Genel Seçim Anketi

Böyle bir mantık olabilir mi?İlerde kürtler Adana Mersinde çoğunluğu ele geçirirlerse oraları da mı onlara bırakıcaz?

Ya gelip Kürdistan’da herhangi bir sokakta, caddede ‘Burası TC’ye aittir.’ diye bağırsanıza bir <3
O zaman inanırız size ait olduğunu… Cık… Öbür türlü olmaz… No way…
Olmuyorsa da zorlamayın artık…sorry… :((

Cık… Asker sayılmaz… Sen yapacaksın, anca öyle kabul ^^

Hadi bir hıyanet ile Kürdistan kuruldu diyelim, Kürtler bununla yetinecek mi yoksa Türkiye’de yerleştikleri büyük şehirlere yayılmaya devam mı edecekler? Eğer ki amaçları Güneydoğuda önce özerklik sonrasında da bağımsızlık olsaydı zaten topraklarını (?) terk etmezlerdi, bunun yerine oralarda kalıp faaliyetlerde bulunmaya çalışırlardı ama böyle bir şey göremiyoruz. İstanbul’da birçok Kürt mahallesinde kendilerinden başka kimseyi barındırmıyorlar, bu adamların buraları terk etme gibi bir ihtimali olabilir mi? Varsayımlarla konuşmuyorum, görerek ve bilerek konuşuyorum. AKP iktidarının Doğu’ya yaptığı yatırımlar ortada, yüzlerce kamu binası yapılıyor ama çalışan bir tane bile yerel işçi yok çünkü bu ne PKK’nın ne de diğer Kürt terörist grupların işine gelmiyor. Hiçbir Kürt’ün de bu inşaatlarda çalışmasını istemiyorlar. Kürtlerin de bu iş herhalde kolayına geliyor çünkü oturduğu yerden vergi vermeden yatırımların üzerine konmak kolay geliyor.

Sağ partilere oy verenlerin eğitimsiz olduğunu savunmuşsun, belli noktalarda bu kabul edilebilir bir önerme burası kesin. Lakin sol partilere körü körüne bağlı olan hiç mi insan yok? Sol partileri destekleyen Kürtlere bakıyorum en eğitimlisi açıköğretim mezunu, geneli ise lise terk. Bunun sebebi de sanırım devletin onlara bakmamasından! “Öyle herkes ırkçı olamaz. Irkçılık zeka ve eğitim ister; cahil adam ırkçı olamaz.” der İlber Ortaylı. Onun analizlerine senin analizlerinden daha fazla güvendiğimi söylesem yanlış anlamazsın umarım. HDP’nin amacı kalıcı barışı sağlamaktı öyle değil mi? Madem öyle PKK kamplarının bombalanmasına neden karşı çıkıyor. Selahattin Demirtaş çıkıp neden “Devlet silah bıraksın.” diyor. Devlet silah bırakabilir mi? Öncelikle PKK’nın silah bırakması, teslim olan militanlarının silahlarıyla teslim olması gerekli ki devlet de buna göre sertlik dozajını düşürsün. Adil olan bu değil mi?

Yaklaşık üç kez yazdım tekrar yazıyorum, Kürtler bu coğrafyanın asli unsuru nasıl olabilir? Anadolu’nun fetret devirlerinde bile bırakın devleti ufak bir beylik bile kuramayan Kürtler nasıl bu toprakların asli sahibi olabilir bana bunu açıklayın. Güneydoğu’da bir şeyler olduğu kesin. Akkoyunlular’ın başkenti dediğimiz Diyarbakır’da Türk oranı %5’lerin bile altına düştüyse, Osmanlı’yı kuran Kayı boyunun devamı olan Karakeçili aşireti bile artık kendilerini Kürt olarak tanımlıyorlarsa bunun adı en basit ifade ile asimilasyondur.

@Mita o olmaz bu olmaz. Ne saçma bir mantık. Oraya hala Türkiye Cumhuriyeti askeri, jandarması ve polisi bakıyorsa orası Türkiye toprağıdır, asker gördüğünde tırım tırım saklanacak yer arayan o halk da bunu biliyor.

Asker niye sayılmıyor ya onlar Türk değil mi sayılır sayılır onlar da sayılır.Ya tamam hadi Diyarbakırda falan çoğunluktasınız ama Ankara da ki İstanbul da ki kürtlere hiç mi acımıyosun?Yarın bi bağımsızlık durumunda o arkadaşlara yazık olmayacak mı :DDDDDD

O bakmak değildir, işgal etmektir.
Halkın benimsemesinden ve öz değerlerinden bahsediyorum.

Ya bırakın hem burası işgal ediliyor diyorsunuz hem de iş devlet kurmaya gelince de size bağlı olalım diyorsunuz.Türk askeri ordan çekildiği an Işid’le yaşamaya alışmanız lazım.

sjskskslksldlkdjdjdjsjskkksjksjkskslsdjdjdkdld… wjkswkskslsls. Sinirden gülüyorum ya ajsjsksksn Işid’le yaşamak?! Asker Işid’le çatışıyor muydu, sınırları falan mı tutuyordu? Ya niye haber verilmedi o zaman bize?! :confused:

O halde biz de Orta Asya’ya dönelim… Asıl bu mantıksız. Kaçınız güneydoğuya gitti sorabilir miyim? Orada doğmadınız, orada doymadınız, orada yaşamadınız. Benim memleketim Denizli ve İstanbulda yaşıyorum. Yılda en az iki kere gidiyorum memleketime çünkü benim atalarımın mezarlarının, ailemin ve sevdiklerimin bulunduğu yer orası. Her ne kadar milliyetçi olmasam da ben de atalarıma saygılı birisiyim, bu yüzden Denizli benim toprağım diyebiliyorum ama benimle aynı şehirden olmadığı için de kimseyi yargılamıyorum yada onların memleketi benimkisiyle illa bir bütün olacak diye orada yaşayan insanlara bir dayatma getirmiyorum. Eğer oradaki halk, ister etnik ister dini isterse ideoloji olarak bizden farklı olsun, kendi toprağını yönetmek, kendi kaderini kendi halkıyla beraber tayin etmek istiyorsa ben tutupta “Orası da benim toprağımın bir parçası” diyemem. Çünkü orasıyla ne maddi ne manevi bir bağım yok.

Ben ayrılalım diyorum. Hepimiz memnuniyetsiz isek bu durumdan; bırakalım ayrılmak isteyen toprak ayrılsın. Kaçakçılık yok, bağımsızlık ve bağımsızlık isteğini bastırma adı altında öldürülen masumlar yok, vergisini ödeyenler ile vergisini ödemeyenleri doyurmak yok… Kendi ayakları üzerinde durma, kendilerini yönetme şansını onlara bahşetmiyoruz. Bunu zaten yapmak zorundayız. Herkes kendi gibi düşünen bir halk ile beraber aynı dil ve dilleri konuşmakta, kendi hükümetlerini ve devlet başkanlarını seçmekte, kendi toplumlarının geleceğini belirlemekte özgür olmalı bana kalırsa. Çünkü demokrasi budur. Birbirini sevmeyen insanlar bir arada yaşamak zorunda değiller. Kabul edelim türklerle kürtler son kırk elli yolda yaşananlardan dolayı birbirlerini hiç sevmiyorlar. Belki de hiç sevmeyecekler ve aynı Yunanistan, Ermenistan, İran ve diğer komşularımız gibi bizi sevmeyen bir komşumuz daha olacak. Çoğu konuda birbirimiz ile zıt fikirlere sahibiz ve anlaşamıyoruz. Ortak noktamız çok ama birleşmek yerine askerlerimizi ve sivillerimizi öldürmeyi seçiyorsak benim bundan anladığım birbirimizin isteklerinin çeliştiğidir.

Kendi toprağında kendinden gördüğü insanlar tarafından yönetilmek istenen bir halkın kafasına silah dayayıp “Benim ülkemde kalacak ve benim vatandaşım olacaksın” diye bir şey dayatamam. Irak’a gitsinler demekte ayrı bir saçmalık. Onlar Irak’ta değil, aynı bizim kendi ülkemizde yaşamak istediğimiz gibi kendi topraklarında yaşamak istiyorlar. Misal biz bugün 10 milyon nüfuslu Yunanistan’ın işgalinde yaşayan 70 milyon Türkiyeli olsak çoğunlukta olduğumuz yerlerin bizim ülkemiz olmasını istemez miyiz?

Işid’le çatışması gerekmez çünkü Işid NATO üyesi bi ülkeyle çatışmayı göze alamaz özellikle koalisyon uçakları tepesindeyken ama oradan asker çekilir orası Pkk ya bırakılırsa bir bakarsınızki hergün bir suruç vakası yaşanır.Ha birde Türkçe yazma kurallarını öğrenmeni tavsiye ederim ya da Kürtçe forumlarda takılmayı deneyebilirsin.

Bakınız: Pkk’yı Abd’nin beslediğini düşünürken Işid’in NATO karşıtı olduğunu düşünmek

Şimdi Işid hardcore sunni bir radikal islam örgütü değil mi? :smiley:
İran ise tam tersi şekilde şii bir devlet, aynı zamanda arkasına aldığı Rusya ve Çin ile Amerikaya sürekli kafa tutan, Amerikanın ortadoğudaki kontrolünü tehdit eden en büyük tehlike.
Pkk yerie Işid’in Amerika ve Suudi Arabistan’dan yardım alması gerekmez mi?
Durum böyleyse Işid ekmek yediği eli neden ısırsın ki?

Suruç öyle mi? Suruç vakası?
Ağızlarınıza devletinizin alçakça katlettiği güzel insanların isimlerini almayın.

Nefret ederim bu kelimeden ama cehalet mi denir buna ne denir bilmiyorum.
Işid’i besleyen, tırlarla silah taşıyan(Bilmiyor olamazsın?), sınır kapılarını açan, öyle ki Kürdistan sokaklarını karargah olarak kullanmalarına izin veren bir devletin savunuculuğunu yapacaksanız biraz daha dikkatli olmanız gerekir.

Işidle savaşanın da işbirliği yapanın da kimler olduğunu dünya biliyor, buradan tekrar yazmak gereksiz.

Türkçe’yi gayet iyi biliyorum. Birkaç sayfa önce Türkçe’ye laf edilince ‘her dil özeldir, güzeldir’ ajitasyonların muhteşemdi gerçekten, şimdi Kürtçe forumlara yönlendirirken epey bir samimiyet akıyor yorumlarından.
‘Yaa ben Doğu’yu bilmiyoruuum :(’ diye ağlarken daha tatlıydın. Bilmiyorsan -ki bilmiyorsun- susacaksın.
Bir iki bir şey öğreneceksin yaşadığın coğrafyayla ilgili atıp tutmadan önce, ondan sonra gelip dahil olacaksın bir şeylere, ilkel milliyetçi güdülerinle ağız dalaşı yaparak değil.
Koalisyon uçakları diyor, NATO üyesi diyor, göze alamaz diyor ya… Hayret… Hayret… Hayret.

Kimin faşist olduğu açık seçik belli oldu “susacaksınız” diyen bir insan bana devletçi, ilkel falan diyor.Merak etme ben ne doğu hakkında yorum yaptım ne de Kürtlerin geneli hakkında.Dediğim şu askerle çatışmak Işid’le çatışmaya benzemez.Asker silahsız teröriste bile ateş etmeme titizliğiyle davranıyorken Işid’in ne olduğu ortada.Birde bana Akp’nin yaptıklarıyla gelme merak etme Pkk’nın bu kadar palazlanmasının başlıca sebebi kendileridir.Bu arada ben askerden bahsediyorum mitten değil o yüzden Işid’e destek veriyorsunuz falan deme.Şu da var durmadan Akp’yi eleştiriyorsunuz ayrıca birde bunu 2 sene önce “Gezi’de darbeyi gördüm” diyip 2 yıl sonra yüzsüzce Gezi ruhundan bahsedenlerin destekçileri olarak söylüyorsunuz.Merak etme çözüm süreci dediğiniz şey tekrar başlar ve Akp tek başına iktidar olursa sizinkiler daha çok “darbe” görür.

Ha birde merak etme ajitasyon yapmaya ihtiyacımız yok hiçbir zamanda olmaz.

Ehuhe Türkler barbar işgalci diyen güruh yine buralara doluşmuş :smiley: pkk’ya ABD yardım etmiyormuş :smiley: Rusya’dan keleş gelmiyormuş. Cidden komik oluyorsunuz. Türkler 1.000 yıl boyunca İslam ve Doğu Medeniyetini ayakta tutmuş bir millet buna rağmen medeniyet yaratıcısı gibi ahkam kesen diğer milletlere medeniyeti savunma işi kalsa Haçlılar bütün Ortadoğuda yaşayan insanları kıtır kıtır doğruyordu. Savaş yeteneği ve kabiliyeti olan bir millet sırf bunu yaptığı için barbar olarak da adlandırılımaz. Türklerin İslam ve Doğu Medeniyetine 1.000 yıldır katkıları sürüyor. Sürmeye de devam edecek. Bazıları gibi kaçakcılık ve terörizm peşinde olmayacaklar.

Her milletin kendi kaderine verme hakkı vardır. Buna rağmen bazı insanlar İlham Aliyev’in sözü ile bazıları reel dünyada yaşamıyorlar. Kürt toprakları işgal edildi kadar saçma bir sav yok. Bu bütün dünyada olan devlet otoritesini tesis etme olayıdır. Kaldı ki her zaman söylüyorum Ayn-el Arap’da Tel Abyad’da Arapları ve Türkmenleri sürmek Kürt istilası değil de nedir? Devlet otoritesi mantığını red edersek Birinci Dünya Savaşı sırasında’da isyan eden Araplara direkt bütün Filistin Sina, Hicaz, Irak ve Suriye’yi versemiydik? İngilizlerle ve isyancılara savaşmasaydık Anadolu milli mücadele falan olmaz. Türk milletini buradan kazırlardı. 18.000.000 Osmanlı nüfusu içerisinde Batı Anadolu’da 1 .500.000 Rum var iken Yunan Megalo İdeasına uygun olarak Batı Anadoluyu Yunanlılara verseydik. Doğu Anadolu’da ise 1.000.000 Ermeni var diye Doğu Anadolu’yu mu verseydik? Gerçekten realist dünyada değilsiniz.

Kürtlere gelecek olursak Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda 13.000.000 nüfusa sahipken bu nüfusun araştırmalara göre 500.000 Kürt nasıl ve ne amaçla 15.000.000 civarına ulaştı? Burada bir nüfus mühendisliği söz konusu değilmidir? pkk’nın demokrasi’nin boşluklarından faydalanmak adına Kürtleri nüfus artışına teşvik ettiği politikası yok mu? Bu nüfus değişimleri ve bölgede asimile edilen Türkmen aşiretleri ne olacak?

Hala zır Kürtçü bazıları Kürdistan diye zırvalıyor.Almanya’da 4 Milyona yakın Türk vatandaşı var. Berlindeki mahalleri Türkiye mi ilan edelim? Rusya içerisinde de 15.000.000 Türk ve Müslüman var orası da Rusya değil Türk yurdu Müslümanya mı yoksa? Kaldı ki zamanında Türkler Moskova’da at koşturmuş da bir millet gerçekci olacaksınız şov yapmayacaksınız.

Bir de sağ görüşlü insanları aptal eğitimsiz ilan edip sol görüşlüleri muazzam eğitim ve bilim insanı ilan etmek de ayrı bir kafa oluyor. Bir siz akıllısınız diğerleri geri zekalı mı? Bence asıl kendiniz gibi düşünmeyenlere karşı faşist bir duruş içerisinde olan sizin düşünce yapınız.

Çözüm sürecine gelirsek Akp’nin iğrenç çözüm süreci politikasını yıllarca eleştirdik. pkk zaten çözüm sürecini ve silah bırakmayı hiç gerçekci olarak düşünmedi. İşid ile savaşırken zaten pkk silahta bırakamaz. Almanya’nın Barzani’ye verdiği silahlar ve ABD’nin pyd’ye verdiği silahlarla ise Türkiye de şehirlerde mühimmat yığınağı yapıldı. pkk bu sözü “Barış savaşa hazırlanılan süreçtir.” adlı ünlü sözden yola çıkarak realist şekilde faydalandı. Sözde çözüm süreci zamanında zaten pkk zaten Hakkari’de silahsız askerleri infaz ederek şehit ediyordu. Akp ise seçim yenilgisi ile Erdoğan’ın talimatı ile milliyetçi oylara göz kırpmak adına bu süreci kendi sözü ile dondurdu. Mücadele kararlılığı olduğuna bende inanmıyorum.

Eğer İstanbul Ankara İzmir vs… şehirlerindeki bütün kürtler doğuya dönecekse bu dediğini ben de kabul ederim ama döneceklerini sanmıyorum.Onlar da biliyor açlıktan öleceklerini.Dağ taş para etse kürtlerden zenginini bulamazsın ama etmiyor işte.Ayrıca sanıyor musun ki bağımsız olsalar bizle uğraşmayı kesecekler yunanlılar bağımsız olduklarında ilk işleri girit ve selaniği almaya çalışmak oldu ve aldılar da.Böyle gerçekler varken tamam alın bura sizin olsun demek aptallık olur.

Bir Işid Vahhabi bir örgüttür Sünnilikle yakından uzaktan alakası yoktur çünkü hem İtikadi olarak sünniliğe uymazlar hem de sünni fıkhına göre değil kafalarına göre yorumladıkları dini değerlerle hareket ederler.Ayrıca sünnileride keser kendileri.Bir ikincisi Işid’i kimin desteklediği hakkında yorum yapmıyorum fakat Nato’ya elleşmemesinin sebebi bu olabilir ki zaten Suudi Arabistan’ın Vahhabi bir ülke olarak Işid’i el altından desteklemesi kadar doğal birşey yoktur…Şunu da kabul etmek lazım Devlet göz yummadan bir Pkk gibi bir örgüt 1.5 km kablo döşeyip bomba patlatamaz.Ha devlet nasıl göz yumar Akp gibi partilerin iktadara gelmesi ile de olabilir, Askerin güçsüzleştirilmesiyle de.

@Mita kısaca diyorlar ki Diyarbakır T.C toprağıdır bunları sayarsın umarım…

Bu ülkede insanlar ölmesin terör olmasın ve vatan bölünmesin diyen yok.
Etnik çoğunluğu elinde tutan halk mı o bölgenin sahibidir.Değildir Makedonlar Kuzey Hindistan’a kadar olan yerleri fethetti ama etnik çoğunlukta oldukları yerler sadece Filibe ve Selanikti .Ama İskenderin ölümünden sonra yönetimi hiçbir Pers,Yunan,Mısırlı,Part yada Hint ele geçiremedi bütün krallar Makedondu Yunan kökenli olsalar bile .O yüzden çoğunluğa güvenip yönetimin sizde olduğunu sanmayın.Bence bölünmeyi konuşacağınıza devamlılığı konuşun. Çünkü Türkler olmazsa o bölgedeki Kürt halkı katliama uğrar ve bölgeye IŞİD e destek veren kişiler gelir ve tarih sahnesinden silinirsiniz.Seçiminizi yapın gönüllü asimilasyon mu yoksa devamlılık mı?

Işid sünni değil midir? Kendiniz dışında herkesi din dışı görmekten vazgeçmelisiniz. Işid bal gibi bir müslüman ve sünni terör örgütüdür. Bunu reddetmek veya ufak mezhepsel farkılıkları bahane ederek sünniliğin harika, vahhabiliğin cehennemlik bir sapkınlık olduğunu iddia etmek saçmalığın daniskasıdır. Işid Türkiye içinde de çok fazla destekçi bulmadı mı? Sosyal ağda isimlerinin başına Işid yazısı ekleyeninden çocuğuyla beraber Işid’e katılmak için sınır geçenine kadar bir sürü Türkiye vatandaşı yok mu bu ülkede? Menzil tarikatından tut Akp hükümetine kadar çoğu kişi gizlice Işid’e yardım etmedi mi?

Şu mezhebinizi temize çıkarmak uğruna başvurduğunuz dolaylı yollar, küçük bahaneler yok mu beni bitiriyor… “Işid müslüman deil bi kere taam mı .s.s”

Müslümanlık budur. Aksini iddia etsenizde, ‘onlar kendi kafalarına göre yanlış yorumluyorlar İslam dinini’ deseniz de bu gözümüzün önünde duran gerçeği değiştirmez. Burada dünyada oluşan İslamofobiden bahsetmeyin, dert yanmayın. Dünyadaki çoğu terör örgütü ortadoğu ve islam coğrafyası menşeili iken bana ‘İslam barış dinidir’ safsatası yapmayın. İslam kurulduğu günden bu yana yaptığı cihadlar ve asimilasyonlarla ne kadar hoşgörülü ve barışçıl olabileceğini kanıtlamıştır. Dünyanın farklı yerlerinde müslümanlara rastlayabilirsiniz ancak ortadoğuda bırakın dinsiz olmayı hıristiyan olmanız dahi hayatınız için büyük tehlikeyken bana sünnilikmiş, vahhabilikmiş zartmuş zurtmuş demeyin. İslam hiçbir zaman sizin dediğiniz yada Kuran’da yazdığı gibi olmadı, olmuyor, olmayacakta.