Game of Thrones ve Diriliş Ertuğrul

Ona bakarsan God Of War oynayan adam da bunu yapıyor. (Talha Aynacı)

Bir de inanırsan ülkenin IQ ortalaması 98

Amerika ve avrupadaki izleyenlerinde de aynı etkiyi bırakıyormuş. Dizinin çok etkili bi formülü var her halde beyinleri akıtıyor.

Bir defasında Cezayirli bir kız bana Türk dizilerini de Türkler hariç herkes seviyor demişti :joy::joy:.

Gerçekten de dizi sektöründe Amerika’dan sonra ikinciyiz. Ancak şu var biz çocukluğumuzdan beri Türk dizilerinin birbirinin kopyası klişelerine alıştık. Bu yüzden bize bayat geliyor. Ancak onlara değişik geliyordur bilmedikleri için. Bu da benim tahminim.

İzlemesi rahat çünkü bizim dizileri :D. Başka bir şeye odaklansan bile anlıyorsun olayı. Bir yorum katmana gerek yok. Düşünmene gerek yok. İzlemesi kolay olduğundan yabancılara çok keyifli geliyordur eminim. Westworld, Game of Thrones gibi dizileri aynı şekilde izlersen hiçbir şey anlamazsın.

Halil İnalcık bile osmanoğlu sülalesinin Kayı olmadığını söylerken senaryocu abiler yetmemiş bir de Muhiddin Arabi’ yi eklemiş senaryoya. Ben daha nesini izleyeyim bu yapımın ? :slight_smile:

Gün gelir, yine ''Bayındır ‘’ ederiz memleketi :slight_smile:

Bu konuda kesinleşen bir şey Yok ama. Hala daha en güçlü iddia Kayı boyu. İtiraz edenler, destekleyenler vs olsa da bu konuda bilinmezlik hakim.

Aşık Paşazade ne derse o diyorsun yani :slight_smile: Saray üstatlarındandır kendisi, hatta üstat pycelle’ in osmanlı versiyoınudur :slight_smile:

Hayır onu demiyorum, ama onun Pycelle olması söylediği şeylerin güvenilirliğine gölge düşürse de kesinlikle yanlış kılmaz.

Öte yandan ben de Halil İnalcık’a katılıyorum. sadece demek istediğim şey bir kesinliğin olmadığıydı.

Seni mi kıracağım Symmachus, aklıbaşında 4-5 insan var zaten forumda bu aralar :slight_smile: Tamam, Kayı olma ihtimali var diyeyim. Bana kalsa Oğuz oldukları dahi şüpheli :stuck_out_tongue:

Yok hocam ben zaten sana katılıyorum sadece kesin bir şeyler yok bu konuda Kayı olmaları da sağlam bir tez dedim o yani :slight_smile:

Aklı başında olan 4-5 kişi kim? Türk’üm oğlum merak.

Osmanlı’nın Kayı boyundan geldiği yalanı 2.Murat döneminde Timur devletine karşı yapılmış siyasi bir hamledir. 2.Murat dönemine kadar Osmanlı’nın kökeniyle ilgili bir bilgi yoktur. Timurun oğlu, 2.Muratı küçük görmüş ve bağlılık hilatı yollamış, padişahta o hilatı giymiştir. Osmanlı da kendi neslini yüceltmek adına soyunun Oğuzhan’'ın torunu Kayıdan geldiğini iddaa etmiştir.

Dizinin kaç bölümünü izledin de böyle yorum yapıyorsun? Bu diziyi Araplar izlemiyor sadece, bir çok batılı da izliyor. Hatta şöyle söyleyeyim deli oluyorlar, Amazon’da tişörtleri satılmaya başlanmış. Misal yeni paylaşılmış, yeni bir hayranın yorumu… https://www.facebook.com/groups/496254750747262/permalink/578880685818001/

Şimdi böyle aşağılayıcı yorumlar yaparsan dizinin sevenleri de gelir “bu diziyi sevmeyenlerde ciddi bir sıkıntı, sorun var, adamların milli değerleri arzalı galiba” gibisinden absürt absürt karşılık vermeye başlar… Sonuçta absürt yoruma absürt karşılık olur.

Yurtdışında da bu ucubeyi izleyen çomar varmış. Umarım zavallı “Batılılar” at-eşek üstünde Sedat Köpek midir ne noktur onu kovalamıyorlardır.

Batı’da herhangi bir yerde bunu izleyen çomar o ülkeyi hak etmiyor.

Çomar mı?.. Çomar mı?.. Çok ayıp gerçekten. İnsanlara üstü kapalı ‘köp*k’ demişler resmen… Şoklardayım… İsviçre’de yaşıyorum ve burada kimse kimseye köpek demiyor. Görüşlere saygı var. Türkler adına üzüldüm. Böyle herkes herkese saldırıyorsa gerçekten gergin ve yaşanmaz bir yerdir Türkiye. Neyse ki Diriliş Ertuğrul diye milli miras değerinde bir dizileri var. Bu avuntu tek başına tüm olumsuzlukları siler atar.

İsviçre’de yaşayan biri bu mikissonik şeyi izliyorsa demek ki hipnoz gerçek kusura bakma… Senin BEYNİNİ yıkamışlar.

Sayın el gronomor sizi saygıya davet ediyorum. Medeniyete davet ediyorum. Ortadoğulu tavırlarınızı bir kenara bırakın ve sizlere verilen bu mirasın tadını çıkarın. Jeneriğini zil sesi yapan enişteme geçen hafta nobel verdiler burda. Ailecek gururdan bayıldık. Yeni ayıldım, tam girip güzel şeyler yazacakken sizin yorumuzunu gördüm. Bari bayılmama saygınız olsun ya.

Sen Allah bilir dün Samanyolu’ndaki mikissonik yapımları da izliyordun. Bugün çark ettin Diriliş izliyorsun…

Diriliş izleyen bayılmayı hak eder. Bayılmayanlar da umarım bayılır. Bayılınız, çünkü bayıyorsunuz.
,

Not: duzenlemedeki yorum ise ilgili canlilara hediyemdir

90 larda sanırım birisi kendini pokemon zannedip atlamıştı şimdi düşünelim.Bir programı izleyip kendini oradaki karakterlerden zannediyorsun bu garip ve saçma bir davranış değil mi?PUBG oyunu yüzünden birisi insan öldürdü hatırlatırım bunu eleştirmekten normal bir şey yok.