Game Of Thrones'da Kim Kazanacak?

Arkadaşlar ben bir tarih tutkunuyum. Diziyide 1 yıldır izliyorum. Bildiğim tarihi bilgilerle Game of Thrones evrenine yorum getirmeye çalıştım. Anladığım kadarıyla George R.R. Martin İngiltere’deki Güller Savaşından etkilenmiş. Benim yorumuma göre Demir Tahtı en sonunda ya Jon Snow yada Sir Loras Tyrell ele geçirecek.

Yedi Krallık: İngiltere’nin önceden ismi Yedi Krallık’tı.

Targaryen Hanedanı: Tudor ve Plantagenet ve Normandy karışımı (Üç Dönemide temsil ediyor)
Tudorlar Galler’lidir Gallerin bayrağında kırmızı ejderha vardır.
Lannister Hanedanı: Lancaster Hanedanı (Plantagenet 3. Oğul)
Bayraklarında kırmızı üstünde sarı aslan vardır. (Plantagenet Bayrağı)
Stark Hanedanı: Stuart, Stewart Hanedanı (Tudor’lardan sonra ülkeyi yöneten hanedan)

Robert’ın İsyanı ve Beş Kralın Savaşı: Güller Savaşı

Demir Adalılar: İrlanda (Tarih Boyunca her fırsatta isyan etmişlerdir ve 1921’e kadar
hep başarısız olmuşlardır.)
Westeros: Yedi Krallığı yöneten ülke olduğu için Wessex Krallığı’ndan ismini alıyor.
Essos: Yedi Krallığın en doğusunda bulunan Essex Krallığı’ndan ismini almıştır.

Kızıl Düğün: Kavalalı Mehmet Ali Paşa bir ziyafet sırasında Mısır’daki bütün memlükleri
öldürmüştür. Bu olaydan sonra Osmanlı tam anlamıyla Mısır’a hakim olmuştur. Taki Mısır’ın
yeni sahibi isyan edene kadar.

Robert Baratheon: Richard Plantagenet
Aegon Targaryen: IV. Edward’ın oğlu. Büyük amcası III. Richard piç olduğunu iddaa ederek
kendini kral ilan etmiştir. Amcasının onu öldürüp öldürmediği belli değildir.
Daenerys Targaryen: Yorklu Elizabeth
Jon Snow: John Plantagenet of Gaunt’un varisi olarak simgelenmektedir.
Robb Stark: Robert de Bruce (Gönderme Yapılmış, Ayrıca Cesur Yürek’i izlerseniz anlarsınız) :slight_smile:
Theon Greyjoy: Geofrey Plantagenet
Cercei Lannister: Margaret Lancaster of Anjou
Jofrey Baratheon: Edward of Lancaster
Petyr Baelish: Thomas Cromwell’i temsil etmektedir. İngiltere’de Anglikan Klisesinin
kurulmasında çok büyük katkıları vardır ama kral tarafından idam edilmiştir. Ondan sonra
kız kardeşinin torunu bir süre ülkeyi yönetmiş ve cumhuriyet ilan etmiştir.
Kutsal Baelor: Günah Çıkartıcı Aziz Edward
Fatih Aegon: Fatih William

Çılgın Ateş: Rum teşi
Dorne: İspanya (Yapı olarak benzediği için kültürel olarak farklı yapmış.)
Sur: Roma’nın İskoçya’yı ayırdığı sur
Braevos Heykeli: Rodos Heykeli
R’hllor İnancı: Zerdüştlük
Azor Ahai: Ahura Mazda
Kral’ın Şehri: Dublin
Beyaz Liman: Londra
KIŞTEPESİ: York ve Lancaster şehirlerini temsil ediyor. (İki hanedanın birleşimi olarak)
Konumu İngiltere’de York ve Lancaster şehirlerinin bulunduğu yerdedir.

Bu hikaye boyunca Kurtların ve Dothrakilerin bu kadar önemli yer almasının nedeni. Güller Savaşı ve
sonrasında biz Türklerin Dünya’da en güçlü devlete sahip olmasıdır. Bu durum yazarı kültürel olarak
etkilemiş. Daenerys’in ele geçirdiği Köle Körfezi Bölgesi ise Normandiya Bölgesini temsil ediyor.
Ancak yazarın türk tarihine ve Mısır’a ilgisi olduğundan Daenerys’in yönettiği bölgeyi Mısır’a benzetmiş.
Ayrıca Robb Stark’ın öldüğü Kızıl Düğün’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın mısır memlüklerini
yok ettiği bir ziyafetten etkilenmiş. Westeros haritasını olultururken güneyi İrlanda, Kuzeyi ise
İngiltere ile Galler olacak şekilde oluşturulmuş.

Ayrıca bir ara Kuzey’in isyan etmesinin nedeni İngiltere’de krallar I. Edward’dan itibaren
kendilerini aynı zamanda İskoçya Hükümdarı olarak nitelendiriyorlardı. Ama İskoçya II. Edward’dan
itibaren aslında Robert de Bruce ve kızının çocukları olan Stuart’lar tarafından yönetiliyordu. Yazar
hikayenin başlangıcında Yedi Krallığın bir parçası olan Kuzey için böyle bir ayrıcalık yapmak istemiş
hikayeyi buna göre yönlendirmiş ve dini olarak da Kuzeyi farklı yapmış. Ayrıca Stuart’ların bayrağı olan
aslanı Lannister’larda kullandığı için tekrar kullanmamış onun yerine soğuk havaların karizmatik liderleri
olan kurtları kullanmıştır. Stuartların bayrağı olan sarı zemin üstüne kırmızı aslanı ise Lannister’ların yokettiği
Castamere Lord’larının bayrağı olarak kullanmış ve bu konu üzerine oldukça etkileyici bir şarkıda
yapmıştır.

HİKAYE ÜZERİNE AÇIKLAMA:
İngiltere’de yönetim bir zamanlar Lancaster’lardaydı. Daha sonra 4. Oğul’un çocukları Yorklar
isyan ederek iç savaş çıkardılar. Bu savaş sonunda bütün Lancaster erkekleri öldü. Yönetim
4. Oğullara yani Yorklara kaldı. Yönetim IV. Edward York’taydı. Edward tek erkek çocuğa sahip
olarak öldü ve oğlu kral ilan edildi; erkek kardeşi Richard’da çocuk büyüyene kadar ülkeyi
naip olarak yönetecekti. Ama daha sonra Richard çocuğun piç olduğunu söyleyerek çocuğu ortadan
kaldırdı. Çocuğa ne olduğu hiç bir zaman bilinemedi. Bunun üzerine anne tarafından 3. Oğul’la
kan bağı olan ve babaannesi eski bir kraldan dul kalmış ve ikinci evliliğini yapmış biri olan Henry Tudor,
3. Oğulların liderleri Buckingham Dükleri olmasına rağmen; IV. Edward’ın kızıyla anlaşıp Fransadan İskoç ve
Gallilerden oluşan bir ordu topladı ve III. Richard’la savaşıp Richard’ı öldürdü. Sonrada
Elizabethle evlenip kendini kral ilan etti. Ama III. Richard’ın diğer kardeşinin oğlu
Edward Plantagenet of York hala hayattaydı ve resmi kral o olmalıydı. O ve varisleri hiç bir zaman
tahta çıkamadılar. Daha sonra IV. Edward’ın küçük kardeşinin çocukları olduğunu söyleyen bazı kişiler iç isyan
çıkardılarsada başarısız oldular.

Burada: Richard, Robert Baratheon’dur. III. Richard gibi bütün çocukları piçtir. Tek fark Richard
yönetici hanedan Plantagenet’lerdendi. Robert yönetici hanedan olan Targaryen’lerden olmasada
babasının annesi bir Targaryendir. Bu yüzden aslında oda bir prensdir. III. Richard öldükten sonra
tahta geçmesi gereken yiğeni Edward ve tayfasıda geri kalan Baratheonları temsil eder. Edward ve kız
kardeşinin torunları hiç bir zaman tahta çıkamadığı için Baratheonlarda hiç bir zaman tahta
çıkamayacaklardır. Güller Savaşı boyunca bütün Lancaster Hanedanı erkekleri ölmüştür. Bu yüzden
bu hikayenin sonundada bütün Lannister erkekleri öleceklerdir. Robert tarafından devrilen kralın
yaşayan tek çocuğu olarak bilinen Daenerys Targaryen ise IV. Edward’ın kızı Elizabeth’dir. Elizabeth bu savaşların
sonunda İngiltere’ye Kraliçe olmuştur. Bu yüzden Daenerys bu hikayenin sonunda Demir Tahta sahip olacaktır.
Aegon Targaryen IV. Edward’ın küçük kardeşi George’un oğlu olduğunu iddaa eden İngiltere asilerini temsil eder.
Bu isyanlar İngiltere’de isyan edenlerin foyası ortaya çıkarak başarısız olmuştur. Bu yüzden Aegon Targaryen
aslında büyük ihtimal Blackfire’dır ve Westeros’da başarısız olacak, büyük ihtimal idam edilecektir. Jon Snow’un
başına böyle bir şey gelmeyecektir, çünkü o İngiltere’deki gibi manevi bir babası bile olmayan kimin oğlu olduğu
belirsiz biri değildir. Ayrıca İngiltere’de isyan edenlerin sunduğu çocuk Plantagenet’lere çok benziyordu. Bu
hikayede Jon Snow’un Aegon Targaryen gibi Targaryen’lere benzeyen en ufak bir nokası yoktur. Bu yüzden
Jon Snow Henry Tudor’u temsil eder. Jon Snow gerçekte annesi tarafından bir Stark’dır, babası ise varis
Raeger Targaryen’dir. O Raeger Targaryen’in en küçük oğludur. Güvenilir ve onurlu Ned Stark babası olarak
bilindiğinden ise Kuzey üzerinde bir etkisi vardır ve annesi eski kral Robert Baratheon’un eski nişanlısıdır.
Aynı zamanda Jon, Surun Ötesindeki halklarla ve ötekilerle savaşır. Burada Sur’un Ötesi Fransa’yı
temsil eder. Çünkü Güller Savaşı sonunda Fransa tamamen kaybedilmiştir. Bu yüzden Jon Snow surun
ötesinden yani Fransa’dan topladığı yabanil askerlerle (Yani İskoç ve Galli askerlerle) ötekilerin
Yedi Krallığı ele geçirmesini engelleyecek ve bu orduyla Kuzeye yürüyüp Kuzey ordularınıda arkasına
alıp bu sırada güçlenen Daenerys Targaryen ile anlaşıp (yani evlenip) Daenerys’in ordusu ve
ejderhalırını da yanına alacak (BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI) ve Yedi Krallığı aslında gerçek sahibi
Aegon Targaryen olsada ele geçirecektir. Sonrada Aegon’un gerçekte bir Targaryen olmadığı ortaya
çıkacaktır. (Bu sırada Petry Baelish ülkede dincilerle anlaşıp yönetimi ele geçirip Lannister’ların
sonunu hazırlayabilir. Zaten vadi’yi ele geçirdi, Kuzey ve Nehir üzerinde bir takım etkileride var.
Ama en sonunda idam edilecektir.) Kaybolan Stark varisi bu sürede ortaya çıkacaktır. Jon’un ise
Daenerys’ten büyük ihtimal sadece bir kızı olucak onuda bu dayıoğulları olan Stark’larla
evledirecektir. Çünkü Yorklu Elizabeth’den sonra İngiltere’yi İskoçya (Kuzey) Kralı Stuart’lar
kan hakkı ile yönetmiştir. Zira Stuart’ların annesi Yorklu Elizabeth’in kızıdır.

Bir ihtimal VII. Henry Tudor’u Tyrell Hanesinden bir erkek de temsil ediyor olabilir. Çünkü Tudor’ların
bayrağında Tyrell’ler gibi çiçek vardır. Aynı şekilde Henry Tudor’un babasının annesi bir zamanlar
V. Henry ile evliydi ve V. Henry ölünce Owen Tudor ile evlenmiş ve VII. Henry Tudor’un babaannesi
olmuştu. Bu hikayede ise şimdiki Tyrell’lerin babaannesinin bir zamanlar bir Targaryen ile nişanlı
olduğunu ama sonradan olan bir takım olaylarla bu evliliğin gerçekleşmediğini ve şimdiki Tyrell’lerin
dedesiyle evlendiğini öğreniyoruz. Aynı şekilde Henry Tudor’un annesi yönetici hanedan olan
Plantagenet’lerdendi. Bu hikayede Tyrell’lerin varisi Sir Loras Tyrell’in annesinin bir kralla kan bağı
olmasada eskiden Westeros’da çıkan bir iç savaşta Viserys I Targaryen’in Alicent Hightower diye bir kadınla
evli olduğunu ve şimdiki Tyrell’lerin annesinin bir Hightower olduğunu biliyoruz. Ayrıca Sir Loras Tyrell’in kız
kardeşi Marcery Tyrell’in şu anda bir kraliçe olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Tyrell Hanedanıyla Tudor Hanedanı
birbirine çok benzer. Ayrıca Westeros’un güneyi ters çevrilmiş İngiltere ve Galler haritasına çok benzer.
Bu mantıkla haritaya bakacak olursak Tyrell’lerin yönettiği bölge Londra şehrinin bulunduğu bölgedir.Eğer
Daenerys bir Tyrell ile evlenirse bu sefer Jon Snow, Aegon Targaryen gibi başarısız bir isyan çıkartabilir.

