Game of Thrones'u kim kazandı?

Burada kimin kazandığını düşündüğünüzü yazmanızı istiyorum. Çoğu kişi hatta %90’ımız Stark’lar diyecek ama bence Robert Baratheon kazandı. Taht zaten adamın umrunda değildi. Sadece intikam için Targaryenlerin ölümünlerini istiyordu. istediği de oldu. Biri yeğeni tarafından öldürüldü diğeri de duvara sürüldü. Üstüne üstlük Fırtına Burnu da kendi kanından birinde kaldı.

kimse kazanmadı herkes kaybetti bence

Catelyn Stark.

Jon sürüldü.
Brandon kral oldu
Sansa kraliçe oldu

Tyrion’un el olarak kalması da acı tatlı sonun acı kısmı :slightly_smiling_face:

1 Like

Dizi için konuşursak evet Robert kazandı bana göre de. Kaybedenler Targaryen’ler ve onların destekçileri. Kaybeden bunca oyunu oynayan Varys. Kaybeden Lannister’ların büyük lideri Tywin. Ve kaybeden ruhunu yaşarken yok ettiğini düşündüğüm Arya.

1 Like

Yalnız şaka bir yana Targaryen hanesini bitirdiler, mahvettiler.

Gerçekten keşke Jon kral olsaydı. Hayvan gibi güzel plot twist vardı, adam her iki hanenin de birleşiminden geliyordu. Varsın hane ismini başka bir şey yapsun ya da paşa gönlü isterse Stark ismini kullanmaya devam etsin. Ama tahta o geçmeliydi.

Tamam Jon’u tahta geçirmek monarşinin şanlı zaferi gibi olurdu belki ama ne bileyim sonuçta yeni oluşumun başında biri olacaktı. Ne olurdu ki bu Jon olsa? Tahta geçen kişi de Bran. Gören de zannedecek ki Starklae sıradn halktan bir aile, eğer işler istenildiğ gibi gitse tahtı yıllar önce Targaryenlerden alabilecek bir aileden bahsediyoruz.

Meşru Stark çoukları tabii .Onurlu dediğimiz aile üyeleri epey sinsi hırslı düzenbaz çıktı.
Arya kendini dünyanın öbür ucuna sürdürdü.Sansa ve Bran Tyrionla işbirliği yapıp Dany’i ortadan kaldırıp Jonun ayağını kaydırıp ebedi soğukların diyarına sürüp kuzey ve diyarın başına geçtiler.

1 Like

Leydi Marya kazandı, daha doğrusu hayırsız kocası eve bi ara uğrarsa kazanmış olacak :wink:

not: there is no middle ground.

Ahahah evet bu nasıl koca 2 çocuk 1 kadını terketti gitti hicde eve gelmiyor, Skagoslarda geziyor😄

2 Likes

The North Remembers Catelyn Baba.

Şu an getirdikleri sistem monarşiden kötü. Her cağa uygun olan bir yönetim tarzı vardır. O çağda güçlü bir merkezi otorite ve güçlü bir kral lazım. Beş kralın savaşı neden çıktı hatırlayalım. Robert’ın meşru cocugu yoktu. Bu yüzden bir sürü taht adayı çıktı ve diyarı kana buladilar. Bu sistemde de bir sürü kral adayı çıkacak. Herkes kral seçilmek için diğerlerine jin besleyip diyarı kana bulayacak. Dizi başladığı yerden çok daha kötü bir yerde bitti. 1 seneye kalmaz savaş çıkar orda. Kuzey bağımsız olmuşken Demir adalar ve Dorneun krallığa bağlı kalması zaten saçma ve olabilitesi mümkün olmayan bir şey. Demir adalar her zaman yaptıkları gibi kuzeyi güneyi yağmalamaya başlayabilirler. Özellikle kuzeyin hic gücü kalmadı. Dorne su an neredeyse hepsinden güçlü. Dorne prensi yakında “eh başlarım ben niye sakat bir ergen tarafından yönetileyim” deyip krallığa yürüse Bran ne yapabilir? Bir sene bile barış olmaz orada. Ama gerçekten güçlü bir hanedanlık kurulup güçlü bir merkezi otorite olsaydı bu sorunlar olmazdı.

Aslında DD’nin getirdiği sistem desek daha doğru olur. Martin mutlaka sistemsel olarak daha uygun bir şeyler yapacaktır. Zaten Essosda Özgür Şehirlerde bu tarz yönetim sistemleri mevcut ve iyi kötü devam ettiriyorlar. Eski Valyria’da da aynı şey geçerli. Asla tek bir aile gücü almamış ve bildiğim kadarıyla yıkıcı bir iç savsş yaşamışlıkları da yok.

