Gece Gözcüleri Lord Kumandanı

Gece Gözcüleri Lord Kumandanı

Jeor Mormont, Gece Gözcüleri 997. Lord Kumandanı(Rene Aigner©’nin Çalışması)

Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Gece Gözcüleri üyelerinin en kıdemli mertebesidirve Kara Kale’de ikamet eder. Gece Gözcüleri Lord Kumandanı karar mercidir ve tüm yapılanmadan sorumlu kişidir. Şef Üstat, Baş Koruyucu ve altındaki diğer yüksek rütbeli kardeşler tarafındanyardımlarıyla desteklenir. Lord Kumandan ölünceye kadar hizmetini sürdürmeye devam eder. Gece Gözcüleri’nin 998 Lord kumandanı olduğu söylenmektedir ancak bunlardan yalnızca 667 kişisi bilinmektedir.

Lord Kumandanlık için daha çok koruyucular arasından seçim yapılır. Bu sava “Taht Oyunları” kitabında Jon Kar’ın bir koruyucu olmayı isteyip hayal kırıklığına uğrayarak bir kahya olarak seçilmesi ve Lord Kumandanın kişisel kahyalarından biri olarak atanması ile itiraz edilebilir. Akranları bunu Kar’ın gelecek lider olmak için eğitilmek amacıyla seçildiğini varsaymıştır. Bu iki teorinin birleşiminin gösterdiğine göre Lord Kumandanlık için adaylığını koyan üyelerden en uygunu için üç disiplin arasından da her şeye rağmen seçim yapılabilir.

Seçim

Lord Kumandan öldüğü zaman, kılıcını Gece Gözcüleri’ne adamış herhangi bir adam kendini aday olarak belirtebilir ya da pozisyon için kardeşleri tarafından aday gösterilebilir. Seçimi kazanmak için adaylar Gece Gözcüleri’nin yeminli kardeşlerinin oylarının gerekli üçte iki oyunu almalıdır.
Eğer hiçbir aday üçte iki oy çoğunluğuna ulaşamazsa, seçim ertesi gün yeniden yapılır. Bir zaman kısıtlaması yoktur ve bir keresinde seçim iki yıla yakın sürmüş ve yedi yüz kez oylama yapılmıştı. Tüm Gece Gözcüleri yeminli kardeşlerinin oy hakkı vardır, ama her zaman herkesin aynı anda oylamaya katılması imkansızdır, garnizon komutanları onların yerine temsilci olurlar.

Gece Gözcülerinin Lord Kumandanları

• Lord Jon Kar, Gece Gözcülerinin 998. Lord Kumandanı.

• Lord Jeor Mormont, Gözcülerin 997. Lord Kumandanı, nam-ı diğer “Yaşlı Ayı”. Son yıllara doğru başta Baş Koruyucu Benjen Stark olmak üzere birçok koruyucunun Sur’un diğer tarafında kaybolmasından endişelenmiştir. Ayrıca daha çok yabanılın hem surun güneyine kaçması, hem de daha büyük miktarlarda toplulukların ortadan kaybolması ve tehditlerin buluşması endişeleri arttırmıştır. Bunlardan dolayı yaşayan kardeşlerin gördüğü en büyük keşif birliğiyle (üç yüz kişi) birlikte duvarın arkasına geçmiştir. İlk İnsanların Yumruğu Şavaşı sırasında kardeşleri tarafondan katledilmiştir.
• Gece Kralı, 13. Lord Kumandandır. Kardeşliği kendi Ordusu haline getirmiştir ve Kuzey Kralı ve Sur’un arkasındaki kral Joramun’a karşı savaşmıştır
• Lord Kumandan Qorgyle, Lord Jeor Mormont’tan önceki Gece Gözcüleri’nin 996. Lord Kumandanı ve Qorgyle Hanesi’nin bir üyesiydi. İlk adı bilinmiyor.
• Runcel Hightower, kendi yerine oğlunu getirmeye çalışarak Lord Kumandanlığı saltanat haline çevirmek istemiştir.
• Rodrik Flint, kendini Sur’un arkasındaki kral yapmayı düşünmüştür.
• Tristan Mudd, Deli Marq Rankenfell and Robin Hill; bu üç Lord Kumandan hırsları ve gururlarından dolayı yeminlerini unuttuklarında Gözcüleri yok etmeye çalışmışlardır.
• Osric Stark, Kuzey Kralı’nın oğlu ve ya kardeşi, 10 yaşında lord kumandan seçilerek en genç Lord Kumandan olmuştur., 60 yıl Gözcülere hizmet vermiştir.
• Brynden Rivers, Nam-ı diğer kara kuzgun, 233 AL’da kral V. Aegon tarafından duvara gönderilmiştir.
• Kara Harren’in adı bilinmeyen kardeşi, kardeşi Harrenhal’da yakıldığında Sur’da kalmıştır.
• Uykulu Jack, Raymund Kızılsakal Sur’u geçtığındeki Lord Kumandan, Uzun Göl Savaşı’na geç kalmıştır.