G.O.T hakkında makale yardımı

Arkadaşlar merhaba. G.o.t hakkında bir tez yazmayı planlıyorum. Bu esnada fikirlerinize başvurmak, gözümden kaçan, sizin eklemek çıkarmak istediğiniz konularda tartışmak için yardımlarınızı istiyorum. Teşekkür ederim

Akademik olarak mı ?

Tez dediğine göre Akademik, anladım. Hangi bölümde okuyorsun?

Daha geniş bir açıklama yazarsan, biz de tam olarak neye yardım edeceğimizi anlarız. Mesela GOT u tam olarak hangi açıdan ele alıcaksın ve hangi başlıklar olucak konunda. Ona göre biz de şu konulara deyinirsen daha iyi olur gibisinden öneriler yazabiliriz

Ingiliz dili ve edebiyatinda okuyorum. Konu olarak karar vermedim henüz. Varys ve entrikalari ilgi çekici geliyor ama, yine de fikirlerinize de açığım. 70 sayfayi gecmeyi umuyorum bu yüzden takınabileceğimi düşündüğüm için uzun uzun yazabileceğim konu ve yazma esnasinda tartışabileceğim arkadaşlara ihtiyacim var. Bir nevi g.o.t konusunda mentor’um olmanizi rica ediyorum.

Tarih okusan ve buradaki Feodaliteyi bir şekilde Tez konusu yapsan neyse de ben pek hayal edemedim nasıl bir tez yazacağını.

Varys ve entrikalari zor bence. Adamin ne yaptigini tam olarak çözemiyoruz ki bunun hakkinda makale yazalim :smile:
Zor konu gerçekten, bosluklarla dolu olur, belirsiz olur. 70 sayfa bile çikmaz.

Hosunuza gider mi, ilginizi çeker mi bilmiyorum ama “Buz ve Atesin Dünyasinda kölelik” hos ve epey zengin bir içerige sahip bir makale konusu olur.

Suradan zaten epey bilgiye ulasabilirsiniz. Hatta her bölge için (Westeros, Essos, ek olarak Özgür Sehirler ve Valyria Imparatorlugu) için ayri parantezler açabilirsiniz. Sonra gerçek tarihte köleligi arastirarak Martin’in nelerden esinlendigini bulabilir ve makalede bu örnekleri, benzerlikleri verebilirsiniz. Ki mesela Asoiaf’daki Lekesizleri (Unsullied) ben her zaman biraz Yeniçerilere benzetmisimdir. Tam olarak ayni degil ama Lekesizlerin çocuk yastan itibaren savasmak için egitilmis köleler olmasi ile Yeniçerilerin bir kisminin savasmak için egitilmis kölelerden olusmasi gibi bir benzerlik var; Lekesizler konusunda Martin’in kaynagi Yeniçeriler olabilir.

Rahatlikla 70 sayfaya ulasir, hatta yapabiliyorsaniz resimler falan da ekleyip görsel açidan da zengin bir makale çikarabilirsiniz ortaya.

@mikailozpirinc Starkgaryen’in önerisini kabul edin, derim. Ben de size kitap ve tarihsel gerçeklikler konusunu araştırın diyecektim, çünkü tez olarak kullanabileceğin yegane konu bu, diğer şeylerden bir şey çıkmaz; olsa olsa birkaç sayfalık proje çıkar yahut GoT serisinin bu kadar sevilmesine neden olan etkenler konusu üzerine bir inceleme yazısı hazırlayabilirsiniz ama bunun için kitapları okumanın dışında seriyi okuyanlarla da soru-cevap şeklinde bilgi alışverişi yapmanız gerekir. Hangisi kolayınıza gelirse seçin.

Arkadaşların aksine ben sana seçtiğin konuya devam etmeni öneriyorum ama tek bir değişiklikle; sadece Varys ve entrikaları değil ana hatları ve ayrıntılarıyla GOT’da dönen tüm entrikalarla ilgili olursa daha iyi olur. Varysin her ne kadar kendisi ve yaptığı hamleler çok fazla göz önünde olsa da sebepleri konusunda çok büyük tartışmalar var. Bu durumda tezde yaptığın analizin nedensellik zincirinin büyük ihtimalle yanlış ya da çarpık çıkmasını göze almalısın, Böyle bi şeyin olmaması için fazla muallak bi sonuca varman gerekir ki, bu da hiç tatminedici olmaz. Eğer genel ve ayrıntılı olarak entrikanı ele alırsan, çok daha geniş bir kaynağa sahip olursun, üzerine fikir söylene bilicek çok fazla şey olur. Üstelik yanlış sonuçlara varmak ihtimali de azdır. Örnek vermek gerekirse, Baelish, Lysa, Tywin, Jon Arryn, Catelyn, Doran, Tyrion, Varys, Roose, Wyman Manderly, Renly, Euron, Olenna, İllyrio gibi iyi(kendi değerlendirmem) taht oyuncularının ve Eddard, Balon, Robert, Cersei, Edmure, Mace, Arianne, Viserys gibi kötü(kendi değerlendirmem) oyuncuların karekterlerin teker teker yaptıklarını, nedenlerini, sonuçlarını ele alabilirsin. GOT evreninin geçmişe dayalı sağlam bi entrika birikimi var, “şuan” dönen olayların hepsinin en az ana hikaye kadar ilgiçekici bir altyapı hikayesi var. Bazı dönen olayların altyapısı Fatih Aegon, Jaehaerys I dönemleri, Ejderhaların Dansı iç savaşına kadar gitse de, bir çoğu Aegon IV ve sonrasına, Daeron II, Aerys II hükm ve Brynden Kanlıkuzgunun ellik dönemlerine dayanıyor. Örnek olarak serinin başlangıcında Lannisterların nasıl şimdiyedek hiç olmadıkları kadar güçlü oldukları, Üstat entrikaları ve Dokuz Kuruşluk Kralların savaşı, Dorne’nun ve Demir Adaların Tahtla ilişkisi ve s. Şuna dikkat etmeni öneririm, eğer konu olarak entrikaları alırsan tezinin fazlaca siyasi ve “jeopolitik” olması ihtimali var. Tezinin edebi bi eleştiri olması niteliğini kaybetmemesi için makalende anlatılan olaylar çerçivesindeki dönen entrikaların gerçek hayatdaki tarihi entriklarla ilişkisini irdelemen gerekiyor. Gerçek hayatla olan yakınlıkları ve ayrıldıkları noktaları araşdırabilirsin ve ya varsa mantık hatalarını gösterebilirsin. Ayrıca GOT hikayesindeki entrikaların kendine bi açıdan yakın eserlerdeki entriklarla mükayesesini yapmak da güzel olur. İngiliz edebiyyatına hakim biri değilim bu yüzden popüler örnekler vericem. Tolkien’in kurguladığı evrendeki entrikaları(mesela Orta Dünya bu yönünden biraz daha zayıf kalıyor) ve Shakespeare’nin eserlerindeki taht ve güç mücadelesi artı sonuçlarını örnek verilebilirim. Sancaksız kardeşliğin hikayesinin ve Robinhood hikayesine, Jon Snowun hikayesinin Kral Arthur hikayesine olan parelellikleri bulmak da güzel olur. Bu dediğim mükayeseni dünya edebiyyatına da uygulaya bilirisin.

Valla bu kitapta tek başına tezlik bir komu göremiyorum ama,
Fantastik eserlerde bulunan evren tasarımı ve sisteminin oluşumunda gözüken değişimlerin hangi ihtiyaçları karşıladığı ile ilgili bir tez yazılabilir mesela.
Çünkü got evreni, açık ve net bir şekilde, tek başına tez konusu olabilecek bir eser değil. Bir orjinalliği, bir yapısal farklılığı bulunmamakla birlikte, hem kendi içinde, hem de genel olarak fantastik evrenler içinde yaşanan değişimi görmek için güzel bir noktadır.
Bazen tarih okuyan arkadaşlarla bir araya grlip game of thronesda bulunan feodal yapı ve soylu kesimin işleniş şeklinin sahteliği işe dalga geçiyoruz.
Tezlik bir konu olup olmadığı hakkında bunları düşünüyorum.
Ben açıkcası Kral arthur efsanesini seçerdim.
En az 5 farklı işleniş ve dönem görüyoruz neticesinde,
İngilizlerde honur, şövalyelik ile ön plana çıkan bir sürü eseri vardır, malorynin le morte d’arthuru mesela, veye sir gawain and the green knight çok güzel bir örnek.
Fransızlara gelince onlarda arthur başarısız ve trajikomik bir karakter örneği çizer, ki bunu da cheriten de troyes efendinin tristam eserlerinde çok net görüyoruz. Arthuru vasıfsızlaştırmaları ve de Lancelot, Tristam gibi şövalyeliği kuşkulu kişileri ne için ulululaştırdıkları bir gizem midir?
Ki bunun daha da fazla ayağı var, History of the kings of britain kronikleri vardır, bunlar mesela mitlerden daha öteye geçiyorlar, orada da farklı bir arthur var.
Modern eserlerden T. H. White’ın once and future kingi mesela bu özellikleri çok güzel harmanlamış, demek ki bu 3 farklı tür birbirine bizim okuduğumuzdan daha farklı bir biçimde mi yapışık?
Mesela anglo saxon lncesi moblingdion var, içinde bulunan arthur pagan hristiyanı değil de, daha paganik ve vahşi, nasıloluyor bu.
Din demişken, o dönemin hristiyanlığı britanyada çok ayrışmış, bilirsin britanya hristiyanlığı roma kilisesindem ayrıldı diye seferler düzenlendi romadan.
Bunu geçtim uluslar arası karmaşalar var, salisbury veya camelotun 80 senelik tarihi bile, hatta salisbury kilisesinde barınan dullar bile, hatta salisbury kilisesinde çalışm adamlar bile, daha ilginç ve dolu bir makale yaratmaya yeter de artar. Gerçi siz arthuru duymaktan ötürü tiksinmişsinizdir…
Neyse efendim.

Çok mutlu oldum gerçekten açıklayıcı, yol gösterici fikirler yazdığınız için. Kölelik konusu da ilginç geliyor kulağa lakin tez edebiyat olunca nereden tutacağım nereden gireceğimi tam kestiremedim sanki tarih yada sosyoloji alanina yakin gibi geldi bana. Yine de üstünde kesinlikle düşünülmeli ve edebiyata baglantisi irdelenmeli. Varys ve entrikaları dediğiniz gibi karmaşık ve net bir sonuca bağlanmıyor ki daha yazılmamış kitap olduğunu da hesaba katarsak son kitapta g. martin belki de hepimizi ters köşe yapıp benim tezi çöpe atabilir. Ancak eğer shakespeare okuduysaniz Othello oyunundaki entrika üstadı Iago ile karakter karşılaştırması yapılabilir belki ve bu sayede dilediğim yerde birakabilirim yazmayı. King Artur konusuna gelince öneriniz çok iyi yalnız klasik ingiliz edebiyatindan uzak ve güncel bir roman roman serisi seçerek biraz kendime meydan okumak istedim. Danışmanimin da son dönem kitaplardan keyif aldığını biliyorum. Ama yine de makale yazabilirim onun hakkinda 10 sayfa kadar o da tezden sonra artik. Yazdiklarima ilaveten, şimdi yazarken aklima geldi, Varys ile Littlefinger’in bir lady iken simdi entrika çeviren bir protecter of north durumuna gelmeye çalışan Lady Sansa’nin karakterinin üzerindeki etkileri nasil geliyo kulağa sizce?