Forumun Enleri

Sistemde bir sorun var herhalde hanemi değiştiremiyorum. Balık olarak kaldı. Sizde de var mı aynı sorun ?
@bekircem neden kaynaklanıyor olabilir ?

Hayırlı uğurlu olsun.Allah kimseyi namerde muhtaç etmesin.İyi yapmışın.bende arada yapayım,tüm hesapları kapatayım diyorum ama cuzukkk yemiyor.Twitter ile Facebook’u kapattım,bakalım buraya ne zaman kapatacam.

Sen gittikten sonra Lannister cephesi bana kaldı ; hem defans,hem ofans,hem T.d.,hem baskan ,hem masör,yoruldum,pestilim çıktı ama inancımı kaybetmedim.Forumdaki Stark populasyonuna karşı tek basıma mucadele ettim.gozun arkada kalmasın diye vucudumu siper ettim.ve simdi burdasın.iyi ki varsın kardesim.

Jaime razı olsun. Starkçı terör örgütü saldırılarını sürdürecek elbet. Kanımız aksada zafer Jaime’nin olacak.

Arada internet detoksu yapmak gerekiyormuş. Valla iyi geldi.

Amin

2 ayda 3 tane iş değiştirdim.
Jaime’nin elini kesmişlerdi, benide kavga ettiğim gerekçesiyle işten attılar ve maaşımı kestiler. 2. işimde de kavga edince artık sinirlenmemeye karar verdim. 3. İşimde ilk günümde kavga etmeden efendi gibi kendim çıktım.
Bu tecrübeler bana çok şey kattı. 4. de daha uzun vadeli çalışmayı planlıyorum.

hoşgeldin

Hocam sakin biraz. 2 ayda 2 iş fazla olmuş.

En sinirli @Zeki_Lann

Bende de aynı sorun var isyancı lord olarak kaldım. Hanemi Targeryan yapıp iktidarın keyfini sürmek istiyorum.

elalemin işi öyle oluyor emmoglu.3 kurus para veriyorlar,seni satın almıs gibi davranıyorlar.Genclik yıllarımda bende çok kavga ettim.Calıstıgım restorantın sahibine kafayı gömmüştüm.sonra 5 karşı 1 kalıp dayak yemistim ama neyse orayı karıstırmayalım.simdi olgunlastık.alttan almayı,3 maymun denen naneyi öğrendik ; görmedim,duymadım,bilmiyorum.isin püf noktası bu emmoglu.Sana 4.isinde basarılar diliyorum.

Altının Altında Acıçelik Var’a ne oldu? Kara ejderin karizmasına?

Siyah ya da kırmızı ejderha ejderhadır Ser @Symmachus

Günde 10 saat ve asgari ücretin altında. Dışladıkları ve kavga ettiğin iyi olmuş. Şeker gibi adamlar da olsa değmez o şartlar altında çalışmaya.

Herkesin yamyam oldugunu biliyorum zekicim.Su anki isyerine askerden sonra girdim.Teknisyen olarak basladım.teknik sef oldum.simdi teknik mudur yardımcısıyım.Bu basamakları gecene kadar kimlerin agız kokusunu cektim,bir bilsen…ahhh bir bilsen.Özel sektörde liyakat diye bir sey yok emmoglu.Hele ki Truzim de.ya kadının o.olucan yada erkegin anca öyle yukselirsin.Kadınların ne yaptıgı belli zaten, peki erkegin o… nsl oluyor dersen ? İspiyon,yalakalık,iki yuzluluk vb.namertlikler oluyor sevgili zeki.8 yılda binlerce insan tanıdım.iclerinde cok iyi calısanlarda vardı ama hic biri yukselmedi.en basit hatalarinda ayaklari kaydirildi.Kimse kendinden iyi,isinin piri ve de zeki elemanlar istemez.aptal olsunlar,sorgulamasınlar kafii…Eee peki bu namert sistemde sen nsl yükseldin dersen ? patron sayesinde.Yakın bir akrabamız 40 yıldır korumaligini yapıyor.adamın 8 oteli var.para ganii.anlayacagin bende liyakatla yukselmedim.ama kimseyide yalamadim.en azindan bununla avunuyorum.ve sisteme gore hareket ediyorum.sende bir yerde stabil kalmak istiyorsan,bazen alttan alicaksin.cikintilik yapmayacaksin.ortama ayak uyduracaksin.Bilo gibi “Mertlik,durustluk,ar,namus” beklemeyeceksin,Maho’nun yolundan gideceksin.aksi halde barinamazsin.Tecrubeli bir Abin olarak,sana nacizene tavsiyem budur.Milletin gazına gelme,kendi isine gucune bak.kendini dusun cunku parasız kaldıgında anan haricinde kimse cebine para koymayacak.akrabalarin sana selam vermiyecek.arkadas bildiklerin senden kacicak.kimse seni ciddiye almayacak.isine dort elle saril emmoglu.

Benim kuzenim vardı, okulunu bitirememişti bir türlü. Sonra bir ara bir hatunla yakınlaştı. Ailesi onaylamadı falan. Adam da çekti resti evlendi. O ara mecbur lise mezunu haliyle bir işe girdi. Ev bark çoluk çocuk derken şuanda üniversiteyi bitirdi mi bilmiyorum ama aylık 10k kazanıyor galiba.

Türkiye’de insanlar köle arıyorlar daha çok. Ama çabayla kölelikten lordluğa yükselmek mümkün gene de. Tabi bu iyi bir köle olman gerekiyor manasına gelmiyor. Maalesef kimse hakkını vermiyor adamakıllı kendin sökmen gerekiyor. Bazen sertçe bazen sinsice. Lannister olmak gerekiyor,

@Miro @Symmachus
En hoş sohbet üyeler diyip konuyu daha fazla kirletmeyelim.
İkinizde haklısınız, bilo olmadım hiç, maholuk da benim yapımda yok, istesemde olamıyorum, her gün düzene sövüp sonra onlara uymak bana göre değil. Farklı bir ailede yetişseydim sağlam devrimci olurdum herhalde :smile: kendimi fabrikaya zincirleme ve polisten jop yeme potansiyelimi saklı tutuyorum.

Şu diplomayı alayım hayırlısıyla, benimde aklımda var birşeyler. Tembel biri değilim zaten, okula 2 sene ara verip ticaret yaptım, ajans kurdum haybeye uzatmadım okulumu. Para da kazandım, çevrem genişledi. Benim rızık konusunda tevekkülüm vardır. Hep yolumu buldum birşekilde hiç parasız kalmadım. Hala gencim ama 15-16 yaşında yapılacak işleri 26 yaşında yapmak, geçici de olsa elin yanında çalışmak biraz koydu sadece.

konuyu kirletmiyoruz,sohbet ediyoruz emmoglu.konu konuyu açıyor,ee her dakika da birbirimizi yakalayamıyoruz.ben bazen 23-24 saat girmiyorum.anın tadını cıkarıyorum.Aslında bende senin gibiyim.akrabadan torpilli olmasam 10 defa kovulmustum.genel mudurlerle papaz oldum.iscinin,emekcinin yaninda durdum.ama dubure gelen hep ben oldum.elemanlar geliyor zam istiyoruz,gecinemiyoruz ; genel mudurle toplanti ayarla,konusmak istiyoruz diyorlar,ayarlıyorum ; kimse konusmuyor ! hepsi bana bakiyor.bu sefer ben konusuyorum.onlarin dertlerini genel mudure anlatiyorum.p…onlarin yaninda anlamis gibi yapip,kibar davraniyor.onlar gittikten sonra kalayı basıyor."Sanane onlardan.onların avukatı mısın dertleri varsa kendileri konussun.sen mi onlari dolduruyorsun " diyor…Ahhh zeki ahhh.neyse daha fazla uzatmayayim.dedidigin gibi yapalim.basligi sulandirmayalim.

Zaten bence buna odaklanman daha iyi. Yani yaptığın şey ejderhalar büyümeden Westeros’a saldırmak gibi. Gerçi bu yaştan sonra ailene yük olmak istemiyorsun belki ama bu noktada onun için de fazla yormayacak kısa vadeli 3 5 kuruş yevmiye veren ekonomik bağ azaltıcı meslek daha iyi olur.

Aynı sorun bende de var. Normalde bu sene sonu mezun olmam gerekirken okul birkaç sene uzadı. Zaten lisede hazırlık okuduğum için gelmiş bir senelik kayıp var. Yaşıtlarımdan 2 3 sene geri olacağım. Elbette birkaç sene farkın(biraz da bana bağlı olarak) uzun seneler sonunda hiç önemi kalmaz ama gene de çok koyuyor :S

@Symmachus bazı işyerlerinde başvuru formlarında bir metin imzalatıyorlar.” 2 ay deneme sürecidir, verilen parayı kabul ediyorum, çalışma saatlerini kabul ediyorum, işten çıkarılırsam tazminat talep etmeyeceğim” özetle köle olacağım diye bir metin var. Altına imza attırıyorlar. Bu hukuken sıkıntılı değil mi ? Deneme süreci adı altında işçinin bütün hakları elinden alınıyor. Çalışma ekonomisindeki kamillere sordum bilmiyorlar. Sen hukukçusun madem bir baksana. Savcılığa vereyim firmaları belki tazminattan falan yolumuzu buluruz.

Valla daha yarım hukukçu bile sayılmam :sweat_smile:

Bu mesele belki gabine girebilir bir ihtimal. Ama iş hukukunda özel hüküm vardır bununla ilgili bir bakmak lazım. Dersi daha görmedim.

o kölelik sozlesmesini bende imzaladım,tazminatla ilgili maddeler dışında her yıl imzalıyorum.İs yeri ilerde bası agrımasın diye böyle bir yönteme başvuruyor.Diyelim ki beni isten cıkardılar ; 2 tane sahit bulup,kalmadigim (!) mesailer icin mahkemeye basvurursam para alırım ! almasam bile,baslarını agrıtırım.onlarda bu ve benzeri durumlarin onune gecmek o sozlesmeyi imzalatiyorlar.

2 aylık deneme suresi farklı tabii.is yeri 2 ayın sonunda sana “yetersiz,” deyip isten cikarabilir.kanun onlara bu hakkı veriyor.peki o sozlesme olmadan yapamazlar mı ? beni isten cikaramazlar mi diye sorarsan ; yapamazlar ! bir isciyi sebepsiz yere isten cikaramazsin zeki .isci tazminat hak etmemis olsa bile ki,6 aydan once hak etmez ! ise geri donus davasi acabilir! ve davayı kazanırsa hem ise geri almak zorunda kalırlar hemde mahkeme suresi boyunca,atıyorum mahkeme 1 yıl surdu ; is yeri o isciye brut uzerinden 1 yillik maas vermek zorunda ! ee tabii o iscinin sigortali bir iste calismamis olmasi lazim.aksi halde davayi kaybeder,metelik alamaz.ise geri donus davasi acan birey ne yapmasi gerektigini bilir zaten.is yeri sana o sozlesmeyi bu yuzden imzalatiyor.kendini garantiye aliyor.

Tazminat ve mesai olayıda soyle zekicim ; is yeri seni gunde 7.5 saatten fazla calistiramaz ! bu saate ; ulasim,yemek arasi ve molalar dahil degil.
diyelim ki o gun is yetismedi ve patron/Mudur vb. kisi senden mesaiye kalmani istedi,kalmak zorundasin ! sana imzalattiklari sozlesmede bu madde de var ! ama senin rızan olmadan 4 saatten fazla calistiramazlar ve calistigin her saat boyunca ek ucret vermek zorundalar.atiyorum maasin 1400 tl ise gunluk yomiyen 46 tl ye gelir.4 saat mesai yaparsan 46 tl daha alirsin yani o gun cift yomiye alirsin.2 saat kalirsan 23 tl.1 saat 11.5 tl…mesai alabilmen icin amirinin bir kagit hazirlamasi lazim.mesai kagidi.ustunde o gunun tarihi ve kac saat mesai yaptigin yazilidir.ikinizde imzalarsiniz.bir nushasi sende kalir ! ve amirin o belgeyi muhasebeye verir.mesai ucretlerini ay sonunda maasinla birlikte alirsin.aksi halde mesai parasi alamazsin ! Diyelim ki is yerinde epey mesain var ve seni isten cikardilar ama elinde mesaiye kaldigina dair belge yok. oyle bir islem yapmamislar.is yerinden 2 sahit bulursan o parayi alirsin ! buda aklinda kalsin.

Tazminat ise soyle ; bir iscinin kıdem tazminati hak edebilmesi icin en az 6 ay calismasi lazim.kidem tazminati brut uzerinden verilir.ve her yil icin bir TAM maastır.yani 2 ay icin tazminat talep edemezsin emmoglu.hak ettigin zamanda vermemezlik yapamazlar.Maaslar,mesailer,tazminatlar bankalar uzerinden yatirilir.is yeri verdim,sen aldim desen bile, Hakim “hani ulen” der.“kacak isci mi calistiriyorsunuz” deyip is yerine ceza keser !

ee tabii ki demokrasilerde careler tukenmez.is yerleri cakallik,cukallik pesinde kosabilir,kosuyorlarda ama bunu senin rizan olmadan yapamazlar ! mesaiye kalirsin,ucret talep etmezsin ya da yarim ucretle calisip parayi elden alirsin.istifa eder tazminat hakkindan cayarsin,(istifa eden iscisinin tazminat hakki olmaz) hak etmis oldugun tazminatin yarisini elden alirsin.bunlar vb.durumlar oluyor emmoglu.ama bunlar senin rizanla olur aksi halde butun haklarini söke söke alırsın.

Bu bilgi dağırcığı için teşekkür ederim. Arşivime attım. İleride lazım olacak.

o yorumu sana özelden de atabilirdim.Diger arkadaslar da faydalansın diye genele attım.isciler genelde haklarını bilmiyor,avukata gitseler danısma ucreti isterler.sözüm meclisten içeri,kan emici sülük gibiler.sayende amme hizmeti yapmıs oldum.kafana takılan bir sey olursa özelden mesaj at.aklımın yettigince sana yardımcı olurum.