Her iki durumda da Daenerys’ten sonra büyük ihtimal Westeros’u Stark’lar yönetecektir. Çünkü Stark’lar
İskoçya hükümdarları Stuart’lara çok benzerler. Bu durum Jon Snow’dan yada kaybolan diğer Stark erkeklerinin
birinden gerçekleşecektir.

Buz ve Ateşin Şarkısı Gerçek Dünya Esinlenmeleri

Arkadaşlar bunlar benim tarihi bilgilerimle yaptığım yorumlarım. Sizce demir tahtı hikayenin sonunda kim ele geçirecek?

Tarih terekkür edebilir edecekte.Yani geçmiş olaylar tekrar yaşanacaktır diye düşünüyorum…

George Martin olayları kurgularken İngiliz tarihine baya bi sadık kalmış. O yüzden bence de hikayenin sonunda sadık kalacaktır.

Öncelikle eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. George R. R. Martin’in Türk ve Mısır tarihine ilgili olduğunu bilmiyordum ama kitapta baya esintiler var. Tarihten çok şeyi almış bu çok doğru. Yanlız dediğin gibi Aegon Targaryen başarısızlığa uğrarsa oturup ağlarım heralde ama gerçekte o çocuk piçmiş , Aegon Targaryen piç değil orjinal ejder kanı. Bana göre Jon başarısız Aegon başarılı olacak çünkü rasyonel düşünürsek Dorne arkasında , Tyrell’ler her zaman Targaryen müttefiki olmuştur ve Lannister-Tyrell ittifakı bozulmuş durumda. Bence en kritik ama en kritik olay Vadi’nin ne tarafta saf alacağı o her şeyi belirleyecektir.

Yazı hakkında yorumların için teşekkür ederim. Dediğim gibi ben İngiliz tarihini örnek alarak bu tahminlerde bulunuyorum. George Martin de zaten Güller Savaşını kendine örnek aldığını söylemiş. Güller Savaşının sonunda tahta Yorklu Elizabeth ve Henry Tudor çıktı. Benim mantığımla bakacak olursak Yorklu Elizabeth, Daenerys Targaryen oluyor. Önemli olan Henry Tudor’un kim olduğunu bulmakta. Onun içinde iki aday var Jon Snow ve Loras Tyrell. Sonuçta bu bir kurgu bakarsın Aegon Targaryen’i tahta çıkartırlar. Ama İngiliz tarihine sadık kalırlarsa Aegon’un başarısız olması gerek.

Güzel yazmışsın kardeşim ben Jon geçer diye düşünüyorum.

Konuya hakim olduğun için soruyorum dizide Güller Savaşı ile büyük çelişkiye düşen olaylar varmıydı?

Ufak tefek olaylar var. Ama onlarıda genelde başka zamanın İngiliz tarihinden alınmış. Mesela Yorklu Elizabeth İngiltere’den hiç bir zaman ayrılmamıştı. İngiltere’den ayrılan Fransa’ya giden Fransa’da İskoçlardan ve Gallilerden ordu toplayan VII. Henry’di ki İskoçya o zamanlar İngiltere’den ayrı başka bir ülkeydi. Bu yüzden belkide VII. Henry olması gerekn kişi dengelemek amacıyla Westeros’ta usul usul bekleyen Tyrelller olabilir. George Martin Yorklu Elizabeth’i canlandırırken sıkıcı olmasın diye bir önceki hükümdar kraliçe Matilda of Normandy rolünü üstüne giydirmiş. Matilda tahtı gasp edilince babasının mülkü olan Normandiya Dükalığına gitmiş orada usul usul doğru zamanı beklemiş ve İngiltere’yi işgal etmişti. Ayrıca Lancaster’lar kan hakkı ile İngiltere’yi yönetiyordu. Dizideki gibi evlilik yoluyla değil. Petyr Baelish rolü yani Thomas Cromwell Yorklu Elizabeth’in oğlu VIII. Henry zamanında yaşamıştı. Bu dizide adamı bir nesil önceye almışlar. Bunlar aklıma gelen bir kaç şey.

Tarihten esinleme kendini epey hissettiriyor ama sonunu tarihe dayalı yapmasına imkan vermiyorum ben. Evreni kurabilmek için tarihten yararlandı ama kendisinin aklındaki kurgusunu da işleyip bitirecektir.

Tabiki sonuçta bu adamın kurgusu. Zaten hikayede çok fazla istediğin yöne çekebileceğin muğlak nokta var. Mesela Stannis Baratheon bir İngiltere Kralı olan Stephen Blois’e çok benzer. Stephen kuzeni Matilda kız olduğu için tahtı Matilda’nın elinden alıp gasp etmişti. Ama sonra bütün oğulları çıkan iç savaşta öldü o da Matilda’nın oğlu Henry’le anlaşıp Henry’i varisi yaptı ve ülkeyi iki yıl kadar daha yönetti. Bakarsın Stannis’i öldürmezler Demir Taht’ı ele geçirtirler sonrada çocuğu olmadığı için Daenerys’le varisi olarak anlaşır ve hikaye öyle biter. Yada yazarın hayal gücüne bağlı olarak (ki George Martin’in yaptığı sonun pek mutlu biteceğini sanmam :D) uygun bir son yaparlar.

Seride Baelish’in bilinen akrabası yok diye biliyorum. Bu yüzden Thomas Cromwell ile Oliver Cromwell hikayeleri birleştirilebilir. Baelish Kış Rüzgarları’nda Varys’i taht oyunlarında yenip, Aegon’u safdışı bırakıp bir süreliğine Yedi Krallık’ın yönetmini ele geçirebilir ve aristokrasiye son verip kendisini diktatör ilan edebilir. Sonra da Dany ejderhaları ile gelir ve Baelish’in elinden yönetimi alır, Baelish’i idam ettirir. Tarihten örnek alacaksak böyle biir senaryo gayet olası.

Ayrıca konu yanlış yere açılmış Sorular & Merak Edilenler’e taşınırsa iyi olur…

Konu Teoriler kısmına taşınmıştır. Başlık açarken doğru yere açmaya dikkat edelim. :slight_smile:

Teşekkür ederim. Ben forumda yeni olduğum için tam olarak siteninin işleyişini bilmiyorum da.

Gayet yararlı paylaşım olmuş.Teşekkürler.

nickgame2692 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Arkadaşlar biliyorum biraz takıntılı bir durum ama :smiley: Targaryen Hanedanı’nın kızlarından ve piçlerinden devam eden hanedan soyağacını inceledim. Buna göre tahtta haklılık iddiasında resmi kaynaklara göre bir sıralama yaptım. Bu listeye göre sıralama şu şekilde oluyor;

1. Daenerys Targaryen
  2. Stannis Baratheon
  3. Doran Martell
  4. Trystane Martell
  5. Arianne Martell
  6. Edric Fırtına
  7. Obara Kum
  8. Nymeria Kum
  9. Tyene Kum
  10. Blackfire kızlarının çocukları
    Eğer Blackfire’ların iddiası ve Lannister’ların aslında Targaryen olduğu iddiası hariç diğer iddiaları kabul edersek ve Jon’u da ileride resmi olarak Targaryen olarak kabul edersek sıralama şu şekilde oluyor;
  11. Aegon Targaryen
  12. Jon Targaryen
  13. Meera Targaryen
  14. Daenerys Targaryen
  15. Stannis Baratheon
  16. Doran Martell
  17. Trystane Martell
  18. Arianne Martell
  19. Edric Fırtına
  20. Obara Kum
  21. Nymeria Kum
  22. Tyene Kum
  23. Blackfire kızlarının çocukları
    Arkadaşlar bu listeye göre Trystane Martell’de VII. Henry’i temsil ediyor olabilir. Çünkü Trystane Martell’in halası Elia Martell Prens Raeger Targaryen’in karısı ve iki çocuğunun annesi (muhtemelen Aegon’un da annesi, bu yüzden Aegon’la kuzen olabilirler) babası tarafından büyük büyük ninesi’de Aegon IV Targaryen’in kızı Prenses Daenerys Targaryen oluyor. Bu yüzden Jon Snow ve Sir Loras Tyrell’i koyduğum listeye ek olarak Trystane Martell’i de koyuyorum. Her nekadar abisi Quentyn Martell, Daenerys tarafından reddedilsede ne olacağı belli olmaz.

Targaryen Hanedanı’nın tek ve gerçek varisi Aegon VI Targaryen’dır bu liste anlamsız.

Tamam Aegon Targaryen gerçekte Rhaegar Targaryen’in oğlu olduğunu iddia ediyorda resmi kayıtlara göre o çocuk öldü, ondan ilk listeye almadım. İkinci listede zaten açıklamasını yapmıştım eğer iddiasında haklıysa ve bunu kanıtlayabilirse şu anda demir tahtın meşru hükümdarı Aegon Targaryen oluyor.

Konuyu yeniden hortlatmak istedim.