Forumdaki Catelyn Nefreti

Kim acaba belki o olabilirim ? :slight_smile:

Kavalalı seven birisi:)

Kavalalı prens değilim :slight_smile:

Ters çünkü tamamen intikam duygusuyla yol alıyor. Kitapta 50 kez intikam ve adalet arasında çizgi çekildi. Cat kesinlikle adaletsiz bir şekilde köküne kadar intikam arıyor. Son anlarının etkisin de canlandığı için bunlar tabii.

TRIGGERED? ya şöyle bir sıkıntı var. Kendi yazında “saçmalamayın yaa” diyerek ilk saçmaladın diyen sesin. Ben normal de söylemem böyle şeyler, karşımdakini irite etmemek için. Ama sen söyleyince bende sana karşılık asıl senin saçmaladığını söyledim. Olay bu.

Adaletsiz? Walder onun oğlunu kesti o da Walder’ın oğlunu. Walder onun askerlerini deşti o da onun askerlerini astı. Evet bu intikam ama adaletsizlik değil bence…

Bunu bana değil Geek Teori’ye söyle.

ters değil çünkü bu adam manyak mı kontrol edemeyeceği ne yaptığı belirsiz bir karakter yaratsın
Martin de bir yanağıma vuruldu öbür yanağımı çevireyim tarzı bir adam değil öyle olsa böylesi vahşet dolu bir seri yazamazdı
intikam duygusuna gelirsek; karar ver savaşıyor mu, intikam mı alıyor ?? Martin hangisi için öldürecek bunu ?
savaşta intikamda olsa bu kadın ne yapacak; evi yok, ailesi ölmüş yada esir, gidecek dostu yok düşmanı çok kim olsa savaşır kim olsa intikamı alır
Cat seri sonunda yaşamaz bende beklemiyorum ama senin dediğin sebeplerden de öllmez
hele basitçe Brienne öldürecek diyordun değil mi onun kılıcı ile ölür ama geride gelir ve Briennide öldürür gelince, Bericte görmedik mi kaç defa geldi Cat daha bir defa geldi geri

Geek Teori’ dediğin youtube kanalı değil mi bu kanallar genelde bizler gibi yada bizlerden az fazla kitaba hakim kişilerin hazırladığı videolar bulunuyor yani onlarında doğru bildiğine dair birşey yok bence
çünkü onlarda amatör ve onlarda ister istemez kitapta görmek istediklerini görüyorlar
sen ben gibi
seri tamamlandığında kim daha doğru görmüş görüyor belli olacak

Niye tekrar tekrar aynı şeyi söylüyorsun? Saatlerdir bunu anlatmaya çalışıyorum. Martin, savaş karşıtı bir insan ve mesajı vermek için bu tarz karakterlere ihtiyacı var. Bu karakterlar olmasa savaş olmazdı ve savaşın anlamsız katliam olduğu mesajı da verilemezdi. Zaten ASOIAF’ı diğer serilerden ayıran şey bu.

Brienne tarafından öldürülmesi basitçe olmaz ki. Etkileyici olur bence. Brienne’in hikayesini daha güzel bir şekilde geliştirebilirler mi? Üstelik Lady Stoneheart adalet duygusuyla hareket etmiyor. Bakın, çokça gömdüğüm Daenerys Targaryen bile adalet duygusuyla hareket ediyor. Ama Lady Stoneheart’ın yaptığı saf intikamcılık. Böyle bir seride böyle bir karakterin davasında başarılı olacağını düşünüyor musun? Ve tabii, Cat zeki bir karakter değil. Aptal bile hatta. Ben çok severim Lady Stark’ı. Hatta seride ilk sevdiğim karakterdi. Ama bu da bir gerçek be abi.

Ben Ramsay Bolton veya Joffrey Baratheon Martin’in kafa yapısına ters demedim. Lakin onlar, Martin’in mesaj vermesi için gerekli karakterler.

Jaime Lannister’ın ise elinin kesilmeden öncesin de kötü bir karakter olduğunu düşünmüyorum. İlk 2 kitapta sadece Starkların gözünden gördüğümüz için öyle geliyor. Ondan ilk kitaplar da nefret etmemizin 3 sebebi vardı. Aerys Targaryen’ı kral muhafızı olmasına rağmen öldürmesi, Bran(don) Stark’ı kuleden aşağı atması, ikiz kardeşi Cersei ile ensest ilişki de olması… Ve 3’ünün de bir cevabı var. Aerys’e babsetmeme bile gerek yok diye düşünüyorum. Bran’i atma konusu ise; ailesini korumak için yaptı bunu. Kendi kanını… Siz onun yerinde olsanız ne yapardanız? Çocuk bir ağızını açsa tüm hanesi yok olacak. Ölmesi lazım. Yani Jaime’nin o an düşündüğü şey buydu bence. Bir şey yapması gerekiyordu. Ve biliyorsunuz, duygusunu dışa vermeyen biri o. Yani o kısımda ki alaycılık bu yüzden. Ensest konusu ise Sözlük’te bir entry okumuştum. Cevabı orda.

"bu karakteri iyice tanımak için önemli karakterlerin arkadaşlarına bakalım. aileyi saymıyoruz.

jon snow: tyrion, sam, grenn, edd, tormund, mance, ygritte, ser davos, lyanna mormont, gendry, beric, jorah mormont
daenerys: jorah, daario, missandei, tyrion, grey worm, ser barristan selmy
tyrion: varys, bronn, podrick, jon snow
arya: syrio forel, gendry, lommy, hot pie, sandor clegane, jaqen h’gar
sansa: shae, petyr baelish, brienne, theon
davos: stannis, salladhor saan, princess shireen, jon snow, tormund, gendry

serinin en asık suratlı ve dost canlısı olmayan iki karakteri stannis ve sandor clegane’in bile arkadaşları oldu.

fakat jaime? kim jaime’nin arkadaşı? bronn mu? kesinlikle bronn değil.

jaime’nin cersei’den başka kimsesi yok. bu yüzden ona deli gibi aşıktı, onu kaybetmekten o kadar korkuyordu ve onun için savaş başlatan işlere bulaştı. kötü şeyler yaptı. biraz jaime’yi anlamaya çalışın."

Tywin Lannister’ın Martin’in kafasına ters bir karakter olup olmadığına ise bir sözlük entry’si ile cevap vereceğim.

"jon connington diye bir karakter vardır, kitabı okuyanlar bilir. vaktiyle rhaegar targaryen’a en yakın insanlardan birisidir. hatta serinin en baba karakterlerindendir. kitapta onun bölümlerini hiç sıkılmadan okumuştum.

connington bir bölümde geçmiş anılarını kurcalar. robert baratheon’un isyan yıllarında bir süreliğine bir kasabada saklandığını hatırlar. jon connington askerleriyle birlikte kasabanın altını üstüne getirir ama robert’ı bir türlü bulamaz. daha sonra gerçeği öğrenirler; meğer robert kasabanın kerhanesinin içinde saklanıyormuş. hiç kimsenin aklına böyle bir ihtimal gelmediği için kerhaneyi aramayı da kimse akıl etmemiştir. ancak gerçeği öğrendiklerinde iş işten geçer, robert kaçmıştır artık.

bu esnada connington’ın aklına birden tywin lannister gelir. “tywin benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünür, sonra anlar; tywin olsaydı robert’ı aramakla meşgul olmazdı. aramak yerine oradaki herkesi baştan başa kılıçtan geçirirdi. yakılmadık baraka yıkılmadık ocak bırakmazdı, o kerhane de dahil her yeri tuzla buz ederdi. robert mutlak bir şekilde ölürdü, isyan biterdi. böylece küçük bir kıyım ile bütün westeros’un yıllarca kan kusmasının önüne geçerdi.

gaddar bir adamdır tywin. ancak yalnızca gerektiğinde gaddarlık yapar. öyle joffrey gibi öldürme meraklısı bir psikopat değildir, yalnızca gerektiğinde.

ormanı yangından kurtarmak için ağaçların bir kısmını kesip yangının ilerleyişini durdurmak, tywin’in yaptığı şey bu işte."

bende sana diyorum ki bunu yapsaydı eğer mesela Dany üstünden yapardı Stanis var, Aegon var Jon çıkacak Lannesterlar Freyler bir sürü savaş var yeni karakter yaratmasına gerek yoktu. Haklı yada savaşmaktan başka çaresi olmayan bir karakter üstünden yapmazdı
Jaime hakkında söylediklerine gelirsek; küçük bir çocuğu camdan atması yada evli kız kardeşi ile ensest ilişki yaşamasına mı tek taraflı Stark tarafından baktık
Jaime arkadaşı falan olmaması tek dayanağının Cersei olmasına gelirsek; bu da onun ne kadar zavallı olduğuna işaret olur. Lannesterların büyük oğlu, kraliçenin kardeşi, kral muhafızı Jaime nin sadece kardeşi var nasıl bir saçmalık kim elinden aldı, kim elinden almasına izin verdi arkladaşı eşi dostu

ben baştan aileme zarar verecek şey yapmaz buna başlamazdım, dahası o çocuğu atınca da aşkın için yaptıklarım demezdim vicdan azabı duyardım
bir insana çocuğa zarar veriyor ve umursamıyorsa bitmiştir açıklaması yoktur

arkadaş kısmına değinmiştim
1 dk kitabı mı tartışıyoruz diziyi mi ?
kitap ise Bronn dostu değil doğru düzgün tanışmıyorlar bile, dizi ise tek dostu o

bende diyorum ki Jaime ne kadar zavallıymış ki kız kardeşinin ördüğü ağın dışını görememiş görse sevgili mi lazım dışarı dost mu lazım dışarı Ailemi mi korumam lazım Cersei den uzak dur
bütün bunları yapamayan göremeyen karakterin nesini anlayacağım
Twin Lannester Jon Corrington falan ne ara konuya niçin dahil oldu anlamadım

Ya fjdndjdjdjdjdkd. Aklını kullanmaktan aciz Starkları tutup Jaime’ye zavallı demek… Diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Zavallı olmasına nasıl bağladın durumu? Jaime Lannister’ın yaşadıkları sadece çok güçlü kişiliklerin dayanabileceği bir durum. Üstelik Cersei’nin Jaime’ye gerçek yüzünü göstermediğini söylememe gerek var mı? Savaşmak zorunda değil ki. Aptal oğlu Kuzeylilerden gaza gelmese Lannisterlarla barış yapıp savaştan uzak kalabilirdi. Yada aptal kocası biraz olsun akıllo davransaydı başa geçebilir veya Stannis’i başa geçirebilirdi. Ki savaşmaktan başka çaresi yok, diye bir şey yok. Yani adaletli davransa tamam da tamamen intikam duygusuyla hareket ediyor. Bu da onu savaşmakta haksız kılıyor. Zeki bir karakter de olmadığına göre hiçbir kazanma şansı yok. Haydut grubuna liderlik eden bir haydut Lady Stoneheart.

bu kadar taraflı bir yoruma verecek cevabım yok desemde anlamazsın hepsine yukarda cevap verdim zaten

Forumdaki Catelyn nefreti tamamen seksist nedenlerden. Kadın olmasını ve evinde oturup örgü örmemesine kızmaktadirlar

o da vardır kesin 2. nedende Jaime yi öldüreceği korkusudur
ben esir alacağını düşünüyorum yaşarken çok daha faydalı olur

Sorun şu, söylediğini zannediyorsun ama söylemiyorsun. Asıl taraflı yaklaşan sensin. Starkların aptal olduğunu kabul edememek taraflı bir yorum mesela. Kitabı okuyup bu kadar dizici davranan başka biri görmedim ben.

Starklar aptal değil onurlu merhametli
Lannesterlar ise hain düzenbaz hileci bunları yapmak mı yapabilmek mi zeka eğer öyleyse evet aptal ve bunkarı yapamadıklarından değil yapmak istemediklerinden yapmıyorlar
Lannesterlar yaptılarda nereye geldiler Jaime kesin Taş kalbe esir, Cersei sokaklarda çırılçıplak dolaştı tek bir dostu yok, Tyrion en umut vaad edeni 6 ve 7 de hepten düşecek Starklar yükselecek o zamanda böyle dersin inş

Starkların neden aptal olduğunu daha öne söylemiştim. Onurlu olup zeki olan karakterler de var. Ama Starklar tam salak.

Tartışmanın konusunu bilmiyorum ama bence aptalla saf arasında ciddi fark var. Evet saf bir aile ama aptal değil. Eddard Stark’ın Cersei’yle konuşmasını falan örnek gösterebilirsin ya da Baelish’e güvenmesini. Ancak şunu da unutma Eddard’ın başkentte çuvallamasının sebebi Sansa’ydı. Eğer Sansa olmasa Cersei’nin de deyişiyle Eddard kontrolü ele geçirildi. O Tanrı Korusundaki konuşma aslında avantajı ele geçiren kötü adamın rakibini öldürmeden önce konuşup laf sokmasından farklı değildi.
Eddard harici üyelerden Sansa hariç net bir salaklık yapan yok. Arya, abisinin sancak beyi olmasına rağmen Bolton’a güvenemeyeceğini anladı, başkası olsa ben prensesinizim diye atlardı mesela. Kendini gizlemeyi başardı ve oradan kaçmayı da. Robb Stark 14 yaşında olmasına rağmen zafer üstüne zafer kazandı. Gayet güzel stratejiler kurdu. Eğer dayısı Edmure’un mallığı olmasa Tywin gibi hem zeki hem de deneyimli bir adamı tongaya düşürecekti. Evet hatalar yaptı ama bir de şöyle bakın olaya, babanız sizden küçük artist bir velet tarafından öldürülmüş, kızkardeşinizin gene aynı kişi tarafından esir, her an metres yapıldı haberinin gelme ihtimali var, Winterfall en yakın arkadaşınız tarafından yakılmış, kardeşleriniz aynı kişi tarafından yakılmış. 14 yaşa rağmen diyarın yarısının sorumluluğu sizin üstünüzde. Robb bir insan her şeyden önce ve böyle bir durumda böyle bir şey yapması gayet normal bir durum.

Konu ne ara ateşyn nefretinden catelyn nefretine döndü anlayamadım

Sanırım diziyi baz alarak konuşuyorsun çünkü sansa’ya theon-brienne, Davos’a stannis filan yazmışsın
Ben kitapların baz alarak konuşuyorum. Öncelikle;

