Game of Thrones "Uzun Gece"

long-night
spin-off
game-of-thrones

Yaa ne gerek var? Bahsetseler ne olacaktı? Kitabı okumamış olan insanlar dizide Rhoynarların anılmasını anlayacaklar mıydı? Gereksiz. Ayrıca Dornelular tam Rhoynarlı değil, yok Rhoynarlılar ejderhalara diz çökmemişler, öyle bir halk bu falan filan… Yanlış o. Dorne halkı baskın olarak Andal kökenli, İlk İnsanlardan olanlardan da var.
Dizide yapılan tüm değişikliklerin bir sebebi vardır, bizi memnun etse de etmese de. Ben “keşke şurası kitaptaki gibi olsaydı” diye düşünmüyor muyum? Düşünüyorum ama üzerinde de durmuyorum, büyütmüyorum. Bu kadar abartmayın olayı.

Ne biliyorsun? Adamların belki başka projeleri var.
D&D sadece senarist değil, Game of Thrones’un yaratıcıları. Belki spin off projesine en başta katılamayacakları için olayın dışında durdurlar.
Bu adamlat senden benden daha fazla Buz ve Ateşin Şarkısı hayranı, onu da unutmayalım. Bizim kitaptan haberimiz yokken, bu adamlar Jon’un gerçek kimliğini biliyorlardı, ve Martin bu yüzden onlara emanet etti eserini.
Cast seçiminden, mekan seçimine, müzikten kostümlere, armalara… Her şey ile yakından ilgilendiler. Yapılan değişiklikler yüzünden D&D’nin bu kadar eleştirilmesi haksızlıktır. O yapılan değişiklikler de mecburi değişikliklerdir, sanırım bunu tekrar anlatmama gerek yok. Senaristlik, dizi çekmek kolay değil. Böyle devasa bir eseri uyarlamak hele, mission impossible durumu ama başardılar, ve bundan daha iyisi de yapılamazdı.

:woman_facepalming:
Öyle bir şey yapsalar bile ben sadece eleştiririm, o kadar, sizin kıvama gelmem :smile:

Sizin için özel olarak elle yazıyorum

Dorne ile kuzey, aradaki diğer krallıklardan daha fazla ortak özelliğe sahiptir

Birisi sıcak, diğeri soğuk olmasına rağmen bu iki kadim kum ve kar krallığı, Westeros’un genelinden tarih, kültür ve gelenek olarak farklıdır. İkisi de aralarındaki topraklara göre seyrek nüfuslu sayılır. İkisi de kendi kanun ve geleneklerine körü körüne bağlıdır. İkisi de ejderhalar tarafından tamamen ele geçirilememiştir. Kuzey kralı Aegon Targaryen’in hakimiyetini barışçıl şekilde kabul ederken Dorne Targaryen kuvvetlerine neredeyse iki yüzyıl dayanmıştır. Dornelular da kuzeylilerfe arada kalan krallıklar tarafından yabani olarak anılsa da çok yiğittirler.

Kaynak Buz ve Ateşin dünyası

Bu sadece ufak bir kısjm. Dorne’un Andallarka tek ortak noktası din. Ama bunun dışında mirastan tut yaşam tarzına kadar inanılmaz derecede farklı. Hatta bu fark neredeyse kuzeyle Güney arasında olduğu kadar fazla. Soylarının ağırlıklı olarak Andal olması bir şeyi değiştirmez. Nehir toprakları işgal edildiği zaman her bir andal’a karşı 10 ilk insanın düştüğü söyleniyordu. Şuan nehir halkına me kadar ilk insan diyebilirsek bunlara da o kadar Andal diyebiliriz. Rhoynarlar geçmişte de Valyria’lara karşı direnmişler. Ejderhalarını kesmişler. Ancak Valyria’lar 300 ejderha ile geri dönünce bir şey yapamamışlar. Kendileri hem Andallardan, hem Valyrialardan önce medeniyeti keşfetmişler. Ayrıca ne gerek var diyorsunuz ama Martellar seride bayağı merkezi bir halk ve kültürleri de çok farklı. Kuzeyliler ve Demirdoğumlular kadar. Hem Şeride önemli bir rol oynamasa bile serinin ucunu açık bırakmak için değinilmeli.

