Genel Seçim Anketi

Bu tamamen halkımızın karakteri ile ilgili bir durum. Ülkede kaos çok artınca ve bu kaosun temel nedeni hükümetin kurulamaması olunca mecburen halk en güçlü partiye abandı. Tabi en güçlü ikinci parti olan ve MHP gibi oyunbozan olmayan HDP gibi siyasetten uzak metodlar denemeyen CHP’de ne kazandı ne kaybetti.
Bu yüzden muhalefetten sadece MHP nin başarısızlığından söz edilebilir. Bununda nedeni partinin başındaki çelikleşmiş yaşlı iktidar heveslisi kadrodan kurtulamamasıdır.
(Not: HDP yi muhalefetten saymıyorum çünkü partinin siyasetten çok başka amaçları olduğu ortada.)

Aşık Veysel’i köylü elbisesi var diye üzerinde Ankara’ya sokmayan zihniyet bugün çıkan sonuca şaşırıp ahlar vahlar ediyor : ))) Koyun dedik ce Koyuyor halk napsın :)))

Patlatılan bomba ve Bahçeli’nin salakllıkları nedeniyle böyle olacağı belliydi zaten

Halk üstünde bir algı oluşturulmaya çalışıldı ve başarılı olundu.

Halkın uyanması umudumuzu ya kısmen yada tamamen kaybettik. Halk ( sokaklarda konvoy yapıp tur atan, deli saraylının resmini öpüp başına koyan kesim hariç ) korktu. “AKP’nin soktuğu durumdan AKP çıkarır bu ülkeyi” dediler.
Bu kısım %9’luk oynayan marjinal kısımları. Geri kalan maksimum %40, eşin olayım, kulun olayım, öleyim gebereyim diyen, efendilerini görünce ağzının suyu akan kesim. Onlara diyecek bir şeyim yok, hayatta başarılar.

( Bahçeli MHP’yide kendinide batırmış zevzek bir dede, umarım ölür çünkü MHP anca böyle kurtulur, he kurtulmasada olur, zaten AKP’nin koltuk deynekliğine yarayan bir parti, Tayyip direk başkan olsada olur )

Ben koyunlara hakaret etmeyi sevmiyorum. Tamam, zavallı koyunlarda sorgusuz sualsiz bir çobanı veya onun köpeğini takip edebilirler, ama sizin birkaç eksiniz daha var.
Sürüyü takip edip, bu durumdan hoşnut kalıp övünebiliyorsunuz. Güzel birşeymiş gibi yuvarlanıp gitmek basit birşey, hoş sizde basitsiniz.
Çok amaçlısınız. Bir koyunun neyinden faydalanırsın? Sütünden, yününden, gübresinden ve etinden. Siz yiyip içilip giyilemiyorsunuz ancak çok güzel yönlendiriliyorsunuz&kullanılıyorsunuz: Kalabalık dolduruyorsunuz, oraya buraya saldırıp taşkınlık yapıyorsunuz, komutlarla böğürüyorsunuz vs…

Şimdi sevimsiz espirilerine devam et, seni önemsiz sayı… He bu arada “akpye oy veren koyunsudur” diyenlerden değilimdir, ama koyunsu olan çok fazla akpli vardır.

-Ayrımcılık yapmayın demeyin, çünkü bu izah edilemez akla sahip sözde bireyi kendimden elbette ayıracağım-

Kısa bir şey ama ekleme gereği hissettim. Özellikle Ecevitle ilgili kısıma katılmadan edemiyor insan.

Halkın uyanıp hangi partiye oy vermesi gerekiyor?
Benim ailem,akrabalarımın çoğu akpye oy veren insanlar.Bu insanlar görmüş geçirmiş insanlar ayrıca.Eğitim durumları senden benden iyi insanlar da çok aralarında.Bu insanlar geçmiş hükumetlerden ders alarak oylarını o kafa yapılarına oy vermiyor malesef.%49da (her iki kişiden biri) böyle düşünüyorki oylarını ona göre verecekler.Öyle koyun sürüsü diye hakaret edemezsin kimseye.Sen daha ne gördün ne yaşadınki millete çamur atıyorsun.

Benim şahsi fikrim: chp 20-30 yıl iktidara gelemez.Akpyi de iktidardan indirmenin tek yolu mhp liderinin gidip yeni bir kafa ile mhpnin tekrar yükselişi olur.Arkadaş belirtmiş "her mhpli olası bir akpli " filan diye.Doğru aynı şey akp içinde geçerli.

Kendi toplumunu tanımayanların vereceği klasik cevaplar vermişsin… İşte biride Koray Çalışkan Prof. olmuş Öğretim üyesi olmuş ama Kendi insanını tanımayacak kadar yabancılaşmış… Sende onlardan birisin fazlası değil kısaca ötekleştiren zihniyetin ta kendisisin… Aslında sana cevap vermeyecektim ama dayanamayıp yine birşeyler karaladım.

Bu Ülkede Ne CHP nede MHP iktidara gelemez bu isimleri taşıdıkları sürece… HDP (günahım kadar sevmem) elindeki fırsatı elinin tersiyle öteledi. Bu Ak Parti gider başka bir Ak Parti gelir sadece ismi farklı olur. Kimse kendini kandırmasın Türkiye’de Sol normal şartlarda asla ve katta iktidara gelemez… (Bu Zihniyetle) Adam neden Ak Parti bu kadar oy alabiliyor diye sormak yerine… Seçmene hakaret edip sonrada oy bekliyor… Şimdi hal böyle iken Koyun kim oluyor ? Yada Eşek …

Yanlış. Türkiye solunu çok küçük görüyorsunuz. Özellikle Chp’nin en az Akp kadar masif bir seçmen kitlesi var. Tabi oy kullanırlarsa…

Açıkçası Türkiye’de 1970 ve 1980’de çok ağır darbeler almış bir sol var. Bir daha sol o kadar güçlenemesin diye sağlam tedbirler alınmış. Sol şu an güçleniyor ama hala darbesini atlatabilmiş değil. Aynı zamanda CHP solun o kadar da iyi bir temsilcisi değil. Düzgün temsil etse arttırır oylarını.

Chpnin en az akp kadar masif seçmen kitlesi mi var

Barajın kalkması ve seçimlere tam katılımın sağlanması durumunda Akp’nin alabileceği maksimum oy %35’tir. Masif derken partinin temel seçmenlerini kastettim.

Tam katılımda Max %35 mi
Sol kısım neymiş öyle .d

Bu seçim sistemi ile barajın kalkması hayal olur ha doğrusu barajın hiç olmamasıdır fakat bizim ülkemizde uzlaşma kültürü olmadığından barajsız bir sistemde devlet hükümetsiz kalır. Farklı bir sisteme geçilirse dediğiniz çok doğru sadece Ak Parti değil Sol kanatta çok düşer mesela CHP barajsız bir sistemde %25 i mümkün değil bulamaz. Batı demokrasisinde %40 alıp hükümet kuramamak diye bir kavram yok. İngiltere’de %36 oy aldı da herif yer yerinden oynadı silip süpürdü diye.

Halbuki CHP nin gerçek oyu %15 in 2 üstü 2 altıdır diğerleri Barajı aşacak bir sol parti olmadığından oy veren seçmendir :))

Neye göre salladığını söyleyebilirsen memnun olurum. 57 milyon seçmenin hepsi oy kullansa (kullanılan +9 milyon oyun belirli hiçbir partiye gitmediğini varsayarsak),
7 Haziran tablosunda AKP %31.7, CHP %20.7 (Basit bir hesapla alınan oy sayısını toplam seçmene bölüp 100 ile çarpın, sallamasyon yoktur, barajıda yok sayıp mv sayılarını bulabilirsiniz, o kadarına inmedim)
1 Kasım tablosunda AKP %41.4, CHP %21.22

Ki salak Bahçeli yüzünden MHP oylarını (2 milyon AKP’ye) saymazsak geriye kalan 3 milyon oy AKP’ye HDP’den aktı. Ki buda korku ile sağlandı. Kürt seçmen AKP’nin ülkeyi sürüklediği bok çukurundan yine ülkeyi AKP’nin kurtarabileceğini düşündü. Ek olarak PKK’da AKP’nin çok işine yaradı. Zaten şimdide adeta iki sevgili olacak bu yapılar…

0 araştırma, 0 düşünce… Atıp tutmak mesleğiniz oldu, izlediğiniz kanallarda beyninize ütülenen hep aynı dayatma düşünceler yüzünden hiçbir şey sorgulayamaz hale geldiniz. Düpe düz söylenilenleri kopyalayıp, sağda solda aynı şeyleri tekrarlıyorsunuz. Bu bir hakaret falan değildir, bu acı gerçeğin ta kendisidir.

:))) Bu yüzden en kolayını yapıp sizin gibi düşünmeyenleri aşağılayıp sövüyorsunuz değil mi araştırdığınız için ? Hangi araştırma sonucu verilerini kullanıyorsun sandığa gitmeyenlerin CHP li olduğunu ileri sürüyorsun ? Hahaha araştırma deyince yine gene bir kere daha aklıma Koray bey geldi :smiley: :)))

Bak gevşek arkadaşım, yazıyı okuyamıyor musun okumamazlıktan mı geliyorsun?
Araştırma verilerim AA, Anadolu Ajansı (Ak Ajans da denilebilir…) verileri, AKP 23.6 Milyon oy aldı, CHP 12.1 Milyon.
Sen sallarken hangi organını kullandın sevgili Bilal Bey? Umarım okurken kullandığın organını kullanmıyorsundur.

Edit: Parantezleri okumalısın. Bu 9 milyon oy kullanacağın bu partilerden hiçbirine oy vermeyeceğini varsaydım, belirtmiştim ama işte.

Burada çıkıp seneryoları tartışmanıza kimsenin ihtiyacı yok.Yok sağ blok şöyle yok solcular şu kadar oy alır.Geçiniz bunları bunlar anlamsız tartışmalar.İhtiyaçda duyulmuyor böyle kavgalara. Asıl ihtiyacımız olan ülkemizi nasıl daha ileriye doğru götürürüz. Nasıl daha iyi bir geleceğimiz olur.Bunlar asıl önemli olanlar hangi partinin kazandığı değil.Bu idealleri gerçekleştirmek asıl mesele olmalıdır yüce bir idealdir bu. Kavgayı bırakın artık o zamanlar geçti ve gitti.

Bakın akp %47 alsın ben akademisyenliği bırakırım.Nazlı hanım biz bunun okulunu okuduk bizim işimiz bu.Bırak 47yi %40 bile zor alır.

:smiley: :smiley: :smiley:

Burada senden ala GEVŞEK göremiyorum :slight_smile: