Fukara Dostlar

Fukara dostlar Yedi İnancı’nın iki antik askeri düzenden birisidir. Yedi köşeli yıldız simgeleridir.

Fukara dostlar düzeni simgelerinden dolayı yıldızlar olarak bilinirler. Kızıl yıldız, Andal İstilası zamanlarında savaşçıların üzerinde taşıdıkları yedi köşeli yıldızlardan kalmıştır.

Sadece yüksek septona itaat ederler ve yüce septonun yedinin adına konuştuğuna inanırlar. Şövalyelerden oluşan Savaşçı’nın Oğulları’nın aksine ne olursa olsun, doğum, cinsiyet veya durum, toplumun bütün rütbeleri gelen üyeler kabul ederler. Buna rağmen eğitimsiz, disiplinsiz ve Savaşçı’nın Oğulları gibi iyi silahlanmamış fukara dostlar, inancın kişisel daha kalabalık ve sadık ve fanatik toplu ordularıdır.

Yalvaran kardeşlerin savaşçı halleridir. Fukara dostlar iki sept arasında hacıları haydutlardan korumak için oluşmuştur. Hafif zırhlı, ne bulurlarsa silah olarak onu kullanan (sıklıkla balta ve ya sopa), beyaz üzerine kırmızı yıldız rozeti takan, bazen kırbaçla vücütlarına yedi köşeli yıldız işareti yapan piyadelerdir. Sıklıkla bir Savaşçı’nın Oğlu, yüce septon tarafından yönlendirilmiş bir grup Fukara Dost’a kumanda eder.

Fatih Aegon’un ölümünden sonra isyanlara karışmalarından dolayı Zalim Maegor tarafından kanlı bi şekilde bastırılmıştır. Daha sonra Uzlaşmacı Jaehaerys bütün Fukara dostlar affedildi ama birlik dağıtıldı. Ancak 300 AL’ Beş Kral’ın Savaşı’ndan sonra Kral Tommen Baratheon döneminde kral naibi Cersei Lannister’ın fermanıyla, Maegor’un yasalarıyla yasaklanan bu birlik tekrar kuruldu. Böylece fukara dostlar güncellenerek serçeler olarak Yüce Serçe olarak bilinen Yüce Septona itaat etmeye adanmışlardır.

arkadaşlar çeviride hata olabilir, hazır başlamışken bitiriyim dedim. çünkü Savaşçı’nın Oğulları ve Fukara Dostlar çok etkili olacağa benziyo. Aradan çıkarıyım dedim

bende fukara dostlar diyince,dertleşeceksin falan sanmıştım.neyse ben gidip yatayım o zaman…

kitapta da Fukara Dostlar diye geçmiyor muydu yaw :frowning:

Öyle ya sen takılma Arianne’e :slight_smile:

yaw ne bilem birden kendimden şüpheye düşdüm, bence de isimleri garip ama :smiley: