Forumdaki Catelyn Nefreti

Ben kitapları baz alarak konuşuyorum. Ki ordaki yazının benim değil bir Sözlük kullanıcısının olduğunu belirttim.

Burda Lady Stoneheart’dan bahsediyoruz, Catelyn’den değil. Catelyn Stark ailesini düşünen, duygusal, asil bir leydi. Stoneheart ise nefret dolu. Bence burada ki mesaj, Catelyn gibi birini savaşın bir canavara çevirdiği.

Buna karşılık vermiyorum. Senin düşüncen.

Dediğim gibi, Catelyn iyi bir insan. Ama Lady Stoneheart saf kötülük. Benim dikkat çekmek istediğim nokta burası. Eddard’a saldırması tamamen kardeşini korumak amaçlı. Nehir topraklarına saldırması ise, savaşı ilk olarak Tyrion’ı suçsuz yere esir alarak Catelyn başlattı. Buna karşılık verilmesi lazımdı ve verildi de. Aksi taktirde “Aslan, kurdun karşısın da kedi yavrusuna döndü” denecekti.

Şöyle bir sıkıntı var. ASOIAF’da birkaç istisna hariç hiç saf iyi veya saf kötü yok. Lannisterlara hala kötü gözle bakan var ya, ben ona şaşırıyorum.

Cersei aptal bir kadın. Pek çok konuda olduğu gibi yanılıyor. O an Jaime’nin aklına başka bir şey gelmemişti. Martin diyor bakın bunu. Atmakta haksız değil diyor.

Ben Catelyn’i daha önce ne kadar sevdiğimi söyledim. Hala sevmediğimi söylüyorsun. Robb’u da çok severim. Konuya gelirsek, Starkların kişilikleri öyle. Lannisterların en büyük taktiklerinden biri düşmanlarına korku salmak. O yüzden Nehir topraklarında ki masum insanları katlediyor.

Lannisterlar da şuan gül bahçesin de çay içmiyor. Jaime kolunu kaybetti, kız kardeşini, erkek kardeşini, oğlunu ve babasını. Hanesini bırakıp hayatını barış sağlamaya adadı. Bu yüzden bu karakteri Lady Stoneheart’dan daha çok destekliyorum. Savaş herkesi yıprattı. Sadece Starkları değil. Freyleri bitiren kişi de Lady Stoneheart değil, Baelish’in ta kendisi olacak. Kendisi zaten Nehir topraklarının koruyucu lordu. Harrenhall’da onun kalesi. 6 ayrı Frey kolu var. Bunların 4-5 tanesi direk Vadi haneleriyle evlenmiş ve Darry topraklarını, Crakehall’u, Nehirova’yı falan istiyorlar. Alamazlarsa Frey soyunun o kolu b.k yoluna gidecek. Bu Vadi haneleri de Baelish’in kontrolünde ki haneler. Varis Harry ile arkadaş olarak büyüyen çocuklar falan bile var. Ve bu hanelere haksızlık yapılıyor. İkizler’e alınmıyor bunlar. Red Wedding’e katılmayan Frey kolları İkizler’e alınmıyor resmen s.ktir çekiliyor diyebiliriz. Zaten katılanların da çoğu s.ktir yememek için katılıyor. He işte bir de ana Frey kolu var. Bu kol da Stevron Frey’in evlatları. Son ikisi kaldı. Onlar ölürse ki ölücekler. Vadi ile bağlı olan Freylerle geri kalanlar arasında savaş çıkacak. Baelish’de Vadi ordusuyla bunlara destek verip tüm Nehirova’yı kendi kontrolüne almış olacak. Geek Teori söylemişti özelden. Burda olayın özetinin özetinin özetini anlattığını söylüyordu. Çok derin bir planmış bu yoksa.

Bayağı bir seviyormuşsun Starkları…

Ben bu mesajını çok beğendim yalan söyleyemem. Ama yine de Catelyn’e haksızlık yapılmış olmuyor mu? Sence George Amca buna izin verir mi?

Mademki kitapla ilgili konuşuyoruz, sen niye diziden bir kanıtla geliyorsun. Ayrıca buradaki şeyin saçmalığına bak;
-Öncelikle ensest olayı geçmişe dayanıyor yani karakterlerin şu anki durumlarına bakarsak yanlış olur. Sonuçta Jaime (senin demene göre) geçmişte yalnız kalmış ki Cersei’i sevmiş. Ama;
-Burada yazdığın tüm karakterler; özellikle Jon-Dany-Tyrion çok dışlanmış kişiler. Jon’un Robb, Bran, Eddard ve Arya’dan başka kimsesi yok sayılır. Dany zaten çok küçükken babası sayabileceği yakınını kaybetti ve sadece kendisini döven ağabeyiyle kaldı. Tyrion zaten hep dışlanmış birisi. Jaime ve bir-iki amcası dışında herkes onu dışlıyor ve alay ediyordu. Arya’nın ise görünüşünden ve Davos’un ise çok köylü olmasından dolayı dışlanıyorlardı. Ama hiçbiri bir yanlış yapmadı. Öte yandan Jaime, gencecik yaşında kral muhafızlarına girdi, iyi bir şovalye oldu, çok büyük isimlerle tanıştı, Arthur Dayne’den eğitim aldı, hanedanının altın aslanı olarak görülüyordu. Herkes onunla evlendirilmek isteniyordu. Ama sen diyorsun ki; altınların içindeki büyümüş yakışıklı ve savaşçı bir adama, hayat; bir cüce, bir piç, sürgün bir genç kız, atsurat hırçın erkek kılıklı bir kız ve soğan yüzünden ünlenmiş bir kaçakçıdan daha kötü davranmış. Pes yani…

@TheWitcherer

Jaime hakkında kimsesi yoktu demek pek doğru değil zira Adam Marbrand var çocukluk arkadaşı olarak. Bir sürü kuzeni var. Yani neden bu adam yalnız olsun? Onun Robb’dan, Lorastan, Joffrey’den ve diğer bildiğimiz tüm insanlardan farklı olmasını sağlayacak ne var?

Bu evrende ensest meselesi sadece babaların zorlamasıyla olan bir şey değil. Birbirine çocukluklarından itibaren aşık olan pek çok Targaryen ailesi üyesi var. Jaime ve Cersei’nin olayı da pek farklı değil. Üstelik yalnızlıktan bacısına hallenen bir insanın örneğini görmedim şimdiye kadar.

Ben orda Starkları sevmiyorum demedim. Sırf sevdiğim için aptal olduklarını reddedicek değilim.

Bu dediklerime bakma, ölümden dönüp intikamını söke söke alan, “The North Remembers!” sözünü en baba şekilde yaşatan Catelyn fikri bana da aşırı cool geliyor. Hatta onu gördüğüm her chapter’da coşuyorum. Ama daha önce bahsettiğim sebeplerden dolayı bu karakterin intikamını alacağını düşünmüyorum.

Diğerlerine cevap?..

sen HearMeMeow sun değil mi hesabın banlanınca yeni hesapla gel sohbetlere dahil oll
sözlerinden çözdüm seni ve aynı tepkim halen devam senin gibisi ile tartışılmaz yazık kı önceden çözemedim seni

Neden banlandı ki o arkadaş ?

çok hesaptan banlanmış ertesi gün bu arkadaş geliyor ve cümleleri savunmalarıda aynı

Anladığım kadarıyla çok fazla hesap açtığı için veya açıklanmayacak derece de forum kurallarını ihlal ettiği için banlandı, teşekkürler yine de.

Ya bir kitap serisinin forumundan banlamayı başarmak için kişinin ciddi kişisel sorunları olması gerekiyor. Yani neyi zorlayabilir ki insan, kitabı yazan kendisi değil, diziyi çeken kendisi değil. Neyin mücadelesi, hangi motivasyon insanı çoklu hesap açmaya ya da agresif tartışmaya itebilir ?

Kibir öyle iğrenç bir şey ki, hayatının en anlamsız, toz tanesi kadar ufacık bir problemini ağrı dağı kadar büyütebiliyor, bence kanser’den bile daha tehlikeli bir hastalık.

Afedersiniz de, adama bi sövmediğiniz kalmış.

Ya ben olayı ve banlanan kişiyi tanımıyorum, sadece ‘‘çoklu hesap’’ amacı ne olabilir ? buraya takıldım. Neden agresifleşildiği de anlamadığım bi konu. Neden sövelim ki adama, bu forumda sövülecek tek adam GRRM’ dir, o da kitabı çıkarmaması sebebiyle.

Konuyu “Forumda ki HearMeMeow nefreti” olarak değiştirin :D.

Onlar senin düşüncen. Tartışılacak şeyler değiller :).

Bu sitede henüz yeniyim ama daha önce pek çok kez bulundum bu tarz hayal ürünü eserlerin tartışıldığı ortamlarda. Diyebileceğim tek şey şu, aklın almaz hacı hem de öyle bir agresifleşebilirler ki. Sırf sevmediği bir karakteri çocuğun biri fazla savundu diye dışarıda karşıma çıksa ağız burun dalarım diyen tipler gördü bu gözler. Bir teoriyi beğenmiyor diye o teoriyi öne sürenleri banlayan adminler gördü(sonunda o teorinin çıkması da ayrı bir komedi olmuştu:joy::joy::joy::joy:). Yani evet garip ama insanların bu konularda sınırı olmuyor maalesef. Şişkonun birinin sallayıp sallayıp yazdığı şeyler yüzünden kanlı bıçaklı hale gelebiliyoruz.

Ben, Catelyn’in gayet de akıllıca davranışlarda bulunduğunu düşünüyorum.Hatta bazen ‘zeki’ olduğunu bile düşündüğüm zamanlar oldu.Ona sadece Eddard’ı, (Ned) Kralın Şehri’ne gönderdiği için kızdım.Ama ne yapsaydı kadıncağız, gerçeği öğrenmek istiyordu.Aslında aptallık etmişti.Eski El ölmüş, bak El diyorum.Ya kadın, kocanın el olmasını istiyorsun madem, neden her ihtimali gözönüne almıyorsun?Hadi kocanı geçtim eee, kızların?Onları resmen aslanların pençesine atıyorsun!Hah, bunların dışında diğer davranışlarını doğru buluyorum, ama keşke birazcık daha hayat dolu olsaydı.Hem, bence o güzel bir kadın…:blush: