Game of Thrones spin-off projeleri

Game of Thrones hayranları dizinin 8. ve son sezonunu beklemeye devam ederken, sevindirici haber yapımcı şirket HBO’dan geldi. Game of Thrones’un bitmesinin ardından diziyle alakalı 5 spin-off projesinin olduğu bilinirken, HBO bu projelerden biri için resmi olarak harekete geçti.

Adı henüz açıklanmayan projenin pilot bölümünün çalışmalarına başlayan şirket, George R.R. Martin ve Jane Goldman’ı ekibe dahil etti. Dizinin şu anki döneminden binlerce yıl öncesinde geçmesi beklenen yeni projenin, White walker’ların doğuşuna odaklanacağı iddia ediliyor.

Game of Thrones’un final sezonunun ise 2019’un yaz aylarında çıkması bekleniyor.

Görmeyi Beklediğimiz 6 Karakter

Gece Kralı

HBO, Game of Thrones’ta bulunan hiçbir karakterin yan dizide göremeyeceğimizi söylemekte, ancak Gece Kralı onlardan birisi olmayabilir. İnsanlar için büyük bir tehdit olan ilk ak gezen Gece Kralı’nı spin-off projesinde görmemiz mümkün.

Ormanın Çocukları

Bran’in geçmişe yaptığı ziyaretlerle birlikte orman çocuklarının Andal istilası sonrası ak gezenleri ortaya çıkarttığını gördük. Kahramanlar Çağı’nın başlangıcı olarak kabul edilen olaydan dolayı ormanın çocuklarını da dizide görebiliriz.

Valyrian Özgür Halkı​

Spin-off, hem Westeros’tan hem de Essos’tan gelen hikayeleri de işleyecekse Dar Deniz’in karşısında geçecek bölümleri, Valyrian’ın özgür halkıyla birlikte görebiliriz. En başlarda huzur dolu küçük bir medeniyet olan Valyria, 14 Ateş Madenleri ejderhalarını keşfedene kadar köylerde yaşayıp çobanlıkla uğraşıyordu. Game of Thrones’ta yalnızca eski bir bölge olarak gördüğümüz Valyria, Doom adındaki gizemli bir olayla yok oldu. Kahramanlar Çağı’nda altın dönemini yaşayan Valyrian’ı yan dizi serisinde görmemiz büyük bir ihtimal.

Game of Thrones’un spin-off projesi için yeşil ışık yakan HBO, çok yakında pilot bölüm hazırlıklarına başlayacak. Orijinal serinin önümüzdeki sene çıkış yapacağını göz önünde bulundurursak, bu spin-off projesinin en iyi ihtimalle 2020’de izleyicilerin karşısına çıkacağını söyleyebiliriz.

Brandon Stark

Nam-ı diğer Bran the Builder, Stark Hanesi’nin kurucusu. Kurucu olarak bildiğimiz Brandon, Westeros’taki ak gezenler ile yapılan ‘Long Night’ adlı ilk savaştan sonra canlıların hiç yaşamadığı karlı bölgeyi kendi bölgesinden ayırmak için duvar ören kişidir. Spin-off, ak gezenlerin geçmişini göstermeyi vaat ettiğinden büyülü duvarını inşasını görebilmemiz için Brandon Stark’ı da dizide görmemiz mümkün. Dizideki 3 gözlü kuzgun olan Bran, ismini bu kişiden almıştır.

Zeki Lann

Lann, Lannister Hanesi’nin kurucusu. Casterly Kayası’nı nasıl ele geçirdiğiyle ilgili hikayeler farklılaşmaktadır. En kabul gören hikayelere göre Zeki Lann, Kaya’ya giren gizli bir geçit bulmuştur, Kaya’nın girişi öyle darmış ki Lann’in kıyafetlerini çıkarıp üzerine tereyağı sürerek geçmesi gerekiyormuş. Lann, oldukça detaylı ve gizemli bir karakter olduğu için onu da spin-off’da görme ihtimalimiz yüksek.

Fırtına Kralı Durran

Bir zamanlar en güçlü krallıklardan birisi olan Baratheon, bazı rivayetlere göre Durran tarafından inşa edildi. Onun hakkında çok fazla şey bilinmemesiyle birlikte yine bazı rivayetlere göre Durran, zarif bir tanrıçayla evliydi. Her karakterde olduğu gibi bu tip gizemler onu spin-off’da görmemizi sağlayabilir.

Bence Aegonun Fethi, Ejderyaların dansı, Robertin İsyanı, Blackfyre İsyanları olmalı

8 bin yıl öncesine gitmek güzel olacak, ümit ederim ki dizideki ormanın çocukları ww yarattı saçmalığı şeklinde işlenmez… kitaplarda uzun gece ve yaratıklar ile ilgili essosta bu kadar efsane vs. var iken ormanın bebeleri yapmış aslında diye kastırırsa grrm de, ciddi ööö olurum.

Robert İsyanı olmayacakmış, yazar kendi söyledi.

Öyle işlenir muhtemelen bu dizi çünkü. Dizinin izleyicileri kitap okurlarından çok daha fazla ve şimdi dizide ormanın çocukları yarattı derken başka bir yapımda aslında öyle değil dense kafa karışıklığı olur.

Öte yandan konudan bağımsız olarak, bence www’leri ormanın çocukları yarattı teorisi şeker bir şey gayet neden ööö olsun ki? :smiley:. Bu efsaneler arasında en uçuğu olan Yi Ti efsanesi de benzeri bir kapıya çıkıyor, insanların günahları yüzünden gecenin aslanının gazabına uğranması… İnsanların Westeros’u gaspı ve ağaçları kesmesi sayesinde WW’lerin yaratılması… Tabi şöyle bu mesele üç beş ormanın çocuğunun bir araya gelerek yaptığı bir şey olmayabilir. Sözgelimi dengeyi insanlar bozar, dünyanın yaratılışı sırasında oluşmuş olan bazı şeyler sarsılır ve bazı güçler açığa çıkar, Ormanın Çocuklarının da onlarla irtibata geçmesiyle ortaya çıkmış olabilir vs. Tabi bu sadece bir örnek. Yani çok boyutlu bir senaryonun sadece bir boyutu olabilir bu mesele belki ama şu hali bence hayet uyumlu.

kahramanlar çağına odaklanılması beni şaşırttı. Bu meselenin GRRM son kitabı çıkartıncaya kadar deşilmeyeceği düşüncesindeydim. Demekki dizinin sonunda düşündüğümüzden daha fazla lore bilgisi göreceğiz WW ile ilgili.

Kitapta okuyunca olmaz mı? GRRM de senaryo üzerinde çalışanlardan. O zaman hala HBO FAN-FİC izlemeye devam etmiş oluyoruz.

Şimdi zaten var olan bir şeyi uyandırmaları vs. tamam ama göğsüne ejderha camı çaktım, ww yarattım denir ise oldukça ööö geliyor bana. Yani ejderha camı adı üstünde… Buz Canavarlar nasıl yaratır ya? Dizide bildiğin kolaya gitmişler.

Ayrıca ööö sebeplerinden biri de Essos’ta Uzun Gece ve yaratıklarından bahsedilmesi ama o yaratıkların batıda ormanın bebesi tarafından yaratılması? nasıl? ejderha camıyla? Aradaki kopukluğu ve asıl kafa karışıklığını görebiliyor musun?

Ben de 8 bin yıl öncesini beklemiyordum. Blacfyre isyanı veya Aegon Fethi falan diye düşündüm.

Herkes senin benim gibi olsa olur ama sizce dizi izleyenlerin ne kadarı kitap okuyordur? Şimdi bu tarz uyarlama yapımları kendi içinde değerlendirmek gerekir. Asıl yapıtı yazan uyarlamada görev alabilir. Ama bu ikisinin tamamen aynı olacağını göstermez. Marvel gibi düşünebilirsin. Çizgiromanlar ve filmler farklı. Ancak çizgiromanları yazıp çizenler filmlerde görev alabiliyorlar.

Yani safi ejdercamıyla değildir, büyü de vardır tabiki.

Aslında Essos’da orman bebelerinin görüldüğüne ilişkin rivayetler var ya da onlara akraba halkların olduğuna ilişkin. Ayrıca aslında şu ağaçlarımızı kestiniz :/. Olayına ben de pek anlam veremiyorum. Aradan 2000 sene geçmiş :smiley:. Mantıksız. Ama şunu ihlal etmemek gerekiyor, olaylar çok farklı şekilde gelişmiş olabilir, doğrudüzgün kayıt yok o döneme dair.

Anladım ama bari bundan sonra %100 sadık kalsınlar ya. :rage:

Fark etmez ki… ham madde ejderha camı… Dizide büyü de görülmüyor, çakıveriyor. Diziye göre ejderha camı çakmasa yaptığı büyü de işe yaramaz. Yani işin özünü anladın sen, saçma yani.

Ormanın Çocukları için zaten yegane mesele ağaçlar ve hayatta kalma meselesi… Zaten İlk İnsanlar ile anlaşma yapmışsın, barış imzalamışsın. Ağacın ya da sen öldürülmüyorsun. Ondan sonra ww’ler ortaya çıkmış, uzun gece olmuş vs. Dizide sanki İlk İnsanlar ile hala savaş halinde iken yapmışlar gibi olmuş. Oysa anlaşma ile ww ortaya çıkışı arasında sürüsüne bereket zaman var.

Bu mümkün değil. Hiçbir uyarlama orjinal esere %100 sadık kalamaz, %75-80 sadık kalanını bulursan öpüp başının üzerine koy. Hele söz konusu bir dizi ise, daha da zor. Hikaye en düzgün şekilde belli süreleri olan bölümlere ayrılmalı, bir tempo yaratılmalı ve o temponun altına düşmemeli, bu yüzden yeri geldiğinde değişiklikler yapılmalı ve hikayede yükselmeler yaratılmalı, ki bu her bölüm yapılmalı, aksi takdirde nispeten düz bir ilerleyiş olur, bu reytingleri düşürür, reytingler düşerse dizi iptal edilir ve ortada sadık kalınması gereken bir hikaye bile kalmaz, her şey biter.
Game of Thrones eğer Buz ve Ateşin Şarkısı’na yüzde yüz veya buna yakın bir oranda sadık kalsaydı mesela (ki bu teknik olarak mümkün değil, çünkü olay sadece oturup senaryo yazmak değil), bugün ortada 8.sezonunu beklediğimiz bir dizi olmazdı; iptal edilmiş olurdu, ya reyting oranları ya da bütçe yetmezliği(gelir-gider farkındaki zarar), veya büyük ihtimalle her ikisi yüzünden çünkü bunlar genelde bağlantılıdır.
Diyeceğim o ki, bu spin off’da da değişiklikler olacak, başka türlüsü mümkün değil, aksini düşünmeyin.
Ve bu kadar da takılmayın, Martin sizin kadar düşünüp dert etmiyor.
Bir yanda kitaplar, bir yanda diziler… Buz ve Ateşin Şarkısı ayrı, Game of Thrones ayrı efsanedir, çıkacak spin off da bu efsanelerin bir parçası olacaktır; ve biz zamanında bunlara şahit olma şansına sahibiz. Hem kitapları, hem diziyi bekliyoruz; her ikisi için de teoriler, tahminler üretip uzun uzun konuşup tartışıyoruz… Biz bu efsaneleri yaşıyoruz adeta. Lükse bak, şansa bak diyorum. Yemişim değişiklikleri, hem sanki komple ana hikayeyi değiştirdiler! Bu kadar da abartmayın. Her birini ayrı ayrı değerlendirip maximum keyif almaya bakın, zor değil.

Ama gene de bence ilk insanların, andalların ve rhoynarın kralı kısmındaki Rhoynar’ın çıkartılması bile bazı konularda vizyon eksikliğine delalettir.

Ama 4. Sezondan sonraki radikal değişim daha çok Martin’in kitabı yetiştirememesinin suçu. Hikaye çok dallanıp budaklandı. Ama buna rağmen aslında fazla ilerleme olmadı ve dallanıp budaklanan yerlerin nereye gideceği belli değil. Bu yüzden muhtemelen yan hikayeleri boşverip ana hikayeye odaklandılar ve yan hikayenin ana hikayeyi etkileyeceği yerde de yüzeysel geçtiler. Benim tahminim bu yönde. Mesela muhtemelen Euron Krakenlerle şov yapıp düzgün bir donanmaya sahip olmayan Dorne’u nakavt edecek. Birtakım Yüksekbahçe lordları Lannisterların tarafına geçecek. Ama bunlar kitapta 15 20 adımda olacakken ve arada 2838382 tane karakterin etkisi olacakken dizide 3 5 adımda oldu.

esos un doğusu ve westeros un kuzeyi bağlantılı diye bir şey vardı, doğru olma ihtimalide var o dünyanın haritesina tamamen hakim olmadığımız için suan varsayımda kalıyor. hatta youtube bunla ilgili güzel video vardı.

Güzelim Lore’un içine edecekler.

Ne kadar saçma bir konu ya başka konu mu bulamadılar.

Nasıl bir şey ilgini çekerdi mesela?

Serinin en gizemli, en çok merak edilen meselesine ne saçma konu demek garip.

Kimseninönemsemediğiys Targaryen’in hayatını mu çekseler?

Yani benim de bir miktar şüpheyle yaklaştığım bir proje, ama bir ihtimal beceremezler, lore basitleşir diye. Yoksa taş gibi konu yani.

Targaryen çekseler hiç izlemezdim. Gidip akgezenlerin neden ortaya çıktığı zaten dizide gösterilmedi mi daha ne anlatacaklar bu konu hakkında tamamen fan odaklı konu son sezon gece kralı iyice popüler olunca ona da dizi çekelim dediler.

Size öneriniz ne diye sordum. Yani hangi konuları çekseler ilginç olurdu sizce? Akgezenlerle ilgili tek bildiğimiz bir cümle. Bunların gerçekte amaçları ne? Gecenin kralı kim?(rastgele biri değildir herhalde) Nasıl durduruldular? Azor Ahai kim ve ne yaptı? Eski hanelerin kökenlerine ilişkin hikayeler ne? R’hollor falan bunun neresinde?

Yani ona bakarsanız her olayla ilgili birkaç cümle biliyoruz. Evren’de gerçek anlamda neden Yok olduğunu bilmediğimiz sadece Valyria var. Bunun dışında gizemler ve karanlık noktalarla dolu.

Andal istilaları güzel olurdu çok ilginç karakterler olan bir dönem çoğu hanenin kökenini de öğrenirdik Stark, Durrandon, Gardener hanelere de değinilirdi.

Andal istilasının da ana hatları biliniyor.

Ayrıca bunda da o dediğin hanedanlara değinilecekmiş. Muhtemelen Garth yeşilel’i yüce ilk insanların kralı olarak görürüz. İlk insan kültürünü temsil eden tek halk olan soğuk kuzeylilerden sonra çiçekli böcekli Yüksekbahçe iyi gelir.

Vizyonsuzluk nedir bilmesem inanacağım :smile:
Bu vizyon eksikliği değildir. Rhoynar kısmı nereden geliyor? Dorne’dan. Dizide Dorne ön planda tutulmadı zaten, kökenlerinin bir kısmına neden değinilsin? Olayı İlk İnsanlar ve Andallar ile sınırlı tuttular; Kuzey insanlarının ve Yabanılların soyunun İlk İnsanlara, diğerlerinin ise Andallara dayandığı algısını, imajını yarattılar. Bu yeterlidir, gerek yok Rhoynar kısmına. Bir şeye çok da gerek yoksa, hele ki o şeyin bağlantılı olduğu konu ve olay üzerinde çok durmadıysan, silersin, kaldırırsın, bu kadar basit. Her konuya, olaya değinmek gibi bir lüksün yok, bunu yaparsan başka şeyleri de tetiklemiş olursun ve bu sonunda dizi için, diziye çizilen yol, programlama için hayırlı olmaz. İnce eleyip sık dokumak, bazı şeyleri ne yazık ki silmek gerekiyor, hepsi dizinin ilerleyişi için, hepsi belli bir çizgide kalabilmek için yapılıyor.

Ben ayrıntıcı bir insanım genel olarak. Dizide bilmemkimin 3. Halası nereden gelme bunu vermeyebilirler, Tanda Stokeworth gibi gereksiz şeyleri işlemeyebilirler. Ancak burada bu işin arkasında devasa bir lore var. Westerosdaki 3 halktan birisi bu, ejderlere tek diz çökmeyen halk bu, Valyria’dan daha antik bir medeniyet bu. Son dönem politikasında önemli bir rol oynamış bir halk bu. Hayır Martell hanesinin sülalesini ezberletsinler demiyorum ki. Sadece bir laf yahu bir laftan ne çıkar? Kafa karıştırıcı gelecekse eğer Arya’nın ulu kurdundan tıpkı kitapta yaptıkları gibi kısa bir bilgilendirme yapabilirlerdi. Maester Luwin gösteriverirdi haritadan. Nymerios Martell hanedanı önemsiz ya diye kenara atılacak bir hanedan değildir. Sadece bu yok hem daha ilk sezondan ciddi değişiklikler var. Cersei’nin Robert tutkusunu tamamen değiştirmişler mesela konuşturmayın beni.

Hatta nereden duydum hatırlamıyorum ama başta Martelları hiç eklememeyi düşünüyorlarmış.

Zaten GRRM’de bu işe bozuluyor bakmayın siz dizi ekibiyle, Kekilliyle takılacak vakti bulan bir insanın haftada 40 dakika kendi eserinin uyarlamasına ayırabilmesi lazım. Zaten D&D sonraki projelerde olmayacak bu bile bazı şeylerin göstergesi bence.

Neyse bir sonraki sezonda Samwell uğruna Dany’i dışladıkları zaman siz de bizim kıvamımıza geleceksiniz zaten :smile: :stuck_out_tongue: