Game of Thrones Oyuncuları Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

oyuncular
  • Peter Dinklage, Tyrion rolü için yapımcıların ve George Martin’in ilk seçeneğiydi. Peter rolü kabul edince başka hiçbir oyuncuyla deneme yapmadılar.

• Sean Bean de Eddard karakteri için ilk seçenekti ama Sean’ın rolü reddetmesi ihtimaline karşılık birkaç oyuncuyla daha deneme yapıldı.

• Kitapların hayranları dizi hazırlıklarının başladığını duyduklarında Lena Headey’i Catelyn Stark rolü için önermişlerdi. Ayrıca Lena ve Peter diziden önce birlikte çalışmışlardı ve arkadaşlardı. Peter Tyrion rolünü alınca hayranların aksine Lena’yı Cersei rolü için önerdi ve yapımcılar rol için Lena’yı denemelere çağırdılar. Yapımcılar Lena’nın Cersei’yi ele alışını çok beğendiler çünkü diğer denemelerdeki oyuncular Cersei’i buz kraliçesi gibi canlandırırken, Lena rolü iyi benimseyerek Cersei’yi esprili ve daha duygusal canlandırdı.

• Melisandre’yi oynayan Carice Van Houten aslında Cersei rolü için düşünülen ilk isimlerden biriydi ama Carice programını uyduramayınca denemelere katılamadı. 2.sezonda Melisandre rolünü aldı.

• Sansa’yı canlandıran Sophie Turner ve Arya’yı canlandıran Maisie Williams gerçek hayatta çok yakın arkadaşlar. Sık sık birbirlerinde kalıp, vakit geçiyorlar.

• Sean Bean öğle aralarında Lena’nın sandviçlerini çalmaya çalışmış. Lena yemek yerken ona bakıp “Onu yiyecek misin? Yemeyeceksen alayım.” diye söyleniyormuş. Başka bir hikayeye göre Sean’la olan sahnede iddiaya girmişler. Sean “Merdivenleri çıkarken düşmezsen sandaviçimi alabilirsin, düşersen senin sadviçin benimdir.” demiş. Lena meşhur “When you play the game of thrones-” repliğinden sonra merdivenlerden çıkıp düşmeyince ellerini çırparak kahkaha atmaya başlamış sonra “Lafımı da söyledim, sandviçimi de aldım!” diye Sean Bean’le dalga geçmiş.

• Nikolaj Coster Waldau (Jaime) youtubeda Joffrey’nin Tyrion tarafından 10 dakika boyunca tokat yediği videoyu çok seviyor ve her seferinde gülüyormuş.

• Joffrey’i oynayan Jack Gleeson teoloji (din bilimi) ve felsefe okuyor. Düşünülenin aksine aslında çok da genç değil, oyuncu 20 yaşında ve Game of Thrones bittikten sonra dizi/film oyunculuğunu bırakmayı düşünüyor.

• George Martin ölme ihtimaline karşılık henüz yazmadığı kitaplarda olacak olayları yapımcılar Dan ve David’e anlattı. Eğer ölürse diziye devam edilmesini istiyor ama kitaplarına devam edilmesini istemiyor. Bunu yapmasının sebebinin sağlığıyla ilgisi yok. Yazarın sağlığı yaşına göre gayet iyi ama garantiye almak istiyor.

• Maisie’nin annesi kitapların içeriği Maisie’ye göre fazla yetişkin olduğundan kızının kitapları okumasına izin vermemiş. Aynı şey Bran, Rickon ve Tommen’ı oynayan oyuncular için de geçerli. Hatta çocukların dizideki bazı sahneleri izlemeleri de yasak. Sansa’yı oynayan Sophie Turner ve Myrcella’yı oynayan Aimee Richardson’ın kitapları okuma izinleri var ama onların da diziden bazı sahneleri izlemesine izin verilmiyor.

• Lena, Craig Ferguson’un talk showuna katıldığında ünlü comedyen dizinin ilk bölümünün sonundaki sahne ile ilgili “Seni çıplak gördüm!” diye şaka yapmıştı. O zamana kadar herkes dizidekinin Lena olduğunu sanıyordu ama öyle değilmiş. Lena çıplak sahnesinde dublör kullandığını söyledi ama neden kendisi çekmediğini söylemedi. Ama Lancel sahnesinde de çıplak olmayışından dolayı hayranlar muhtemelen gelecekteki sahnelerde de Lena’ın soyunmayacağını düşünüyor.

• Röportajlardan birinde Nikolaj’a sorulan “Oyunculardan hangilerini çıplak gördün?” sorusuna oyuncu “Lena’yı, Sean’ı, Mark’ı (Robert) ve Peter’ı çıplak gördüm. Sanırım herkesi çıplak gördüm. Çocuklar hariç!” dedi. Oyuncunun şaka yapıp yapmadığını bilmiyoruz ama Lena dublör kullandıysa onu nasıl çıplak gördüğü kafa karıştırıcı.

• Peter Dinklage Emmy’i kazandığında köpeğine bakan genç kıza teşekkür etti.

• Dothraki dili dilbilimciler tarafından özel olarak yaratıldı. Dilde başta 1300 kelime vardı ama şu an 3000i geçik kelime bulunmakta. Dilin kendine özgü gramer kuralları bile var.

• Theon’u oynayan Alfie Allen gerçekte şarkıcı Lilly Allen’ın erkek kardeşi. Hatta şarkıcının “Alfie” şarkısı oyuncu için yazılmış.

• Dizideki ejdarha yumurtaları, 2011 yılında George Martin’e düğününde hediye edilen ejdarha yumurtalarından baz alınarak tasarlandı.

• Jason Momoa (Khal Drogo) deneme çekimlerinde haka dansı yaptı.

• Emilia Clarke röportajlar sırasında “Jason Dothrakicede oldukça ilerledi, ana dili gibi konuşuyor!” diye oyuncuyla şakalaşıyor.

• Mark Addy (Robert), Lena ve Nikolaj sette Sean Bean’i “Beany” lakabıyla çağırıyorlarmış. Hatta üçünün birlikte yorumladığı dvdde Sean’dan sürekli Beany diye bahsediyorlar.

• Dizideki meşhur “Ölmün Tanrısı’na ne söyleriz? Bugün değil.” sohbeti aslında kitaplarda geçmiyordu. Fakat söylenene göre Martin çok sevdiği için kitabın yeni basımlarına eklenmiş.

• Alfie sırf Theon’un çıplak olduğu sahnelerde iyi gözükebilmek için 2 gün boyunca hiçbir şey yemeyip, kaslarının daha belirgin gözükmesi için sürekli şarap içmiş. Hatta dvd yorumlarında Mark, Nikolaj ve Lena bu konuda oldukça konuşup şakalar yapıyorlar. Hatta şu konuşma geçiyor,
    Mark: Robert da o yüzden çok içiyor, kas için!
    Lena: Zaten spor salonuna gitmeden önce şarap içmek şart!
    Nikolaj: Hatta spor yaparken bile!

• Hayranlar bazı oyuncuların rolleriyle fazla bağdaştığı konusunda şakalar yapıyorlar. Şaka yapılan kişiler elbette ki Emilia ve Nikolaj. Emilia’nın ejdarhaları sık sık “Bebeklerim.” diye çağırması ve her fırsatta Daenerys’i koruması oldukça şakaya konu oluyor. Nikolaj hakkındaki şakalar daha da fazla. Nikolaj’ın röportajlarda Lena’yı “Hayatımın aşkı.” diye çağırması, Tommen-Myrcella-Joffrey’den bahsederken “Çocuklarım.” demesi, her fırsatta Jaime’yi savunması ve Bran’i kuleden atma konusunda “Ama Bran’ı kuleden atmasam sevdiğim kadının ve çocuklarımın hayatı tehlikede olacaktı.” demesi şakalar için malzeme hazırlıyor. Hatta internette “Muhtemelen Nikolaj Jaime ve Cersei hakkında mutlu sonlu hikayeler yazıp takma adla yayınlıyordur” şakaları bile var.

• İlk sezonda insanlar Lena’yı genelde “Kaltk" diye çağırıyorlarmış hatta bir kadın Comic-Con’da suratına "Kaltğın tekisin!” diye bağırmış. Lena durumdan şikayetçi değilmiş aslında ama artık daha çok kendisini ve Cersei’yi seven hayranlarla karşılaşıyormuş ve bunun için mutluymuş.

• Kit Harrington Duvar’ın ötesindeki çekimler İzlanda’da gerçekleştiği için diğer bütün oyunculardan ayrı kaldığına üzülüyormuş. Michelle (Catelyn), Richard (Robb), Peter ve Lena birlikte takıldıkları bardan Kit’i arayıp ne kadar eğlendikleriyle ilgili şakalar yapıyorlarmış.

• Peter Dinklage ve Lena Headey otelde kalmaktan sıkıldıkları için çekim yaptıkları yerde birlikte ev tutmuşlar. Peter vejeteryan olduğu için Lena alışveriş listesini çalıp kendi istediği şeyleri gizlice yazıyormuş çünkü Peter Lena’yı da sadece sebze yemeye zorluyormuş.

• Karasu bölümünde Tommen arkada uyurken gözüküyor. Aslında Tommen’ı oynayan Callum Wharry çekimler sırasında gerçekten de uyuyakalmış. Callum Lena’nın kucağında uyuyakaldığı için, Lena onu köşedeki koltuğa taşımış ve çekimlere öyle devam etmişler ama sonra taht sahnesi için Callum’u uyandırmak zorunda kalmışlar.

• Jack Gleeson Joffrey’i oynarken karakter ne zaman kötü bir şey yapsa özür diliyormuş. Sophie ve Lena Jack’in tanıdıkları en nazik ve centilmen kişi olduğunu, bu kadar kötü bir karakteri bu kadar güzel oynamasının etkileyici olduğunu söylüyorlar.

• Sophie’nin dediğine göre Winterfell sahnelerinde hemen bir aile oluvermişler. Hatta çocuklar sette Michelle Fairley’i “Anne” diye çağırıyorlarmış.

-Nikolaj ilk sezonun sonundaki sevişme sahnesinin çekimleri hakkında “Gerçekten çok ilginç Önce dublörle sevişiyormuş gibi davrandım, sonra durduk ve ben öyle beklerken dublörün yerini Lena aldı, hatta bana “Vuhuu Nikolaj, kadınlar sana bayılıyor.” diye şakalar yaptılar. Sonrasında Bran’le çekim yaparken Bran’i oynayan Isaac çekimleri görmemesine rağmen az önce ne olduğunu bildiğini belirten anlamlı bakışlar atıyordu.” dedi.

Lenayla ilgili mesela Türkiyede ölüm tehtidleri alabilirdi hani Çakırı öldüren herif sokağa çıkamaz olmuştu cenaze namazını bile kılmışlardı Çakırın :slight_smile: Ned Starkın teşvikiyede cenaze namazı bu daha ilginç olurdu :slight_smile:

En çok Joffrey’nin özür dilemesine şaşırdım :slight_smile: o zaman fazlasıyla tebrik etmek lazım kişiliğine zıt bir karakteri bu kadar iyi oynayabildiği için…

Aynen aynen iyi oyuncu olduğunu düşünüyorum ki zaten ben onun :slight_smile:

Bende :slight_smile: çünkü izlerken beni acayip sinirlendiriyor bu iyi bir oyuncu olduğunu gösteriyor zaten :slight_smile:

Çok şaşırtıcı.Stannis Baratheon farkıyla gene şaşırdık :smiley:

Normalde Lancel Lannister Joffrey rolünde olacakmış :).Ama Bizim Joffrey iyi yakışmış :smiley:

Jofri rolünün hakkını fazlasıyla veriyor iyi geceler iyi forumlar Jon :slight_smile:

İyi geceler baratheon kardeşim :slight_smile: