resmen Kral Eli’nin karısı olmak istedi, büyük prestij sonuçta; Diyar’da kraldan sonra gelen kişi. Kızlarına da böylece güzel kocalar bulmak istedi, zaten prens ile evlendirmek Sansa’yı doğruca kraliçe olması demekti. Yani hırsla hareket etti burada… Jon Arryn’nin ölümü arkasında Lannister parmağı olduğu yalanını atan kardeşinden aldığı mektup da istediğini alması için etkili oldu; yoksa Cat ne umursar Jon’u? Hayatında kaç kere görmüş? Bir kere dahi gördü ise şaşarım. Lakin Ned için değerli olduğunu bildiğinden onun ölümünü kullandı. (Dizide ise sanki tam tersi yapmışlar, Ned istiyor da Cat istemiyor… Senin gönderdiğin senaryoda da kitaba uygundu, ne diye saçma sapan değişiklikler yaptılar ise anlamadım.)

2- Tyrion’u esir alması… Kafana göre ne hareket ediyorsun be kadın? Ned’i de zor duruma düşürdün!

3- Jaime’yi serbest bırakması; Robb’un Karstark Desteğini kaybetmesini tetikleyen bir dizi olaya sebep oldu. Sonrasında da zaten gelsin Kızıl Düğün. Düşünsene anan arkandan iş çeviriyor, seni tebaanın önünde küçük düşürüyor; kim takar o kralı? Nitekim Karstark da takmadı!

Kadın aklıma gelen 3 hareket ile Stark Hanesinin kökünü kuruttu neredeyse.

Tüm bunların üstüne benim Jon’uma karşı düşmanca tavrı bile yeterli bu kadından nefret etmem için. Sadece bu kadından değil Tully Hanesine ve Arryn Hanesine de gıcığım.

Ateşyn nefretini ben de anlamıyorum. Çok faydalı bir şeydi Ateşyn. Mesela Joffrey’i öldüren zehrin içinde Ateşyn maddesi vardı. Çok mu severdiniz Joffrey’i??? Ölmesi zorunuza mı gidiyor, hayırdır?

Oberyn’in, Gregor’a sapladığı mızrağın ucunda da Ateşyn maddesi vardı. Elia’ya tecavüz edip gözlerinin önünde çocuklarını öldüren adamın kötürüm kalması sizi rahatsız mı ediyor? Eğer rahatsız ediyorsa eril zihniyetli bir iblissiniz demektir bu. Eril bir iblis değilseniz Ateşyn’i sevmeniz gerek, ben çok severim mesela.

Ramsay’nin Theon’u hadım ederken kullandığı makasın ismi de Ateşyn’di. Robb’u satan, Kışyarı’nı Bran’dan zorla alan, Ser Rodrick’in kellesini alan, onu kızı Beth’le tehdit eden Theon’un hadım edilmesi mi hoşunuza gitmedi? Anti Stark’çıysanız gidin ‘Jaime bu serinin en baba karakteridir’ konusunda ağlayın.

Ateşyn bu serinin en harika şeysidir. Sevmeyen çıksın sizi görmeye dayanamıyorum çünkü.

Catelyn Yüzünden Bize niye gıcıksın ? Hayırdır

Jon üzerinden gıcığım… Bubasını öldüren isyanda parmağı var Jon Arryn’nin; baş çıban :smiley: Güney Komplosu… :smiley:

Niye düzelttiniz başlığı arkadaşlar? Orada kapı gibi ATEŞYN yazıyordu, delikanlı gibi typo’nuzla yaşamayı öğrenin.

Hocam başlığı düzeltmişsinde Cateşyn kimdir nedir

Robb’un Jeyne ile evlenmesini sağladı ve kızıl düğüne sebep oldu,
Ned’in Jaime ve Cersei ilişkisini öğrenince gidip Cerseiyle konuşmasını ve her şeyi bildiğini söylemesini sağladı ve bu da Nedi öldürdü
Ve Ned ile yeni evliyken başkasından yaptığı çocuğu evine getirdi.
Pislik cat!!!1!!!1

Ben Cat e çok kızmıyorum nefrette etmiyorum bazı konularda anlıyorum
anlamadığım şey forumda öyle karakterler öyle şeyler yapmışken, yaparken seviliyor tapılıyor ama Cat şeytan bunu anlamıyorum
Jon konusunda anlıyorum bir bayanım kocam evlenir evlenmez, gidiyor, başkasından çocuğunu getiriyor sevmek zorunda değildi ama kocasına olan öfkesini jondan çıkarmasını anlamıyorum
Jaimeyi serbest bırakmasını anlıyorum, kızlarını düşünmekten aklını kaçırmıştı, kocasının öldürülmesi de nasıl bir tehlikede olduklarına işaretti
Tyrion ı esir alması demişsiniz açın bir daha okuyun o kısmı, Cat onu esir almak istemedi ama çocuğuna suikastçi gönderdiğini düşündüğü,birinide nasıl iyimisin yolun açık olsun diyemezdi
Ned in el olmasını demiştiniz kim olsa kocasının böyle bir mevkiye gelmesini isterdi
Cat konusunda kaçırdığınız şey şu Cat önce babasının sonra kocasının evinde hileyi hırsı bilmeyen insanlar arasında yaşadı. Asla hile, hırsla ve öfkeyle (gerçek hile ve hırsla ) Ned ölene kadar karşılaşmadı sorunu buydu Biliyordu ama tecrübe farklı birşeydir

Çok net bir sebebi var, Üvey Annelik yaptığı için. Bakın arkadaşlar, üvey annelik gri tarafları olan, iyi ya da kötünün karışımı bir kavram değildir. Efsaneler çağından kalma fantastik bir kurgudan çok ötede, ‘‘saf kötülüğün’’ insanda cisimleşmiş halidir. Üvey annesi olmayan ne kadar anlayabilir bilmiyorum ama bir örnek vereyim. Üvey annem sucuklu yumurta pişirdiğinde kendinden doğan çocuklara sucuklı tarafını, benim annemden doğan kardeşlerime ise sadece yumurta olan tarafını verirdi. Peki öz kızkardeşim eşinin diğer hanımından olan kızına nasıl davranırdı ? Bu kadar zalim değildi, ama bakışında şevkat de yoktu. En sonunda ablamı kenara çekip ‘‘sen de üvey anne elinde yetiştin, nedir bu sevgisizlik ?’’ dedim. En azından şu anda hislerini dışa vurmayacak kadar nezaket sahibi bir duruma geldi.

Cat’i bende sevmiyorum ama üzerine fazla gidiliyor. Her insan eşinin kral eli olmasını ister, çocuklarının iyi varlıklı insanlarla evlenmesini ister bunda tuhaf bir şey yok. Jon konusunda kızamıyorum Jon’u pek sevmememden dolayıdır belki. Jon’a baktığında nefret hissetmesi doğal ama keşke bunu bu kadar belli etmeseydi. Kocasının piçlerini kundakta öldürten Cersei bu kadar nefret almıyor.
Ve Ned onun yüzünden öldü vs. Asoiaf serisi için geçerli olmayan bir düşünce şekli. Taht oyunları belli başlı kilit olaylar hariç (aptal cofrinin nedi öldürtmesi…gözümüz yaşlı…)
bir kişinin hataları üzerinden ilerlemiyor.
Yazdıklarıma bakınca Cat’i baya savunmuşum ama sevmem kendisini niye böyle oldu anlamadım jdjdjd Sadece böyle bir kişinin üzerine varılmasına dayanamıyorum galiba.

Siz merhametsizlere denk gelmişiniz, üzücü bu aslında ama üvey olup da kendi öz anasından daha iyi bakan, seven kadınlar da biliyorum.

Tüm hareketleri açıklanabilir. Ama sırf şu lafı yüzünden affetmiyorum

–Jon…
–…(ilk defa piç yerine Jon dedi lan yoksa)
–Onun yerine sen olmalıydın
:frowning:

Bak gene sinirlendim bit insan bu kadar kötü olabilir mi lan? Tamam sevmeyebilirsin, bu anlaşılır. O çocuk boynuzlama sonrası doğmuş sonuçta. Ama çocuğun Ne suçu var e be gerizekalı kadın? Neden zulmediyorsuj? Sonuçta yıllardır Winterfallde çocuklarınla kardeş gibi büyümüş. Biriyle çok yakın arkadaş olmuş, başka birini çok sevmiş, diğer ikisini de asla ayırt etmemiş, asla afra tafra yapmamış, Stark olmaya dair ufak bir hayal kurduğu zaman bile utanmış bir çocuk geliyor ve sadece son kez veda etmek amacıyla hareket ediyor ve sen bu derece acımasızca davranıyorsun. Allahtan her şeyi mahveden swnin salak kızın Sansa(üzgünüm başta fecr olmak üzere Sansa fanları, her ne kadar kızda potansiyel görsem ve Catelyn’in aksine çocuk olduğu içi affedilir olsa da bu ilk hallerinin salak ve Kezban olduğu gerçeğini değiştirmez) hariç diğer çocukların Ne idüğü belirsiz balık hallerine çekmemiş. O çocuğun ataları olmasaydı şuan Theon’un tuz karısı falan olurdun. Başta dirildiğini görünce gene kurtulamadık dedim ama şimdi şundan Eminim iyiki dirildin Catelyn. Kısa bir ölüm yakışmazdı sana, tam hak ettiğin gibi hayvana döndün. O nefret ettiğin çocuğun Ejder sürdüğünü gör, senin tüm çocuklarından daha soylu olduğunu öğren de kudur. Artık boğazını tutarak vıyk vıyk bir şeyler saçmalarsıj gene.

Abi yalnız sadece ufak birkaç laf dokunduracaktım. Ben harbi bayağı nefret etmişim bu kadından.

Ben sansa daima masumdu gözü ile bakmıyorum özür dilemene gerek yok
Ama Sansa 11 yaşında hayellerde yaşayan bir çocuktu o yaşta bizlerde o kadar saf salaktık onuda unutmayalım ve o hayallerden çok kötü uyandı bu da bir gerçek
yukarıda bende dedim öfkesini Jondan çıkarmasını anlamıyorum diye…

Özür dilemedim aslına bakarsan kusura bakma dedim arada inçe bir fark var skdkd.

Aynen çocuk olduğu için affedilebilir ama Catelyn…

Aslında Catelyn de Cersei gibi bir kehanete falan bakmış olsa böyle kehanette o çocuk var ya hepinizden daha soyluyu görmüş olsa…Belki de böyle bir şey vardır.

soylu kısmına katılmıyorum
ejderha kanı var ama starklarda da ulu kurt kanı var
ve targlar valeria kıyameti öncesi en düşük mertebe ailelerdenmiş, ama Starklar 7700 yıldır kuzey kralı 300 yıldırda kuzey koruyucusu
bu seferde ben özür dilerim aklımda kaldığı kadarı ile yazdım

Benim bildiğim kadarıyla Targlar Valryada ki önemli 40 ailele arasındaydı.En güçlüsü değildiler ama yinede önemli bir aileydi. düşük mertebeli aileler celtigar, velaryon filandı