1. Jaime’nin kralı öldürmesi konusunda ben kesinlikle Jaime’yi haklı bulurum. Yoksa kendisi dahi bir sürü kişi ölecekti
  2. George savaşın kötü olduğunu savaşı istemeyen bir karakterden mi öğretecek. Kadın Winterfell ele geçirilmeden önce sürekli Bran ve Rickon’ın yanına gitmek istedi
  3. Jaime’ye tek arkadaşı Cersei demişsin. İlişkileri küçükken başladı. Küçükkken de mi arkadaşı yok? Hadi onu geçtim her POV’unda konuştuğu kişileri içten aşağaladığını bilirsin. Ayrıca arkadaş olabileceği bir sürü kişi var Kral Muhafızları’nın başkanı, Lannister Hanedanı’dan yakışıklı biri. Yani arkadaşının olmama durumu yok. Yalnızım gidip kardeşime sarkayım. Ne kadar saçma. Tabi ben ikisinin aşkından iğrensem de bir şey diyemem çünkü karşılıklı ama yalnız olduğu için değil bu aşk.
  4. George’un savaşı sevmediğini söylüyorsun. Daha ortada doğru düzgün bir şey yokken Jaime gelip kardeşimi kaçırdın diye Eddard’a saldırıyor. Sonra kaçıp orduyla Nehir Toprakları’na gidiyor. O nehir topraklarının masum insanlarını öldürme emirleri verirken, Catelyn kocası için yas tutuyor çocukları için dua ediyordu. Sence ama Catelyn daha kötü.
  5. Kötü karakterleri tabiki sevebilirsin, ben Euron hariç kötü karakterlerin çoğunu severim ama siz iyi karakterlere suç atıyorsunuz.
  6. Jaime’nin Bran’i kuleden atma meselesinde gerçekten Jaime’yi tutanlar varmış. Düşünsenize birisi size misafirliğe geliyo. 7 yaşındaki oğlunun misafirlerden birinin kocasını kardeşiyle aldattığını görüyo. Çocuğu aşağı atıyor. Çocuk sakat kalıyor. Böyle bir olay olsa siz oturup çocuğa, kendi evinde her gün tırmandığın ıssız yerlere (SENİN MÜLKÜN OLAN) tırmanırsan böyle olur mu dersiniz? Çocuğun tek istediği kargalara yemek vermekti ama o ikisi illa sevişecekti orda. Cersei bile (sanırım) çocuğu aşağı atman çok saçma diyordu.
  7. Bunun konuyla pek alakası yok ama Savaşın asıl yaraladığı yerin Nehir Toprakları olduğunu biliyorsunuz ki Catelyn evlilik yoluyla Stark Hanedanı’na ait. Ama onlar tabiki gidip düşeceği kesin olan yere saldırıyorlar. Nehir Topraklarında güvenli bir kale kalmadı. Öte yandan sevmediğiniz bu kadının büyüttüğü çocuğu Robb ki sonradan dayısının düğününde öldürülecek Batı Toprakları’nın Kuzey’ine sakdırdı ve kaleler ele geçirdi. Fakat birinde bile masum halka zarar vermedi. Ayrıca kuzeylileri hiçbirisi düşman kurda dönüştü diye yalan söylemedi kaybedince.
  8. Catelyn’i artık lütfen rahat bırakın. Önce çocuğunu sakat bıraktılar. Sonra kocası ve kızları esir alındı. Kardeşinden hiç beklemediği bir muamele ile karşılaştı. Gizli gizli dolaşmak zorunda kaldı. Kocası öldürüldü. Oğlu istemediği halde kral oldu. Kızlarından birinden hiç haber alamadı diğeri düşmanla evlendirildi. İki küçük oğlu yıllarca yanında olan başka bir çocuk tarafından öldürüldü. Winterfell yok oldu. Son kalan aile üyeleri de tek tek önünde mahvoldu. Oğlunu kestiler. Kardeşini esir aldılar. Amcasıyla ayrıldı. Babasının ölümünü gördü. Ve düşmanların ve kendi adamlarının cesetlerinin arasındayken zalim bir şekilde boğazı kesilde. Çırılçıplak soyulurken oğlunun kafasına Boz Rüzgar’ın kafası koyuldu. Onlar oğlunun cesediyle dalga geçip ona taciz ederken onun cesedi nehre bırakıldı. Aynısının başınıza geldiğini düşünün. Bir adam sizi canlandırmak için ölüyor. Uyanıyorsunuz. O kadar kötü bir durumdasınız ki sesiniz bile çıkmıyor. Kalan son iki aile üyenizden kız kardeşiniz öldürülmüş, amcanız ise düşmanlarla çevrili bir kalede. Haydutlardan oluşan bir ekibin arasındasınız. Tek kalan çocuğunuz Sansa kayıp. Nehirova’ya gidemezsiniz, Winterfell’e gidemezsiniz. Bulunduğunuz an öldürüleceksiniz. Ve gidecek hiçbir yeriniz yok. Sizce de köyülük dolu bir kişiliğe dönüştüren asıl kişi Freyler Lannisterlar değil miydi? Saf kötü olmasını sağlayan, ona yapmadığını bırakmayan onlar değil miydi? Ama canlandı ki buradaki görevi henüz bitmemiş, henüz yapacak işleri var. Onun saf kötülükten oluştuğunu düşünmesem de (planları olduğunu düşünüyorum. Çünkü o bu kadar kötü olsa etrafındakile onu takip etmezlerdi) saf kötülükten olsa bile bu serideki intikam almak isteyen en haklı karakter bu kadındır. İnşallah ölmeden intikamını alacak, çocuklarından bazılarını görecektir. Eğer gerçekten George savaş sevmiyorsa, savaşı başlatanların cezasını verecektir. Ve şu anda Stannis, Aegon, Dany veya Doran dışında bunu yapabilecek tek bir isim var;
    resim

Aynştayn değil miydi ya o