Game of Thrones "Uzun Gece"

long-night
spin-off
game-of-thrones

O çağda İngiltere’de bırak Zenciyi esmer insanların bile sayısı sınırlıdır. Zira Avrupa kolonileşmemiş, henüz Afrikayı sömürgeleştirip köle getirmemişti.

O zaman Tyrell diyelim. Ya da Baratheon. Zaten Game of Thrones’da bu derexe bir şey yok. Ama başka dizilerde böyle muadili karakterler üzerinde oynama var. Mesela en büyül örneği şu aralae Netflix’in dizini yaptığı Witcher örneği

Zorlasan belki Martell. Ötesi yok. Baratheon olamaz da belki fırtına krallarından birini yaparlar.

Yok, benim kast ettiğimi yanlış anlamışsın.

Ben bunlarsan birini zenci yaparlar demiyorum, misal veriyorum.

Game of Thrones’da fazla yok ama pek çok seridw bayağı önemli karakterleei tahrif ediyorlar. Önemli karakter seviyesini anlatabilmek için bizim evrenden örnek verdim.

Ben hala zencilerdeyim. Lanet olası ebonyler.

Bilmiyorum Arthur hikayesinin detayını, szdece şunu demek istiyorum, imkansız değil o çağda da orada zenci olması. Ama kimdi Arthur’un sevdiceği? İngiliz soylusu mu? Eğer öyleyse, evet mantıksız olmuş.

İngiliz soylusu değil ama o çağda orada zenci olması imkansız neredeyse. Bin sene bile değil 400 yılı civarı İngiltere.

Zaten kral Arthur hikayesi kaynağını çok uzun zaman öncesinde almış bir destan. Hiçbir versiyonunda Gwendaline’in zenci olduğunu sanmıyorum.

Arthur’un eşi efsanede soylu değil sarayda temizlikçi ama Arthur gibi Kelt yani bembeyaz olması gerekiyor ve o sırada keltlerin siyah bir insanın dünyanın herhangi bir yerinde var olabileceğini düşünmeleri bile imkansız ve bu mit yani mitlerinde zenci bir kraliçe neden istesinler. Diziyi ben sevmiyordum zaten bütün oyuncularda çok kötü olduğu için önemsemedim.
Ben dizide Sallador Saan’ı eskiden köle olupta özgürlüğünü kazandı sonra zengin oldu falan sanıyordum kitabı okuyunca da hiç farketmedim diğer Qarth’lılar gibi olduğunu ve aklımda hala zenci olarak canlandırıyordum bu benim gözümde çok büyük bir tahriptir karakterin önemi ne olursa olsun onun yerine Xalabar Zho’yu kast edip ok attırsalardı keşke.

Aslında Ros gibi hiç olmayan karakter ekleyeceklerine şu Yaz adalı hayat kadınlarını ekleselerdi ya. Hem yaz adası kültürü hakkında bilgilenirdik.

Şöyle bir ayrıntı daha var, Missandei yaz adalı normalde. Ama dizide tuhaf şekilde latin uyrukluya vermişler rolü.

Yaz adalı değil Missandei Naath’lı ama onlarda zenci heralde Basilisk Adaları civarında.
Evet o Yaz Adalılar iyi olurdu Ross yerine Alayaya vs Joff bence oradan Joff sağ çıkmazdı :smiley:

Onlarda kitapta zenci değil. Dany’e evlenme teklif eden ismi aklıma gelmeyen adam beyaz mesela. Hatta valyria kökenlilere köle körfezinde epey rastlanıyor. Fahişeler arasında bile var. Lekesizler arasında Vlyria kökenli platin saçlı askerler var. Gri solucanı tam hatırlamıyorum ama Dany’nin yardımcısı kız (miisanre mi ne) dizideki gibi zenci değil.

Naath yaz adalarına dahil bir ada grubu bildiğim kadarıyla.

Qarth’lıların hepsi Pyat Pree gibi aşırı beyazlar onu biliyorum da Xaro’yu dizi yüzünden aslen Qarth’lı değil diye düşündüm.
@Symmachus Yok o ada baya doğuda Sothoryos’un kuzeyinde kalıyor.

O Xaro’un sonradan yükselme olayı tamamen dizi icadı bir şey. Yani yok fakir zenciydim de yok her şeye balık tutarak başladım da…

Imkansiz diye bir sey yoktur :grin:
Elbette %99.9 beyazdir ama adamin biri çikar, hikayenin dizisini / filmini yapar ve o rolü siyahi bir insana verir. Benim de izledigim bir dizi vardi eskiden, orada mesela Lancelot siyahi bir aktör tarafindan canlandiriliyordu. Elbette mitlerde böyle olmalari çok ama çok düsük bir ihtimal ama dedigim gibi, imkansiz diye bir sey de yoktur. Bu kadar takilmaya, rahatsiz olmaya da gerek yok.

Missandei’yi oynayan kiz (Nathalie Emmanuel) zenci degil zaten, anne babasi latin amerikali ve Nathalie de latin amerikalilarin sahip olduklari esmer tene sahip, tipki Missandei ve Naath halki gibi.
Oku biraz, bak burada :

Bu da zenci dedigin Nathalie Emmanuel görselleri.

Latin Amerikalı dediklerin İspanyolların afrikadan getirdiği kölelerin torunları. Zenciler işte. Zamanla yerel halklarla ve beyazlarla karışıp renklerinin açılması zenci oldukları gerçeğini değiştirmiyor.
Biraz oku :wink:

Kral Arthur mevzusunda da, hala keltlerin arasında zenci çılabilir diye idda etmen cehaletle üste çıkmaya çalışman cahille tartışılmaması gerektiğinin en büyük örneği. Daha cevap yazmayacağım.

Bir iki haber de ben şey edem… Bu GRRM’in Kasım’da yaptığı açıklama aslında ama olsun… Benim dikkatimi şimdi çekti…

“There’s no King’s Landing. There’s no Iron Throne. There are no Targaryens — Valyria has hardly begun to rise yet with its dragons and the great empire that it built,” George R.R. Martin told Entertainment Weekly back in November. “We’re dealing with a different and older world and hopefully that will be part of the fun of the series.”

“KL yok, Demir Taht yol, Targaryenler yok. Valyria; ejderhaları ve büyük imparatorluğu, yeni yeni yükselmeye başladı… Başka ve en eski dünya ile karşı karşıyayız ve umarım serinin eğlenceli kısmı bu olacak.”

Burada dikkatimi çeken nedir? sorusuna gelirsek. İlk başlarda “Uzun Gece” dendiği için 8-10 bin yıl önce olacaklardan bahsedilmişti; yani geçeceği tarih olarak… Fakat sonraki açıklamalarda tarih olarak 5000 verildiğini gördüm ki GRRM de bu açıklamada Valyria yeni yeni filizleniyor, diyor. Biz biliyoruz ki 5000 yıl önce temeli atıldı buranın. Dizinin gayri-resmi ismi Uzun Gece ve Stark kökleri; WW’lerin ortaya çıkışı; Doğu’nun gizemleri gibi şeylere değineceklerini de açıklamışlardı.

Daha önceki “Ejderha” kuramı başlığında da “zaman” meselesine değinmiştim. Yani kitaplarda bahsi geçen zaman ile gerçekle olayların olduğu zamanlar çok farklı ve alakasız; biz 8 bin yıl önce olduğunu sandığımız şeyi 5 bin yıl önce olduğunu görüyoruz burada. (Sam de buna dikkat çekmişti aslında 5. kitapta) Dahası Uzun Gece ile Valyria’nın var oluşunun aynı döneme denk gelmesi de bir o kadar garip. Benim Yi Ti halkından arta kalanlar ile Valyria’nın kuruluşunu sağladıklarını düşündüğümü bilen bilir; ben diyorum, bu adamların atası çoban falan değil. Zaten ejderhalar uzun gece öncesinde de vardı, valyria döneminde keşfedilmiyor.

1. habere gelince; Game of Thrones spinoff to be filmed in the Canary Islands and Northern Ireland | Watchers on the Wall | A Game of Thrones Community for Breaking News, Casting, and Commentary

Çekimler Kanarya Adaları ve Kuzey İrlanda’da olacakmış.

Zekicim, Missandei dizideki gibi zenci değil dedin ve ben de bunun üzerinden gittim. Yani burada “zenci” derken kökenden ziyade ten renginden bahsediyoruz. Yoksa sen Missandei’in de İspanyollar tarafından getirilmiş Afrikalı kölelerden geldiğini mi söylüyorsun anlamadım.

Oo? Öyle mi demişim? Keltlerin arasında zenci var? Yani kelt zenciler mi?
Ben sadece o dönemde de orada zenciler olabileceğini, hiçbir şeyin imkansız olmadığını ve bir yapımcı / senarist / yönetmen beyaz bir insan olarak bilinen rolü istiyorsa siyahi bir insana verebileceğini söyledim.

He benim cahilliğime gelirsek… Ben öncelikle Arthur hikayesini falan pek bilmediğimi belirttim değil mi? Genel olarak da “şu sudur, bu budur” demedim, sadece “olabilir, imkansız değil ki” şeklinde görüş belirttim. Hee tabi sen bunu, okuduklarını anlamamış bana cahil demişsin, eyvallah. Gücendirdim herhalde.

Hatırım kalır.

Benim ilgimi çeken şey Valyria’nın yükselmesiyle Uzun gecenin aynı ana denk gelmesi. Asıl ilginç ve üzerinde durulması gereken, pek çok teoriye kaynaklık edebilecek olay bu bence.

Acaba bu ilginç kavmin yükselmesinin ve yaptığı cinli büyülü şeylerin uzun geceyle bir alakası var mıydı? Şu Ateş wightı ve bunların ilk Valyria tarafınsan kullanıldığı teorisi doğruysa buz Wightlarıyla bir ilişkisi var mı? Lightbringerla Valyria kılıcı tekniği benzeşiypr mu? Targaryenlerin uzun gece tehlikesine karşı 7 krallığı birleştirmiş olmalarl Valyria geçmişi uzun gece bağlantısından gelen bir bilinç üzerine mi?

Sorular sorular…

Haber sunucusu gibi oldu soruların :joy::joy::joy::joy:

Bence ucundan da olsa bir bağlantı var. Anemmmmmm görecek miyiz ki Valyria’yı da? :crazy_face: