Genel Seçim Anketi

Türkçe’de yabancı kelimelerin daha çok olduğunu düşünmekle birlikte katılıyorum. Hiçbir dil aşağılanamaz ve halklara dilleri üzerinden saldırılamaz.
Ben de diller üzerindeki coğrafi etkileşimden bahsettim yukarıda ama… Siyasal inançlar ve etnik perspektifler bizi bazen kültürlere ve dillere saldırtacak kadar alçaltıyor maalesef ^^
Her neyse katılıyorum.
Bu arada yukarıda Gökbörü adlı ırkçı üyenin Kürtçe’ye saldıran mesajını beğenmen de bu güzel yorumunu biraz boşa çıkarıyor diye düşünüyorum.

Hiçbir dayanak göstermeden boş boş saldırıyorsun. Arkasını dolduramayacaksan ki dolduramazsin , hiç konuşma. Türkçe hakkında net hiçbir bilgiye sahip değilsin.

Beğenmem Kürtçe’yi aşşağılamamla alakalı değil video ile ilgili.Video’daki vatandaş ülkemizde Türk’ün de cahili Kürt’ün de cahili olabileceğini gösteriyor.Mesela günümüzde İslamcı geçinenlerin bazılarında bir İranlı düşmanlığı vardır ama hiçbiri bilmez ki namaz,oruç gibi dini kelimelerin hiçbiri Arapça değil Farsçadır.

'Herif Arapça Kelimei Şehadeti kürtçe sanıyor :smiley: bu ve bunun gibilerin kürtçenin ne kadar zengin bir dil olduğunu iddaa etmelerine şaşmamak gerekir.Sonuçta hepsinin beyinlerini aynı kişiler yıkıyor beyinleri var mı ayrı mesele ama neyse…'
Mesajı beğendiğinizde içindeki videoyu değil bir bütün olarak yazılanları beğenmiş gibi duruyorsunuz. O yüzden yanlış anlamalara mahal vermiş oluyorsunuz.
Bu mesajda videonun paylaşılma amacı tamamen Kürtçe’yi ve Kürdü aşağılamak. Verilen mesaj Kürtçe içinde Kürtçe’den fazla yabancı kökenli kelime olduğu. Hatta öyle bir dil olmadığı. Mesajı gönderen kişinin vermek istediği mesajdan bahsediyorum elbette. Aynı zamanda video üzerinden Kürtçe’ye zengin dediğim için bana hakaret ediliyor ve beyinsiz olduğum iddia ediliyor.
Videoyu beğenmek istemişsiniz tabi, anlıyorum ama yorumun iyi niyetli olmadığını hatta oldukça çirkin olduğunu belirtmek istiyorum.

Tamam ben de kabul ediyorum Yozgat’ta Çorum’da atom parçalamıyorlar ama bu kadarda olamaz ya.Ben bu videoyu kürtçeyi göklere çıkaran üye için paylaştım ne halde olduklarını görsünler diye.Biraz daha zorlasalar Arapça ve Farsça dillerinin olmadığını bu dillerin kürtçe olduğunu söyleyecekler.

Ayrıca sonunda kürt-komün tayfasından birisi bana faşist değilde ırkçı dedi bunu öğretebildiğimiz için çok mutluyum.

Heh bizim kürtçüler yine gelmiş mi cesaret hapı alıp. 2 sayfa önce sizin olayınız bitmişti :smiley: neyse konuya giriyorum bir dilin dil olması için ne gerektiğini bilen kürtçü arkadaş var mı burda yoksa yine kendimi yormayacağım :smiley: çok sevgili lehçenizi dil olarak kabul edebilmeniz için sayıların , organ isimlerinin ve gökcismi isimlerinin dile özgü olması gerekiyor farsça kökenli olunca dil oluyor değil sanırım burda kafanız karışmış :smiley: niye bu kadar ezikliyorsunuz kendinizi oğlum lehçede iyidir :smiley:

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kusura bakma ama hayatımda duyduğum en saçma cümle budur. Türkçülerin Osmanlıyı sevmesinde ne var? O zaman Türkçülerin Nihal Atsız’ı veya Ziya Gökalp’i sevmesi de yanlış, çünkü Türkçülüğün öncüleri olan bu adamlar da Osmanlı’yı seviyor ve övüyor. Böyle saçma bir düşünce olamaz. Osmanlı’yı sevmeyen kişi Türkçü olamaz zaten.

Şimdi gelelim dilimize, Türkçe ile ilgili Orhun lehçesi üzerine çalışmalar ve okumalar yapıyorum. Bilinen ve kayıtlı en eski Türkçe üzerine yani. İçi boş bir konuşma olmuş. Dilimizde olup da büyük ve küçük ünlü uyumlarına uymamasına rağmen Türkçe olan birçok sözcük var. Düşündüğümüzden daha fazla Türkçe sözcüğümüz var yani.

Öbür konu hakkında, bir dilin içinde yabancı kökenli sözcükler olması belirli bir seviyeye kadar zenginlik olarak adlandırılabilir. İnternetten bir siteden şunu buldum, kaynak da var ilgili olan bakıversin de doğruluğundan emin olalım:

Bu tabloya baktığımızda zengin bir dil görebilir miyiz, karar sizin. Türkçede de üzülerek söylüyorum ki gerekenden fazla yabancı sözcük var, bunları dilimde kullanmamak için çaba gösteriyorum.

Balmumu kişileri örnek almak sözü güzelmiş, içi boş olsa da. Tarihteki insanları kendimize örnek alarak ülkümüzü bir adım ileriye taşırız. Gel gelelim tarihi olmayan bir milletin ferdinin, tarihi kişiliklere saygı göstermemesi çok doğaldır. Ah, çok özür dilerim, Seyit Rıza ve Şeyh Said vardı aslında. Sahi ya, onların sonu ne olmuştu? :wink: :wink:

Kurmançiyi biliyorum ama Kuzey Kürdistan neresi onu bilemedim. :smiley: Herhalde şu Şeyh Said’in filan asıldığı yerlerdir. :smiley: Bahsettiğim şey şu ki ağız farklılıkları o kadar fazla ki iki ayrı yöredeki Kürt bile anlaşmak için mecburen Türkçe’yi kullanıyor. Bakın bu dramdır. Foşik dövlet Kürtçe’yi yasaklıyor.

Kardeş emir bey uzun yazdın haklısın .d

Admin vatan haini leşlerinin resmini paylaştım diye uyarı verdi hoşuna gitmemiş :smiley: :smiley:

Burada bir Türk’ün, bir İngiliz’in, bir Kürt’ün, özet haliyle herhangi bir insanın cesedini paylaşamazsın. Aynı zamanda bir seri katilin, bir tecavüzcünün, dünyanın en kötü insanının dahi cesedini “bunu paylaşmaktan zevk alıyorum” diyerek paylaşamazsın.

Ruh hastalığını desteklemiyoruz.

Sana göre ruh hastalığı benim yaptığım bana görede senin yaptığın korkaklık

Tamam.

Tuğrul Türkeş Akp’nin bakanlık teklifini kabul etmiş…
Yorumu size bırakıyorum

Mhp’den birinin seçimden sonra Cumhurbaşkanıyla gizlice görüştüğü söyleniyordu büyük ihtimal kendisidir.

Seçimlerde AKP’den aday gösterilir mi gösterilir valla :o

Tuğrul Türkeş’in açıklamasını beklemek lazım ama neden böyle bir şey yaptı anlamak mümkün değil.Bahçeli ile aralarının iyi olmadığı biliniyordu ama yinede babasının kurucusu olduğu davaya ihanet etmemesi gerekirdi.

Tuğrul Türkeş sorun yaratıyordu zaten , partiden daha önce ihraç edilmemesinin tek nedeni soyadıdır. Bak bunu bende beklemezdim , orası ayrı. Öyle babadan böyle evlat :confused:

Bana göre Bahçeli artık bunu hak etmişti.Sen git Meclis başkanlığını AKP’ye ver,koalisyonu tıka ,seçim akşamı erken seçim propagandası yap.Bunu reddedemeyiz partiye yazık oldu ama Bahçeli bunu hak etmişti.Ama genede partiye yazık oldu o ayrı konu

“Size ne olm babamın partisi amk.” Tuğrul Türkeş

Seçim zamanı barış barış diye yırtınan, ne yaparsanız yapın bu halk barış diyecek söylemini kullanan hdplilere soruyorum sizin barıştan anladığınız eline keleşi alıp şehir merkezinde polise saldırmak mı?