Genel Seçim Anketi

Evet başörtüsü konusunda yapılan bir ayıp var.
Ama ben en çok neyden bıktım biliyor musunuz? Herkese aşağılayan gözle bakan başörtülü hanımefendilerden. Evet bıktım.

Kendisi başörtüsü takıp, makyajını yapıp İstiklal’de fink atarken başörtülü olmayanları namussuz gören ahlak kafasına sahip koca burunlu insan doldu her taraf. Bu da Akp’nin sözde ezilen başörtülü bacılarıyla beraber bize kattığı iğrençliklerden birisi.

Kim hangi dine inanıyor veya dinini ne ölçüde yaşıyor gram umrumda değil. Ama sen başörtüsü dini bir özgürlüktür diyip her gün meydanlarda ona buna laf atarsan senin g.tünü keserler birader. Demokratik olacaksak bu demokrasi sadece dindarlara işlemiyor. Bu ülkede sadece başörtülüler yaşamıyor. Madem özgür ve demokratik bir ortam kurmaya çabalıyoruz, öncelikle kendini toplumun en ahlaklı insanı sanan başörtülü bacılarımız bu ayıplarını telafi edecekler.

He şunu da unutmamak lazım; Gün gelir devran döner, horoz domalır tavuk gömer. Anlayan anladı.

Ülkede türban denen şey siyasi tutumumu bellii etme, başkalarını küçük görme, devlet yalakalarından faydalanma ve bazı kesimlerin oy toplama aracına dönmüş iken hak hukuk hikaye. Örneğini görmedim fakat kipa takmış bir devlet memuru var mıdır bu ülkede ya da üniversiteye bununla gidebilir mi? “Laik” bir ülkenin tüm dinlere eşit mesafede olması gerekmez mi? Yoksa bazığ güçlü Müslümanlar küçük hınzırlıklar mı yapıyorlar?

İstiklal Marşı’nın 2.dörtlüğünün son cümlesini oku sana başka bir şey demiyorum güzel kardeşim.

Yasakçı zihniyetin işine gelince özgürlükten dem vurması ne kadar ironik.
https://www.google.com.tr/search?q=29+ekim+2012&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAGoVChMI0bmUy_TkyAIVhQssCh0LcAIG&dpr=1

Aşalağıyıcı tarzda ve diger attigim nefret dolu mesajlar icin özür diliyorum. Herkesin dusuncesi degerlidir tekrar özür dilerim.

@“TheLionOfLannister” kendini aydın veya zeki bir insan olarak görüyor olabilirsin. Bu konudaki düşüncen kendine aittir, hiçbir şey demeye hakkım yoktur. Kendini yüceltip insanları aşağılayıcı sözlerine burada müsamaha göstereceğimi sanma lütfen. Üslubuna dikkat etmeni tavsiye ediyorum.

Ancak şöyle bir gerçek var ki bana göre, eğer birazcık düşündüğün kadar zeki olsaydın konu içinde önceki yazdığım yazıları okur, az biraz anlardın muhafazakar olmadığımı. Benim için insanın hangi dine inanmış olması hiç önemli değildir. Yasalara karşı gelmiyorsa. Din insanın inanma ihtiyacını karşılar. Doğrudur veya yanlıştır. İnsan dinini yaşamalı. Başkalarına saygı göstererek tabi ki. İnanmayanlar da inanlara saygılı olmalı.

Ne zamandan beridir insanlar ne giyeceğini başkalarına sorar oldu? Belli bir kural içerisinde insan istediğini giyebilir. Üniversite kurumlarında başörtüsünün sana ne zararı olduğunu merak ettim. Tabiri caizse insan sorar “sana ne” diye.
Türkiye Cumhuriyeti Laik bir devlettir. Bunu değiştirmeye de kimsenin gücü yetmez. Bunu ben söylemiyorum. Anayasamızın ilk 3. maddesinde geçiyor.

Kimliğindeki İslam yazısından bu kadar rahatsız olman gayet normaldir. Peki değiştirmek için kılını kıpırdattın mı diye de sormak isterim. Ve şuanda kimliğinde ne yazdığını da öğrenmek isterim.

Kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımamnın diğer adı Özgürlükcü düşünce olarak benimsenirse iş bu noktaya kadar gelir yapacak bir şey yok malesef… Allah akıl fikir ihsan eylesin cemi cümlemize…

İsteyen istediği şekilde üniversiteye girebilir.İstediği şekilde eğitim alır ,yaşar ve ölür bunlara karışmak yanlıştır hatalıdır.Ama iş bilim insanı olmaya gelirse o zaman istediğin gibi at koşturamazsın.Çünkü bilim insanlığı evrenseldir bu noktada milli ve dini imge ve giysiler giyemez giymemelidir ben böyle düşünüyorum.

Lütfen İstiklal Marşının 2. kıtasında geçen cümleyi yanlış yorumlayıp burada diğer dinlere laf etmeyin. Benim bildiğim Hakk ilah anlamına gelir Müslüman Allah der ,Hıristiyan Tanrı der,Yahudi Yehova der.Eğer Müslümamsanız Muhammed’in emirlerini gözetin ve diğer dinlere ve halklara saldırmayın. Yok benim mezhebim ve ideolojim peygamberden önce gelir diyorsanız devam edin.Kendinize zarar verirsiniz.

Turbanin tartisilmasi cok komik esasen,yasaklanmasini ise tamamen din dusmanligi olarak goruyorum.dinin ülke yönetimine zarar verdiği safsatasini ortaya atanlar meyvelerini aldi bizi bu hale getirdi. Islamin bilimi korelttigi yok sadece cahil insan var,saplantili insan var. Bu da islama zarar veriyor.Ben olaya böyle bakiyorum .Basortusu takip sana nefretle, acinacak gözle bakanlar merak etme örtusuz de bakiyordu. Cunku gercekten cahil,senin de islama bakis acin gibi,.İnançları tartisabiliriz ama dayatamayiz… Kilik kiyafet serbestligi özgürlüğü demek yerine ben yanlisin dogru yapildigini dusunuyorum .Şunu beceremiyoruz ‘saygi’ [emoji5]

@Emilio Toland

Başörtüsünün bana bir zarar vereceğinden değil bilim adına yapılan çalışmalarda milli ve dini unsurlar bulunmamalıdır. Bilim evrensel misal psikoloji bütün insanları kapsar. Şimdi türkiyedeki vatandaşlar psikoloji görmesin ya da onları saymıyoruz demek onları insan yerine koymamak demektir. Biz burada sadece bilim adına yapılan işlerde dini unsur bulunmasın diyoruz. Onun dışında istediginizi giyebilirsiniz giyeceksinizde giyiyorsunuzda burası demokrat bir ülke

Gözünüzü seveyim ülkede tvlerin yayını kesilirken gereksiz yere türban tartışmalarına girmeyelim.Ülkede şuan mühafazakarından solcusuna herkesin haber alma hakkı gasp ediliyor.

Şuna cevap vermek istiyorum dostum, inanmasa bile birçok insanın kimliğinde din kısmında islam yazar bunun sebebi islam dışında herhangi bir din-inanış yazıyorsa devlet kurumlarında işler değişiyor. İşini aksatmak isteyen insan mı ararsın, işin olmasın diye debelenen mi ararsın. Var oğlu var.

arkadaş neden bu ülkenin resmi dini islam demiş burda bilgi yanlışı var Türkiye Cumhuriyet’i resmi kayıtlara göre bir dine bağlı değildir. Bunu araştırabilirsin belki şu an öyle yaşamıyor olabiliriz ama anayasada böyle yazıyor. Birilerine makarna falan demeden önce bir bak bakalım bilgilerin doğru mu. O İslam ibaresini mahkeme kararıyla değiştirebiliyorsun. Doğru bir uygulama mı değil ama sen gerçekten müslüman değilsen gider değiştirirsin çok büyük bir sıkıntı değil.
Ezan sesini duymak zorunda mıyım demiş. Evet duymak zorundasın çünkü ezan o dine inananları çağırıyor. Sen onların hakkına karışamazsın. Tıpkı ülkemizde kiliselerin çan çalması gibi bir şey. İnsanların bir şey demeye hakkı yok. Çünkü o başka insanların özgürlüğüne karışmak oluyor.
Türban olayına dönersem türban dini bir sembol. Müslümanlığı simgeliyor. Bu yüzden üniversitelerde izin verilmiyordu. Çünkü dini sınıf ayrılıklarına sebep olabilecek bir şeydi. Özellikle halkımızın eğitim düzeyi yüzünden. İsveç’te izin vermenle burada izin vermen aynı olmaz. Çünkü türbana izin verdiğin an bütün dini sembollere izin vermek zorundasın bu da Türkiye’de sıkıntılara yol açar. Şu an türban serbest diğer dini semboller serbest mi bilmiyorum o yüzden bir şey diyemeceğim. Keşke herkesin istediği sembolle gelebileceği bir düzeye gelsek.
Medya karartmasına gelirsek o zaten bu ülkenin geldiği son nokta. Diktatörlüğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 1 Kasım da umarım halk doğru seçimi yapar.

@Queen Arianne

Bilgilerim gayet doğrudur. Duymak zorunda değiliz kimsinizde siz duymak zorundasınız diyorsunuz ? O dine inananları çağırsın çağırmasın banane !! Müslüman’ların ibadet saati gelecek diye kimse dinlemek zorunda değil hangi hakla zorunda diyorsun burası laik bir devlet kendi inancını başkalarının çevresine yansıtmayacaksınız laik devlet bunu gerektirir ezan sesinin bütün heryerde duyulması demek asıl islâma inananların başkasının dinine karışması demektir başka dinden olan biri bunu duymak zorunda değil laik devlet yine bunu gerektirir senin ezanın okunacak diye ben niye itiraz etmeyeyim dogmatik felsefenizi devletin kurallarının içine sokmayın o yüzden kimse ezan sesini duymak zorunda değildir

Yalnız şöyle birşey var diğer dinlerde dini kıyafet giymek dini bir gereklilik değilken, İslam’da bu dini bir gerekliliktir ve ibadetlere nasıl özgürlük tanınıyorsa bu konudada müslümanlara özgürlük tanınmalıdır.Birde hepimiz biliyoruz ki bu ülkenin çoğu muhafazakar ve daha fazlası müslümanken siz insanların inançlarına, değer verdiği şeylere açıkça ters giderseniz Akp gibi partilerin doğmasına ortam hazırlamış olursunuz.Sonra bu Akp size karşı bu durumu kullanarak iktidara da gelir ve sizi her seçimde yener de yener.Şuan ki duruma bakmayın eğer Cemaat-Akp restleşmesi olmasa şuan gayette yine bir Akp iktidarında yaşıyor olurduk, yolsuzlukların çoğundan haberimiz bile olmazdı belki de.O yüzden şuan bence Kemal Kılıçdaroğlunun elinde muhafazakarların gözündeki Chp algısını yıkmak için çok güzel bir fırsat var ve şuan bunu değerlendirmek için de elinden geleni yapıyor.

anayasada yazıyor diyorum hala bilgilerim doğrudur diyorsun aç bir bak internete. Türkiye Cumhuriyeti’nin dini yoktur. Bi de diğer insanların özgürlüklerine karışamazsın. Onlar müslümansa sen de o ezan sesini dinleyeceksin. Bu onların özgürlüğü senin söz hakkın yok açıkçası.

türban yaygınlaştıkça toplumda sınıf ayrımı oldu. Üniversiteden ve öteki eğitim kurumlarından bu ayrımı uzak tutmak için yapıldı. Bence yararlı bir uygulamaydı ama yan etkisi oldu. Halk cahil bırakılıp yobazlaştırıldı. Eğer sen dinini düzgün yaşamak istiyorsan türban takmadan da yapabilirsin. Çok iyi hatırlıyorum din hocam vardı perukla derse girerdi. Bunlar o kadar zor olan şeyler değil.

