Game of Thrones 3. Sezon: Heyecanlandıran 10 Neden

WhatCulture!, 31 Mart’ta yayınlanacak Game of Thrones’un 3. sezonu için “Heyecanlandıran 11 Neden” listesini hazırladı.

Uyarı: Yazıda birkaç spoiler ile birlikte spoiler sayılabilecek ince imalar var. Bunu göz önüne almanız önerilir.

10. Jojen ve Meera Reed

Reed kardeşler aslında ikinci kitap olan Kralların Çarpışması’nda tanıtılıyorlar. Babaları, Starkların sancaktarı ve çocukları Kıştepesi’ne gidip yeminlerini tazeliyorlar. Reedler, Theon’un Kıştepesi’ne egemen olması da dahil Bran’ın 2.sezonda neredeyse başından geçen her şeyde oradalar. Jojen Reed, Bran’a rüyalarıyla yardım ederken Meera Reed çocukları koruyor. 3. sezonda nasıl tanıtılacakları hala merak konusu, fakat bu iki karakter Bran’ın hikayesinde önemli bir rol oynuyor ve gereken heyecanı da macera anlayışını da bir hayli veriyor.

9. Sandor Clegane’in(Nam-ı diğer Tazı) Bulunduğu Yer

Karasu Savaşı sırasında Clegane, Kral Toprakları’ndan kaçtı ve Sansa’ya kendisi ile gitmesi için teklif sundu. Sansa’nın reddetmesine rağmen, Sandor’un hikayesi kesinlikle bitmiş değil. Kendi bakış açısından bölümleri olmasa da, bir başka karakterin hikayesinde tekrar beliriyor. Bu bakış açısı olan karakter ile Clegane arasındaki ilişki “farklı” bir ilişki ve kesinlikle beklemeye değer.

8. Barristan Selmy’nin Dönüşü

İzleyicilerin unutması ihtimaline karşılık; Joffrey küçük düşürücü şekilde kendisini kovana kadar Barristan Selmy Kral Muhafızları’nın Lord Kumandan’ıydı. Hizmet edeceği gerçek kralı bulmaya yemin edip bir daha hiç görülmeksizin öfkeyle çıkıp gitmişti…ta ki şu ana kadar. Dönüşünün epey sürpriz olmasından dolayı, okuyuculara dahi, çok fazla şey ele vermeden aradığı kişiyi şüphesiz ölçüp biçti. Aslında daha erken dönüş yaptı, ancak okuyucuların Barristan’la hiç tanışmadığını düşündüğü bakış açısına sahip bir karakterin görüşünden üçüncü kitaba kadar açıklanmadı. Umarım ki dizi, hak ettiği adaleti ona sağlar.

7. Nehirova, Tully Hanesi’nin Vatanı

İzleyicilerin bilmemesi ihtimaline karşılık; Robb birinci ve ikinci kitapta kendi bakış açısına sahip değil. Eylemleri yalnızca Catelyn’in görüşünden gösteriliyor ve hiç dizide olduğu kadar ayrıntılarıyla anlatılmadı. Üçüncü kitapta ilk etapta tesadüfen dönüp evlendiğini ve Freylere karşı sözünü çiğnediğini söylemesine karşın okuyucular Jeyne(dizideki Talisa) ile evliliğini hiç görmedi.

İkinci kitapta ve üçüncü kitabın ilk yarısında Catelyn’in hikayesinin çoğu vatanı Nehirova’da geçiyor. Catelyn’in amcası Brynden ve kardeşi Edmure çok önemli karakterler, bu yüzden onların sonunda seçildiğini duymak güzeldi. Catelyn de Arya gibi hikayesinde mesafeler kat ediyor ve en sonunda vatanına dönebilmesi, rahat bir nefes aldırdı.

6. Mance Rayder’ın Ordusu

1. sezon seyri süresince adından söz edildi ve bu kitaplarda da farklı değildi. Gece Bekçileri’nin eski yeminli kardeşi Sur’un Ötesindeki yabanıllardan bir ordu kurdu, ama ne için kurdu? Mance’in büyük planında Jon’un rolü nedir? Jon yeminini bozduktan sonra yabanıl mı kalacak? 2. sezonda Jon’un hikayesi Daenerys gibi heyecanla beklediğimiz bir şey olmasa da, sonunda tekrar yola koyuluyor ve okuyucular tek kelimeyle sabırsızlanıyorlar.

5. Ak Yürüyenler

1. sezonda izleyicilerin gördüğü son şey, Ak Yürüyenlerin niyetinin ciddi olduğunu gösteriyor. Büyük ihtimalle o esnada çoğu Gece Bekçisi’nin olduğu İlk İnsanların Yumruğu’na ilerliyor olmalarından beri özellikle. İzleyicilerin bu zamana kadar bildiklerinden yana, sadece ateş onları öldürebiliyor bu yüzden karla ve buzla çevrili olmak, muhtemelen Gece Bekçileri’nin sorununa yardımcı olmayacak. Ardından gelen karmaşanın, öncelikle diyarı korumalarının nedenini onlara hatırlatacağı kesin.

4. Jaime ve Brienne’in Kral Toprakları’na Serüveni

Durun biraz, kendi bakış açısına sahip başka karakter yok mu burada? Peki Sam’in dışındaki bir diğer yeni bakış açısı, bu ikisinden hangisidir? Ayrıntılı hale gelen kişinin Jaime Lannister olması şok edici olabilir.

Bu durum neden önemli ve izleyiciler neden heyecanlanmalı? İlk iki kitapta Jaime kötü karakter olarak görüldü. Neticede kardeşiyle ensest ilişkisi var, korumaya yeminli olduğu kralı öldürdü, ve Tanrı aşkına dizide kendi kuzenini öldürdü! Peki az bir miktar önemi olan kötü bir karakter neden kendi bölümüne sahip oluyor? Cevabı ilk zamanlar belli değil, fakat beklenenden daha çabuk belli olacak. Az konuşan savaşçı Brienne ile olan serüvenleri, ortaya çıkan "değişiklikler"den dolayı kitap okuyucularının favorileri arasında bulunuyor. Okuyucuların en sonunda Kralkatili’nin zihnine girebilmesiyle, hikayesi incelikli bir şekilde çözülüyor.

3. Arya ve Sancaksız Kardeşlik

1. sezonda Arya’nın hikayesi bir hayli övüldü ve hikayeyi epey değiştirdikleri halde, o hala aynı yeri boyluyor; annesini arayışta Gendry ve Al Turta ile seyahat ediyor. Arya serüvenlerinde açık ara farkla çok mesafe kat ediyor ve üçüncü kitap da farklı değil. O sürede, 1. sezonda kısaca söz edilen Beric Dondarrion liderliğindeki Sancaksız Kardeşlik adlı tuhaf bir insan topluluğuyla tanışıyor. Bu grubun genel hikayede fazlasıyla önemi bulunuyor, dolayısıyla izleyiciler bu karakterlerin tanıtımına önem vermeli.

2. Sansa

Sandor Clegane kaçması için yardım teklifi ettiğinde onu reddetti, Serçeparmak eve gitmek ister mi diye sorduğunda onu da reddetti, peki izleyiciler Sansa için niçin heyecanlanmalı? Sebebi üçüncü kitapta, sahiden kaçtığı hikayesinde. Sonuçta o, babasını öldüren ve ailesine hain damgası vuran o insanlar tarafından esir tutulan soylu bir kız. Önceki nişanlanması Joffrey ile olduğu için hayatta tutuldu, ama şimdi o görevden serbest bırakıldı, sırada ne var?

Kitap okuyucusunun perspektifinden, Sansa gözleyen bir kişi. Özellikle yaptığı bir şey yüzünden değil ama şiddetli fırtınanın ortasında bakış açısına sahip bir karakter olarak etrafında geçenler yüzünden gözlüyor. İzleyiciler sarsılacak.

1. RW

Bu kitapların bir TV dizisine dönüştürüleceğinin duyurusundan beri okuyucular bu anı bekliyordu. Dizinin yaratıcılarının ideallerini dahi söylemesi, hiç değilse bu anın gerçekleşmesini elde tutmalarıydı, mutlu da olacaklardı. Dileklerine kavuştular ve 3. sezon bu ana sonunda veya sonuna yakın zamanda sahip olacak. Doğrusu, 2.sezon da bu anı hazırlıyor gibi görünüyordu. Fazla söze gerek yok, izleyiciler gölgelerde onları bekleyeni bilmeyecekler.

Alıntıdır…

Şahsen Olenna, Willas ve Garlan’dan başka birşey düşünemiyorum… Nehirova’da yerin dibine batsın, Yüksekbahçe’yi göstersinler. :smiley:

Garlan, favori karakterim olacak gibi evet.
Ayrıca ejderhaların büyümesi de büyük bir olay.

3.kitap/sezonDaenerys’in fetihleri de gayet önemli.

özelliklede

drogo’yu tüccarlara ordu almak için verirken ejderhanın gitmemesi ve dany’nin Ejderhalar köle değildir deme sahnesini çok istiyorum

Kızıl Düğün

Kör kılıçla ayı-insan dövüşü :slight_smile:

Kızıl düğün.

Kızıl Düğün ve Duvar’da yaşanan her şeyi görmek için sabırsızlanıyorum. Özellikle listede belirtilmese de kitabın sonunda gerçekleşen Duvar’daki en son olaylar.

kızıl düğün , ejderhaların biraz daha büyümüş halleri ve en çok akyürüyenler :slight_smile:

o son olaylar 4.sezona aktarılacak sanıyorum.

Dany’den bahsetmemişler en merak beklediklerim onlar. Çok heyecanlı olacak o taraflar eminim.

Kızıl Düğün’ü herkes bekliyor bakalım nasıl yapacaklar.

10 <3
7 <3
5 <3
ve 1 <3
ama en çok da 1, 1, 1…

1i gormek beni iki uc yil idare eder tekrar tekrar izlerim

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sansa’nın kitapta neden Sandor’la kaçmadığını biliyoruz, dizide neden kaçmadı :<
Sonra Sansa neden saf. Saf gibi gösteriyorlar kızı.

Ben A Storm of Swords’u dizide 2 sezona bölecekler gibi bir şey okumuştum geçen yıl, bu yüzden nedense Red Wedding hep 4. sezon gerçekleşir diye düşünmüştüm. Bu habere şaşırdım :smiley: Ek olarak Tullyleri seven biri olarak Nehirova sahnelerini merak ediyorum -umarım Brynden Tully’ye de bol bol yer verirler. Ve de Ygritte&Jon sahnelerini de -her ne kadar üzerinde durulacağını sanmasam da- merakla bekliyorum efenim :smiley:

Ben de olsam kaçmazdım.
Karşındaki adam; senin en nefret ettiğin insanın baş koruması, seni saray köşelerinde sıkıştırıp zarar veriyor, regl olmaya başladığını gidip kraliçeye söylüyor. Nasıl güvenecen böyle bi adama?
Sırf seni tecavüzcülerden kurtardı diye melek mi oldu?

Ve Sansa o anda şehrin Stannis tarafından kurtarılacağına kesin gözüyle bakıyor.
Ve Sansa için Stannis demek= Babasıyla işbirliği yapan adam demek. Böyle bi durumda niye Tazı’yla kaçma riskine girsin ki?
Kaçmaması kitaptaki kadar mantıklı olmasa da yine de oldukça mantıklı.

Nereye kaçmıyon. Esaretten kurtulduktan sonra. Adam zaten Joff’u çok taksa, gel benimle kaç demezdi -_-
Stannis’in kazanacağına kesin gözüyle baksa bile Cersei başını alacaktı…

Oyun oynamadıkları ne belli? Dediğim gibi, karşısındaki herhangi bir kişi değil. Baş düşmanının adamı. Seni özgürlüğüne kavuşturacağı mualla. Bir yandan da ağır sarhoş. Sana ne yapıp, yapmayacağı belli değil.
Hem kavuştursa ne işi yarar? İki kişi, tek başlarına nereye gidebilirler?
Halbuki Stannis kazandığında=direk abisinin yanına gönderilecek.

Kapısını kilitledikten sonra Cersei başını falan alamaz. Shae o yüzden odana kaç dedi zaten Sansa’ya. Ilyn Payne sadece odadakileri öldürecekti.

Kapı kırmak çok zor bir iş zaten…
Eninde sonunda o odadan çıkmak zorunda olacağını bilmek…

Stannis kazandı diyorum, hala ne diyorsun ya.

Bir tek Ilyn Payne var, adama verilen talimat da ‘‘Kaybedersek burdakilerin hepsini öldür.’’ O kargaşada kim özellikle Sansa’yı arıyor da kapısını kırıp onu öldürüyor. Derdi ne bu adamında böyle bi şey yapsın.