Genel Seçim Anketi

İslam iyiydi de biz mi bozduk afedersin? Pardon özür dileriz
Evet din bilimi köreltir ve yine evet ister hıristiyan ister keldani ister budist olsun yobaz ve tutucu olmak kişinin cehaletinin ana kaynağıdır. Ben baktığım zaman dünyadaki eğitim seviyesi yüksek olan gelişmiş bölgelerin dini açıdan çok gevşek ve seyrek bir fanatik muhafazakar kesime sahip olduğunu görüyorum. Etkiye tepki yani. Dinin gücünün azaldığı yerde özgürlük, demokrasi, saygı ve medeniyet gibi kavramlar güç kazanır çünkü dinler insanları hiç uğruna ayrıştırmak, kısıtlamak, etiketlemek ve farklılaştırmaktan başka bir işe yaramıyorlar günümüzde. “Hemen derhal bütün dinlerden kurtulalım” demiyorum. Ama yalan yok. Gelişeceksek geride bırakacağımız evreler olacak, din gibi. Bu da gelir bu da geçer diyorum. Hiçbir din ezelden gelmedi ebede gitmiyor. Eskiden atalarımızın binlece tanrısı vardı artık bu sayı iyice azaldı. Kim bilir belki de en az insanlar kadar eski bir geçmişe sahip olan dinler tarihi yavaş yavaş kapanıyordur? Hangi din daima vardı ki değil mi? Baki olan insanlıktır. Din yerine yücelteğemiz kutsallarımız vicdan ve mantık olmalı. Putlara tapmamalı, putların etrafında dönmemeli, putlara dönüp secde etmemeliyiz. 2000 yıl öncesinin dünyası ile yaratılmış kitaplar aracılığıyla bugünü anlamaya, adalet yaratmaya, yaşamaya çalışmamalıyız. Evreni ve yaratılışı anlamak için kulağımıza fısıldanan laflara, okunan hutbelere, anlatılan masallara inanmamalıyız. Gelişmek için, insanı tutsak eden bu düşüncelerden kurtulmalıyız. Ben böyle düşünüyorum.

Dini imgeleri yasaklamak asıl geri kafalılıktır. Öyle çıkıp buradan ezan dinlemek istemiyorum demek kolay eğer öyle bir şey olacaksa bütün camilerin, kiliselerin ve havraların yıkılması gerekir .Bunu yapacak cesaret varmı Dünyaya kafa tutabilir misin? Laik ülkeysek bağıra bağıra ezanda okunacak kiliselerden ayin sesinden geçilmeyecek ve her sinagog yeri göğü inletecektir. Ama yok ben laiklik kılıfına ateistlik yapacağım diyorsan yap .Karışmıyorum şunu hatırlatalım laiklik din ve vicdan özgürlüğünü garantiler ve korur.

Bugün bir TV kanalına canlı canlı baskın düzenlendi ve halk bunu izledi bence önce bunu kavramalısın ne oluyor diye. Bu milletin en son derdi ezan sen rahat ol geride kalanlar düşünüldüğünde bunlar hiçbir şey.

Chp-Mhp ittifakı çok zor bir hayal. Chp seçmeninin büyük bir kısmı koalisyon seçeneklerinde Mhp’yi seçiyor ancak Mhp seçmeninin %85 gibi büyük bır kısmı olası zorunlu koalisyonda Akp taraftarı. Zaten düşünülecek olursa Mhp ve Akp sağ görüşlü ideolojilere sahip siyasi partilerken Chp ve Hdp sol görüşü temsil ediyor. Zor yani… Ayrıca iki partinin de milletvekili sayısı yetersiz. Hdp’nin içinde olacağı hiçbir koalisyon çalışmasına katılmayacaklarını Bahçeli ve diğer Mhpliler bin kere tekrar ettiler. Diyelim ki bir şekilde senin dediğin gibi Altı Ok ve Üç hilal ittifak yaptı koalisyon kuruldu. Bu koalisyonun ömrü çok kısa olacaktır. Kısa sürmesi yine iyi, Chp ile Mhp’nin karşı karşıya geldiği ilk andan itibaren (ki kanlı bıçaklı olmaları uzun sürmeyecektir diğer koalisyonlardan biliyoruz) Akp güç kazanacak. Hatta belki sadece bu hayali koalisyon döneminde geri kazandığı oylar sayesinde Akp kuruluşundan bu yana geçen süredeki en yüksek oy oranına ulaşabilecek. Akp’yi iktidardan uzaklaştırmak için yapılacak bu koalisyon girişimi ters tepecek ve herkesin elinde patlayacak.

Sonuç: Chp-Mhp koalisyonu tutarsız, zararlı ve olağandışı. Kazanan sadece Akp olur.

@Queen Arienne

Laik devletin söylediklerini aynen aktarıyorum sana. Laik devletlerde insanlar kendi inancını kendi içinde yaşar bunu başkalarına yansıtmaz. Dinini kafasına göre yaşayamaz bak laik devlet söylüyor bunu ben değil? Ben sana bunu açıklamaya çalışıyorum ama sen anlamak istemiyorsun. Bak tekrar altını çiziyorum ben değil laik devlet söylüyor bunu laik devlet karışıyor kimin ne yapıp yapamayacağına anlatabiliyormuyum derdimi istediğin özgürlüğü bu devlet vermiyor sana o yüzden sen Arabistan’a dini özgürlükleri daha geniş olan bir yere taşınabilirsin mesela :slight_smile:

Ben Chp-Mhp koalisyonu kurulsun demiyorum ki. Yazdığımı daha dikkatli oku istersen. Dört partiden sadece bu grupların insanları anlaşabilirse anlaşır diyorum. Yani bir masanın etrafında oturup konuştuklarında çok zor ama sadece bunlar birbirleriyle mantıklı konuşmalar yapar. Daha önce bu konuya yazılan mesajlara bir göz at istersen hdp lilerin çoğu Tsk’ya Devlete biz Türklere demediklerini koymamışlar. Şimdi bu adamlarla bir Mhp’li nasıl anlaşsın. Yada Kemalist olan bir Chpli. Muhafazkar olanlarla olmayanların mesajlarına bir bak herkes yine dediğini demeye devam ediyor. Hiç birşey değişmiyor.

Chp-Mhp koalisyonu kurulması için yeterli milletvekilleri yok zaten. Şuanda öyle bir durum mümkün değil. Ama hadi yeterli olsun. Chp-Mhp koalisyonu kurulursa Akp kazanır diyorsun. O zaman sana bir sorum var. Akp-Chp koalisyonu kurulursa yine Akp kazanacak çünkü Chp seçmenlerinin çoğunu kaybedecek. Mhp zaten Akp ile koalisyon kurma ihtimalleri olsaydı şu anda kurmuştu. O zaman Chp ile Mhp ye sadece muhalefet seçeneği kalıyor. Ama o zaman Akp yine kazanır. Bu durumda bu iki parti napsın?

Hayırdır? Bu türbanı çekemeyenler niye böyle atarlı? Baldır bacak dolaşsalar rahatlayacak mısınız acaba? Bakın batıda birçok ülke gösterebilirim tam istediğiniz yerleri.Daha da isterseniz çıplak parti, denizde sevişip herkesin alkışladığı yerleri.
Din ve dinin yöntemleri bu tür manyaklıkları önlemek için birebir.Sırf laik bir ülkeyiz diye dinimizden vazgeçip saçma sapan nedenlerden dolayı aşırı batı kafatasıcılığı yapan bu zihniyete bu ülkeyi bırakacakta değiliz.İslam hoşgörü dini ama bazılarınız gerçekten bizi fena sınıyor.Adabınızla takılın milletin sinirini oynatmayın.

