Gece Kalesi

Gece Kalesi

Kuzey ve Gece Kalesi’nin konumu

Gece Kalesi Sur’un kalelerinden biridir. Sur’daki buzun içi oyularak yol yapılan ve yukarı çıkılabilen tek kaledir. Beş Kralın Savaşı’ndan iki yüzyıl önce Gece gözcüleri tarafından terk edilmiştir. Kale’de yaşayan son Kardeşler Derin Göl’e aktarılmıştır. Batıdan Buzizi ile doğudan Derin Göl arasında yer almaktadır.

Tarih

Sur’daki ilk ve en büyük kaleydi. Gece Gözcüleri’nin gücünün azalmaya başlamasıyla dörtte üçü boşalmış ve burda kalmaya devam etmek çok pahalı olmaya başlamıştı. İyi Kraliçe Alysanne Targaryen yeni ve daha küçük bir kalenin yapımını karşılamayı teklif ettiğinde, Nöbet bunu ve kaleyi bırakmayı kabul etti. Yeni Kale olan Derin Göl’ün masrafları kraliçenin mücevherleriyle ödenmiş ve yapımını Jaehaerys I’in kuzeye gönderdiği adamlar gerçekleştirmiştir. Yeni Kale tamamlandığında Gece Kale’si terkedilmiştir.

Aegon’un Karaya Çışından üç yüzyıl önce Gece Kalesi’nin ve Kar Kapısı’nın kumandanları kendi aralarında bir savaşa tutuşmuştu. Neticede Kışyarı’nın Starkları iki tarafında başı vurulmuştur.

© Fantasy Flight Games

Kuzeyde korku hikayesiyle hatırlanır, buna rağmen bazıları hatalı olduğundan kuşkulanmaktadır. Adı insanlar tarafından unutulmadan önce Gece Kralı burada saltanatını sürmüştü ve Fare Aşçı, Andal kralına, kralın prensini ve domuz pastırması tartını burada servis etmişti. 79 devriye nöbetteyken, genç ve cesur Danny Flint burada tecavüze uğramış ve öldürülmüştü. Kral Sherrit eski Andallar’ı bu kalede lanetlemişti. Burası ‘çırak çocukların gece gelen şeyle yüzleştiği’ yerdi. Kör Symeon Yıldızgöz’ün dövüşen cehennem tazılarını gördüğü yer. Deli Balta bir zamanlar bu avlularda yürümüş, bu kulelere tırmanmıştı, kardeşlerini karanlıkta katlederek.

Kara Kapı

Kara Kapı, Sur kadar eski ve Sur’un öbür tarafına açılan ve geçmeye izin verilen gizli bir geçidin kapısıdır. Mutfakların ortasında yer alan derin bir çukurun dibinde bulunur ve üzerinde kendine ait bir yüzü olan beyaz büvet ağacından yapılmıştır. Yüz yaşlı, solgun, buruşmuş, küçülmüştür ve beyaz gözleri vardır. Kapı zayıf bir ışıltı ile parlar.

Biri Kara Kapı’ya yaklaştığında gözleri açılır. Gözleri beyaz ve kördür, sonra kapı sorar, “Kimsin?” Gece Gözcüleri’nden bir adam yeminin bir parçasını tekrarlamalıdır, “ Ben karanlıktaki kılıcım. Ben duvardaki gözcüyüm. Ben soğukta yanan ateş, şafak vaktindeki ışığım. Ben uyurları uyandıran nida, diyar halkını koruyan kalkanım.” Sonra kapı açılır, “O halde geç,” der ve dudakları açılarak genişler, genişler; kırışıklıklardan ibaret bir halkanın içindeki açık ağızdan başka bir şey kalmayana kadar.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Soğukel liderlik ederek Samwell Tarly ve Şebboy’u Kara Kapı’ya getirmiştir, Sam yeminin sözlerini söyleyerek kapıyı açmıştır. Sam ve Şebboy Kara Kapı’yı kullanarak Sur’un diğer tarafına geçer. Soğukel kapıdan giremez. Aynı anda Bran Stark ve refakatçileri Sur’un diğer tarafına geçmek için Gece Kalesi’ne varır. Sam ve Şebboy ile karşılaşırlar ve Sam onlara eşlik eder ve onları Kara Kapı’ya götürerek kapıyı açar. Ondan sonra Bran ve arkadaşları Sur’u geçer ve Soğukel ile karşılaşırlar.

Kargaların Ziyafeti

Lord Kumandan Jon Kar Stannis’in isteğiyle, yabanılların Sur’a saldırısı karşısında yaptığı yardımların ödemesi olarak Gece Kalesi’ni ona verir.

Ejderhalarla Dans

Jon Kar Gece Kalesi’ni Stannis’e teslim ettikten sonra, yaşanılabilecek bir yer haline gelmesi için yarım yıl geçmesi gerektiği keşfedilmiştir. Kraliçe Selyse Kara Kale’ye gelir gelmez Gece Kalesi’nde kalmaya başlar.

En önemli kalelerden biri.

Teşekkürler kardeşim. :slight_smile:

en çok Gece Kralının mekanı olması ile biliniyor ama Kar Kapısı ile neden savaşa girdiklerini merak ediyorum…