@Queen Arianne

Ağzımı açtırma Asabımı bozma benim özgürlüklerine karışamazsın diyor sen karışamazsın başkalarının görüşlerine ne diyeceğine asıl diğer insanların özgürlüklerine karışan sizsiniz ezan sesini kimse duymak zorunda değil git inancını kendi evinde yaşa sana evde napıyosun diye kimse sormuyor bide millete karışamazsın ezan sesini dinleyeceksin diye emir veriyor dinlemiyorum kardeşim sana mı sorucam ne dinleyip dinlemeyecegimi bende ateistsem sende camilerinde susacak burası laik bir devlet laik devletlerde kişi kendi dinini kendi içinde evinde Başkasını rahatsız etmeden Yaşar. Laik devlet budur ezan okunacak herkese dinlemek zorundadır demek dini bir devletin felsefesidir Burayı Arabistanla karıştırmayın burası laik ve Demokrat bir ülke kişi kendi görüşünü özgürce ifade edebilir Siz ona rağmen başkalarının ne dinleyeceğini karışıyorsunuz. İnanclarınızı başkalarının duymayacağı şekilde yapacaksınız laik devlet bunu gerektirir ama sizin gibi gerikafalılarla kimse mücadele edemediği için ne yazık ki durum öyle olamıyor maalesef . birde o gerici kafasıyla millete ders veriyor Türkiye Cumhuriyet’inin resmi dini islamdır diye geçiyor sizin gibi gericileri susturmak için o madde koyuldu bana öğretme Anayasa’yı daha cumhuriyet tarihini bilmiyor üstüne milleti aptal yerine koyuyor ekmek arası makarna yiye yiye ne hale Gelmişler :slight_smile:

Ağzını açarsan ne olacağını çok merak ediyorum cidden. Ağzını topla da öyle konuş önce. Kaç bin defa demem gerekiyor acaba. Aç anayasanın her maddesini oku. Türkiye Cumhuriyet’inin dini islamdır diye bir madde var mı diye yok. Sen gericisin asıl ama müslüman olmadığın için kendini çok aydın sanıyorsun. Madem ezan dinlemek istemiyorsun dinleme. Taşın yunanistana dinlemezsin. Ama bu onların özgürlükleri karışamazsın. Herkesin din özgürlüğü var. Adamlar istedikleri gibi yaşar dinini sanane. İnsanların özgürlüklerine izin vermedikçe o makarna beyin sende olur. Daha fazla cevap yazmayacağım sana. Çünkü 50 defa açıkladığım şeyi hala algılamıyorsun. Anaysada yok diyorum hala laf söylüyorsun. Düzgün konuşmayı da öğren kahvede değiliz.

Kilise çanı, ezan gibi dini çağrıların tümünün yasak olduğunu über laik bir devlet bulursan oraya göç edebilirsin.

Arkadaşlar Bizim memleketimizde temel olarak 4 ayrı grup vardır. Bunlardan sadece Altı ok ve Üç hilal birbiriyle anlaşabilir. Geri kalanlar diğer bütün gruplara “ya bendensin yada değilsin” diye davrandığı için. Anlaşmaya çalışmanın birine bişey anlatmanın bir faydası yok.
Eğer farklı görüşteyseniz konuştuğunuz kişi ne kadar mantıklı şeyler söylerseniz söyleyin yine kendi dediğini demeye devam edecektir. O yüzden benden size tavsiye boş yere böyle forumlarda yada başka paylaşım yerlerinde vakit kaybetmeyin. Emeğinize yazık…