@Himura Kenshin Sakin ol şampiyon :smiley:

Kusura bakma tutamadım kendimi.

Gerçekten anlamıyor bu herif.Bak kardeş laik devlet diyorsun ya o laik devlet insanlara toplu ibadet etme hakkıda vermek zorundadır.Herkes evinde ibadet edecek cami ,kilise ve havra yasak nah kurdurturuz derse halk en kibar tabiriyle iktadarı ülkeden kovalar hemde bunu öyle gezi parkındaki gibi değil gerçek silahlarla yapar .Ölü sayısının haddi hesabı olmaz anarşi desen diz boyu.Yapan her kim olursa olsun bu olur.Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz mantığın alıyor mu.Bu gün böyle şeyler oluyorsa senin zihniyetin yüzündendir ve sen bunu savundukça onlar haklı olacak.

Lütfen burada gelip bize ağlama .Bu ülke Suudi gibi zorlama yapmadı. Makarna eğer bize bu mantığı sağlıyorsa lütfen forum makarnaya abanın

Oyle bir anarşi çıktımı geziciler de hazir olur

Yorum yok

Bak ideolojini bilmem ama sen laik felan değilsin kendini kandırma .Biz burada toplu ibadet hakkından bahsettik eşitlikten bahsettik. Senin bahsettiğin düşmanlık .Göndermeyi anlamayan cahilsin ayrıca halk zorla hükümet devirir devrim yapar diyorum.Mesele din olunca isterse 1 milyar kişilik ordu olsun o halkı durduramazsın.Bana ağlıyor diyorsunya ona üzülüyorum çünkü ağlanacak halde olan sensin.İnsan düşünür hayal kurar ama bu bildiğin köpeklik. Burada gelip bir yerlerin her ne olursa olsun yakılıp yıkılmasına karşı çıkarım,dine saldırana karşı dik dururum, terörizm propagandası yapana dahi metanetli olmaya çalışırım ama çıkıp sahte hayaller ve ego tatmini yapana iyi davranmak hayır bunları bunları yapmak bende yok.Tavsiyedir Nutuku oku içinde dersler vardır.

Şimdi bana açıkla dediklerinin nesi doğru .Ben ezan duymayacağım diyorsun ülkenin çok büyük bir kısmı Müslüman onların hakkını elinden alamazsın laiklikte bu yoktur.Aldın diyelim diğer dinlerinde bu hakkını alacaksın anladın mı gücün yetiyor mu .Eksiksiz ülkenin tamamı seni postalar.Asıl korkunç olan ne hiç bilmeyeceksin ama söyleyeyim senin gibilerin Atatürkçü,Sosyalist,Solcu veya Komünist olarak idda edecek olmalarıdır kendilerini .Şimdi git düşün dediklerinin nesi mantıklı ,insanın elinden eşitlik alandan onun her şeyini alırlar bunu unutma.

Cami yapılması size koymuş. Ayrıcada kim kimi vuruyor komik olma oyuncak bebekmi lan bu. Klavye erkekliği yapma

Arkadaşlar ezan bir dini uygulamadır. O yüzden çoğunluğu müslüman olan bu devlette ezanın kaldırılacağı düşünülemez bile. Yalnız belirli desibelin üstünde olan sesler yasamızcada kaldırılmıştır. Bu yüzden herhangi bir cami “Nasılsa bu ezandır. Çekemeyen gitsin” mantığıyla bangır bangır ezanı hoparlörden okutursa. Bu tür ezana karşı çıkmalarında olması gayet normaldir.