Bu sistemlerde olay baştaki kişinşn aşırı otoriter olmasıdır. Yani sen istersen tüm halkın katılımıyla demokratik yollardan seç ister kana bağlı olarak seç pek değişmemektedir. DD bunu vurgulamadı ama Martin yapabilir. Örneğin her lordun katılımıyla oluşan bşr konsey tarafından yönetilir, konseyin bir başkanı vardır ama çok fazla yetkisi yoktur eşitler arasında birincidir sadece vs vs.

Sinsi kızıl kızla Creepy kasıntı oğlan kazandı
Birde izlenme sayılarını zirvelere taşıyan yapımcılar kazandı bu kadar kötü sezon çok izlendi jsjjsjsjjs SW de gişe rekoru kırabilir “better than empire strikes back” diyebilirler

1 Like

Kana bağlı olduğu zaman tahta geçecek kişi bellidir. Bu da taht savaşlarının ortaya çıkma olasılığını azaltır. Bran öldü diyelim (ınsallah yakın zamanda ölür :joy:) herkes aday olmak isteyecek. Bir sürü kral adayı çıkacak ve hepsi savaşacak. Anlatmak istediğim şey bu. He Martin tabi ki daha tatmin edici yazacaktır. Senin dediğin gibi bir konsey mümkün ama onun da pek sağlıklı olacağına inanmıyorum.

Tabi orası öyle eğer otoriter olunacaksa monarşi daha iyi :joy::joy::joy:

Ama varmaya çalıştığım noktanın ne olduğunu anladın zaten.

Şuanki über demokrasiler bile fazla sağlam değil. Epey kırılgan bir yapıya sahip. Ama gene de daha kötülerinden iyidir.

1 Like

Eğer Sam abimizin Sine-i millete(halk hareketi) gitme önerisi desteklenseydi bu durumlar hiç oluşmayacaktı ama Demokrasi hareketi “Bizim oyumuz bir köylü ile bir mi olacak” diyen lordlar tarafından engellendi
Kazanan reis Sam
Westeros seni unutmayacak Demokrasi ateşini yakan Sam

Bronn. Yüksek Bahçeyi verdikleri yetmiyormuş gibi hazineyi de emanet etmişler. Şüphesiz 5 alıp hazineye 1 koyar 4’ü cebine katacaktır. Yolsuzluklar kralı olarak Westeros’un en zengini olarak ölecektir

2 Likes

DD kazandı, kim kazanacak. Cebini doldurdu doldurdu, kariyer yapıp, kimsenin bilmedikleri adlarını duyurdular. Başka kimse kazanmadı.

4 Likes

Kazanmak mı?

Sanmam.

Ünlü oldular ama maalesef olumsuz bir imajla.

Game of Thrones bunların orijinal eseri değildi. Martin dedenin zaten yazdığı kitabı uyarladılar. Ancak kitaptan kopunca ne derece sığ olduklarını gösterdiler.

Ellerinden geleni yaptılar durumu olsa… Gene neyse, ama HBO keseyi sonuna kadar açmasına rağmen başka firmayla anlaşma yapıp kendi kişisel hırsları için seriyi baltaladılar ki bu seri basit bir seri de değil belki de en efsane olanlardan biriydi. Got’a bile bunu yapan insanlara kim nasıl güvenir? Nereden belli bir anlaşma sağlandıktan sonra başka bir anlaşma için baştan savma iş yapmayacaklarını?

1 Like

Şu an halihazırda bir dev projede yer alıyorlar ve ceplerini doldurmuşlar ise “kazandılar” derim. Elbette kendi bindikleri dalı kestiklerine inandığım için o ağaçtan düşmelerini de bekliyorum.

Biz de sanıyoruz ki HBO, bunlara yeterli bütçe vermiyor falan, ondan hep kurtların olmaması yahut diğer şeyler. Duygu genelde bu şekilde geliyordu bana ama meğer HBO aksine vermiş de vermiş ama bunlar yanaşmamış.

Arkadaşlar ‘‘kurt sahneleri masraflı’’ muhabbeti külli yalandı. Ghost’u anime etmiyorlar, ulukurt sahnelerini canlı hayvan ile yeşil ekran önünde çekip montajlıyorlar. Eğer ki bu masraf diyorlarsa tarihin en masraflı dizisi Lassie olmalıydı.