Gared

Bağlılık
Gece Nöbetçileri

Doğum
245AL

Ölüm
297AL,Kuzey

Kitaplar
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)

Oyuncu
Dermot Keaney

TV
Sezon 1

Gared Gece Nöbetçileri’nde bir korucudur.Buz ve Ateşin Şarkısı’nın başında korucu olarak kırk yıl geçirmişti.Serideki ilk sözleri o söylemiştir;Geri dönmeliyiz.Yabanıllar öldü.

Fiziksel Görünüm
Gared yaşlı,ellisini geçmiş biri olarak tarif edilir.Soğuk ısırması yüzünde her iki kulağını,üç ayak parmağını ve sol elinin küçük parmağını kaybetti.

Duvarın Ötesine Keşif
Gared keşfe Will ve Sör Waymar Royce ile çıktı.Bir grup yabanıl akıncısını arıyorlardı.Gece onları yakaladılar.Will bilgi toplamak için sinsice onlara yaklaştı.Will herhangi bir harekt görmedi ve hepsinin öldüğünü rapor etti,büyük ihtimalle soğuktan.Gared duvara geri dönmeleri için Royce’i ikna etmeye çalıştı ama başarılı olamadı.Üçü onları neyin öldürdüğünü öğrenmek için cesetleri aramaya gitti.Soğuktan ölmüş olamazlardı,keşfe çıktıklarında duvar ağlıyordu.

Will ve Sör Waymar,Gared’ı atların yanında bıraktılar ve yolun geri kalanını yayan yürüdüler.Cesetleri bulamadılar.Will etrafa bakmak için bir ağaca çıktı.Aniden Sör Waymar Ötekiler’in saldırısına uğradı ve öldürüldü.Will Ötekilerin gittiğinden emin olana kadar ağaçta kaldı.Will aşağı indiğinde bir Wight’a dönüşmüş Sör Waymar tarafından öldürüldü.

Gared’ın bunların ne kadarını gördüğü bilinmiyor fakat görünüşe belli ki güneye kaçtı.Sur’daki kardeşlerine geri dönmediği için kaçak olarak görüldü.Gared Sur’un güneyinde küçük bir karakolda tutuklandı ve Lord Eddard Stark tarafından sorgulandıktan sonra idam edildi.Ayrıca burada Bran,Robb,Jon,Theon Greyjoy ve Jory Cassel’de bulunuyordu. Ned büyük kılıcı Buz ile Gared’ı idam ettiğinde Theon kesik kafayı tekmeledi.Gared’ın kafası Lord Kumandan Mormont’a gönderildi.

Lord Mormont,Tyrion’a Sör Waymar’ın ne kadar yeşil olduğunu ve onunla birlikte en iyi 2 adamını gönderdiğini anlattı.Mormont,Sör Waymar’ın kendi keşif grubuna öncülük etmesine babasını gücendirmemek için izin vermiştir.Mormont bunu yaptığı için kendini aptal hissettiğini söylemiştir ve kuzgunu tekrar etmiştir;aptal aptal.Mormont,Gared’ın çok uzun zamandır Sur’da olduğunu ve bir kaçak olduğuna asla inanmadığını söyler ama Lord Eddard ona Gared’ın kafasını yollamıştı.Lord Kumandan diğer iki adamı araması için Benjen Stark’ı gönderdi ancak Benjen’de kayboldu.

Alıntılar
Zavallı adam yarı deliydi.Birşey onun içine öyle bir korku salmışki söylediklerimi duymadı bile.
-Eddard Stark

Seride ilk sözü söyleyen karakter olduğuna eminim çoğu kişi dikkat etmemiştir benim gibi :slight_smile:

Mormont’un dediği gibi bir hiç uğruna gitti …

Aynen ya hiç sevmiyorum şöyle taşaklı karakterlerin bk yoluna gitmesini

İlk konuşanın bu olduğunu şimdi öğrendim. :oh:

İlk sözü neydi? “Geri dönmeliyiz”?

Evet

Kitap 297 AL’de mi başlıyor ???

bi kaç bölüm sonra 298’e geçiyo galiba