Ayrıca TheLionOfLannister kardeşim İstiklal Marşı’nın o son cümlesi varya o cümle yok neymiş Atatürk bizim gibilerle baş edememiş. Senin gibiler varya Dünya’ya zarar zarar . Ne hadle lan sen böyle bir şey söyleyebilirsin. Millet’in Marşı o böyle makarna makarna konuşacaksan sınır kapısı açık yürü git başka memlekete

Bir de vururum yazmış ya gerçekten çok komik. Yazmayacağım diyorum, duramıyorum. Bir de hala düzgün konuşuyorum yazmış. Laik devlet ne demek bi düşün bakalım. İlk önce laik devlet din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması. Laik devlet bütün dinlere eşit mesafelidir yani isteyen istediğini yaşar. İsteyen gider kiliseye, havraya ya da camiye. Kimse karışamaz, sen de karışamazsın. Bana Arabistan’a git demişsin. Gerçekten anlamakla ilgili sıkıntın var galiba. HERKES İSTEDİĞİ DİNİ YAŞAYABİLİR KİMSE KARIŞAMAZ diyorum ben. Kendimin Müslüman olduğuyla ilgili tek laf etmedim. Deistim bu arada ama kimse o insanların o hakkını alamaz. Sen bunu anla, eşitliği anla sonra aydın olup dini eleştirmeye geçersin.
Ya bir de bir dinin haklarını korumak dinci olmak değildir. Gezi olaylarını da hiç buraya bulaştırma çok farklı olaylar. Gezi HÜKÜMET e karşı yapılmış bir eylemdir bu arada cami için değil gezi parkına yapılacak topçu kışlası için yapıldı. Senin bahsettiğin ise DİN e karşı eylem o apayrı bir şey. Gezi ruhunu çok yanlış anlamışsım sen.
İnsanların bu konudaki sıkıntısı genelde çok fazla cami yapılması ezan sesi değil. Her köşe başına cami yapılması da doğru değil. Gerekli olduğunda da yapılmalı ama.
Bu arada sonunda anayasaya bakmışsın sanırım TC nin resmi dini islam dememişsin.

Adam akıllı anlatmaya çalışınca vururum.Anayasanın 3. Maddesini inkar eden bir zihniyet bu.Eğer CHP ve HDP’ye bu gibi insanlar oy veriyorsa artık iş bitmiş demektir.Bırakın lütfen tartışmayı adam paralı en azından ben bunu çıkardım.Eğer bilmeyen varsa açıklayalım Laiklik:
1-Din ve devlet işlerinin tamamiyle kopmasıdır.İki grupta birbirine müdahale etmez edemez.

2-Bir devlet laiklikliği benimsemişse resmi bir dini olmaz.Ama bu halkın dini olmayacağı ve yazdıramayacağı anlamınada gelmez.

3 - Devlet bütün dinlere eşit mesafede davranmak zorundadır.Bir grubu üstün tutup diğerini alçaltamaz. Yada alenen zarar veremez.

4-Laik devlet vatandaşların dini ihtiyaçları karşılamak zorundadır.Azınlıkda olsa bile o azınlığın ibadet etme hakkı vardır.Bu engellenemez.

Umarım anlatabilmişimdir. Laik devlet buna benzer yapıdadır.Arkadaşımızın anlattığı gibi ibadethaneye karşı çıkan bir oluşum değildir.Kırıcı olduysa affola.

Fuat Avni’nin yayınladığı listelerde hemen memleketim ve yaşadığım yerdeki isimleri taradım tanıdık birileri var mı diye. Bir kişiyi tanıyorum ve kendisi ciddi anlamda koyu Akp’lidir ancak sırf birisi ortaya liste attı bu kişi de o listede diye nasıl bir suçlama yapılır bilemiyorum. Aynı zamanda ‘Acaba Fuat Avni cidden doğru yazmış olabilir mi?’ diye şüpheleniyorum, kıllanıyorum çünkü adını verdiği kişi benim tanıdığım kadarıyla hile yapacak kadar fanatik bir parti üyesi.

Nasıl bir ülke olduk ya… Güvenemiyorum kimseye. Yarın annen baban teröristmiş deseler içime onunda şüphesi düşecek kendi canımdan sevdiğim insanları sorgulayacağım. Nasıl bu hale geldik lan? Neden bu hallerdeyiz oğlum? Açıklasın birisi. Hani zaten süper bir ülke değildik de, o küçücük azıcık güven duygusunu ne ara kaybettik? Yalancı, güvenilmez görüyoruz. Belki de cidden öyleler, belki de biz paronayak olduk. Onlar ne zaman bu kadar kalleş oldu biz ne zaman güvenemez olduk?

Bence fuat avni tayyip beyin kendisi :smiley: milletin nabzını ölçüyor .d

Bayağı geriden geliyorum ama Allah aşkına bu nedir?? :wink: :wink: :wink: Tanrı Öztürkçe bir sözcüktür. Bir Müslüman olarak da gerek dualarımda olsun gerek konuşmalarımda olsun Tanrı sözcüğünü sıkça kullanırım.

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’nın ilk üç maddesi ile ilgili dediklerine müteakip birkaç kelam etmek istiyorum. Bu ne kepazeliktir. Bir, bir buçuk hafta öncesine kadar ciddi ciddi CHP’ye oy vermeyi düşünürken neyin ne olduğunu kavramış oldum. Atatürkçülük ideolojisinin altı okundan biri olan milliyetçiliği yoksayan partinin Atatürk’ün kurduğu partiyle aynı olduğunu bilmek çok trajik. Tarih bunu da yazar. “Doğuşumdaki tek fevkaladelik Türk olarak dünyaya gelmemdir.” diyen Atatürk’ün kurduğu partinin şu anda anayasadan Türklüğü ve Türkçeyi kaldırabilmesi yahut başka dil ve ırkları anayasaya sokabilmesi kadar mide bulandırıcı başka bir şey olabilir mi? Milliyetçiler tarafından en fazla eleştirilen isimlerden İsmet İnönü döneminde bile Türkçülük sözü şerefle söylenirken bu dönemin CHP’sinde Türkçülük kavramının karşılığı faşizm olarak algılanıyor. CHP kendini çağdaşlaştırma adı altında kendisini yozlaştırmış bir parti, fazlası değil.

CHP Kürtlere ve sol gruplara bu kadar yaranmaya devam ederse gittikçe azalan ulusalcı tabanını sonsuza dek kaybedecek. MHP’ye gelirsek Bahçeli’nin güttüğü çocukça siyaset MHP’nin, HDP’nin bile arkasında kalmasına sebep olacak. Muhtemelen de AKP’yi tek başına iktidar yapacak olan şey MHP’den gidecek oylar olacak. Görünen köy kılavuz istemez. Bahçeli’nin yaptığı tüm hatalardan çok Meral Akşener’i aday göstermemesi beni sinirlendirmişti. Oy vermeyi düşünmüyordum ama Bahçeli’nin açıklamalarından sonra üç hilale yine el mahkum.

HDP’nin oy yükseltmesi pek muhtemel değil bence. Birazcık düşüş olabilir, hani şu bahsedilen emanet oylar gibi. Seçim anketlerinde de HDP’nin oy kaybettiği bir gerçek ama barajı her şekilde geçer.

Tanrı değil Tengri Öztürkçedir Tanrı Türkiye Türkçesine ait bir kelimedir o konu hakkında biraz yanlış biliyorsun.Ayrıca İngilizcedeki God kelimesi Türkçeye çevrilirken ilah yaratıcı anlamına gelen Tanrı kelimimesiyle karşılanır.O yüzden dediğim doğrudur isterse Hıristiyan Deus desin ama genede Tanrı kelimesiyle çevrilecektir.Bu kelimeye bukadar takman beni şaşırttı doğrusu.Çünkü Türklerin Müslümanlık pahasına ilk inkar ettikleri kelime bu.

Diğer dediklerinin bir kısmında haklısın.Eğer CHP milliyetçiliği parti içinde bitirirse ve direkt olarak sola kayarsa hata yapmış olur.CHP solcu olmaktan ziyade birleştirici olmaya çalışmalıdır.