–Olm ne alaka? Nasıl bildin? Bir an her şeyi mahvedeceksin diye korktum
–İşte abi söz, çiçek R+L=J
–Nasıl gördün bunları? Bu kadar fanatik olduğunu bilmiyordum.
–Yok ne çıkaracağım, yazdım google’a Most popular Asoiaf Theories diye karşıma bunlar çıktı.

Şimdi şaka bir yana(gerçekten böyle diyalog olduğunu iddia etmiyorum yanlış anlama) Lyanna teorisi çok eski bir teori. Bununla ilgili en eski başlık taa 2004 yılında açılmış. Yabi bunu bilmeleri seriyi gerçekten sevdiklerini göstermekten çok derslerine iyi çalıştıklarını gösterebilir.

Şimdi adamları tanımıyorum, belki de gerçekten seriyi çok seviyorlardır aöa bence buna şüpheyle yaklaşmak lazım. Yani Martin’in ilk açıklamalarına bakıyorum, diziler için değişiklikler elzemdir ama bazı şeyler böylesi daha iyi oldu diye yapılır ve bh iğrençtir çünkü böylesi daha iyi denilen hiçbir şey daha iyi olamaz diyor. Şimdi dizinin geldiği noktada o kadar değişime uğramış, o kadar Kırpılmış nokta var ji anlatamam.

Mesela Starkların arma seçimi de iyi değildi. Starkların arması Karda yürüyen ulu kurt. Göktürk bayrağı değil. Karda yürüyen ulu kurdun seri açısından önemi var duygusal anlamda. GRRM’nin aklına ilk gelen sahne idam izleyen çocuk ve o çocuğun Karda yürüyen ulu kurtlarla karşılaşması. O çocuğun ailesinin işareti de karda yürüyen ulu kurt.

Şunu da ekleyim, DD’nin iyi yaptığı işler var. Bazı cast seçimlerini, mekanları gayet iyi buluypfum. Ama kötü yaptıkları şeylerde de bombalayalım müsaade et :smile:. Zaten dikkat edersen ilk mesajda suçun büyük kısmını GRRM’ye attım.

:smiling_imp:

Eğer senin benim kadar büyük bir ASOIAF fanı olsaydı, kitaptan bu kadar ayrılmazdı diye düşünüyorum. Şimdi yapılan değişikliklere açığım, Arya’nın Tywin Lannister’ın hizmetçisi oluşu değişikliği efsaneydi mesela. Ama öyle küçük değişikliklerden bahsetmiyoruz. Direk serinin temeline dayanan bir değişiklikten bahsediyoruz. GoT orijinal ve klişe olmaktan uzak, tahmin edilemez olmasıyla meşhur. Politika üzerine kurulu bir senaryosu ve karakterlere önem veren bir yapısı olan, maceralarla dolu bir sürü yol hikayeleriyle dolu bir seri. Fakat dizinin son sezonu klişe ve bir benzerine rahatlıkla rastlayabileceğin, populize bir senaryoya sahip. Ne politik senaryo var, ne karakter ilişkileri ne de yol hikayeleri. Eğer D&D ikilisi serinin cidden fanı olsaydı, tüm temeli değiştirmezdi diye düşünüyorum. Kendileri Game of Thrones ismini sonsuza dek akmaya devam edecek bir para musluğundan ibaret görüyorlar fikrimce. Alternatif evren hikayelerini severim, Arya-Tywin gibi muazzam değişiklikler yapılabilirdi. Ancak pek saygın D&D ikilisi kitabın pek çok iyi olayını ve karakterini diziye koymayıp, onun yerine ergenlere hitap etmeyi seçmiş senaristler.

Kitabın diziye sığdırılamayacak kadar kapsamlı olduğu konusunda hemfikirim. Fakat bu saçmalamalarına müsaade ediceğimiz anlamına gelmiyor kesinlikle. Bizim eleştirdiğimiz nokta dizinin cidden berbat oluşu.

Arya Tywin olayına katılıyorum gerçekten. Mesela Bolton’u orada araya sokmak sıkıntı bir şey olabilirdi. O zamanlar için pek önemli değil ve kafa karıştırıcı. Bu sayede Tywin’in karakterini de öğrendik ve kitap için bile açıklaması zor olan Arya neden kendisini Bolton’a ifşa etmedi sorunsalını dizi için açıklamak mümkün olmazdı. Ama koskoca Rhoynar’ı da silmeyiver.

Sen de haklısın ama bari dediğin gibi %70-80 oranında olsa ya… :smiley:

Martin olan biten gerekli tüm bilgileri bu adamlara verdi, değişimi-kendi sebeplerince- yapan bunlar.

O yazdiklarinin hepsini ben de biliyorum, kitaplari okudum, sorun yok. Sen benim ne demek istedigimi anlamiyorsun. Devasa bir hikayenin dizisini yapiyorsan, bazi seyleri çikarmak veya orjinal eserdeki kadar önemli bir yer veremezsin; ekleyip çikaracaksin, birlestireceksin, degistireceksin… Baska yolu yok. Bir diziye bir kitaptaki hikaye ve karakter zenginligini katamazsin, yoksa isin içinden çikman mümkün olmaz. Ne dedigimi biliyorum, inan bana.

Vay canina, evet bu her seyi altüst etmis, Stark hanesi imajini zedelemis… Saka mi yapiyorsun? Takildigin seye bak.

@TheWitcherer
Daha önce de dedigim gibi, eger D&D hikayede degisiklikler yapmasaydi, bugün 8.sezonunu bekledigimiz bir dizi olmazdi. Adamlar ana hikayeye zarar vermediler, her sey olacagina variyor bir sekilde. Yaptiklari degisiklikler daha çok kestirme yollardan gitmeleri ile alakali. Ve bu kestirme yollardan gitmeye mecburlar. Isin birde reyting tarafi var, bu yüzden elbette dizi bir noktada popülariteye göre sekillenecekti, ama buna ragmen yine de ana hikayeden kopulmadi. Dizide kitaptaki kadar detay ve derinlik o-la-maz.
D&D’nin ASOIAF fani olduklari da gayet iyi biliniyor, mecburen dizide degisiklikler yapmalari bunu degistirmez. Dedigim gibi, bizim seriden haberimiz yokken adamlarin Jon’un gerçek kimligini bilecek kadar seriye ilgileri vardi; bizim pek haddimiz degil seriyi ne kadar sevip sevmediklerini belirlemek. Buradan konusmak da kolay tabi, size göre dizi yazmak çok kolay bir is. Oturuyorsun pc karsisina veya eline kalem kagit aliyorsun ve yaziyorsun degil mi? Her sey bundan ibaret… Öyle degil iste. Yapilan degisiklikler keyfi degil, mecburidir. Adamlarin yazarken düsünmeleri gereken kirk tane sey var, diziyi bu sekilde ilerletmeye çalisiyorlar.
Hee tabi D&D hiç elestirilemez mi? Elbette elestirilir. Mantik hatalari için, özellikle son iki sezondaki abartili oldu bittiler için elestirin ama yaptiklari degisiklikler için bu kadar da gömmeyin adamlari, keyfi degildi.
Dizinin cidden berbat oldugu falan da yok, abartma. Bir keresinde bu forumda biri “Madem bu kadar berbat oldugunu düsünüyorsunuz, madem bu kadar sogudunuz, izlemeyin o zaman kardesim” demisti ve ben bunu pek hos bulmamistim o zamanlar ama cidden söyletiyorsunuz yani, ben anliyorum simdi o arkadasi.

Aslında neyi savunuyorsunuz ben pek anlamadım. DD konusunda ben az önce tavrımı ortaya koydum.

Benim görüşüm budur. Ne kadar iyidir ne kadar kötüdür bu konuda önceki mesajlarda bir şey söylemedim. Sadece beğenmediğim yerde gömdüm. Siz de özetle diyorsunuz ki evet kötü tarafları var bunu söyleyin ama gömmeyin… E ben de tam olarak bunu yapıyorum zaten. Vay vizyonsuzlar nasıl Rhoynar’ı kaldırırlar demek yerine DD böyle yaparak ayıo etmiştir, esefle kınıyoruz mu demem lazımdı :smile:

Bu benim kişisel görüşüm. Bence en önemli hanedanın armasının asıl olayı bu sembolizmden bunu takmamak yanlıştı. Ama bakın gene radikal şekilde algılıyorsunuz. Ben bunu çok radikal bir Günah olarak saymadım. Yeri gelmişken söyledim sadece.

Edit: Yani ben en başından beri DD iyi mi kötü mü bunu tartışmıyorum. Mesajlarımın hiçbir yerinde DD dandiktir demedim. Sadece Asoiaf fanı olmaları meselesinde bir Acabanın olması gerektiğini ifade ettim. Rhoynar konusunda ise DD’yr vizyonsuz demedim, Vizyonsuzluk örmeğü gösteriyorlar dedim(siyasetçi olmalıymışım sösksös :stuck_out_tongue: ). Tamam kıvırma gibi geliyor olabilir ama gerçekten ilk mesajı yazarken de aklımda bu vardı. Küçük bir şeyden koca proje gömülmez vallahi bak :smile:

Yaptiklari degisiklikler yüzünden elestirilmelerini haksizca buluyorum; ve yazdiklarim sadece sana degildi, geneldi.
Rhoynar isminin geçmemesi, Martell hanesi üzerinde pek durulmamasi, hatta bu hane ile ilgili yapilmis degisiklikler, bazi karakterlerin öldürülmesi (Barristan, Stannis gibi) falan filan… Bu tip seyler dizinin iyiligi için yapilmis hamlelerdir. Cok fazla detaya girmemek, gereksiz yere olay ve karakter kalabaligi yapmamak için.
Her biri 1000-1500 sayfa olan kitaplari 10 bölümlük sezonlara aktardigin zaman, bazi seyleri kisa kesmek, birlestirmek veya hiç eklememek, yani o topa girmemek mecburiyetinde olursun.
Bak mesela ilk sezon, ilk kitabin neredeyse birebir aynisiydi degil mi? Cünkü ilk kitapta sonraki kitaplar kadar karakter ve olay zenginligi, karmasasi yok. Ama ikinci kitaptan itibaren her kitapta olay, karakter, entrika, karmasa artisi oldu ve bunlar bir dizide yansitilamaz. Yansitabilmek için, sezonu 20-25 bölümden olusmasi gerekir ve Game Of Thrones gibi bir dizi için bu imkansiz.

Neyse yani benim yanlis buldugum nokta bu : Degisiklikler yüzünden D&D’nin bu kadar elestirilmesi; çünkü adamlarin baska çaresi yok.
Sen bu konuda elestirmiyorsan, daha dogrusu gömmüyorsan, yazdiklarimi üzerine almana gerek yok, ben ortaya söylüyorum.

Peki D&D hiç elestirilemez mi? Tabi ki elestirilir. Özellikle de su son iki sezon için. Olaylari baglama derdine düserek her seyi oldu bittiye getirdiler. Zaman, zaman atlamalari konusunda o kadar belirsizlik yarattilar ki, hepimizin kafasi karisti. Mantiksiz seyler yazdilar, anlasilmasi zor seyler yaptilar. Bazi karakterleri pasif hale getirdiler (Tyrion ve Varys mesela).
Bunlar için elbette elestiri yapilir. Ana hikayenin içindeki konulari birbirine baglama seklinde özellikle son iki sezondur harikalar yaratmiyorlar sonuçta, neyse ki genele zarar vermiyorlar. Sanki “Cok az bölüm kaldi, baglamaliyiz, çabuk” endise içindelermis gibi geliyor. Bu yüzden ben mesela 7.sezonun 7 bölümden olusmasina, 8.sezonun ise sadece 6 bölümden olusacak olmasina kiziyorum. Illa 10 bölüm olmasina da gerek yoktu; 8 - 8 yapabilirlerdi mesela, ortaya daha derli toplu bir sey çikardi.

Olay bu.
Bir örnek de vereyim…
Daenerys’in kitapta Drogon’u sürmesi ile biten olayi hatirliyor musun?
Harpiya Dany’ye zehirli yiyecek gelmesini sagladi ama Dany tek lokma yemedi, hepsini Belwas yedi; Harpiya’nin plani suya düstü. Dövüsler basladiktan sonra Drogon ses’e ve kanin kokusuna gelip terör estirdi, insanlar onun öldürülmesi gerektigini söylemeye basladilar. Dany Drogon’un yanina gitti ve kirbaç darbeleri ile onu dize getirdi, sonradan da üzerine binip oradan uzaklastirdi.
Dizide ne oldu? Harpiya açik açik ortaya çikti ve saldiriya geçti. Drogon Dany’yi kurtarmaya geldi. Dany yoldaslarini orada birakip kendisini ve ejderhasini kurtardi.
Bu benim hosuma gitti mi? Hayir, ama bir kere gelip burada bundan sikayet etmedim, D&D’yi elestirmedim. Cünkü daha öncesinde yapilan mecburi ve anlasilir degisimlerin olayi o noktaya getirdigini, olayin farkli sekilde ele alinmasina sebep oldugunu biliyorum.
Ana hikayeyi etkiledi mi? Hayir.
Daenerys’in karakterine ters miydi? Ilk basta öyle görünse de, aslinda hayir çünkü o an tek derdi, çocugum dedigi, umudu olan ejderhasini orada çekip çikarmak; anlasilir bir durum, çok tersk degil.
Neyse yani buna ragmen ben hala o sahneyi izledigimde “Off yaa keske kitaptaki gibi olsaydi” diyorum içten içe ama olmadi iste, ve nedenini de anliyorum, elestiremiyorum D&D’yi, takilmiyorum bu kadar.

Sen de mesela Rhoynar konusunda “Keske Rhoynar ismi geçseydi” diyebilirsin; bunun için vizyon eksikligi demek çok abartili, hatta alakasiz yani. Rhoynar isminin geçmemesi ile vizyonun ne ilgisi var? Vizyon, eldeki imkanlarla gelecege yatirim yapmak veya gelecegin resmini kurgulamak degil midir? D&D’nin, Game of Thrones’da Dorne’lularin kökeninin bir kismi olan Rhoynar’dan bahsetmemeleri neyin vizyonsuzlugu oluyor?
Bu vizyon konusunda da hiç kivirma evet; gerçekten siyasetçi olmalisin :smile:

EDIT:
Aa bak yapilan ve beni üzen bir diger degisiklik… Dizide Willas ve Garlan Tyrell karakterlerinin olmamasi. Her aklima geldiginde keske diyorum ama bu kadar yani çünkü bu karakterler belli ki D&D için bir seylerin kilidi olmayacaklardi, bu yüzden dizide yoklar. Tipki Quentyn Martell, Arianne Martell ve daha niceleri gibi. Adamlar onlari sonuca ulastiracak karakterlerle yola çikmislar diyorum, bu kadar basit. Kitapta da su zamana kadar pek numalari olmadigi için, yani ana hikayeye büyük etki edecek bir olaylari olmadigi için, daha da anlasilir buluyorum D&D’nin seçimini. Tabi yine de içten içe her aklima geldiginde “Ah keske olsalarmis, özellikle de Willas” diyorum iste. Willas’a zaafim var, nedenini bilmiyorum :smile:

George R.R. Martin , Game of Thrones’un ilk yan dizisinin isminin “The Long Night” ( Uzun Gece)olmasını istiyormuş .

1. yan dizi valyrnia kıyametini ele alıncak diye bir haber okudum ama doğrumudur.

Söylenti olarak “olabilir” deniyor ama resmi bir açıklama yok.

HBO çekimlerin Ekim ayinda Belfast’da baslayacagini bildirmis.
Oldukça hizlilar.

Hoş geldin! :slight_smile:

Aslında ön hazırlıkları bayadır yapıyorlardı, bu yüzden beklenebilecek bir hız olabilir. Yine de 8. yıl çekimleri yeni bittiği için bir anda spin off’a başlamalarını biz beklemiyorduk. DD iş başında değildi bu mesele değil mi? Martin’in de olduğu başka bir senarist ekip vs. vardı? Bu durumda olağan sanırım.

Spin-off olarak robertin isyanını çeksinler yeter diğer spin-offları çekmemelerine bile razıyım o çok mükemmel denilen rhaegar targaryenin yediği teki görmek istiyorum kanlar içinde ve yakutları saçılmış bir halde

Onu kesin olarak çekmeyecekler. Martin zaten öğreneceksiniz olayları gerek yok diyor.

Aslında ben başta dandik ufak tefek hikayeleri çekerler diye düşünmüştüm. Ama uzun gece, Valyria kıyameti derken bayağı derinden girecekler olaya. Bildiğimiz hikayeleri tekrar tekrar izlemek yerine böyle gizemli konular daha hoş olur.

Ama öte yandan gene de ben de isterim öyle bir şey. Hatta aklımda şablon bile oluştu, summerhall faciasıyla başlar, herkes yandıktan sonra zaman ileriye akar ve son Blackfyre isyanının bastırıldığı an gösterilir. Artık düşmanlar yok edildi Targaryenler sonsuza kadar egemen muhabbetleri, Aerys Tywin arkadaşlığı, Joanna çekişmesi vs gibi olaylarla başlayıp Ned’in ağacın önünde umarım kardeş gibi büyürler demesine kadar devam eder.

Güzel bir şablon; iyi olurdu ama inadım inatlar şu an. Belki hepsini çektikten sonra söylediğini yapabilirler.

Ayrıca Ejderhaların dansından çok güzel film üçlemesi çıkar. Onun da şablon hazır

A Dance of Dragons: Rogue Prince
A Dance of Dragons: Princess and Quenn
A Dance of Dragons: A hour of wolfs

İlk film iç savaşın arka planı, Rogue Prince Daemon Targaryen ve onun yaşadığı olaylar
İkinci film iç savaş, Rheanyrea’nın yakılmasıyla Sona erer
Üçüncü film Savaş sonrası durum, Starkların gelip olaya el koyması bir sağdan bir soldan adam asıp gitmeleri.

İkinci filmin sonu da kafamda

Cregan Stark’ı ağacın önünde buzu bilerken gösterirler, sonrasında oğlu gelir, Rheanyrea ölmüş napalım sorusu, klasik bir söz verdik cevabı. Arkasından kış geldiği zaman bizim egemenliğimiz başlar, yaz adamları gününü görecek minvalli sözler ve kurt başlı sancaklarla dolu olan orduyu gösteriş ve bitiş.

“Rheagar tek yedi” savını kim uydurdu merak ediyorum. ayrıca adam tek de yemedi robert onla olan mücadelesinden sonra orduyu bile komuta edemeyecek hale geldi de Ned’i gönderdi Kızıl kaleye.

Aslında ben dunk ve egg serisini de görmeyi isterim. tabi serideki gibi 2 karakter üzerinden değilse genel olarak anlatsalar fena olmaz. Kankuzgun’un politik oyunlarını görmek hiç fena olmazdı

Genel olacaksa eğer Genç ejderden başlatmaları daha uygun olabilir bence. Aegon’un hayatı zaten tam Westeros usulü Tudors gibi olur. Çünkü Dunk ve Egg serisi isyandan bayağı sonra başlıyor.

Bir de Dunk ve Egg serisindeki küçük hikayelerin aralarını doldurmak pek kolay olmaz. Zira kitap adlarından anlaşılan o ki seri Duncan’ın lord Kumandan olmasına kadar gidecek. Geniş bir zaman aralığı olacağından ve üstelik gezici şövalye olmanın getirisi olarak tek bir bölgeye odaklanması mümkün olmayacağından dolayı ben animasyon olmasını tercih ederim.

Dedikodulara göre ikinci spin off projesi Valyria ile ilgili olacakmis. Hatta dizinin ismi de sizmis, tabi ne kadar dogru, orasini bilmem. Valyria’nin yükselis ve çöküsünü anlatacak bu spin off’un adi “Empire of Ash” olacak.
Projeden sorumlu kisi ise, Max Borenstein. Kendisi Godzilla; Kong : Skull Island filmlerinin senaristi.

Umarim dogrudur. Bu proje beni daha fazla heyecanlandiriyor, malum, Valyrialilara ve ejderhalara olan ilgim… :blush:

Edit :
Cok iyi bildigimiz Miguel Sapochnik de projede yer alacakmis.
Bilmeyenler için, kendisi “Hardhome” (5x8), “Battle of Bastards” (6x9), “The Winds of Winter” (6x10) gibi çok iyi bölümlerin yönetmenidir.